Jump to content

visina pričuve i troškovi održavanja


marek_bla

Preporučene objave

Poštovani forumaši.

Imam 2 pitanja. Kako nekome dokazati (i koji članak zakona pokazati) da dokle god se parkiralište i vrt ne pripoji stanu kao pripadak da je sve zajedničko?

Koliko se sjećam ima negdje u zakonu da suvlasnik može zatražiti od suda da mu odredi visinu pričuve i visinu sudjelovanja u nekom hitnom trošku/popravku razmjerno njegovim prihodima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , marek_bla je napisao:

Kako nekome dokazati (i koji članak zakona pokazati) da dokle god se parkiralište i vrt ne pripoji stanu kao pripadak da je sve zajedničko?

Niste Vi njemu dužni dokazati već on Vama i to vlasničkim listom sukladno čl. 22. Zakona o zemljišnim knjigama.

prije 3 sati , marek_bla je napisao:

Koliko se sjećam ima negdje u zakonu da suvlasnik može zatražiti od suda da mu odredi visinu pričuve i visinu sudjelovanja u nekom hitnom trošku/popravku razmjerno njegovim prihodima?

Ovo ne bi bilo točno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fora je da čovjek ima PLAN korištenja vrta i parkinga koje je priložio ugovoru. Ja kad sam kupovao taj plan nije bio napravljen i eto tobože upitno je što sam ja kupio. On sad tvrdi da je on siguran u svoje i da tu nema problema. Pitao je i u gruntovnici. Čak planira i ograditi "svoj" vrt po tom planu, a mislim da bu ti prvo mjernik trebao izać i izmjeriti. Velim u vlasničkom listu nema spomena o vrtu i parkingu.

Što se tiče troškova što je ovo: Čl. 90

(2) Zajedničku pričuvu tvore novčani doprinosi koje su suvlasnici uplatili na temelju odluke donesene većinom suvlasničkih dijelova, odnosno odluke koju je na zahtjev nekoga suvlasnika donio sud s obzirom na predvidive troškove i uzimajući u obzir imovinsko stanje svih suvlasnika.

uređeno: od marek_bla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, marek_bla je napisao:

Što se tiče troškova što je ovo: Čl. 90

(2) Zajedničku pričuvu tvore novčani doprinosi koje su suvlasnici uplatili na temelju odluke donesene većinom suvlasničkih dijelova, odnosno odluke koju je na zahtjev nekoga suvlasnika donio sud s obzirom na predvidive troškove i uzimajući u obzir imovinsko stanje svih suvlasnika.

Kako glasi Vaše pitanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suvlasnici koji su sklopili međuvlasnički ugovor i ugovor o upravljanju sa izabranim upraviteljem dogovaraju visinu zajedničke pričuve prema financijskim mogućnostima i potrebama održavanja zajedničkih dijelova zgrade, što ugrađuju u godišnjem programu upravljanja. A ako ova odluka izostane, tada se utvrđuje temeljem odluke koju je na zahtjev nekog suvlasnika donio Sud s obzirom na predvidive troškove i uzimajući u obzir imovinsko stanje svih suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 8 minuta, Borbena7 je napisao:

A tko je upisan kao vlasnik? 

3 smo suvlasnika, etažirana je kuća od 3 kata na nas 3, ali vrt nije uopće podijeljen. Sad je jedna fizička cjelina i koliko ja razumijem je zajednički dok ga međuvlasničkim ne podijelimo ili ne isparceliramo.

uređeno: od marek_bla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija