Jump to content

mirovina - pojašnjenje


Društvenokoristan

Preporučene objave

Pozdrav svima, spremam se u mirovinu pa sam tražio informativni izračun od HZMO-a. Iz tog mi izračuna ništa baš nije jasno, pa vas iskusnije zamoljavam za pojašnjenje istog:

- izračun sam tražio po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i ....

- obračunato mi je 32 g, 7 mj i 27 dana (fali samo 1 godina), a ukupni staž sa beneficiranim iznosi 46 g, 3 m (beneficija i braniteljski zajedno)

- imam 58 g i 11 mjeseci na dan izračuna

- imam status hrvatskog branitelja i dragovoljca  domovinskog rata sa 1927 dana, a u izračunu nisam nigdje vidio da se to zbraja ili dodaje negdje, tj. imam li pravo na kakvo uvećanje mirovine po tom osnovu.

Zanima me da li će se prilikom stvarnog izračuna mirovine nešto od toga dodati i uvećati mirovina ili je to sve?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 45 minuta, Društvenokoristan je napisao:

Pozdrav svima, spremam se u mirovinu pa sam tražio informativni izračun od HZMO-a. Iz tog mi izračuna ništa baš nije jasno, pa vas iskusnije zamoljavam za pojašnjenje istog:

- izračun sam tražio po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i ....

- obračunato mi je 32 g, 7 mj i 27 dana (fali samo 1 godina), a ukupni staž sa beneficiranim iznosi 46 g, 3 m (beneficija i braniteljski zajedno)

- imam 58 g i 11 mjeseci na dan izračuna

- imam status hrvatskog branitelja i dragovoljca  domovinskog rata sa 1927 dana, a u izračunu nisam nigdje vidio da se to zbraja ili dodaje negdje, tj. imam li pravo na kakvo uvećanje mirovine po tom osnovu.

Zanima me da li će se prilikom stvarnog izračuna mirovine nešto od toga dodati i uvećati mirovina ili je to sve?

Hvala.

Vjerojatno hoće. Taj informativni se radi na temelju dostupnih podataka. U cjelokupnon postupku se utvrđuju svi podaci koji nedostaju i kompletira se predmet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Društvenokoristan je napisao:

Pozdrav svima, spremam se u mirovinu pa sam tražio informativni izračun od HZMO-a. Iz tog mi izračuna ništa baš nije jasno, pa vas iskusnije zamoljavam za pojašnjenje istog:

- izračun sam tražio po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i ....

- obračunato mi je 32 g, 7 mj i 27 dana (fali samo 1 godina), a ukupni staž sa beneficiranim iznosi 46 g, 3 m (beneficija i braniteljski zajedno)

- imam 58 g i 11 mjeseci na dan izračuna

- imam status hrvatskog branitelja i dragovoljca  domovinskog rata sa 1927 dana, a u izračunu nisam nigdje vidio da se to zbraja ili dodaje negdje, tj. imam li pravo na kakvo uvećanje mirovine po tom osnovu.

Zanima me da li će se prilikom stvarnog izračuna mirovine nešto od toga dodati i uvećati mirovina ili je to sve?

Hvala.

Poštovani,

jeli Vam poznat Vaš:

- prosječni vrijednosni bod (pvb) od 1998 do umirovljenja i pvb za ukupni radni staž ?

- stupanj beneficiranog staža iz rada i vrijeme provedeno na njemu, primjer 12/15 od 1.7.1991 do 1.8,2001 i 12/16 od 1.8.2001. do 31.12.2023.g. ?

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Društvenokoristan je napisao:

Pozdrav svima, spremam se u mirovinu pa sam tražio informativni izračun od HZMO-a. Iz tog mi izračuna ništa baš nije jasno, pa vas iskusnije zamoljavam za pojašnjenje istog:

- izračun sam tražio po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i ....

- obračunato mi je 32 g, 7 mj i 27 dana (fali samo 1 godina), a ukupni staž sa beneficiranim iznosi 46 g, 3 m (beneficija i braniteljski zajedno)

- imam 58 g i 11 mjeseci na dan izračuna

- imam status hrvatskog branitelja i dragovoljca  domovinskog rata sa 1927 dana, a u izračunu nisam nigdje vidio da se to zbraja ili dodaje negdje, tj. imam li pravo na kakvo uvećanje mirovine po tom osnovu.

Zanima me da li će se prilikom stvarnog izračuna mirovine nešto od toga dodati i uvećati mirovina ili je to sve?

Hvala.

Poštovani da li idete iz policije ili vojske u mirovinu i koje radno mjesto ste obnašali s kojim zvanjem. Mogu vam okvirno reći za mirovinu prema ostalim kolegama ako ste iz policije a za sve točnije izračune tu je poštovani Prof kada mu dostavite pvb i ostale podatke koje vas je tražio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , prof je napisao:

Poštovani,

jeli Vam poznat Vaš:

- prosječni vrijednosni bod (pvb) od 1998 do umirovljenja i pvb za ukupni radni staž ?

- stupanj beneficiranog staža iz rada i vrijeme provedeno na njemu, primjer 12/15 od 1.7.1991 do 1.8,2001 i 12/16 od 1.8.2001. do 31.12.2023.g. ?

Lp.

pvb (1999-2008 - najboljih 10 g. valjda) 1.4308

beneficirani radni staž  12/16 - 05.03.1991 - 03.05.2001, 07.01.2013 do 21.12.2023

14/16 - 03.05.2001. 07.01.2013

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jučer stiglo riješenje

invalidska mirovina 4385,00 kn- 10 %

hrvi 20% trajno

33 godine radnog staža + 3,5 god vojno dodano ukupno 36,5 god

dragovoljac 875 dana borbeni sektor

zapovjednik voda - čin poručnika

 

radio 33 godine u drugi stup uplatio  20 tisuća eura koje mi ne ulaze u mirovinu i vračaju se u državni proračun

da li je to moguće ???

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani da li idete iz policije ili vojske u mirovinu i koje radno mjesto ste obnašali s kojim zvanjem. Mogu vam okvirno reći za mirovinu prema ostalim kolegama ako ste iz policije a za sve točnije izračune tu je poštovani Prof kada mu dostavite pvb i ostale podatke koje vas je tražio.

policija, viši p. inspektor, različiti poslovi, rukovodeći i operativni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Društvenokoristan je napisao:

beneficirani radni staž  12/16 - 05.03.1991 - 03.05.2001, 07.01.2013 do 21.12.2023

14/16 - 03.05.2001. 07.01.2013

Molim Vas budite precizniji sa beneficiranim stažom, nema 14/16.

prije 22 sati , Društvenokoristan je napisao:

Zanima me da li će se prilikom stvarnog izračuna mirovine nešto od toga dodati i uvećati mirovina ili je to sve?

Hvala.

Nije sve ako ne morate žuriti s odlaskom u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 1 sat , vragcrni123 je napisao:

Jučer stiglo riješenje

invalidska mirovina 4385,00 kn- 10 %

hrvi 20% trajno

33 godine radnog staža + 3,5 god vojno dodano ukupno 36,5 god

dragovoljac 875 dana borbeni sektor

zapovjednik voda - čin poručnika

 

radio 33 godine u drugi stup uplatio  20 tisuća eura koje mi ne ulaze u mirovinu i vračaju se u državni proračun

da li je to moguće ???

 

Koliko Vam iznosi prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž, iz rješenja za priznavanje prava na invalidsku mirovinu ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 56 minuta, prof je napisao:

Molim Vas budite precizniji sa beneficiranim stažom, nema 14/16.

Nije sve ako ne morate žuriti s odlaskom u mirovinu.

pardon, 12/16 ..... a nema žurbe, ali bih volio znati makar okvirno što me čeka u skoroj budućnosti

upravo sad, Društvenokoristan je napisao:

pardon, 12/16 ..... a nema žurbe, ali bih volio znati makar okvirno što me čeka u skoroj budućnosti

ponovo krivo, 12/14

prije 53 minuta, prof je napisao:

Jeli Vam poznat prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž ?

Imate li pristup e građanin ?

imam pristup, ali mi u odgovoru nisu naveli pvb za ukupan radni staž, već samo izgleda za najbolji 10 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, ledena_kisa je napisao:

Poštovani,

 

Pokrenite prvo pretkompletiranje, a nakon toga informativni izračun.

Poslali su Vam za 10 najboljih godina sukladno odredbi posebnog proposa temeljem kojeg ste tražili izračun.

a što to znači pretkompletiranje, šta im trebam dostaviti 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odite u HZMO i recite da želite pokreniti pretkompletiranje.

Priložite RK ako imate.

Trenutni informativni izračuni Vam se rade na temelju podataka koji u ovom trenutka su dostupni.

Primjerice, Vama je dostavljen PVB za najboljih 10 godina, ali nedostaje podatak o plaći iz 2005. koja Vam je bolja u smislu plaća od jedne godine iz tih 10 dostupnih, vama je u startu trenutni informativni izračun je znatno netočniji.

U pretkompletiranju se pribavlja sve i informativni izračun je najtočniji nakon pretkompletiranja.

Izračun bez pretkompletiranja može značajno odstupati od konačnog, pa biti i npr. 100 eura i veći ili manji.

Kada na kraju budete spremni za mirovinu i podnesete zahtjev, Vaš će predmet biti značajno brže riješen nego da niste radili pretkompletiranje iz razloga što će Vaši podaci biti kompletirani u postupku pretkompletiranja, a da nisu, postupak kompletiranja bi se provodio nakon zahtjeva za mirovinu.

Zato iskoristite vrijeme čekanja odlaska u mirovinu i iskoristite sve mogućnosti.

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, ledena_kisa je napisao:

Odite u HZMO i recite da želite pokreniti pretkompletiranje.

Priložite RK ako imate.

Trenutni informativni izračuni Vam se rade na temelju podataka koji u ovom trenutka su dostupni.

Primjerice, Vama je dostavljen PVB za najboljih 10 godina, ali nedostaje podatak o plaći iz 2005. koja Vam je bolja u smislu plaća od jedne godine iz tih 10 dostupnih. 

U pretkompletiranju se pribavlja sve i informativni izračun je najtočniji nakon pretkompletiranja.

Izračun bez pretkompletiranja može značajno odstupati od konačnog, pa biti i npr. 100 eura i veći ili manji.

Kada na kraju budete spremni za mirovinu i podnesete zahtjev, Vaš će predmet biti značajno brže riješen nego da niste radili pretkompletiranje.

hvala, budem otišao to regulirati ovih dana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Društvenokoristan je napisao:

policija, viši p. inspektor, različiti poslovi, rukovodeći i operativni

Poštovani kolega prema nekim mojim saznanjima mirovina po članku 6. bi vam bila oko 865 EUR od 01.07.2023. zavisi od noćnog rada, subota i nedjelja tj. visina plaće dok ste u operativi bili a vjerujem da niste imali dok ste bili u zapovjedništvu. Pošto imate dosta dana u borbenom sektoru i benificiranog radnog staža vjerujem da će vam biti povoljnija starosna mirovina prema zakonu o braniteljima oko 1000  EUR. Kao što vam je poštovani Prof rekao kada budete imali točan PVB za cijeli staž, što isto možete dobiti na e građani za par dana onda bi vam poštovani Prof najtočnije izračunao, naravno ako su podaci koje bi mu dali što točniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , vragcrni123 je napisao:

Jučer stiglo riješenje

invalidska mirovina 4385,00 kn- 10 %

hrvi 20% trajno

33 godine radnog staža + 3,5 god vojno dodano ukupno 36,5 god

dragovoljac 875 dana borbeni sektor

zapovjednik voda - čin poručnika

 

radio 33 godine u drugi stup uplatio  20 tisuća eura koje mi ne ulaze u mirovinu i vračaju se u državni proračun

da li je to moguće ???

 

Poštovani ako možete odgovoriti koliko ste dugo čekali odnosno koliko im je trebalo od predaje zahtjeva do riješenja koje vam je došlo. Pitam zato što sam i ja  u postupku predao sam zahtjev u 10. mjesecu prošle godine nemam još nikakvih informacija o predmetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, huskyCRO je napisao:

Poštovani ako možete odgovoriti koliko ste dugo čekali odnosno koliko im je trebalo od predaje zahtjeva do riješenja koje vam je došlo. Pitam zato što sam i ja  u postupku predao sam zahtjev u 10. mjesecu prošle godine nemam još nikakvih informacija o predmetu.

Poštovani huskyCRO ja sam čekao oko 6 mjeseci od 09.2021. do 04.2022.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također, pridružujem se savjetima ostalih, ako imate energije i mogućnosti, radite što više i dulje možete. Imajte na umu da mirovinu diktira visina Vašeg primanja. Većina osoba pri kraju karijere ima najveća primanja i to iskoristite. Imajte na umu da dugotrajna bolovanja mogu narušiti PVB. Također, imajte na umu da se u obračun uzimaju sve godine osim godine u kojoj se umirovljujete (teoretski, u toj godini si možete "priuštiti" manje plaće, ako ste sigurni da se unutar nje umirovljujete).

Zato iskoristite mogućnosti i prekovremenog i dodatnog rada i rada po ugovoro o djelu i autorskom djelu jer se u obračun SVE broji.

Što je više uplata, mirovina je veća.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , vragcrni123 je napisao:

radio 33 godine u drugi stup uplatio  20 tisuća eura koje mi ne ulaze u mirovinu i vračaju se u državni proračun

da li je to moguće ???

 

Da tako je po zakonu, tih cca 20.000 EUR Vamje ušlo u obračun prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž, slijedom toga Vam je ušlo u obračun 80 % civilnog iznosa mirovine. 

Prebacuju se u I mirovinski stup za isplatu dijela Vaše mirovine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, prof je napisao:

Da tako je po zakonu, tih cca 20.000 EUR Vamje ušlo u obračun prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž, slijedom toga Vam je ušlo u obračun 80 % civilnog iznosa mirovine. 

Prebacuju se u I mirovinski stup za isplatu Vaše mirovine.

Hvala na odgovoru

ali svejedno za 33 godine radnog staža  bez dodanog staža izračun 2100 kn za taj dio + za vojni posebno

 

prije 16 minuta, huskyCRO je napisao:

Poštovani ako možete odgovoriti koliko ste dugo čekali odnosno koliko im je trebalo od predaje zahtjeva do riješenja koje vam je došlo. Pitam zato što sam i ja  u postupku predao sam zahtjev u 10. mjesecu prošle godine nemam još nikakvih informacija o predmetu.

predao u 1 mj  ali kako su mi rekli ide po službenoj dužnosti jer sam u radnom odnosu i na bolovanju 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, prof je napisao:

Obračun je izvršen s Vašim ukupnim mirovinskim stažom.

onda je ispalo tako da za 36,5 godina staža dobijem 2100 kn mirovine

 

 

prije 2 sati , prof je napisao:

 

Koliko Vam iznosi prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž, iz rješenja za priznavanje prava na invalidsku mirovinu ?

riješenje mi nije pri ruci napisat ću kasnije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani huskyCRO ja sam čekao oko 6 mjeseci od 09.2021. do 04.2022.

Poštovanje! Evo čekam nekih 6 mjeseci s tim da je bilo vještačenje prvostupanjsko  u prvom mjesecu nisam bio pozvan a ne mogu doči ni do informacije šta je riješeno na prvostupanjskoj. Zvao sam mirovinski Još u drugom mjesecu rečeno je da nije bilo potrebe da budem prisutan da je sve jasno neznam šta je pod tim mislila i da spis ide na reviziju ali mi nisu htjeli reči šta su riješili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, huskyCRO je napisao:

Poštovanje! Evo čekam nekih 6 mjeseci s tim da je bilo vještačenje prvostupanjsko  u prvom mjesecu nisam bio pozvan a ne mogu doči ni do informacije šta je riješeno na prvostupanjskoj. Zvao sam mirovinski Još u drugom mjesecu rečeno je da nije bilo potrebe da budem prisutan da je sve jasno neznam šta je pod tim mislila i da spis ide na reviziju ali mi nisu htjeli reči šta su riješili.

Tako je i kod mene bilo nisu mi rekli. Sad je najbolje da nazovete svoj mirovinski da vidite možda je već predmet došao kod referenta koji će vam napisati rješenje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Društvenokoristan je napisao:

hvala, budem otišao to regulirati ovih dana

Poštovani,

možete i ovako:

https://www.mirovinsko.hr/ , e usluge (gore desno), pa fizičke osobe, onda upit na evidencije pa prijava u NIAS i tako ste logiranjem ušli u e građanin (stranica HZMO). Tada Vam se pokazuje glavni meni stranice HZMO gdje je i informativni izračun i pretkompletiranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Društvenokoristan je napisao:

beneficirani radni staž  12/16 - 05.03.1991 - 03.05.2001, 07.01.2013 do 21.12.2023

14/16 - 03.05.2001. 07.01.2013

Poštovani,

molim Vas temeljem beneficiranog staža iz rada sami prekontrolirajte kad ostvarujete pravo na starosnu mirovinu po ZOMO prije 65-tog rođendana.

Snižavanje dobne granice

Dobna granica snižava se ovisno o stupnju povećanja staža, i to po jednu godinu za određeni  zakonom propisani broj godina staža osiguranja koji se za efektivno navršenih 12 mjeseci računa s povećanim trajanjem:
  • po jednu godinu za svakih 6 godina staža osiguranja koji se za efektivno navršenih 12 mjeseci računa kao 14 mjeseci staža osiguranja (12/14)
  • po jednu godinu za svakih 5 godina staža osiguranja koji se računa 12/15
  • po jednu godinu za svake 4 godine staža osiguranja koji se računa 12/16
  • po jednu godinu za svake 3 godine staža osiguranja koji se računa 12/18.

 

https://www.mirovinsko.hr/hr/starosna-mirovina/166

Dana 18. 04. 2023. u 11:59, Društvenokoristan je napisao:

Pozdrav svima, spremam se u mirovinu pa sam tražio informativni izračun od HZMO-a. Iz tog mi izračuna ništa baš nije jasno, pa vas iskusnije zamoljavam za pojašnjenje istog:

- izračun sam tražio po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i ....

- obračunato mi je 32 g, 7 mj i 27 dana (fali samo 1 godina), a ukupni staž sa beneficiranim iznosi 46 g, 3 m (beneficija i braniteljski zajedno)

- imam 58 g i 11 mjeseci na dan izračuna

Zanima me da li će se prilikom stvarnog izračuna mirovine nešto od toga dodati i uvećati mirovina ili je to sve?

Na što mislite kada ste napisali  (fali samo 1 godina) ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , prof je napisao:

Poštovani,

molim Vas temeljem beneficiranog staža iz rada sami prekontrolirajte kad ostvarujete pravo na starosnu mirovinu po ZOMO prije 65-tog rođendana.

Snižavanje dobne granice

Dobna granica snižava se ovisno o stupnju povećanja staža, i to po jednu godinu za određeni  zakonom propisani broj godina staža osiguranja koji se za efektivno navršenih 12 mjeseci računa s povećanim trajanjem:
  • po jednu godinu za svakih 6 godina staža osiguranja koji se za efektivno navršenih 12 mjeseci računa kao 14 mjeseci staža osiguranja (12/14)
  • po jednu godinu za svakih 5 godina staža osiguranja koji se računa 12/15
  • po jednu godinu za svake 4 godine staža osiguranja koji se računa 12/16
  • po jednu godinu za svake 3 godine staža osiguranja koji se računa 12/18.

 

https://www.mirovinsko.hr/hr/starosna-mirovina/166

Na što mislite kada ste napisali  (fali samo 1 godina) ??

nisu mi u izračun ubrojili jednu godinu efektivnog staža

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 49 minuta, vragcrni123 je napisao:

ne nisam dobio sam potpuni gubitak radne sposobnosti 

Da 😳 invalidske civilne su opčenito male osječam to na vlastitoj koži problem je u malom omjeru od 20% vojnog dijela koji uglavnom svima daju zato obavezno uložiti žalbu pa šta bude. Ja čekam isto riješenje i obavezno idem sa žalbom ako bude 20% vezano za rat nemam šta izgubiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , vragcrni123 je napisao:

pvb 1,2250 po članku 31 ZOHB iz domovinskog rat

Oprostite ali nije Vam to pvb za ukupni radni staž s kojim je izvršen izračun civilnog dijela mirovine (80 % Vaše mirovine).

Taj navedeni pvb Vam je poslužio za izračun vojnog dijela mirovine, 20 % Vaše mirovine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, vragcrni123 je napisao:

pvb 1,2250 po članku 31 ZOHR iz domoviskog rata

2009. godine ostvarena civilna invalidska mirovina prof. invalidnost 22 godine staža izračun mirovine nekih 1370 kuna pvb 0,69 Jedan kolega u isto vrijeme otišao u inv. mirovinu 30 godina staža imao veču plaču cijelo vrijeme radnog staža dobio manji izračun mirovine nekih 1320 kuna obojica su hrvatski branitelji na koncu dobili isti iznos minimalne braniteljske mirovine od 1860 kuna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , prof je napisao:

Jeli primate minimalnu braniteljsku invalidsku mirovinu - opća nesposobnost ?

dobio opću nesposobnost za rad 

dobio riješenje na  invalidsku mirovinu 4380 kn- 10 posto

kao što sam već napisao

36,5 godina staža

dragovoljac 

čin poručnik dužnost zapovjednik voda

875 dana borbeni sektor

starost 54 godine 

 

prije 2 minuta, vragcrni123 je napisao:

dobio opću nesposobnost za rad 

dobio riješenje na  invalidsku mirovinu 4380 kn- 10 posto

kao što sam već napisao

36,5 godina staža

dragovoljac 

čin poručnik dužnost zapovjednik voda

875 dana borbeni sektor

starost 54 godine 

20 posto RVI 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija