Jump to content

Rad uz mirovinu


Nikolagut

Preporučene objave

Vjerujem da je vise puta bilo slicnih tema koje sam neke i procitao ali nisam dobro shvatio pa da pitam.Shvatio sam da se moze raditi 3.5 h ako si hrvi sa opcom nesposobnosti da pri tome ne gubis mirovinu ali da korisnici invalidske mirovine profesionalna nesposobnost ako rade bilo koliko sati primaju 5/8 svoje bruto mirovine.Ja imam 2600 pa me zanima koliko bi manje primao ili naprimjer mogu li  otvoriti  svoj obrt i prijaviti se na pola radnog vremena je li i tada gubim dio mirovine i koja sve davanja moram placati ako otvorim svoj obrt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sam nasao

Ako ste HRVI koji je invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvario prema posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja od 1.1.2019. godine, možete raditi uz invalidsku mirovinu na puno radno vrijeme uz smanjenje mirovine (mirovinski faktor 0,6667, odnosno smanjenje mirovine za 1/3), a prije početka i po prestanku zaposlenja ne podliježete ponovnom kontrolnom pregledu.Sad ne znam je li se smanjuje jedna trecina ili se prima jedna trecina

uređeno: od zurnodehou
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 09. 2022. u 17:21, zurnodehou je napisao:

Vjerujem da je vise puta bilo slicnih tema koje sam neke i procitao ali nisam dobro shvatio pa da pitam.Shvatio sam da se moze raditi 3.5 h ako si hrvi sa opcom nesposobnosti da pri tome ne gubis mirovinu ali da korisnici invalidske mirovine profesionalna nesposobnost ako rade bilo koliko sati primaju 5/8 svoje bruto mirovine.Ja imam 2600 pa me zanima koliko bi manje primao ili naprimjer mogu li  otvoriti  svoj obrt i prijaviti se na pola radnog vremena je li i tada gubim dio mirovine i koja sve davanja moram placati ako otvorim svoj obrt.

Koliko mi je poznato do mirovine niste imali radnog staža čemu sada toliki interes da se zaposlite!? Nije mi poznato s čim ste se do sada bavili. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , huskyCRO je napisao:

Koliko mi je poznato do mirovine niste imali radnog staža čemu sada toliki interes da se zaposlite!? Nije mi poznato s čim ste se do sada bavili. 

Radio sam sto se kaze sve i svasta u građevini dok sam imao zivota a otkako sam na tabletama  ponekad nekome nesto sitno uradim oko kuce.Neko mi je rekao da zaposljavaju umirovljenike posto su poslodavcu niska davanja na njih a sto se tice mene ovo bi mi odgovaralo na 3 ipo sata da nesto sitno radim radi djece da me ne gledaju stalno u krevetu

uređeno: od zurnodehou
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nemate opću nesposobnost, a zaposlite se na Ugovor o radu, mirovina Vam se umanjuje, tako da iznos koji se isplačuje iznosi 66,67% od do tada isplaćene mirovine.

Ujedno u poreznoj morate se izjasniti želite li da Vam se porez i eventualni prirez oduzima sa mirovine ili plaće, te će Vam taj iznos biti vraćen iduće godine ako ne prelazi iznos Vaših godišnjih olakšica.

Mirovina se umanjuje bez obzira radite li na 3,5 sata ili puno radno vrijeme.

Jedino ako uspijete sa poslodavcom dogovorite da Vam isplačuje honorare, tada mirovina ostaje cijela (ne umanjuje se).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , RO LA je napisao:

Ako nemate opću nesposobnost, a zaposlite se na Ugovor o radu, mirovina Vam se umanjuje, tako da iznos koji se isplačuje iznosi 66,67% od do tada isplaćene mirovine.

Ujedno u poreznoj morate se izjasniti želite li da Vam se porez i eventualni prirez oduzima sa mirovine ili plaće, te će Vam taj iznos biti vraćen iduće godine ako ne prelazi iznos Vaših godišnjih olakšica.

Mirovina se umanjuje bez obzira radite li na 3,5 sata ili puno radno vrijeme.

Jedino ako uspijete sa poslodavcom dogovorite da Vam isplačuje honorare, tada mirovina ostaje cijela (ne umanjuje se).

 

Hvala na odgovoru,a ako slucajno zelim otvoriti svoj obrt kakva je tu situacija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija