Jump to content

Otvaranje J.D.O.O.


Mevludin

Preporučene objave

Pozdrav, trenutno sam u blokadi u pitanju su kazne za vozačku. Otvorio bih j.d.o.o. za elektroničku trgovinu odnosno webshop pa imam par pitanja.

Mogu li otvoriti j.d.o.o. dok sam u blokadi?

Može li se j.d.o.o. otvoriti sa odgodom početka poslovanja?

Mogu li se prijaviti kao direktor na ne puno radno vrijeme od recimo 1-2 sata dnevno?

Na webshopu bi prodavao svoje CBD proizvode, kreme, tinkture, losione... Kakve su zakonske regulative po tom pitanju? Moram li imati određen prostor koji ispunjava nekakve tehničke uvjete ili mogu to raditi iz udobnosti svog doma?

Koliko trenutno iznose mjesečna davanja za j.d.o.o. obzirom da slabo ima ažurnih informacija na internetu sad u 2023. prilikom uvođenja eura?

uređeno: od Borbena7
Naslov - velika slova - smatraju se vikanjem na forumu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Otvaranje J.D.O.O.

1) Da

2) Ne može se dobit odgoda početka poslovanja

3) Da, ali ćete na kraju platiti razliku od onog što je prijavljeno do onoga što je minimalno propisano

4) Da. Minimalno skladište od 6 m2 koje ima važeće minimalne tehničke uvjete.

5) Trošak najma prostora i vođenje računa ovisi o tome koliko ćete ugovoriti, minimalno doprinosa za mirovinsko treba platiti 177,73€, zdravstveno 146,63€ plus eventualni porez na dohodak i prirez, ali to ovisi o poreznoj kartici. 

U ovom vašem primjeru gdje ćete se prijaviti na dva sata 44,44€ za mirovinsko, a za zdravstveno 36,66€. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Miran89 je napisao:

1) Da

2) Ne može se dobit odgoda početka poslovanja

3) Da, ali ćete na kraju platiti razliku od onog što je prijavljeno do onoga što je minimalno propisano

4) Da. Minimalno skladište od 6 m2 koje ima važeće minimalne tehničke uvjete.

5) Trošak najma prostora i vođenje računa ovisi o tome koliko ćete ugovoriti, minimalno doprinosa za mirovinsko treba platiti 177,73€, zdravstveno 146,63€ plus eventualni porez na dohodak i prirez, ali to ovisi o poreznoj kartici. 

U ovom vašem primjeru gdje ćete se prijaviti na dva sata 44,44€ za mirovinsko, a za zdravstveno 36,66€. 

Hvala na odgovoru, možete li mi još pojasniti kada i kako plačam razliku onoga što je prijavljeno i onoga što je minimalno propisano?

Također me zanima koja je procedura ako uđem u radni odnos sa drugom pravnom osobom, može li uopće j.d.o.o poslovati bez ijednog zaposlenog i kako se onda rješava pitanje mjesečnih izdataka?

I zanima me može li stambeni prostor, odnosno stan u kojem nitko ne živi i u kojem bi ujedno bilo i sjedište firme biti skladište u tom slučaju sa minimalnim tehničkim uvjetima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 24. 03. 2023. u 18:33, Mevludin je napisao:

kada i kako plačam razliku onoga što je prijavljeno i onoga što je minimalno propisano?

Na početku iduće godine porezna će poslati rješenje na kućnu adresu sa specifikacijom koliko trebate uplatiti i s uplatnicom.

 

Dana 24. 03. 2023. u 18:33, Mevludin je napisao:

Također me zanima koja je procedura ako uđem u radni odnos sa drugom pravnom osobom, može li uopće j.d.o.o poslovati bez ijednog zaposlenog i kako se onda rješava pitanje mjesečnih izdataka?

Teoretski može, ali ne i praktično. Uglavnom ako već idete za tim, prijavite se na 1 sat dodatno i riješite se svih potencijalnih problema s Poreznom. Ako vam je bruto 1 veći od 888,67€ nema razlike doprinosa i niste ništa dužni uplatiti.

 

Dana 24. 03. 2023. u 18:42, Mevludin je napisao:

postoje određene regulative što se tiče prostora?

To vam je najbolje provjeriti u uredu za gospodarstvo vašeg grada/općine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Zanima me dali mogu otvoriti jdoo za dimnjacarske usluge bez polozenog majstorskog ispita a radim vec 3g u tom poslu..izdajem nalaze itd sve vezano za te poslove

prije 1 minutu, Josip027 je napisao:

Zanima me dali mogu otvoriti jdoo za dimnjacarske usluge bez polozenog majstorskog ispita a radim vec 3g u tom poslu..izdajem nalaze itd sve vezano za te poslove

Odnosno usluzna djelatnost

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izbjegavajte otvaranje J.doo-a jer je isti ,,kompilacija,, Obrta i Trg. društva.,po pitanu odgovornosti u slučaju proboja odgovornosti.
(npr. ne podmirene obaveze prema državnim institucijama,u slučaju,
likvidacije, brisanja ili stečaja društva, ako se iste ne mamire u stečajnom postupku, dugovanja prelaze na O.I.B. - osnivača navedenog društva )
Otvorite klasični Doo, što se tiče navedenog  početka poslovanja, to su 2 različita pojma,jedno je otvaranje trg. društva, a drugo stvarni početak rada,
Da pojasnim, samim dobivanjem rješenja sa trg, suda da ste vlasnik određene firme , je jedan pravni akt, a drugo  je sam početak rada tog društva, Otvaranje poslovnog računa, npr. NKD - Obrazac , porezni broj, EU-broj .itd. dok otvorite trgovinu, ispunite MTU-e za istu, prijavite se u nadležnu ispostavu porezne uprave po sjedištu firme, tek tada možete početi poslovati.
Imati samo Sudsko riješenje, izdno xx. dana, da ste vlasnik određene firme, vas zakonski ne obavezuje da sa istom morate odma početi raditi, istina, imate određene zakonske obaveze od dana dobivanja riješenja, a druge,
kad obavite gore navedno i počnete sa radom.(to,vam knjigovođe objasne)
Direktor ili odgovornaosoba u trg, društvu ste do dana vršenja navedene funkcije. Postoje 2 opcije, ako ne namjeravate nikoga zapošljavati, tada sebe morate prijaviti, i plačati sve obaveze koje su zakonom predviđene,
za odgovornu osobu, u smislu minimalne plače, zadnji podatak oko 5.000.kn + ostala davanja. Druga opcija je,da zaposlite 1 djelatnika na zakonom određeno minimalno radno vrijeme , isplačujete istome plaču +ostale obaveze , ali u tom slučaju ne morate sebe prijavljivati kao direktora.,dali ste vi u vašoj firmi prijavljen ili niste,odgovorni ste pred zakonom za poslovanje iste u smislu odgovorne osobe,do dana vršenja 
navedene funkcije, po datumu iz sudskog riješenja, ne može se npr. biti odgovoran za poslovanje svoje firme 2 ili 4.h dnevno.
Zakonski odgovarate za sve u firmi (sama rijeć, odgovorna osoba) ali, u tom slučaju niste u firmi prijavljen.,i nemate prava koja ima prijavljeni zaposlenik.
Ovaj odgovor je - opčenit, ne odnosi se samo na Vaše pitanje, več za sve
koji namjeravaju otvoriti trg. društvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Josip027 je napisao:

Zanima me dali mogu otvoriti jdoo za dimnjacarske usluge bez polozenog majstorskog ispita a radim vec 3g u tom poslu..izdajem nalaze itd sve vezano za te poslove

Odnosno usluzna djelatnost

Možete.
Ali, ako vi osbno niste navedene struke,tada je potrbno zaposliti 1 djelatnika koji ima zakonom potrbnu KV- Stručnu spremu.
Istoga možete prijaviti na zakonom predviđeni minmalac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija