Jump to content

stalno zaposlenje i otvaranje pausalnog obrta


matija7777

Preporučene objave

Poštovani,

 U planu mi je otvoriti pausalni obrt da mogu radtiti dodatno za jos par poslodavaca koji trebaju moje usluge.

Isto tako stalno sam zaposlen u jednoj firmi. Zanima me da li je moguce otovriti pausalni obrt i biti zaposlen? isto tako koje su prednosti a koji nedostaci kod ovakvog nacina rada? da li ima negdje upute vezano za ovakav slucaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je, moguće je, time da ako radite za poslodavca kojemu biste konkurirali svojim paušalnim obrtom, tada Vam je potrebna suglasnost poslodavca, jer vrijedi zakonska zabrana natjecanja radnika s poslodavcem (vidite čl. 101. Zakona o radu). Kao paušalni obrtnik koji je istovremeno i zaposlen, plaćat ćete još manje doprinose i poreze nego oni koji imaju samo paušalni obrt, što je povoljno za Vas.

Vi nemate tu opasnost jer ste i zaposleni, ali kao čisti paušalni obrtnik morate posve promijeniti način razmišljanja: nema više plaćenog bolovanja, nema više godišnjeg odmora na teret poslodavca. Mirovina će Vam biti manja nego da ste u radnom odnosu, jer ćete plaćati samo paušalne doprinose i paušalni porez na dohodak.  Možete biti paušalni obrtnik samo do 300.000,00 kn prihoda godišnje, nakon čega postajete pravi obrtnik. Kod paušalnog obrta ne knjižite troškove, nego samo prihode, pa ne možete uzimati robu, opremu i sl. na obrt da Vam to predstavlja knjigovodstvenu olakšicu. 

Osim s odvjetnikom (vezano uz ovo pitanje zakonske zabrane tržišne utakmice radnika s poslodavcem), preporučujem Vas da zakažete i termin poslovnog savjetovanja s računovođom koji radi s tom vrstom obrtnika, s obzirom da nekih jedinstvenih uputa i iskustava nema na jednom mjestu. Odnosno, ono što će kod paušalnog obrta biti prednost Vama, možda nekome predstavlja nedostatak i obrnuto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi, mene zanima ista stvar. Kroz neki rok, razmišljam da otvorim ili svoj obrt ili j.d.o.o. Pružao bih intelektualne usluge, zakonske obveze svakog poslodavca. Što je bolje od to dvoje - obrt ili j.d.o.o.? Napominjem, za otvaranje navedenog, odnosno pružanje takvih usluga trebaju mi neka ovlaštenja od strane MUP-a i MRMS-a za bavljenje poslom. Obzirom da bi polako posao uhodavao "sa strane", a ne posvetio se odmah u startu 100% i živio samo od toga, bio bih i zaposlen na 8h, odnosno puno radno vrijeme kod svog matičnog poslodavca, a preostalu kvotu, one extra dopuštene sate bi radio kod sebe... moram li biti zaposlen u svom obrtu ili j.d.o.o.? Tj. pretpostavljam da mi to mora reći onaj koji mi daje uvjete za obavljanje tih poslova, a to su MRMS i MUP, jesam li u pravu ili se varam? Možda će tražiti da budem na 8h zaposlen u svom obrtu ili j.d.o.o., ali ipak imam pravo onda  raditi extra dodatne godišnje sate, onih 170h kod drugog nekog poslodavca, je li tako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji razlika kod obrta i j.d.o.o. - ako ste obrtnik, tada plaćate doprinose po osnovi obavljanja obrta paralelno s doprinosima kroz nesamostalni rad. Ako ste direktor j.d.o.o., a zaposleni ste negdje drugdje na plaću koja odgovara direktorskoj osnovici, tada se ne morate prijaviti na obvezna osiguranja po osnovi članstva u upravi trgovačkog društva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino što bih dodao da ako se mislite raditi u svom j.d.o.o.-u i preko njega izdavati račune u svojstvu nezaposlenog direktora da to ići sve dok vam ne uleti porezni nadzor. Kad vam dođe porezna uprava u nadzor i vidi da se obavlja posao bez zaposlenih dobit ćete rješenje unazad o doprinosima koje trebate uplatiti jer je to za poreznu nesamostalni rad (radni odnos), a ne zastupanje firme. Ispada da se posao "obavlja sam od sebe" što ne priznaju.

Da to izbjegnete prijavite se se na 1 sat dnevno koliko možete ili nešto sitno naplatite preko ugovora o djelu čisto da imate papirnato pokriće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , BRKICA00 je napisao:

Jedino što bih dodao da ako se mislite raditi u svom j.d.o.o.-u i preko njega izdavati račune u svojstvu nezaposlenog direktora da to ići sve dok vam ne uleti porezni nadzor. Kad vam dođe porezna uprava u nadzor i vidi da se obavlja posao bez zaposlenih dobit ćete rješenje unazad o doprinosima koje trebate uplatiti jer je to za poreznu nesamostalni rad (radni odnos), a ne zastupanje firme. Ispada da se posao "obavlja sam od sebe" što ne priznaju.

Da to izbjegnete prijavite se se na 1 sat dnevno koliko možete ili nešto sitno naplatite preko ugovora o djelu čisto da imate papirnato pokriće.

Ja mislim da je to bezveze, ali je vrlo moguće da porezna to tretira na taj način, s obzirom da čujem da računovođe ipak savjetuju direktorima da se zaposle u svojim poduzećima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) kolika je direktorska osnovnica?

2) ovo mi je stvarno teška tema koju teško shvaćam - ali koliko uspijem isčitati, u slučaju da sam zaposlen kod poslodavca negdje, praktičnije i bolje mi je otvoriti j.d.o.o. zbog gore navedene "povlastice" - jer neću morati plaćati doprinose u svom poduzeću?

3) još moram provjeriti dopuštaju li mi ovlaštenja od MRMS/MUP da budem zaposlen na 1h u svom poduzeću kako bih mogao uredno usluge ispostavljati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za 2020. godinu direktorska bruto osnovica je 5.682,30 kn.

Zaposlen sam u jednoj firmi na puno radno vrijeme. Uz njihovo dopuštenje zaposlio sam se u svojoj firmi kao direktor na 15 sati mjesečno (180 godišnje). Plaća u prvoj firmi je manja od navedene osnovice pa mi je bruto plaća u mojoj firmi razlika ta dva iznosa, koju kuna više točnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

a mislim da je to bezveze, ali je vrlo moguće da porezna to tretira na taj način, s obzirom da čujem da računovođe ipak savjetuju direktorima

Niste jedini koji misle. Ne bih ništa komentirao da se to nije dogodilo jednom klijentu iz moje firme koji je mislio da tako može pa je dobio za uplatiti unazad nekih 20 tisuća kn jer je inspektor utvrdio da je riječ o nesamostalnom radu, a ne poslovima zastupanja

Bitno je pritom razgraničiti ulogu zaposlenika od uloge nezaposlenog člana uprave ili prokuriste, gdje potonji smiju samo zastupati društvo bez operativnog odrađivanja posla. Tako i uporaba imovine društva od njihove strane ne smije biti u funkciji rada. (ovo je sad već stari članak ali se prema novome odnosi i na direktore koji su nezaposleni).

prije 7 sati , NutCoco je napisao:

Za 2020. godinu direktorska bruto osnovica je 5.682,30 kn.

S time da na to još ide doprinos za zdravstvo pa je bruto II 6.619,88 kn (bruto 2 = ukupan trošak @VanzemaljacAlien)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Radim kod drugog poslodavca, a htjela bih istovremeno otvoriti paušalni obrt. Vidim da je knjigovodstvo prilično jednostavno, ali me zanima još par stvari...

1. S obzirom da se većinom bavim pisanjem tekstova i članaka za portale ne znam koja bi bila moja djelatnost u popisu djelatnosti.

2. Također i prevodim, ali ne znam smijem li tu djelatnost imati u obrtu pošto po zanimanju nisam prevoditelj, ali moje znanje C1 razine potvrđuje diploma FFZG. 

3. Što se tiče naplate, mogu li imati račun kao običan word dokument ili mora biti fiskaliziran?

4. Gubim li ikakva prava kod poslodavca, godišnji, bolovanje i slično jer imam obrt? Nema tržišnog natjecanja u ovom slučaju, potpuno su različite branše.

5. Imaju li plaćanja računa klijenata iz inozemstva (npr. Slovenija ili Srbija) neku drugu proceduru? 

 

Hvaaala puuno

 

Martina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.) 63.99 (ostale informacijske uslužne djelatnosti). problem je što se pisanje članaka može svesti pod novinare koji pak spadaju pod slobodno zanimanje i ne mogu otvoriti paušalni obrt tako da morate paziti kod odabira djelatnosti

2.) po NKD-u to je 74.30 djelatnost (usluge prevoditelja i tumača) koje nisu na popisu vezanih obrta tako da možete

3.) dokument može biti u wordu i ne treba biti fiskaliziran dokle god vam naplata ide isključivo na račun. ukoliko želite primati i gotovinu mora biti račun fiskaliziran (i onda sve morate fiskalizirati kad imate fiskalnu blagajnu). morate ga imati u KPU isprintanog i pohranjenog te upisanog u knjigu prometa (ovo prvo dvoje se preporuča jer stvarno neko tolerira u pdf-u račun ali neko ne od poreznika)

4.) ne bi trebali

5.) trebali bi paziti na onaj prag stjecanja iz Unije. To će vam netko drugi objasniti jer ne znam toliko o tome

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na iscrpnosti! 

1.

Prije 34 minuta, BRKICA00 je napisao:

63.99 (ostale informacijske uslužne djelatnosti).

Znači 63.99 bi pokrilo pisanje, a ne bih imala gore navedenih problema? Ili da pronađem neku drugu djelatnost? 

2. Znači nije problem moje prevoditeljsko ne(zvanje)? 😊

3. Radim i proofread tj. lekturu tekstova, ne znam smijem li i to? 

Neizmjerno sam vam zahvalna na savjetima...pokušat ću naći nekoga tko zna nešto o uplatama iz inozemstva...

Za Paypal nisam ni pitala, vidim da i drugi muku muče sa naplatom s Paypala pa neću u to ni ulaziti sada.

Pozdrav!

uređeno: od martinakiki
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. jedna djelatnost ne može pokrit sve gore navedeno jer je razbijeno na više djelatnosti kad je donesen NKD. Najbolja opcija je da primarna djelatnost bude usluge prevoditelja, a onda da ostalo bude navedeno kao sporedna djelatnost

2. ne bi trebalo ali bi bilo pametno provjeriti u uredu za gospodarstvo za svaki slučaj (probajte ne reć da vam je to glavna djelatnost jer će vam odmah reć da ne može jer je to slobodna djelatnost)

3. naravno da može ali treba i registrirati tu djelatnost

4. imate na forum.hr lijepo to sve objašnjeno na temi o obrtnicima paušalcima u vezi paypala i vies baze

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Prvo da zahvalim na svim odgovorima, bili su mi od velike pomoći. Obrt dobro radi, ali sad sam došla u fazu da moram odbijati poslove jer je moj "pravi posao" vrlo zahtjevan i jednostavno nemam vremena sve odraditi.

Možda netko zna da li paušalni obrt mogu imati i ako radim na pola radnog vremena? Ili bih tada morala otvoriti pravi obrt, ne paušalac.

Trenutno radim puno radno vrijeme, 40 h tjedno.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, cutegirlsmom je napisao:

da se nadovežem na pitanja. da li se obrtnik dobitaš može zaposliti u drugoj firmi i kako onda to ide sa plaćanjem doprinosa? Hvala!

http://www.czposijek.hr/savjetovanje-i-informiranje/11-trebam-li-kao-vlasnik-ca-obrta-placati-doprinose-za-zdravstveno-i-mirovinsko-osiguranje-ako-sam-zaposlen-a-kod-drugog-poslodavca-97/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Ovo sve mi je jasno, ali ja nisam obveznik poreza na dohodak niti pausalac vec obrtnik obveznik poreza na dobit, te informacije nigdje ne nalazim. Hvala svima na brzim odgovorima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nadovezujem se na ovu temu.

Otvorila bih paušalni obrt, djelatnost 46.19 Posredovanje u trgovini raznovrsnim proizvodima. Kako sam paralelno u radnom odnosu, moj poslodavac u popisu djelatnosti koje obavlja ima navedenu i djelatnost Obavljanja trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu (nema upisane šifre jer je po ranijem NKDu). Poslodavac se prvenstveno bavi djelatnostima u području prometa. 

Jel se na mene u tom slučaju primijenjuje zakonska zabrana tržišne utakmice radnika s poslodavcem?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, cutegirlsmom je napisao:

Ovo sve mi je jasno, ali ja nisam obveznik poreza na dohodak niti pausalac vec obrtnik obveznik poreza na dobit, te informacije nigdje ne nalazim. Hvala svima na brzim odgovorima!!!

Poštovana, neću tvrditi sto posto, ali doprinosi su obvezno osiguranje s osnove obavljanja samostalne djelatnosti (za mirovinsko i zdravstveno osiguranje), pri čemu je, ali kažem, samo po meni, osnova s koje se oporezuje prihod od te samostalne djelatnosti (dohodak ili dobit) nebitan za određivanje doprinosa.

prije 3 sati , larissa005 je napisao:

Poštovani,

nadovezujem se na ovu temu.

Otvorila bih paušalni obrt, djelatnost 46.19 Posredovanje u trgovini raznovrsnim proizvodima. Kako sam paralelno u radnom odnosu, moj poslodavac u popisu djelatnosti koje obavlja ima navedenu i djelatnost Obavljanja trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu (nema upisane šifre jer je po ranijem NKDu). Poslodavac se prvenstveno bavi djelatnostima u području prometa. 

Jel se na mene u tom slučaju primijenjuje zakonska zabrana tržišne utakmice radnika s poslodavcem?

Hvala!

Poštovana, opreza radi, rekla bih da da, slijedom čega svakako pitajte poslodavca smeta li mu da paralelno obavljate obrt koji će se baviti time i time. Dobijete li suglasnost, nema zime. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav

imam i ja jedno pitanje vezano na ovu temu.

Stalno sam zaposlena u poduzeću i planiram uz posao otvoriti paušalni obrt. Djelatnosti za koje otvaram obrt nisu u one kojima se poslodavac bavi, tako da nema straha od tržišnog natjecanja. Trebala bih plaćati doprinose po rješenju Porezne uprave (296,15€ godišnje, I. razred), paušalni porez i prirez (prema poreznom razredu) te predujmove istog. Dohodak od obrta bi trebao biti oko 10.000€ godišnje.

Da li, osim predaje PO-SD i TZ obrasca, imam obvezu predaje i DOH obrasca? Da li mi se taj paušalni obrt računa kao drugi dohodak kod kojeg plaćam još porez i prirez te mjesečne predujmove poreza?

Znam da za prvu godinu ne plaćam ništa, već uplate idu nakon predaje PO-SD obrasca, ali čisto da vidim da li mi se ovo isplati.

 

Hvala!

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovanje ,

Zaposlen sam i radim preko OPG tu gdje sam zaposlen održavam vanjske zelene površine. Kao paušalist  sam prijavljen u poreznoj. Mislim sam sve raditi. Nisam planirao na veliko nego nekih 15000 eura godišnje. Mehanizaciju gotovo imam svu. Plan  mi je kada imam navedenu zaradu od svojih klijenata otvoriti obrt i dati otkaz na sadašnjem poslu jer sam sad  na pola godišnje zarade sa svojim opg-om , pa da onda imam više vremena za obavljanje posla. Da nisam izgubio na natječaju prešišao bih godišnju zaradu u firmi u kojoj sam zaposlen. Savjet? Jel sam na dobrom putu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav, licencirani sam agent za nekretnine i planiram otvoriti svoj pausalni obrt za tu djelatnost. Zaposlena sam kod drugog poslodavca na puno radno vrijeme ( zanimanje nije vezano za nekretnine,te ne predstavlja problem).

Pitanje je,s obzirom da bi imala agenciju za nekretnine moram imati zaposlenog agenta za nekretnine na puno radno vrijeme ( to bi bila ja), mogu li biti na oba mjesta zaposlena na puno radno vrijeme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima,

u planu je pokrenuti vlastitu agenciju za nekretnine. Zanima me jel li to moguce kao druga djelatnost (pausalni obrt).

Ideja je da sam zaposlen na neodređeno u firmi u kojoj trenutno radim, ali uz taj posao radim prodaju nekretnina.

I jel moguce agenciju prijaviti na svoj stan?

Posjedujem licencu za agenta.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija