Jump to content

Dioba kuće 1/2 u nemogućnosti dogovora


Jusuf110186

Preporučene objave

Postovani nasledila sam kuću 1/2 sa svojom sestrom ,sve uknjiženo i zavedeni a ja želim da prodam svoj dio a sestra ne.Kako da prodam svoju polovinu koja glasi 1/2.Kuca ima 4 stana useljiva ,baštu, garažu.Ne pristaje na prodaju cijele kuće i podelu novca a ja se ne zelim vraćati iz inostranstva zato želim da prodamo i podijeliti novac.

uređeno: od Jusuf110186
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, Jusuf110186 je napisao:

Postovani nasledila sam kuću 1/2 sa svojom sestrom ,sve uknjiženo i zavedeni a ja želim da prodam svoj dio a sestra ne.Kako da prodam svoju polovinu koja glasi 1/2.

Da dodam ,kuća ima 4 sprata useljiva ,sestra koristi jedan sprat a ja zivim u inostranstvu.Kucu ne zeli da prodaje a ja želim da prodamo i podijelimo na pola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, Jusuf110186 je napisao:

Da dodam ,kuća ima 4 sprata useljiva ,sestra koristi jedan sprat a ja zivim u inostranstvu.Kucu ne zeli da prodaje a ja želim da prodamo i podijelimo na pola.

Odgovor je i dalje isti.
A možete napraviti i etažiranje ( ako se sestra slaže ) pa ćete onda lakše prodati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 42 minuta, TonyBob je napisao:

Odgovor je i dalje isti.
A možete napraviti i etažiranje ( ako se sestra slaže ) pa ćete onda lakše prodati.

Hvala na odgovoru ali,, koji je najlakši i najbrži i najizvodljiviji način da to završim jer sestra neće nikakav dogovor jer ide logikom ,,, da sam ja u inostranstvu i da se neću vraćati tako da ona koristi sve.Nadalje nažalost više nemamo nikakvog kontakta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 50 minuta, Jusuf110186 je napisao:

Hvala na odgovoru ali,, koji je najlakši i najbrži i najizvodljiviji način da to završim jer sestra neće nikakav dogovor jer ide logikom ,,, da sam ja u inostranstvu i da se neću vraćati tako da ona koristi sve.Nadalje nažalost više nemamo nikakvog kontakta.

Onda vam jedino ostaje tužba za razvrgnuće suvlasničke zajednice. To je proces koji ona ne može spriječiti. Kuću procjenjuje vještak, ide na dražbu i od postignute cijene svako dobije polovicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ponovo od sveg srca al ču ponoviti pošto sam laik ,,,znači i ako je sestra u posjeduje kuće, tu živi a ja u inostranstvu i ako glase papiri 1/2 ,znaci razvrgnuce kuće na moj zahtjev,tužbu,  neće se imovina pokušati dijeliti na spratove već direktno prodavati drazbom.Maninje bitno da ne može sprijeciti prodaju i da navede sud da dijeli recimo da svak dobije po 2 sprata jer je ogroman problem prodati pola kuće.Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Jusuf110186 je napisao:

Hvala ponovo od sveg srca al ču ponoviti pošto sam laik ,,,znači i ako je sestra u posjeduje kuće, tu živi a ja u inostranstvu i ako glase papiri 1/2 ,znaci razvrgnuce kuće na moj zahtjev,tužbu,  neće se imovina pokušati dijeliti na spratove već direktno prodavati drazbom.Maninje bitno da ne može sprijeciti prodaju i da navede sud da dijeli recimo da svak dobije po 2 sprata jer je ogroman problem prodati pola kuće.Hvala unaprijed.

Ako se ne možete dogovoriti koji dio je čiji, tada se kuća prodaje na dražbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Dioba kuće 1/2 u nemogućnosti dogovora
prije 31 minuta, Jusuf110186 je napisao:

Maninje bitno da ne može sprijeciti prodaju i da navede sud da dijeli recimo da svak dobije po 2 sprata jer je ogroman problem prodati pola kuće.

Moguće je da u izvanparničnom postupku razvrgnuća suvlasništva civilnim razvrgnućem (prodajom na dražbi) pokrenutom na vaš zahtjev, sestra kao protustranka u istome zatraži razvrgnuće etažiranjem pa ako je to moguće što će procijeniti vještak, sud može donijeti i takovu odluku, dakle da se nekretnina etažira i svatko plati svoje troškove. U tome slučaju opet ste na početku, dakle kuća je u suvlasništvu i dalje ali s vlasništvom posebnih dijelova nekretnine (etaža) no onda je to mrvu lakše prodati na klasičan način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala al jos nesto ,,kuća ima 4 sprata ,,3 nova i četvrti nerenoviran,znaci neuseljiv.Ako sud želi pošteno da dijeli svakom po 2 sprata neće biti pravedno jer je razlika u novcu ogromna a ni jedna strana neće pristati da uzme jedan stan a drugi da ulaže i renovira.Tako da mislim da će to biti razlog da sud zaključi da je djelidba nemoguća i da će se kuća prodavati ili drazbom ili dogovorom i podijeliti novac.Sta vi kažete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Jusuf110186 je napisao:

Hvala al jos nesto ,,kuća ima 4 sprata ,,3 nova i četvrti nerenoviran,znaci neuseljiv.Ako sud želi pošteno da dijeli svakom po 2 sprata neće biti pravedno jer je razlika u novcu ogromna a ni jedna strana neće pristati da uzme jedan stan a drugi da ulaže i renovira.Tako da mislim da će to biti razlog da sud zaključi da je djelidba nemoguća i da će se kuća prodavati ili drazbom ili dogovorom i podijeliti novac.Sta vi kažete.

 

Sud neće jednom dati useljiv stan a drugom neuređeno potkrovlje. Sud će unajmiti sudskog vještaka koji će probati probati podijeliti kuću na dva jednakovrijedna dijela. On će taj prijedlog dati objem stranama i ako se obje strane slože tad se može etažirati. ako ne kuća se prodaje, ili jedna strana isplaćuje drugu (ovo samo prema dogovoru)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Jusuf110186 je napisao:

,kuća ima 4 sprata ,,3 nova i četvrti nerenoviran,znaci neuseljiv.Ako sud želi pošteno da dijeli svakom po 2 sprata neće biti pravedno jer je razlika u novcu ogromna a ni jedna strana neće pristati da uzme jedan stan a drugi da ulaže i renovira.Tako da mislim da će to biti razlog da sud zaključi da je djelidba nemoguća i da će se kuća prodavati ili drazbom ili dogovorom i podijeliti novac.Sta vi kažete.

Sud tj., vještaka koji će odrediti može li se nekretnina etažirati ne zanima previše je li nešto renovirano ili ne nego je li samostalna uporabna cjelina. Ako su svi stanovi samostalne uporabne cjeline (imaju zasebni ulaz, kuhinju, kupatilo itd.) moguće je da se ide u etažiranje ako sestra podnese takav protuzahtjev, a kako nema dogovora odlučiti će prema "pravičnoj ocjeni" na što ima pravo pa kome što pripadne. Moguće je i da sestra pristane da joj pripadne stan koji nije renoviran samo da se cijela nekretnina ne proda na dražbi.

prije 12 minuta, Danate je napisao:

On će taj prijedlog dati objem stranama i ako se obje strane slože tad se može etažirati. ako ne kuća se prodaje

Netočno, upravo tome i služi izvanparnični postupak razvrgnuća (ustaljena praksa Vrhovnog suda) da ako je podnesen zahtjev za razvrgnuće etažiranjem sud to može prihvatiti upravo zato što nema suglasnosti. Da ima suglasnosti za etažiranjem to bi bilo dobrovoljno razvrgnuće bez uplitanja suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, Spitfire je napisao:

Sud tj., vještaka koji će odrediti može li se nekretnina etažirati ne zanima previše je li nešto renovirano ili ne nego je li samostalna uporabna cjelina. Ako su svi stanovi samostalne uporabne cjeline (imaju zasebni ulaz, kuhinju, kupatilo itd.)

 

Ako ga ne zanima dal je nešto renovirano ili ne, ima li onda veze kuhinja i kupatilo ili samo zasebno da je i sa vlastitim ulazom?
On može reći da je to spremište?

uređeno: od Danate
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 32 minuta, Danate je napisao:

Ako ga ne zanima dal je nešto renovirano ili ne, ima li onda veze kuhinja i kupatilo ili samo zasebno da je i sa vlastitim ulazom?

Sve skupa, dakle samostalnoj se uporabnoj cjelini pristupa preko zajedničkog dijela što bi ovdje vjerovatno bilo stepenište.

prije 32 minuta, Danate je napisao:

On može reći da je to spremište?

A što mislite zašto se netko naziva vještak? U ovome slučaju građevinske struke. Mislite da isti nazove iz nekog ureda i pita "što vam je to"? Ili pregleda nekretninu osobno? Pa ako su samo izvedeni priključci za kuhinju i kupatilo bez da su postavljeni nekakovi kuhinjski elementi ili wc školjka, dakle da nisu potrebni građevinski radovi nego samo opremanje, može zaključiti da je to samostalna uporabna cjelina a netko od suvlasnika može reći što god hoće, pa i da je to budoar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima imam jedni važno pitanje molim za pomoć , djed je kupio 3/36 dijela jedne kućice sa zemljištem prije 23 godine ,2009 je ulagao vise od 20.000 eura za renoviranje te kućice nakon toga se pojavila jedna žena koja je ponudila djedu 48.000 eura da prodaje svoj udio djed nije prihvatio jer želimo tamo ljetovati ona ne znam kako je uspijela kao od svakog vlasnika kupit i postići 33/36 dijela vlansistva i sad nam je sud poslao razvrgnuće da nam ona isplati 13.000 eura i da uzima nas dio naravno mi smo napravili žalbu i poslali dokaz koliko smo uložili u tu kuću i da nam ne može samo tako oduzet. Ima neko nekakvu mišljenje o tome ??? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 15. 01. 2024. u 23:12, Mikeee je napisao:

Pozdrav svima imam jedni važno pitanje molim za pomoć , djed je kupio 3/36 dijela jedne kućice sa zemljištem prije 23 godine ,2009 je ulagao vise od 20.000 eura za renoviranje te kućice nakon toga se pojavila jedna žena koja je ponudila djedu 48.000 eura da prodaje svoj udio djed nije prihvatio jer želimo tamo ljetovati ona ne znam kako je uspijela kao od svakog vlasnika kupit i postići 33/36 dijela vlansistva i sad nam je sud poslao razvrgnuće da nam ona isplati 13.000 eura i da uzima nas dio naravno mi smo napravili žalbu i poslali dokaz koliko smo uložili u tu kuću i da nam ne može samo tako oduzet. Ima neko nekakvu mišljenje o tome ??? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija