Jump to content

Preporučene objave

Pozdrav,

želio bih sklopiti ugovor o darivanju sa tatinom sestrom (tetkom) u kojem mi ona poklanja svoj dio dobiven nakon djedove smrti (1/5 poslije ostavinske rasprave). 

- Ugovor o darivanju bih sam sastavio i ovjerio kod javnog bilježnika.

Zanima me koja je procedura nakon ovjere ugovora kod javnog bilježnika (uknjižba? gdje?)?

Koliko se plaća ovjera, a koliko uknjižba?

Unaprijed hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ako sami sastavljate ugovor, nemojte zaboraviti odredbu da se već nalazite u posjedu/suposjedu nekretnine koja vam se daruje ili da će vam darovateljica predati posjed neposredno nakon sklapanja ugovora. Ovo je bitno, jer u slučaju darovanja bez predaje u posjed ugovor mora biti solemniziran, što je skuplje. 

Ovjera potpisa darovateljice na ugovoru je 47,50 kn. Pristojba na prijedlog za uknjižbu i uknjižbu prava vlasništva je ukupno 250,00 kn. 

Prijedlog za uknjižbu podnosite zemljišnoknjižnom odjelu (gruntovnici) suda nadležnom za mjesto u kojem se nalazi nekretnina. Ako niste sigurni koji je to odjel, u gornjem lijevom kutu svakog izvatka iz zemljišne knjige vam piše npr. ''Općinski građanski sud u Zagrebu, Zemljišnoknjižni odjel Zagreb''. 

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, pravdica90 je napisao:

Koliko se plaća ovjera, a koliko uknjižba?

Ukoliko ima prave predaje u posjed, sama ovjera potpisa ništa posebno, no u slučaju gdje nema prave predaje u posjed potrebno je isti solemnizirati ili sačiniti u obliku JB akta što dođe znatno skuplje (i do nekoliko tisuća kn) ili ovjeriti po sucu nadležnog suda (500 kn).

Sama za uknjižba u ZK je 250 kn.

Podijeli ovu objavu

Prije 24 minuta, Spitfire je napisao:

Ukoliko ima prave predaje u posjed, sama ovjera potpisa ništa posebno, no u slučaju gdje nema prave predaje u posjed potrebno je isti solemnizirati ili sačiniti u obliku JB akta što dođe znatno skuplje (i do nekoliko tisuća kn) ili ovjeriti po sucu nadležnog suda (500 kn).

Sama za uknjižba u ZK je 250 kn.

prava predaja u posjed? šta to točno znači? 

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, LjuboZG je napisao:

Ovjera potpisa darovateljice na ugovoru je 47,50 kn. Pristojba na prijedlog za uknjižbu i uknjižbu prava vlasništva je ukupno 250,00 kn. 

Je li potrebno plaćati još kakve pristojbe, porez i sl?

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, pravdica90 je napisao:

prava predaja u posjed? šta to točno znači? 

Znači da nije dovoljno napisati u ugovoru da se nešto predaje u posjed nego je ta predaja izvŕšena čim se stjecatelj voljom prenositelja nađe u položaju izvršavati vlast glede te stvari. 

Pojednostavljeno, koristite i (ili samo) tu petinu stvarno a ne samo papirnato.

Prije 20 minuta, pravdica90 je napisao:

Je li potrebno plaćati još kakve pristojbe, porez i sl?

U ovom slučaju porez na promet nekretnina od 3%.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Ivan k333
      Poštovanje; 
      Ovako zanima me kako i na koji nacin dokazati izvanbracnu zajednicu ,zivimo skupa 4 godine na istoj adresi ,kuca glasi na zenu,a sada bi darovnim ugovorom kucu darivali meni(muzu) dali je moguce i sta bi trebalo sve prikupiti od dokumentacije i dali bi trebali platiti porez,hvala lp
  • Online korisnici

No members to show