Jump to content

Računi u banci nakon smrti


anka85

Preporučene objave

Pozdrav, suprugu je umro djed s kojom nitko u obitelji nije bio u bliskom odnosu. Koliko se zna, bio je vlasnik kuće u kojoj je živio ali za račune u banci nemamo nikakve podatke ni saznanja. Isti sigurno postoje jer je primao mirovinu samo ne znamo u kojoj banci ni ako postoje još neki računi ili oročenja. Zanima me da li to sud provjerava službenim putem prije same ostavinske ili sami moramo tražiti po bankama uz predočenje smrtovnice? Ili banke ne daju nikakve informacije bez rješenja o nasljeđivanju? 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 08. 10. 2021. at 12:12, anka85 je napisao:

Puno Vam hvala na odgovoru.

Samo me još zanima da li će na raspravi biti poznato stanje na računima, eventualna dugovanja u smislu kredita ili oročenja? Ili te podatke banka daje nakon rasprave nasljednicima? 

Na raspravi će biti poznati  brojevi računa i u kojoj banci i koliko ima gotovine na računu. To će dobiti odvjetnik. Naravno da će banka nastojati naplatiti dug ( ako postoji naravno) po računu. Morate imati na umu da ako prihvatite nasljedstvo morate prihvatiti i eventualne dugove. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....nesto slicno i mene interesuje.......otac je imao deviznu orocenu stednju i devizni racun na koji je svaki mjesec dobijao penziju......sestra je imala punomoc......zadnja 3, 5  mjeseca zivota, otac zivi u domu....ostavinska rasprava je krajem mjeseca, sestra je po oporuci sve naslijedila, takodje i devizne racune, hocu li  uprkos svemu na ostavinskoj raspravi doznat o kolikoj se sumi novca radilo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, jaca123 je napisao:

....nesto slicno i mene interesuje.......otac je imao deviznu orocenu stednju i devizni racun na koji je svaki mjesec dobijao penziju......sestra je imala punomoc......zadnja 3, 5  mjeseca zivota, otac zivi u domu....ostavinska rasprava je krajem mjeseca, sestra je po oporuci sve naslijedila, takodje i devizne racune, hocu li  uprkos svemu na ostavinskoj raspravi doznat o kolikoj se sumi novca radilo?

Mislim da ne. Notara samo zanima da ukoliko ima računa, na koliko nasljednika  se dijeli račun. Banka mora izdati broj računa koji je pokojnik imao i naravno koliko ima novca na računu. U Vašem slučaju niste nasljednik pa Vam o sumi računa može ( ako želi) reći samo nasljednik, u ovom slučaju Vaša sestra. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, buda2 je napisao:

Mislim da ne. Notara samo zanima da ukoliko ima računa, na koliko nasljednika  se dijeli račun. Banka mora izdati broj računa koji je pokojnik imao i naravno koliko ima novca na računu. U Vašem slučaju niste nasljednik pa Vam o sumi računa može ( ako želi) reći samo nasljednik, u ovom slučaju Vaša sestra. 

jasno, hvala Vam puno.....no ukoliko bi trazila nuzni dio, da li  se sta mijenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 08. 10. 2021. at 12:12, anka85 je napisao:

Puno Vam hvala na odgovoru.

Samo me još zanima da li će na raspravi biti poznato stanje na računima, eventualna dugovanja u smislu kredita ili oročenja? Ili te podatke banka daje nakon rasprave nasljednicima? 

Ne. na rješenju će pisati  neutvrđen iznos i broj računa (IBAN). za dugove nećeš  znati dok se ne jave oni kojima je dužan.

prije 5 sati , jaca123 je napisao:

jasno, hvala Vam puno.....no ukoliko bi trazila nuzni dio, da li  se sta mijenja?

 na nužni dio imaju pravo djeca  a ne unučad. ako Vam otac nije živ imate pravo na nužni dio onoga što bi pripadalo njemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 08. 10. 2021. at 12:12, anka85 je napisao:

Puno Vam hvala na odgovoru.

Samo me još zanima da li će na raspravi biti poznato stanje na računima, eventualna dugovanja u smislu kredita ili oročenja? Ili te podatke banka daje nakon rasprave nasljednicima? 

Na raspravi će biti navedene banke i poslovni brojevi računa koji glase na pokojnika. Vezano za dugove, možete zatražiti od JB da te podatke prikupi prije ostavinske rasprave, a i sami ih možete pokušati pribaviti pri nadležnom Općinskom sudu. Banka Vam te podatke neće dati dok ne budete raspolagali sa pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju u Vašu korist.

prije 19 sati , buda2 je napisao:

To će dobiti odvjetnik.

Nema ovdje nikakvog odvjetnika?

prije 19 sati , buda2 je napisao:

Morate imati na umu da ako prihvatite nasljedstvo morate prihvatiti i eventualne dugove. 

Za dugove se odgovara, ali samo do visine vrijednosti naslijeđene imovine.

prije 19 sati , buda2 je napisao:

Na raspravi će biti poznati  brojevi računa i u kojoj banci i koliko ima gotovine na računu.

 

prije 17 sati , buda2 je napisao:

Mislim da ne. Notara samo zanima da ukoliko ima računa, na koliko nasljednika  se dijeli račun. Banka mora izdati broj računa koji je pokojnik imao i naravno koliko ima novca na računu. U Vašem slučaju niste nasljednik pa Vam o sumi računa može ( ako želi) reći samo nasljednik, u ovom slučaju Vaša sestra. 

Dali ste dva posve oprečna odgovora?

prije 17 sati , jaca123 je napisao:

jasno, hvala Vam puno.....no ukoliko bi trazila nuzni dio, da li  se sta mijenja?

Mijenja se utoliko što imate pravo potraživati svoj nužni dio.

prije 15 sati , buda2 je napisao:

Mislim da imate pravo na nužni dio ali najbolje da nazovete pravobranitelja ( ne plaćate savjet).

O kakvom pravobranitelju pričate?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , jaca123 je napisao:

....nesto slicno i mene interesuje.......otac je imao deviznu orocenu stednju i devizni racun na koji je svaki mjesec dobijao penziju......sestra je imala punomoc......zadnja 3, 5  mjeseca zivota, otac zivi u domu....ostavinska rasprava je krajem mjeseca, sestra je po oporuci sve naslijedila, takodje i devizne racune, hocu li  uprkos svemu na ostavinskoj raspravi doznat o kolikoj se sumi novca radilo?

Na ostavinskoj raspravi ćete saznati što sve čini ostavinsku masu, ali ne i njenu vrijednost. Bez obzira na postojanje oporuke u korist sestre, Vi kao potomak imate pravo zatražiti svoj nužni dio, a koji iznosi polovicu od dijela koji bi Vam pripao po zakonskom redu nasljeđivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 45 minuta, jaca123 je napisao:

da li imam i 1/4 prava na orocenu stednju?

Ovisi. Nužni dio je povrijeđen kad je ukupna vrijednost raspolaganja oporukom tolika da ne možete dobiti vrijednost svoga nužnog dijela. Ako je tako, onda će se smanjiti ovo raspolaganje oporukom i to koliko je već potrebno da bi se dopunio Vaš nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Na raspravi će biti navedene banke i poslovni brojevi računa koji glase na pokojnika. Vezano za dugove, možete zatražiti od JB da te podatke prikupi prije ostavinske rasprave, a i sami ih možete pokušati pribaviti pri nadležnom Općinskom sudu. Banka Vam te podatke neće dati dok ne budete raspolagali sa pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju u Vašu korist.

Nema ovdje nikakvog odvjetnika?

Za dugove se odgovara, ali samo do visine vrijednosti naslijeđene imovine.

 

Dali ste dva posve oprečna odgovora?

Mijenja se utoliko što imate pravo potraživati svoj nužni dio.

O kakvom pravobranitelju pričate?

 

Imate pučkog pravobranitelja i možete nazvati u vezi prava i ništa ne platite ( nazivao prije mjesec dana u OS i dobio odgovor na postavljena pitanja). 

Poslije smrti oca otišao u njegovu banku, zatvorio račune i odmah dobio IBAN- ove računa i točnu sumu na pojedinom računu i to proslijedio javnom bilježniku prije ostavinske rasprave. 

Mislio sam na javnog bilježnika a napisao odvjetnik. 

Za preuzimanje dugova u visini nasljedstva znam, ali bi se dugovi trebali znati prije preuzimanja nasljedstva da dug ne bude veći od nasljedstva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, buda2 je napisao:

Imate pučkog pravobranitelja i možete nazvati u vezi prava i ništa ne platite ( nazivao prije mjesec dana u OS i dobio odgovor na postavljena pitanja). 

Daleko je ovo od funkcije pučkog pravobranitelja.

prije 9 minuta, buda2 je napisao:

Poslije smrti oca otišao u njegovu banku, zatvorio račune i odmah dobio IBAN- ove računa i točnu sumu na pojedinom računu i to proslijedio javnom bilježniku prije ostavinske rasprave.

Ovo je protuzakonito. Kako možete zatvoriti račun koji glasi na mrtvu osobu? O prosljeđivanju podataka vezanih za osobni račun pokojnika, bolje da i ne govorim.

prije 10 minuta, buda2 je napisao:

Mislio sam na javnog bilježnika a napisao odvjetnik. 

A očito.

prije 10 minuta, buda2 je napisao:

Za preuzimanje dugova u visini nasljedstva znam, ali bi se dugovi trebali znati prije preuzimanja nasljedstva da dug ne bude veći od nasljedstva.

Saznanje o dugu ne umanje dug ostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Daleko je ovo od funkcije pučkog pravobranitelja.

Ovo je protuzakonito. Kako možete zatvoriti račun koji glasi na mrtvu osobu? O prosljeđivanju podataka vezanih za osobni račun pokojnika, bolje da i ne govorim.

A očito.

Saznanje o dugu ne umanje dug ostavitelja.

Shvaćam da je dug dug i da treba biti podmiren. Ali idem od pred postavke da je recimo, dug 30  000 € a " moje" nasljedstvo vrijedi 10 000 €. ništa me ne obavezuje da moram preuzeti nasljedstvo jer je dug daleko veći od nasljedstva. Iz toga razloga bi se eventualni dugovi trebali znati prije ostavinske rasprave. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , buda2 je napisao:

Ali idem od pred postavke da je recimo, dug 30  000 € a " moje" nasljedstvo vrijedi 10 000 €. ništa me ne obavezuje da moram preuzeti nasljedstvo jer je dug daleko veći od nasljedstva.

Nikada prihvaćanje nasljedstva nije obvezujuće.

prije 12 sati , buda2 je napisao:

Iz toga razloga bi se eventualni dugovi trebali znati prije ostavinske rasprave. 

Ali to ne daje za pravo banci da Vam nezakonito ustupa informaciju o stanju računa pokojnika. Također, ne postojanje duga na banci ne znači da duga nema, dapače. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija