Jump to content

Porez na promet nekretnina - darovanje brata sestri


njapra

Preporučene objave

Pozdrav,

jedno pitanje za praktičare: Mogu li se očekivati problemi od strane porezne uprave ukoliko sin daruje nekretninu majci, a majka odmah nakon toga kćerci? Dakle, namjera je izbjeći plaćanje poreza na promet nekretnina koji bi se plaćao u slučaju direktnog darovanja brata sestri. Zanima me kako postupa porezna uprava u takvim slučajevima obzirom da se radi o očitoj poreznoj evaziji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Spitfire je napisao:

Točnije, 24 mjeseca inače spada pod čl. 58 st. 5 Zakona o porezu na dohodak.

Koliko sam upoznat sa ovom temom - Nasljedstvo - bez plaćanja poreza - ide samo linijom - 
prema - Dole ?
Roditelji - Djeci
Baka ili Djeda - svojoj - Djeci -ili direktno - Unucima.
Za navedeno nasljedstvo nikad neće morati platit nikakav porez.
Navedeno - nasljedatvo - može biti predmet prodaje - odmah , po uknjiženju vlasništva
Porez - u navedenom slučaju , plača - kupac, ako se darovana nekretnina proda - 3 dana od uknjiženja- ili bilo kad ?
-----------------
Zamolio bih Moderatora - za Odgovor.

uređeno: od frenki zg
ispravak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju bez naknade ne plaćaju osobe koje su u odnosu na potomke ili pretke u uspravnoj liniji i to po načelu transmisije.

Prevedeno to znači da bez plaćanja poreza otac može darovati potomku (sinu/kćeri) i obratno, ali ako to napravi baka unuku ili obratno, a postoji živući potomak između, nastaje porezna obveza tj. plaća se porez na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Spitfire je napisao:

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju bez naknade ne plaćaju osobe koje su u odnosu na potomke ili pretke u uspravnoj liniji i to po načelu transmisije.

Prevedeno to znaći da bez plaćanja poreza otac može darovati potomku (sinu/kćeri) i obratno, ali ako to napravi baka unuku ili obratno, a postoji živući potomak između, nastaje porezna obveza tj. plaća se porez na promet nekretnina.

Hvala,, - ja sam išao od vrha - ali, nisam znao za ovo - preskakanje - da se plača - ako je njegov 1.
nasljednik - živ.
Učim, cijeli život..:tikvan:.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija