Jump to content

Skrivljeno ponašanje - otkaz


iva_P

Preporučene objave

Pozdrav

Ukratko, radniku je otkazan ugovor o radu zbog skrivljenog ponašanja (redovni otkaz).

Prethodno mu nije uručeno pisano upozorenje, niti mu je omogućeno iznošenje obrane.

Od činjenice na kojoj se temelji otkaz ugovora o radu do otkazivanja (dostave otkaza) prošlo je više od tri  mjeseca.


U međuvremenu (nekoliko dana nakon počinjenja prekršaja)  radnik je usmeno upozoren na obveze iz radnog odnosa (zbog počinjenja djela na kojem se temelji otkaz ugovora o radu) i mogućnost otkazivanja ugovora o radu, te mu je usmeno određena sankcija. Navedena mjera se uredno provodi i radnik je na nju pristao.

Ima li radnik ikakve mogućnosti pobijati odluku o otkazu ugovora o radu iz razloga formalne prirode.

 

Hvala unaprijed na pomoći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno nemam, jedini primjer koji sam našla jest kad radnik fizički napadne osobu poslodavca. Međutim, u sudskoj praksi je zauzet stav da je nedavanje prava na obranu neopravdano u onim slučajevima u kojima bi, da je obrana bila dana, to dovelo do toga da poslodavac ne da otkaz radniku. Ako bi, i da je obrana bila dana, to i dalje za radnika značilo otkaz, onda nije nužno da je poslodavac trebao omogućiti radniku davanje obrane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, to znam.

Dakle sljedeće pitanje je može li se usmeno upozoravanje popraćeno stvarnom sankcijom ( promjenom radnog mjesta na određeno vremensko razdoblja zbog počinjenja djela), smatrati upozorenjem na obveze iz radnog odnosa, a čime bi bila iscrpljeno pravo sankcioniranja radnikove povrede obveze iz ugovora o radu ( presuda br. Rev-358/04 od 20. prosinca 2006.) ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, iva_P je napisao:

Pozdrav

Ukratko, radniku je otkazan ugovor o radu zbog skrivljenog ponašanja (redovni otkaz).

Prethodno mu nije uručeno pisano upozorenje, niti mu je omogućeno iznošenje obrane.

Od činjenice na kojoj se temelji otkaz ugovora o radu do otkazivanja (dostave otkaza) prošlo je više od tri  mjeseca.


U međuvremenu (nekoliko dana nakon počinjenja prekršaja)  radnik je usmeno upozoren na obveze iz radnog odnosa (zbog počinjenja djela na kojem se temelji otkaz ugovora o radu) i mogućnost otkazivanja ugovora o radu, te mu je usmeno određena sankcija. Navedena mjera se uredno provodi i radnik je na nju pristao.

Ima li radnik ikakve mogućnosti pobijati odluku o otkazu ugovora o radu iz razloga formalne prirode.

 

Hvala unaprijed na pomoći...

15 dana od dostave odluke o otkazu  pisati zahrjev za zastitu prava, a 15 nakon toga radni spor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, iva_P je napisao:

Možete li biti malo konkretniji...  Odnosno, imate li možda koji primjer iz prakse

 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Osobno nemam, jedini primjer koji sam našla jest kad radnik fizički napadne osobu poslodavca.

Primjerice da je radnik već drugi put pravomoćno osuđen za pronevjeru kod istog poslodavca ili da prouzrokovao požar koji je spalio do temelja poslodavčev poslovni prostor. Mora se, dakle, raditi o teškim povredama obveza iz radnog odnosa.

S druge strane, kako je Ruby navela, navedene obveze poslodavca su relativne naravi odnosno propust postupanja po istima je propust samo ukoliko bi spriječio donošenje odluke o otkazu. Međutim, iz vašeg prikaza situacije u inicijalnom postu, po meni poslodavčev propust je relevantan, što zbog proteka vremena što zbog činjenice da je radniku izrečena sankcija koja se uredno provodi i od tog trenutka (barem sam vas ja tako shvatio) nije bilo novih kršenja obveza od strane radnika. To mi sad više djeluje kao neka mjera retalijacije poslodavca, a zbog nečeg drugog (ispravite me ako griješim, samo iznosim zaključak temeljen na vašim činjenicama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako. Radnik je zatečen u pokušaju krađe stvari male  vrijednosti. Usmeno je upozoren na obveze iz radnog odnosa i mogućnost izvanrednog otkazivanja ugovora o radu. Radnik je također pristao da mu se kroz određeni vremenski period odbija određeni novčani iznos s plaće (uskrata). Dva mjeseca kasnije Poslodavac je promijenio mišljenje i odlučio redovno mu otkazati ugovor o radu. I da, novih povreda obveza iz radnog odnosa od strane Radnika nije bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija