Jump to content

PVB za civilni dio mirovine


anonimno

Preporučene objave

Evo, otvorih novu temu buduci da je bilo vise pitanja vezano uz izracunavanje PVB za civilni dio mirovine, odnosno izracun civilnog dijela mirovine s kumuliranim uzrokom za opcu nesposobnost.

 

Ovako kaze u mom rjesenju:

 

"Dio invalidske mirovine koja se priznaje s osnova invalidnosti uzrokovane izvan okolnosti iz Domovinskog rata izracunava se na temelju odredaba cl. 74. do 82. i clanka 184. ZOMO.

 

Radi utvrdjivanja najpovoljnijih prosjecnih vrijednosnih bodova, koji sluze za odredjivanje tog dijela mirovine, utvrdjuju se u skladu s cl. 75. st. 1 ZOMO vrijednosni bodovi na temelju plaća, naknade plaća, i osnovica osiguranja kojeg je osiguranik ostvario nakon 1. sijecnja 1970. do zakljucno godine koja prethodi godini priznavanja prava, i to tako da se place, odnosno osnovice osiguranja za svaku kalendarsku godinu podijele s prosjecnom godisnjom placom svih zaposlenih u RH za istu kalendarsku godinu.

 

Na temelju vrijednosnih bodova utvrđenih za pojedinu kalendarsku godinu, racunaju se najpovoljniji prosjecni vrijednosni bodovi koje je osiguranik ostvario u bilo kojih 04 godina siguranja, u skladu s cl. 184. ZOMO."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prevedeno:

 

Da bi si izracunao PVB za civilni dio mirovine, morao bi znati primanja po godinama za cijeli svoj radni staz, kao i prosjecnu godisnju placu svih zaposlenih u RH takodjer za svaku godinu.

 

Tada bi izracunao PVB za SVAKU godinu svog radnog staza posebno, i onda uocio 4 uzastopne godine s najvecim PVB-om koji imas.

 

Vjerojatno bi prosjek PVB-a za te cetiri najpovoljnije godine bio onaj konacni PVB koji ti treba za daljnji racun civilnog dijela mirovine.

 

Uz opasku da ne znam otkud tih cetiri (4) uzastopne godine, je li to uvijek tako ili ovisi o trajanju radnog staza, sto ako covjek nema 4 godine radnog staza... itd... Vjerojatno referenti imaju jos dodatnu hrpu naputaka kako racunati u takovim situacijama.

 

Mislim da je poanta ovoga da si tesko itko moze sam izracunati PVB za civilni dio mirovine.

 

A daljnji postupak imate u temi:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=10965&forum=33&20

 

 

Evo, nadam se da je sada malo jasnije...

 

PS:

 

Mislim da necu puno pogrijesiti ako kazem da oni koji nemaju puno radnog staza, slobodno mogu racunati da ce imati civilni dio mirovine smijesno mali.

 

Ja sam za 18 god i 7 mjeseci (radni vijek mi je odredjen na 24 godine) dobio 931,87 Kn civilnu mirovinu 100%, znaci da mi 40% civilnog udjela u opcoj nesposobnosti nosi manje od 400,00 Kn!!!

 

A nisam uopce imao losu placu, radio sam u jednom racunskom centru i u bivsem Birostroju Maribor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tek da ubacim moj primjer... Za godinu '91 i '92 dok sam bio u ZNG/HV/MUP primao sam osnovicu place od firme u kojoj sam bio zaposlen a razliku od "vojske". Prilikom obracuna mirovine uzeta mi je u obzir samo ta osnovica a ona je iznosila tek 50% prosjecne place. Za ove razlike su rekli kako se ne moze doci do isplatnih lista, zagubljene, izgorjele, (bla, bla.... vise da se ne bi otkrilo koliko je "spaseno" - te su isplate bile u gotovom novcu, ali UVIJEK uz potpis). Na moju zalbu mirovinskom (pisanu) nitko se nije ni osvrnuo.... onda sam sve pustio k vragu, iako ispada da su oni ,koji su bili u to vrijeme u gardi, zapravo financijski - kaznjeni....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, po ovome šta si opisao kako stoji u rješenju, gotovo je nemoguće točno izračunati PVB. Kladim se da bi i od 10 referenata rezultat bio od svakog različit.

Meni pak na pamet pada jedna druga zamisao u postavljanju PVB-a, pošto neide na normalan način, a to je da u tablicu uvrstim prosječni vrijednosni bod od PVB-a koje ljudi dobivaju u svojim rješenjima za civilni dio.

Bilo bi dobro kad bi barem 5 do10 ljudi napisali odje na forum svoj PVB civilnog dijela, onda bi se mogao izračunati neki prosječni od tih svih ljudi i uvrstiti u program. Za sada znam iznos od 0.6774, kojeg ću i uvrstiti u tablicu, naravno izračun s takvim PVB-om kumulirane mirovine nebio mogao biti 100% točan, ali u svakom slučaju dosta precizan. :coffe:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko će to iznositi kod nas dvo kojma je gardijski dio ušao u cijelu plaću tek prije nekoliko godina,a recimo nismo nigdje radili prije rata (ili jako malo).A po onome što sam zaključio taj pvb moraju računati iz tih plaća ,jer druge nismo imali i sad ako je čovjek prije aktivne postrojbe bio u rezervnoj brigadi ili rewz.policije ima10-12 god uplata po 2000 kn jer gardijski doplatak nije ulazio u plaću a iznosio je 1600-1700 kn.Tek prije nekoliko godina su to objedinili pa su uplate skočile na oko 3500 uglavnom teška ####ona!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa da na to nisam ni mislio,doduše uvijek sam imao dilemu dali mijenjati vlast,ili ostaviti ove koji su se nakrali da i dalje vladaju,ali izgleda da je to bolje,kad dođu novi opet ivo nanovo,bolje da ostanu ovi.Treba im nadijelit love za druge satove ,a ovi već imaju i to dobre .....valjd im je dost.... :bonk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To si pročito o onima u srbiji,a štaš i tamo je sirotinji dost lopova,imam ja neke teorije,makar da ovi iz evrope kad dođu razguze malo ove naše,mislim zakone i birokraciju .pa vide oni šta je to,luda kuća neće valjda poslovat u takim okolnostima valjda će ih malo postrojit,vidise to po onoj upozorbi o lošem sudstvu,neće oni dozvolit da ih zaj... kojekakvi suci koji guranje prsta u anus karakteriziraju kao rukovanje ,ili ovaj što nije riješio 70% predmeta na korčuli ........strašno......... :jesamglup:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma salim se, meni su indijanci ok, skromni ljudi a i oni su ispusili... a sto se tice dovodjenja u red, ne znam, to se obicno razbije na glavama puka, a rolexi, jeftina klopa i cuga u saborskom restoranu i ples golisave kurave u krilu se teko mijenja.... sporo, sporo.....

 

btw, a gdje je to bio onaj Bandicev "covjek iz tima" da je uspio naci tako ruznu kuravu, ako ste vidjeli sliku s ledja, pa to je cisto musko dupe i torzo bolji od moga.... ne znam, jel to neki klub transova?

 

e, a vrhnje na sve mi je kad Bandic kaze - "razmislice sto ce s njim" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pa nece valjda covjeku prekidat zasluzeni godisnji i skijanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma što je najsmijesnije nije tu čovjek ni kriv(osim što je uz bandića) to su mu kolege namjestili platili jadnicu da prodrma tu suvu guzu za par sto kuna a ovaj se ukipio, sve zna i da ga gledaju ,ida ga snimaju i da ovi njegovi prate kak će reagirata ne može ništ,kad ####s ####s,to ti je a ovi oko njega umiru od smjeha............. :roll:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija