Jump to content

Otpremnina za pol.službenike sa statusom HRVI ili bez tog statusa


Mrljavac

Preporučene objave

Čl. 45 Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike kaže:

Službeniku i namješteniku koji odlazi u mirovinu pripada pravo na otpremninu u visini tri proračunske osnovice.

 

Zakon o radu:

Članak 86.

Radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a koji nakon završenoga liječenja i oporavka ne bude vraćen na rad, ima pravo na otpremninu najma­nje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.

 

S obzirom da policijskim službenicima koji odlaze u mirovinu sa statusom ili bez statusa HRVI, a koji su bili ranjavani u DR-u ili kod kojih je nastupilo psihičko oboljenje (PTSP) kao posljedica sudjelovanja u DR-u te su umirovljeni jer ne mogu više raditi na tim ili drugim poslovima se isplaćuje otpremnina u visini samo 3 proračunske osnovice mišljenja sam da ukoliko je došlo do takove ozljede ili oboljenja tijekom obnašanja službe tijekom Domovinskog rata,isti trebaju nakon dobivenog rješenja napisati žalbu u zakonskom roku iz razloga što vjerojano postoji mogućnost da ostvare povoljniju otpremninu od one iz kolektivnog ugovora, odnosno da dobiju otpremninu u dvostrukom iznosu. :mig:

 

Žalbu bi obavezno trebali napisati u dogovoru sa pravnikom koji bi pri tome trebao obratiti pozornost na prvostupanjsko rješenje MUP-ove komisije, a i bila bi poželjna preslika ispunjenog obrasca o ozljedi na radu ukoliko je imate.

 

Najgore što se u slučaju žalbe može dogoditi, (a koja se mora uručiti odnosno izjaviti Odboru za državnu službu putem svoje PU) je da se otpremnina privremeno odgodi do rješavnja žalbenog predmeta.

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekoliko pol. službenika koje poznajem se žalilo na rješenje o otpremnini, međutim žalba im nije prošla pa sada pokušavaju riješiti sudom i poprilično su sigurni u povoljan ishod (iako sam im ja rekao da i ne mora tako biti). Iz razgovora sa pravnicima i kolegama u mojoj bivšoj, a i drugim PU zamijetio sam da su oni koji trebaju nešto da poduzmu u vezi tog pitanja (a trebali bi izaći u susret budućim umirovljenim policajcima prilikom reguliranja otpremnine) vrlo nesigurni u davanju odgovora na tu problematiku iz čega se nameće zaključak da je vrlo moguće (ja osobno sam prilično siguran u to) da se ostvari povoljnija otpremnina od ove sada.

 

Eto, sami razmislite, a prethodno pročitajte Zakon o radu i Kolektivni ugovor pa obratite pozornost na one članke koje sam naveo .

Zašto ne pokušati i tih +10 000 kuna ishodovati ako ste bili ranjeni-ozlijeđeni tijekom vršenja službe, jer podrazumijeva se da je to ozljeda na radu pa onaj koji je bio izložen takvoj vrsti stresa i ima još dijagnosticiran i PTSP uslijed pogoršanja bolesti i na osnovi toga je proglašen nesposobnim profesionalno ili opće za obavljanje pol. službenika ostvari svoja prava koja ga slijeduju.

Opet ponavljam da bi se trebalo posavjetovati sa dobrim i iskusnim pravnikom pa na jednu stranu vage staviti Zakon o radu, a na drugu Kolektivni ugovor.

 

Žalosno je ljude proglasiti nesposobnima za posao, a isti su bili ozlijeđeni obavljajući taj posao i uslijed toga ne mogu više raditi pa ih lijepo umiroviti sa "masnom" otpremninom od 10 000 kuna, a nitko ništa ne pita, nitko ništa ne poduzima, a mnogi su otišli u invalidsku mirovinu sa tako ponižavajućom otpremninom.

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanimljivo da ovakve informacije dobijemo od mrljavca a ne od sindikata koji su za razliku od mrljavca plaćeni za svoj posao.

 

u mojem rješenju od mup-a o nesposobnosti za policajca zanimljiva je točka dva koju citiram:

 

2. Nesposobnost imenovanog posljedica je oboljenja koje je nastupilo povodom obavljanja službe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dvostruka otpremnina za djelatnike MUP-a Odgovori

 

Predmet: Pravo na otpremninu

mišljenje - daje se

 

U vezi s Vašim upitom da li kao policijski službenik MUP-a PU V-S imate pravo na isplatu dvostrukog iznosa otpremnine prilikom odlaska u invalidsku mirovinu sukladno odredbama zakona o radu, obzirom da je nesposobnost za obavljanje poslova policijskog službenika nastupila kao posljedica ozljede i oboljenja pri obavlajnju službe, iznosimo slijedeće:

 

- sukladno članku 45. Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike(nn broj 92/04.,141/04-ispr. i 150/04- ispr. - u daljnjem tekstu: Kolektivni ugovor) službeniku i namješteniku koji odlazi u mirovinu pripada pravo na otpremninu u visini tri proračunske osnovice.

 

- prema članku 4. stavku 1. Zakona o državnim službenicima (NN 92/05 - u daljnjem tekstu: ZDS) prava, obveze i odgovornosti državnih službenika uređuju se zakonom i na temelju zakona donesenim propisima, a prema stavku 2. istoga članka na pitanja koja nisu uređena ZDS-om ili posebnim zakonom, uredbama Vlade RH ili drugim propisima donesenim na temelju Ustava i zakona ili kolektivnim ugovorom, primjenjuju se opći propisi o radu.

 

- sukladno članku 86. stavku 1. Zakona o radu (NN broj: 137/04 - pročišćeni tekst - u daljnjem tekstu : ZOR) propisano je da radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a koji nakon završenog liječenja i oporavka ne bude vraćen na rad, ima pravo na otpremninu najmanje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.

 

- prema odredbi članka 97. Zakona o policiji ( NN broj129/00 - u daljnjem tekstu: ZOP) policijski službenik, koji odlukom zdravstvene komisije MUP-a proglašen nesposobnim za obavljanje poslova policijskog službenika zbog oboljenja ili ozljede koja je nastupila u obavljanju služćbe ili povodom obavljanja službe, zadržava plaću i druga prava iz službeničkog odnosa do donošenja pravomoćnog rješenja o pravu na mirovinu, a najduže tri godine od dana donošenja odluke o nesposobnosti.

 

Iz dostavljene dokumentacije utvrđeno je slijedeće:

 

- Rješenjem MUP-a. PZK broj:xxxxxdatumxxx, utvrđena je nesposobnost XXXX za obavljanje poslova policijskog službenika, te da je nesposobnost imenovanog posljedica oboljenja koje je nastupilo povodom obavljanja službe ;

 

- Rješenjem MUP-a broj i datum XXXX utvrđeno je pravo XXXX na zadržavanje plaće i drugih prava iz radnog odnosa, sukladno članku 97. ZOP-a (zbog zdravstvene nesposobnosti za obavljanje poslova policijskog službenika zbog oboljenja koje je nastupilo povodom obavljanja službe) do donošenja rješenja o pravu na mirovinu, a najduže do datuma XXXX;

 

-Rješenjem HZMO-a, Područne službe u Vukovaru, klasa i urbroj i datum XXXXX utvrđeno je da je zbog bolesti kod imenovanog nastala opća nesposobnost za rad ( radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku), pa mu se od datuma XXXXX priznaje pravo na invalidsku mirovinu;

 

-rješenjem Ureda državne uprave u V-S županiji, Ispostave VK, klasa, urbroj i datum XXXXX priznaje se status HRVI iz DR VIII skupine sa 40% oštećenjem organizma privremeno do datuma XXXXX, temeljem psihičkog oboljenja nastalog u obrani suvereniteta RH, te mu se do navedenog datuma utvrđuje pravo na osobnu invalidninu;

 

-Rješenjem MOB klasa, urbroj i datum XXXXX mijenja se prethodno navedeno Rješenje Ureda državne uprave u V-S županiji, Ispostave VK, na način da se pravo na osobnu invalidnost priznaje - privremeno do datuma XXXXX.

 

Iz navedene dokumentacije je razvidno da je opća nesposobnost za rad uzrokovana oboljenjem kao posljedicom ozljede zadobivene na radu, za vrijeme obavljanja policijske službe, te da vam je u skladu s čl. 97. ZOP-a utvrđeno pravo na plaću i druga prava iz radnog odnosa sve do donišenja pravomoćnog rješenja o pravu na mirovinu (Rješenje HZMO-a od datuma XXXXX).

 

Obzirom da se zbog ozljede na radu, nakon završenog liječenja i oporavka, niste vratili na rad, mišljenja smo da Vam sukladno čl. 86. st. 1. ZOR-a pripada pravo na otpremninu u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi Vam inače (po Kolektivnom ugovoru) pripadao.

 

U potpisu Zamjenik državnog tajnika mr.sc. Zoran Pičuljan

 

Kolega je upit poslao tijekom mjeseca rujna 2006. godine , a dobio ga je krajem listopada 2006. godine. znači SVJEŽE

Kolega je tužio jer mu nisu isplatili dvostruku otpremninu pa možda ovo nekom pomogne

 

Znači da će ovo ipak nekome pomoći kao mšljenje nisam se džaba trudio sve to lijepo prepisati! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takozvani pravnici policijskih uprava su pravnici poslodavca i sigurno neće raditi na dobrobit i korist zaposlenika.Kao dokaz može poslužiti i činjenica da je moja podružnica Sindikata u prošloj godini podnijela 36 žalbi Odboru za državnu službu od kojih je 95% riješeno u korist naših članova (žalbe za putne troškove i sl.)

Drago mi je da mi se obratilo nekoliko kolega koji su mi ukazali na navedeni problem te sam već stupio u kontakt sa nekoliko pravnika i odvjetnika koji su mi potvrdili osnovanost isplate spoemnute dvostruke otpremnine, još samo da dobijem potvrdnu informaciju od kolege iz PU splitsko-dalmatinske.

 

Ovom prilikom pozivam sve kolege (PU vuk. srijem.) koji imaju problem oko isplate otpremnine da se jave u svoj Sindikat (oni najbolje znaju koji) te ćemo od PU VS zatražiti isplatu propisane otpremnine, napisati žalbu Odboru za državnu službu, obratiti se nadležnoj službi u MUP i na kraju ako bude potrebno ishoditi navedeno pravo putem suda.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragi moji prijatelji sve ovo što se rspravlja o otpremnini u mup-u za sve nas koji smo dobili tu crkavicu to nam je sve.. nikakvi sudovi nam nisu niti mogu pomoći,sve je to jedna bezobrazna i pokvarena ekipa koja nas je sve skupa lagano odpilila s nekim čudnim objašnjenjem... vojska dobiva velike svote otpremnine a mi u policiji smo dobili 10 000 te nam uzeli porez i nakon svih oduzimanja nekih 8 tisuća je sve za što smo dali mup-u dok smo radili... nek ih bude sramota i još nam neki sad prigovaraju što smo rvi... pa ovakvu otpremninu će dobiti i oni što su bili u ratu zajedno sa četnicima borili se protiv nas,sad kad budu odlazili a veliki broj ih je u godinama za odlazak samo se mogu nasmejati lepo se zahvaliti na mirovini od države koju su napadali i sve pogodnosti koje budu dobili.. ma puknem ko kokica kad vidim koja nepravda i kako su nas sve namagarčili s otpremninom.bok i pozdrav svima ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet napominjem da ovo spominjanje vojske i njezine otpremnine što je sad deltacro rekao, pripadnici hv ne bi krivo shatili jer se to ne odnosi na njih nego na zakone.

evo upravo sam preko skypa razgovarao sa kolegom iz specijalne koji mi je rekao da je mirovinu dobio prije dva mjeseca i da nije znao za mogučnost otpremnine u dvostrukom iznosu avidim da takvih ima i na forumu.

ja nisam još dobio otpremninu i imam dakle velike šanse da ju dobijem kao i spliće.

pa što da vam kažem nego da je to čisti buvljak jer ja ću imati 20 000 kn a recimo deltacro 10000.

nemam komentara :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

he he a što da vam ja ljudi kažem na sve to... možda je razlog u tome što sam ja iz Slavonije,a obzirom koliko nas baš i ne vole previše u posljednje vrijeme ništa me više ne može iznenaditi..no bez obzira na sve ja sam sretan jer kao što sam gore već napisao i najgori neprijatelji koji su eto došli nakon svega u državnu službu budu dobili otpremninu i veću nego li ja i još puno mojih prijatelja.... ma ljudi boli me uvo više za sve... sad sam totalno puko ko kokica....kaže neki krele sad na Tv neka emisija o vojsci ,pa lupeta kako oni mogu dići ak zatreba pričuvu,i šta ti ja znam šta sve nalupeta taj tip al jedno je sigurno--on nema pojma o životu,on je sjedio negdje u toplom i svoje dupe izložio stresu za kompjuterom pa ak nas takav bude čuvao od ovih što polako bockaju sa svih strana nema nama spasa i sreće.. :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U PU Vuk. srij. se može podnijeti zamolba za isplatu jednokratne novčane pomoći za odlazak u mirovinu.

U narednih 20-ak dana trebalo bi stići i očitovanje MUP-a vezano uz isplatu dvostruke otpremnine.

- U Splitu se ne isplaćuje otpremnina po Zakonu o radu /100% provjerena informacija/.

******* MOJ SAVJET JE ************

NE PROPUSTITE ROK ZA ŽALBU ODBORU ZA DRŽVANU SLUŽBU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima!

Oduševljena sam Vašim forumom pa sam se evo uspješno i registrirala, ali nisam pronašla ništa o bivšim djelatnicima POA-e pa odlučih probiti led .

U mirovini sam od 1.1.2005. g,.ovlaštena službena osoba bivše POA-e, profesionalno nesposobna, prema ZOMO-u odnosno znamenitom članku 6. a, otpremnina mi je isplaćena prema čl. 62 ZOSS-a (Zakonu o sigurnosnim službama)

 

Članak 62.

 

(1) Službenoj osobi kojoj prestaje radni odnos zbog ostvarivanja prava na mirovinu, pripada otpremnina u visini njene neto plaće ostvarene kroz posljednjih pet mjeseci rada, pod uvjetom da je najmanje 10 godina mirovinskog staža provela na radnom mjestu službene osobe u sigurnosnoj službi.

Na rješenju iz mirovinskog piše da su ga proslijedili, između ostalog i "Upravi za ljudske resurse MORH-a", na moj upit "zašto", kažu nema veze šta piše, bitno da sam ja dobila rješenje.

Zna li itko zašto onda nismo dobili i otpremninu kao djelatnici MORH-a koji su umirovljeni po članku 6 a, znači dupla ili ovisi koliko su brzo pristali maknuti se iz sustava + 525 kuna za svaki mjesec statusa branitelja. Moram priznati da i kada sam pitala što mi u ovom slučaju znači mojih 30 mjeseci statusa branitelja, odgovor je bio otprilike "budite sretni što ste i to dobili".

Ako netko nešto zna molim neka napiše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zato što vas kači taj zakon,po kojem imate pravo na tih pet plaća ,dok dvo, ako dobiva prof .nesposobnost,ili ide u mirovinu po članku 6a, ili po zakonu o pravima djelatnih vojnih osoba,pol.službenika,i pravosudne policije,što znači da ima 20 god efektivnog staža(u kojem je priznata beneficija za rat u duplom trajanju) ima pravo na otpremninu od 525 kn po mjesecu sudjelovanja.Djelatnik koji ide u mirovinu po točki 11,(nije 6a dakle ide prije napunjenog staža od 20 g) a dobio je opću nesposobnost -nema pravo na tih 60 000 kn nego samo 3 proračunske osnovice cca 9300 kn .Eto nadam se da sam razjasnio neke stvari,išli ste u mirovinu po drugom zakonu,nisam točno zapamtio ali kada sam čitao taj zakon znam da sam bio ljut jer ste vi imali neke druge olakšice koje mi dvo nismo imali....tako da vam je to u principu isto....nekom bolje ovo nekom ono....pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok i hvala, i mene je ljutio taj ZoSS, ali vjerovatno ne isti članak kao tebe. Fulala sam godinu, u mirovini sam od 1.1.2006. i to po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, PS i OSO prema čl. 6 a., dakle imam 27 godina mirovinskog staža od toga 21 efektivnog staža. Moja prijateljica je radila u MORH-u i otišla je godinu prije mene u mirovinu po istom Zakonu, ona je otpremninu dobila po Pravilniku utvrđenom za prof. nesposobne i onih 525 kuna po mjesecu, a ja po ZoSS-u za redovnu "starosnu" mirovinu i bez 525, kuna. Dakle razlika je u otpremnini koja u mojoj pokojnoj firmi nije niti bila predviđena za prof. nesposobne moja generacija je prva. Ne ljuti se više moja je mirovina 2.300,00 kuna a dobila sam i 100 za Božić.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Anonimno je napisao:

dvostruka otpremnina za djelatnike MUP-a Odgovori

 

Predmet: Pravo na otpremninu

mišljenje - daje se

 

U vezi s Vašim upitom da li kao policijski službenik MUP-a PU V-S imate pravo na isplatu dvostrukog iznosa otpremnine prilikom odlaska u invalidsku mirovinu sukladno odredbama zakona o radu, obzirom da je nesposobnost za obavljanje poslova policijskog službenika nastupila kao posljedica ozljede i oboljenja pri obavlajnju službe, iznosimo slijedeće:

 

- sukladno članku 45. Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike(nn broj 92/04.,141/04-ispr. i 150/04- ispr. - u daljnjem tekstu: Kolektivni ugovor) službeniku i namješteniku koji odlazi u mirovinu pripada pravo na otpremninu u visini tri proračunske osnovice.

 

- prema članku 4. stavku 1. Zakona o državnim službenicima (NN 92/05 - u daljnjem tekstu: ZDS) prava, obveze i odgovornosti državnih službenika uređuju se zakonom i na temelju zakona donesenim propisima, a prema stavku 2. istoga članka na pitanja koja nisu uređena ZDS-om ili posebnim zakonom, uredbama Vlade RH ili drugim propisima donesenim na temelju Ustava i zakona ili kolektivnim ugovorom, primjenjuju se opći propisi o radu.

 

- sukladno članku 86. stavku 1. Zakona o radu (NN broj: 137/04 - pročišćeni tekst - u daljnjem tekstu : ZOR) propisano je da radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a koji nakon završenog liječenja i oporavka ne bude vraćen na rad, ima pravo na otpremninu najmanje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.

 

- prema odredbi članka 97. Zakona o policiji ( NN broj129/00 - u daljnjem tekstu: ZOP) policijski službenik, koji odlukom zdravstvene komisije MUP-a proglašen nesposobnim za obavljanje poslova policijskog službenika zbog oboljenja ili ozljede koja je nastupila u obavljanju služćbe ili povodom obavljanja službe, zadržava plaću i druga prava iz službeničkog odnosa do donošenja pravomoćnog rješenja o pravu na mirovinu, a najduže tri godine od dana donošenja odluke o nesposobnosti.

 

Iz dostavljene dokumentacije utvrđeno je slijedeće:

 

- Rješenjem MUP-a. PZK broj:xxxxxdatumxxx, utvrđena je nesposobnost XXXX za obavljanje poslova policijskog službenika, te da je nesposobnost imenovanog posljedica oboljenja koje je nastupilo povodom obavljanja službe ;

 

- Rješenjem MUP-a broj i datum XXXX utvrđeno je pravo XXXX na zadržavanje plaće i drugih prava iz radnog odnosa, sukladno članku 97. ZOP-a (zbog zdravstvene nesposobnosti za obavljanje poslova policijskog službenika zbog oboljenja koje je nastupilo povodom obavljanja službe) do donošenja rješenja o pravu na mirovinu, a najduže do datuma XXXX;

 

-Rješenjem HZMO-a, Područne službe u Vukovaru, klasa i urbroj i datum XXXXX utvrđeno je da je zbog bolesti kod imenovanog nastala opća nesposobnost za rad ( radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku), pa mu se od datuma XXXXX priznaje pravo na invalidsku mirovinu;

 

-rješenjem Ureda državne uprave u V-S županiji, Ispostave VK, klasa, urbroj i datum XXXXX priznaje se status HRVI iz DR VIII skupine sa 40% oštećenjem organizma privremeno do datuma XXXXX, temeljem psihičkog oboljenja nastalog u obrani suvereniteta RH, te mu se do navedenog datuma utvrđuje pravo na osobnu invalidninu;

 

-Rješenjem MOB klasa, urbroj i datum XXXXX mijenja se prethodno navedeno Rješenje Ureda državne uprave u V-S županiji, Ispostave VK, na način da se pravo na osobnu invalidnost priznaje - privremeno do datuma XXXXX.

 

Iz navedene dokumentacije je razvidno da je opća nesposobnost za rad uzrokovana oboljenjem kao posljedicom ozljede zadobivene na radu, za vrijeme obavljanja policijske službe, te da vam je u skladu s čl. 97. ZOP-a utvrđeno pravo na plaću i druga prava iz radnog odnosa sve do donišenja pravomoćnog rješenja o pravu na mirovinu (Rješenje HZMO-a od datuma XXXXX).

 

Obzirom da se zbog ozljede na radu, nakon završenog liječenja i oporavka, niste vratili na rad, mišljenja smo da Vam sukladno čl. 86. st. 1. ZOR-a pripada pravo na otpremninu u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi Vam inače (po Kolektivnom ugovoru) pripadao.

 

U potpisu Zamjenik državnog tajnika mr.sc. Zoran Pičuljan

 

Kolega je upit poslao tijekom mjeseca rujna 2006. godine , a dobio ga je krajem listopada 2006. godine. znači SVJEŽE

Kolega je tužio jer mu nisu isplatili dvostruku otpremninu pa možda ovo nekom pomogne

 

Znači da će ovo ipak nekome pomoći kao mšljenje nisam se džaba trudio sve to lijepo prepisati! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija