Jump to content

Članak 266. st. 1. KZ - Neovlašteni pristup


JustRandomDude

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Imam mali problemčić, naime bivši poslodavac me tereti za neovlašteni pristup njegovoj informatičkoj infrastrukturi. Fora je da ja več duže vrijeme nisam u radnom odnosu sa dotičnim. Tako da nemam nikakvih saznanja vezano za dotičnog ili način na koji obavlja svoju djelatnost. 

Naravno HORACIO i ekipa su izvršili pretres te mi privremeno oduzeli sva računala i elektroničke medije za pohranu podataka kao i mobe. Samo što su naši to izveli u stilu Jamesa Bonda(suptilno nije bilo kucanja kao što rade preko bare), interesira me koliko dugo mogu očekivati da će mi stvari biti oduzete? Te pošto su dotični mediji šifrirani dali bi to štetilo meni kao osumnjičenom? 

Koliko znam dotični poslodavac bi sam trebao poduzeti mjere zaštite svoje infrastrukture, ja osobno nemogu tu ništa učiniti po tom pitanju.

Bio bih zahvalan na nekim pravnim smjernicama.

Hvala

uređeno: od Borbena7
Naslov
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Angažiranje odvjetnika nije opcija, dali bi odvjetnik po službenoj dužnosti bio dio riješenja.

 

Znam da se državne fotelje ne žure, nije to kao kad ste angažirani kod privatnika. Ali svejedno mislim da se to nebi trebalo odvući godinama. Jer to ide samo na moju štetu, dali postoji način da se postupak ubrza? 

 

uređeno: od JustRandomDude
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, JustRandomDude je napisao:

Angažiranje odvjetnika nije opcija, dali bi odvjetnik po službenoj dužnosti bio dio riješenja.

Ne znam imaš li pravo na branitelja po službenoj dužnosti, ali to će ti reći kad/ako će provoditi druge radnje prema tebi. Ako ti ponude, uzmi ga, a ako nećeš imati pravo, morat ćeš se nekako snaći.

 

prije 53 minuta, JustRandomDude je napisao:

Znam da se državne fotelje ne žure, nije to kao kad ste angažirani kod privatnika. Ali svejedno mislim da se to nebi trebalo odvući godinama. Jer to ide samo na moju štetu, dali postoji način da se postupak ubrza? 

Ako nemaju šifre za ulaz, vjerojatno će trajati do okončanja postupka, a nećeš si moći pomoći. A i ako daš šifre, pa pronađu nešto, stvari mogu ostati do kraja. A i ako ne nađu ništa, svejedno mogu ostati. Do pokretanja sudskog postupka ti to vjerojatno neće vratiti, a onda sud odlučuje hoće li mu predmeti trebati ili ne. Nemoguće je predvidjeti kako će odlučiti u ovom konkretnom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je nasilje države prema pojedincu.

Informatičku opremu dobiti ćeš nazad onda kada će biti toliko zastarjela i van trenda da ćeš ju moći samo baciti u smeće.

A i pitanje je da li će uopće biti ispravna od stajanja / ne korištenja.

Zašto kažem nasilje? Pa zato jer se čovjeku na temelju nekakve prijave, bilo ona osnovana ili ne, na kraju dokazana ili ne, oduzima

velika vrijednost u opremi a koju recimo netko koristi i za stjecanje prihoda.

NEKOLIKO GODINA nećeš to vidjeti, zaboravi da si to ikada imao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam dali mogu to kako legalno riješiti jer mi je cijeli digitalni život u dotičnim predmetima. Nemogu obavljati nikakve dnevne aktivnosti, zatvoriti će mi se računi i itd, a to mi je bitno i za buduće zaposlenje. Nisam siguran dali to mogu samo tako dugo imati u svojem posjedu. Dali postoji kakav način da se to pokrene?

 

Nije mi jasno kako netko može izdati nalog za pretres na temelju sumnje bez ikakvih materijalnih dokaza. 

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Članak 266. st. 1. KZ - Neovlašteni pristup

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija