Jump to content

Važnost čina kod izračuna mirovine po ZOPHBDR


Leana10

Preporučene objave

 

Ovako molim,

kolika bi bila mirovina   (da je priznat čin  i da je uredno uveden u sustav) 

 dakle mirovina po tzv posebnim uvjetima i novom ZOPHBDR.

Koliko vrijedi čin?

Ako netko ima čin zapovjednika desetine / dočasnika, takoder i  iskaznicu dočasnika na kojoj sve piše i još uvijek par živih suboraca. 

Mirovina je dobijena nedavno ,oko 3460,72 kn jer je ispunio  sve uvjete.

Medutim, čina u SUSTAVU nema. 

Tu duznost je obnasao od 23.01.1993. do 31.03.1994.g.

 

 

 

 

 

 

 

uređeno: od Leana10
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Leana10 je napisao:

kolika bi bila mirovina   (da je priznat čin  i da je uredno uveden u sustav) 

 dakle mirovina po tzv posebnim uvjetima i novom ZOPHBDR.

morate biti precizniji...kakva je mirovina ...ima li omjer u svezi rata?

Prije 18 minuta, Leana10 je napisao:

Koliko vrijedi čin?

recimo ako je civilna mirovina ,odnosno nema dio u svezi rata ništa ne vrijedi

Prije 19 minuta, Leana10 je napisao:

Ako netko ima čin zapovjednika desetine / dočasnika, takoder i  iskaznicu dočasnika na kojoj sve piše i još uvijek par živih suboraca. 

za mirovinsko (pod uvjetom da taj čin igra ulogu,npr ima dio mirovine u svezi rata) treba od vojske (ili mup) rješenje koji ima čin za potrebe obračuna mirovine.

ovo što vi navodite ,to može koristiti u postupku radi traženja tog čina ,ako postoje neki problemi.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mister-X je napisao:

morate biti precizniji...kakva je mirovina ...ima li omjer u svezi rata? 

recimo ako je civilna mirovina ,odnosno nema dio u svezi rata ništa ne vrijedi

za mirovinsko (pod uvjetom da taj čin igra ulogu,npr ima dio mirovine u svezi rata) treba od vojske (ili mup) rješenje koji ima čin za potrebe obračuna mirovine.

ovo što vi navodite ,to može koristiti u postupku radi traženja tog čina ,ako postoje neki problemi.....

Da, braniteljska mirovina naravno., dragovoljac DR. U toj mirovini se računa i staž u DR i civilni staž, pa se oduzima, zbraja da sad ne duljim oko toga. Tu je već pojašnjeno puno puta. (starosna mirovina po posebnim uvjetima za dragovoljce, branitelje)  Postoje problemi,, da. Suprug je taj čin imao tijekom rata, dok nije prešao u drugu postrojbu. Samo ga oni ne mogu naći. Nema ga u sustavu. Vrijedi li se boriti za toili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Mister-X je napisao:

 

za mirovinsko (pod uvjetom da taj čin igra ulogu,npr ima dio mirovine u svezi rata) treba od vojske (ili mup) rješenje koji ima čin za potrebe obračuna mirovine.

ovo što vi navodite ,to može koristiti u postupku radi traženja tog čina ,ako postoje neki problemi.....

Da, postoje problemi. Ne mogu ga naći, a on dalje nije išao ništa tražiti još. Ne znam ima li potrebe, jer nije u redu da mu piše samo vojnik, ako to nije u potpunosti tako. On je za vrijeme rata primao dohodak na osnovu tog čina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Leana10 je napisao:

Da, braniteljska mirovina naravno., dragovoljac DR. U toj mirovini se računa i staž u DR i civilni staž, pa se oduzima, zbraja da sad ne duljim oko toga. Tu je već pojašnjeno puno puta. (starosna mirovina po posebnim uvjetima za dragovoljce, branitelje)  Postoje problemi,, da. Suprug je taj čin imao tijekom rata, dok nije prešao u drugu postrojbu. Samo ga oni ne mogu naći. Nema ga u sustavu. Vrijedi li se boriti za toili ne?

Poštovana,

nema potrebe za borbom oko izgubljenog čina, iznos mirovine je ista sa činom ili bez njega.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Leana10 je napisao:

Da, braniteljska mirovina naravno., dragovoljac DR. U toj mirovini se računa i staž u DR i civilni staž, pa se oduzima, zbraja da sad ne duljim oko toga. Tu je već pojašnjeno puno puta. (starosna mirovina po posebnim uvjetima za dragovoljce, branitelje)  Postoje problemi,, da. Suprug je taj čin imao tijekom rata, dok nije prešao u drugu postrojbu. Samo ga oni ne mogu naći. Nema ga u sustavu. Vrijedi li se boriti za toili ne?

Poštovana,

valjda je važno priznato pravo na braniteljsku starosnu mirovinu kao i njen iznos od 3.460,72 kn a ne to što pravo nije priznato temeljem osobnog ili ustrojbenog čina ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, prof je napisao:

Poštovana,

valjda je važno priznato pravo na braniteljsku starosnu mirovinu kao i njen iznos od 3.460,72 kn a ne to što pravo nije priznato temeljem osobnog ili ustrojbenog čina ?

Lijep pozdrav

Naravno da je važno i da nije bilo razloga i vi i ja znamo da bi ta mirovina bila i daleko niža. Ovo je već stvar , recimo nepravde , inata, povrijedenog ponosa koji bi mogao rezultirati istjerivanjem pravde sudskim putem. No, kao što sto i sami znate , ovisi tko " poznaje suca", postoji ta izreka, ali nemojte me osobno shvatiti, jer mi to nije namjera. Želim reći da su dvostruka mjerila postala svakodnevno pravilo. No što ćemo...

“A good lawyer knows the law; a clever one takes the judge to lunch.”

 Mark Twain ( “A Good Lawyer Knows the Law but a Great Lawyer Knows the Judge”) 

uređeno: od Leana10
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Leana,

na Vaše pitanje: 

kolika bi bila mirovina   (da je priznat čin  i da je uredno uveden u sustav) 

 dakle mirovina po tzv posebnim uvjetima i novom ZOPHBDR.

Odgovaram:

1. Mirovina bi bila ista.

2. Imam osobni čin, 5.g. ustrojbeno mjesto i makar mi se sve to ne spominje u Rješenju o pravu na mirovinu, nemam nikakvih problema svaki mjesec primati mirovinu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Mister-X je napisao:

 

za mirovinsko (pod uvjetom da taj čin igra ulogu,npr ima dio mirovine u svezi rata) treba od vojske (ili mup) rješenje koji ima čin za potrebe obračuna mirovine.

ovo što vi navodite ,to može koristiti u postupku radi traženja tog čina ,ako postoje neki problemi.....

 

Prije 28 minuta, prof je napisao:

Poštovana Leana,

na Vaše pitanje: 

kolika bi bila mirovina   (da je priznat čin  i da je uredno uveden u sustav) 

 dakle mirovina po tzv posebnim uvjetima i novom ZOPHBDR.

Odgovaram:

1. Mirovina bi bila ista.

2. Imam osobni čin, 5.g. ustrojbeno mjesto i makar mi se sve to ne spominje u Rješenju o pravu na mirovinu, nemam nikakvih problema svaki mjesec primati mirovinu

 

Ma, hvala Vam. Sve jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragovoljac DR, umirovljen sam 01.01.2001. opća nesposobnost sa činom vojnika, vojni dio 100% u svezi rata.

1995. godine imao sam osam mjeseci dužnost zapovjednika desetine. Imam iskaznicu zapovjednika desetine i neke platne liste, ostale papire nemam.

Da li imam kakvo pravo na povećanje mirovine?

Do čitanja ovog članka mislio sam i mislim da se ide u mirovinu sa dužnošću ili činom što si zadnje obavljao u vojsci netom prije umirovljenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Leana10 je napisao:

Samo bih još pitala kojeg datuma inače idu isplate ovih mirovina, s obzirom da smo neki dio dobili  12.10., pa sam malo skeptična oko cjelovite uplate po prvi put. Hvala.

Poštovana Leana,

o datumu isplate mirovine raspitajte se u svojoj banci, moja banka (HPB) mirovine isplaćuje svakog 01. u mjesecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, malicovjek je napisao:

Zagrebacka i Privredna banka 10-og u mjesecu.

hvala maličovjek, OTP banka je u pitanju

ma evo se mučim sa ovim izračunom mirovine da ne bih vas davila

ali mi baš nešto ne ide

htjela bih vidjeti od kud meni ispadnu na jednom izracunu višak :tikvan: mirovine 🙃

a na drugom manjak

pa ako bi mogli mi pomoci

Čisto sumnjam da su ovi iz HZMO pogriješili u bilo čemu, ali me nekako i nesto kopka

Mozete li mi reci da li se slucajno uracunava ili ne strucna sprema (VŠS u ovom slucaju)

jer mi negdje šteka izracun. 😥

uređeno: od Leana10
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Leana10 je napisao:

hvala maličovjek, OTP banka je u pitanju

ma evo se mučim sa ovim izračunom mirovine da ne bih vas davila

ali mi baš nešto ne ide

htjela bih vidjeti od kud meni ispadnu na jednom izracunu višak :tikvan: mirovine 🙃

a na drugom manjak

pa ako bi mogli mi pomoci

Čisto sumnjam da su ovi iz HZMO pogriješili u bilo čemu, ali me nekako i nesto kopka

Mozete li mi reci da li se slucajno uracunava ili ne strucna sprema (VŠS u ovom slucaju)

jer mi negdje šteka izracun. 😥

Ako sam vas dobro razumio pitate,

"dali se kod izracuna mirovne uracunava stecena strucna sprema"

NE, HZMO ne zanima vasa strucna sprema vec prvenstveno vase uplate koje ste uplatili u mirovinski fond, vasa bruto godisnja placa se usporedjuje sa bruto placom u RH kako bi se dobio "vrijednosni bod" za tu godinu rada, a kad se vrijednosni bodovi zbroje i podjele sa svim godinama rada dobije se "prosjecni vrijednosni bod" - PVB koji je jedan od faktora u formuli za izracun mirovine,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Leana,

u privitku se nalazi slika kako bi trebao izgledati izračun mirovine Vašeg supruga.

Drugi prilog je proaktivna formula u koju upišete (u svim bijelim poljima) sve tražene stvarne podatke svog supruga, u naravi zamijenite ponuđene brojke. 

Rezultat koji ste dobili su potencijalni iznosi starosnih mirovina na koje ima pravo Vaš suprug, nadam se da prima najpovoljniji iznos.

Lijep pozdrav 

Leana Izračun mirovine.jpg

Leana starosna mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Skywalker007 je napisao:
prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovana Leana,

u privitku se nalazi slika kako bi trebao izgledati izračun mirovine Vašeg supruga.

Drugi prilog je proaktivna formula u koju upišete (u svim bijelim poljima) sve tražene stvarne podatke svog supruga, u naravi zamijenite ponuđene brojke. 

Rezultat koji ste dobili su potencijalni iznosi starosnih mirovina na koje ima pravo Vaš suprug, nadam se da prima najpovoljniji iznos.

Lijep pozdrav 

Leana Izračun mirovine.jpg

Leana starosna mirovina.makroenabled.xlsm 82 kB · 9 downloads

S OTP Bankom sam dogovorio prvog dana u mjesecu osim nedjelje onda je drugi dan tj. ponedjeljak ;-)

 #skywalker  Moze se i dogovoriti,  ok hvala . :-)

#prof Hvala i Vama.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof, nazalost ima razlike, i kod mog izracuna u mojoj tablici i kod izracuna u vasoj tablici umirovljenik je prosao bolje - rjesenjem dobio vise od naseg izracunatog. 😀🤞

Ocito mirovinsko ima svoju specijalnu formulu za izracun braniteljskih mirovina koju jos nazalost nas dvojica nismo dokucili

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , prof je napisao:

Poštovana Leana,

kako se snalazite u korištenju tablice za izračun starosnih mirovina, ima li razlike u izračunu mirovine u odnosu na izračun kod HZMO ?

 Lako sam se snašla.  Mozda  vi niste upoznati s novom  cinjenicom ( ili jeste ne znam ) da oko  ili točno 20 % iz njegovog mirovinskog stupa ide direktno u drzavni proracun RH od cega ce se isplacivati ova mirovina.

Tako da on nije dobio od toga ni kn, kao sto smo mislili da ce eventualno dobiti neki dio.

No, uvjeti su vam takvi. Prije se dobivalo nesto od toga fonda jednokratno pri odlasku u mirovinu.

Sada ne, nego kao sto sam rekla ide u drzavni proracun RH. O tome odlucuje HZMO ili su mu uglavnom tako to USMENO samo pojasnili u HZMO u. 

evo i link, ali kako i koliko to vazi po zakonu o HB ne znam jer mi nikakvu obavijest nismo dobili od REGOSA.

https://www.mirovina.hr/novosti/idete-mirovinu-procedura-koju-morate-proci-ste-mirovinska-stupa/

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Leana10 je napisao:

tako da on nije dobio od toga ni kn, kao sto smo mislili da ce eventualno dobiti neki dio.

No, uvjeti su vam takvi. Prije se dobivalo nesto od toga fonda jednokratno pri odlasku u mirovinu.

Iz II stupa se lova (15%) može dobit samo ukoliko se umirovljenik odlučio i primat dvije mirovine.Tko prima mirovinu samo iz I stupa nikada nije mogao do novca iz II stupa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Leana10 je napisao:

 Lako sam se snašla.  Mozda  vi niste upoznati s novom  cinjenicom ( ili jeste ne znam ) da oko  ili točno 20 % iz njegovog mirovinskog stupa ide direktno u drzavni proracun RH od cega ce se isplacivati ova mirovina.

Tako da on nije dobio od toga ni kn, kao sto smo mislili da ce eventualno dobiti neki dio.

No, uvjeti su vam takvi. Prije se dobivalo nesto od toga fonda jednokratno pri odlasku u mirovinu.

Sada ne, nego kao sto sam rekla ide u drzavni proracun RH. O tome odlucuje HZMO ili su mu uglavnom tako to USMENO samo pojasnili u HZMO u. 

evo i link, ali kako i koliko to vazi po zakonu o HB ne znam jer mi nikakvu obavijest nismo dobili od REGOSA.

https://www.mirovina.hr/novosti/idete-mirovinu-procedura-koju-morate-proci-ste-mirovinska-stupa/

lp

 

Poštovana Leana,

sve se to radi već dugo i sve je po zakonu samo ste se Vi upoznali tek sada. Držite se Vi mirovine iz I stupa jer iz II stupa  ni za kikiriki ne bi imali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , prof je napisao:

Bravo, nije nažalost, HZMO je bio bolje ruke. Korisnik uvijek treba izabrati povoljniji iznos mirovine, ha, ha.

Lijep pozdrav

  Nije korisnik nista izabrao saam niti korisnik zna ljude, niti zna ljude koji znaju ljude. Da je tako zar bih se ja javljala tu i pitala Vas za savjete? Mislim da se takvi tu ne javljaju javno. Korisnik je skupio sve papire i isao normalnom redovnom procedurom u HZMO. Čak taj isti HZMO nas je ostavio bez zdravstvene zastite,

mada je receno da to ide automatizmom. To smo morali posebno rijesavati u zadnji tren jer on prima kronicnu

terapiju za srce. Nebitno, ali u isto vrijeme smo ostali i bez dr opce prakse, tim je problem bio jos gori za naci drugoga ili drugu dr. Meni ovo zvuci kao insinuacija (ne znam jeli usmjerena na HZMO ili korisnika, vise je nebitno).

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovana Leana,

sve se to radi već dugo i sve je po zakonu samo ste se Vi upoznali tek sada. Držite se Vi mirovine iz I stupa jer iz II stupa  ni za kikiriki ne bi imali.

Normalno da smo se upoznali tek sada,  jer je tek sada , nedavno dakle , skupljao papire i predao ih. Ogradila sam se i rekla da ne znam da li vi to vec znate. Moja greska. Sad kad to znamo, ne znam odakle ljudima ,ja dobio 20.000 kn,ja 30.000 kn i slicno jer tako su nam govorili poznanici. 

LP 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana, sve je napravljeno po zakonima ZOMO-u i ZOHBDR-u, da se islo po ZOMO-u opca mirovina, vas suprug bi morao do "starosne mirovine" cekati jos 3 godine jer nije imao dovoljno godina starosti, a za "prijevremenu starosnu mirovinu" nije imao  dovoljno radnog staz.

Rijesenje je pronadjeno u clanku 26., stavak 2., tocka b). ZOHBDR-a i vas suprug je otisao ranije u "braniteljsku starosnu mirovinu" za cca 3 godine, u tom slucaju njegova sredstva iz kapitalitirane stednje ( II stup) automatski se prebacuju u I stup (stup generacijske solidarnosti).

I to je to.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Leana,

1. Ovaj posao radim već 20 godina i nagledao sam se svakakvih budalaština napisanih od strane HZMO a korisnici su samo žrtve nesposobnosti djelatnika u HZMO.

2. Radi se o ljudima , (korisnicima mirovine po općem propisu ZOMO) koji su izračunali da im je povoljnije korištenje mirovine iz I i II mirovinskog stupa. Tada su mogli jednokratno podignuti 15 % iznosa uplaćenog u II mirovinski stup. Zbog toga im je mjesečni iznos mirovina iz II stupa trajno bio manji za tih 15 %.

3. Vaš suprug koristi  braniteljsku mirovinu a u tom zakonu nema I i II stupa, nego samo isplata mirovine iz I stupa.

Makar je tako,( nemamo izbor  I i II stupa) to je za nas povoljnija verzija, što možete provjeriti u mojim tablicama. Svi izračuni mirovina pa i oni po općem propisu ZOMO su samo iz  I stupa.

Da ste mogli odabrati mirovinu po općem propisu ZOMO i još isplatu iz  I i II stupa uz 15 %  jednokrate isplate iz II stupa mjesečna mirovina bi iznosila cca 1.250 kn.

Držite se ovog što ste dobili i želim Vam svako dobro.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija