Jump to content

Razvod


Lela Matkov

Preporučene objave

Lijep pozdrav. Trebam pomoć. Pred razvodom sam. Naime,suprug bi potpisao sporazumni razvod,ali traži većinski dio imovine. Ovo psihičko maltretiranje je počelo prije četiri godine,kad sam ja pod pritiskom darovala suprugu vikendicu na selu. On sad traži da mu darujem i veliki komad oranice kojisam ja naslijedila iza pokojne majke. Prijeti,da će ako ne pristanem sud sve podjeliti,a ja i punoljetni sinovi ostati bez ičega. Moram napomenuti da on ima jake odvjetničke veze. Htjela bih pitati, da li ako prepišem obiteljsku kuću sinovima,on ima kakva prava,i da li ima prava na moju nasljeđenu oranicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sva imovina koju ste stekla bilo darovanjem bilo nasljedstvom ne ulazi u bračnu stečevinu, tako da uskoro bivši suprug prijeti ćorcima. Može si on angažirati i cijeli Imenik HOK-a ako baš hoće i ako mu je dosadno, no zakon je po tom pitanju jasan.

Obiteljska kuća je, pretpostavljam, stečena za vrijeme trajanja braka doprinosom obiju bračnih drugova, pa samim time predstavlja bračnu stečevinu, glede čega vi možete disponirati svojim udjelom od 1/2 (ako se drugačije ne dogovorite) kako vas volja.

I još jedna stvar - do razvoda braka možete doći i tužbom, ne nužno sporazumnim zahtjevom, stoga nemojte pristajati na ucjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Lela Matkov je napisao:

...Moram napomenuti da on ima jake odvjetničke veze...

I odvjetnici su samo ljudi koji moraju poštivati slovo zakona, tako da mu to ne predstavlja ništa i nemate se, vezano za tu činjenicu, čega plaštiti...

Sve ostalo Vam je, podrobno, opisao u svom postu poštovani G-man...

Samo pripazite, ako je obiteljska kuća sagrađena za vrijeme trajanja bračne zajednice, ona predstavlja bračnu stečevinu, dijeli se na jednake djelove između Vas i supruga (pola-pola) sukladno odrednicama ObZ, ako se drugačije ne dogovorite, tako da bi tu moglo doći do određenih problema ako bi je Vi sami, bez njega, prepisali na sinove..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li imate, osim Ugovora o uzdržavanju, kakve dokaze da je kuća kupljena baš za novac od prodaje očevog stana?

Također, predmet bračne stečevine predstavlja i imovina koja je stečena na temelju Ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, ako je ista stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice, tj. Ugovor o doživotnom uzdržavanju je sačinjen u to vrijeme, tj. sačinjen je za vrijeme trajanja bračne zajednice...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajojj...Kakva zavrzlama...Meni je samo bitno u cijeloj toj priči da moja djeca ne budu oštečena..Sve u svemu hvala puno na pomoći...Ne znam da li da angažiram odvjetnika pošto su jako skupi,a ja radim za minimalac...Ma sve me strah i dalje da on meni sprema neku podvalu,a mislim da se i druga žena krije iza svih ovih podlosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Lela Matkov je napisao:

...Ne znam da li da angažiram odvjetnika pošto su jako skupi,a ja radim za minimalac...

To bi Vam bilo jako dobro, probajte u Državnom uredu svoje županije zatražiti besplatnu pravnu pomoć, ako ne sekundarnu (zastupanje pri sudu i pisanje pismena), onda barem primarnu (odvjetnički savjet)...

No vjerujem da nebi ništa radio na uštrb svoje djece, neznam kakva je osoba, ali mislim da si, ipak, to nebi dozvolio...

Također, Vaša djeca ne mogu biti oštećena, barem za dio koji Vas pripata kao bračna stečevina, to je dio koji je samo Vaš (pripada Vama) i s njime on nebi smio imati ništa, Vi s njim možete raspolagati kako i na koji način hoćete...

Sretno...!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isuse i moj Bože! Pa kako onda on može imati pravo u obiteljskoj kući ako je ja darujem djeci? Pa i vikendica je bila bračna stječevina. Zar ja ne mogu osporiti taj darovni ugovor?

 

 

prije 8 sati , Željac047 je napisao:

To bi Vam bilo jako dobro, probajte u Državnom uredu svoje županije zatražiti besplatnu pravnu pomoć, ako ne sekundarnu (zastupanje pri sudu i pisanje pismena), onda barem primarnu (odvjetnički savjet)...

No vjerujem da nebi ništa radio na uštrb svoje djece, neznam kakva je osoba, ali mislim da si, ipak, to nebi dozvolio...

Također, Vaša djeca ne mogu biti oštećena, barem za dio koji Vas pripata kao bračna stečevina, to je dio koji je samo Vaš (pripada Vama) i s njime on nebi smio imati ništa, Vi s njim možete raspolagati kako i na koji način hoćete...

Sretno...!

 

prije 8 sati , Željac047 je napisao:

To bi Vam bilo jako dobro, probajte u Državnom uredu svoje županije zatražiti besplatnu pravnu pomoć, ako ne sekundarnu (zastupanje pri sudu i pisanje pismena), onda barem primarnu (odvjetnički savjet)...

No vjerujem da nebi ništa radio na uštrb svoje djece, neznam kakva je osoba, ali mislim da si, ipak, to nebi dozvolio...

Također, Vaša djeca ne mogu biti oštećena, barem za dio koji Vas pripata kao bračna stečevina, to je dio koji je samo Vaš (pripada Vama) i s njime on nebi smio imati ništa, Vi s njim možete raspolagati kako i na koji način hoćete...

Sretno...!

Jojj..Hvala ..Puno ste mi pomogli

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav još jedanput. Možda sam dosadna,ali mi sad ova nepravda ne da mira. Molim,neka mi netko objasni,kako ja nemam pravo u dijelu vikendice koju sam mu ja darovala, i koja je isto bračna stečevina,a on bi imao pravo na pola obiteljske kuće koju bi ja darovala djeci. Mogu li osporiti darovni ugovor za vikendicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lela, vrtimo se u krug - ukoliko je kuća bračna stečevina, možete raspolagati samo sa vašom 1/2 dijela, ne cijelom kućom.

A za vikendicu, čak i da je bračna stečevina (bila), a formalno glasila na vas, darovanjem ste zapravo darovala opet samo svoju 1/2 dijela, budući je druga 1/2 dijela već ionako bila suprugova po osnovi bračne stečevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, sve što ste naslijedili iza pok. oca, sva imovina, podrazumijeva se kao Vaša osobna imovina, i nije bračna stečevina..

Što se tiče imovne stečene temeljem Ugovora o doživotnom uzdržavanju, ista se tretira kao bračna stečevine bez obzira tko je od supružnika potpisao ugovor i bez obzira tko je od supružnika bio upisan kao vlasnik, naravno, ako je ugovor potpisan za vrijeme trajanja bračne zajednice, sve Vam je rečeno o tome dijelu, vrtimo u krug kao što je napisao poštovani G-man...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Lela Matkov je napisao:

Hvala vam od srca svima na pomoći. Poslušat ću vaš savjet,i uzeti odvjetnika,jer tko zna na šta je ovaj moj,uskoro biši muž još spreman

Mislim da Vam je to najbolje rješenje, jer nikad se nezna, nikome "ne piše na čelu na što je sve spreman", a ovako ćete se barem pravno osigurati...

Još jednom sretno i da si riješite tu nezavidnu situaciju najboljim mogućim rješenjem...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje..uz podijelu imovine..

Zivjeli smo u kuci njegovih roditelja,renovirali stan,nadogradili 80m2,vanjsko stepeniste...

Kuca je na nj ocu..ali ja imam papire od kredita na 20 000€i jos pozajmica 10 000€ i hrpu racuna sto smo ulagali u taj stan,i prije i poslije kredita...i svjedoke..i slike kako je bilo i kako je sada...

Da li mogu ocekivati pola od ulozenog u taj stan?

Naravno on je ostao zivjeti tamo poslije razvoda..a ja se tek moram pobrinuti za stam.pitanje sebi i djeci..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, ako kuća glasi na njegove roditelje kao što pišete, nažalost, nemožete, dakle, ulagali ste u tuđu nekretninu, nekretninu koja glasi na njegove roditelje....

Jedina mogućnost Vam je tužiti njegove roditelje, tj. vlasnika kuće koji se u ZK vodi kao vlasnik (njegovog oca), i od njega potraživati pola uloženih sredstava, ili koliko već smatrate da Vas pripada, jer, kažem, ulagali ste u tuđe vlasništvo, tj. vlasništvo njegovog oca...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija