Jump to content

Drugi stup mirovinskog fonda


123dino

Preporučene objave

Odlaskom u invalidsku mirovinu cjelokupan iznos iz drugog prebacuje se u prvi stup i ta su sredstva bačena u bunar, oteta, ukradena. Ona nisu ulazila u izračun mirovinske osnovice i nikako ne utječu na visinu mirovine. 

Tako su meni oduzeli iznos u visini petogodišnje invalidske mirovine koju imam. Ali neka, živjet ću barem 200 godina da im iscrpim proračun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , obrisan je napisao:

Odlaskom u invalidsku mirovinu cjelokupan iznos iz drugog prebacuje se u prvi stup i ta su sredstva bačena u bunar, oteta, ukradena. Ona nisu ulazila u izračun mirovinske osnovice i nikako ne utječu na visinu mirovine. 

Tako su meni oduzeli iznos u visini petogodišnje invalidske mirovine koju imam. Ali neka, živjet ću barem 200 godina da im iscrpim proračun.

Poštovani obrisan,

žao mi je ali niste u pravu, ako koristite bilo koju invalidsku mirovinu u kojoj je omjer civilnog dijela mirovine bar 20 %.  

Sredstva iz II mirovinskog stupa (kao ni ona iz I mirovinskog stupa) nisu uzimana u obzir prilikom izračuna iznosa invalidskih mirovina samo onima kojima je vojni dio mirovine iznosi 100 % mirovine. Takvi korisnici se ne žale na zakonsko rješenje što im je to uskraćeno, prilikom izračuna iznosa njihove invalidske mirovine.

Zašto to Vi radite ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , prof je napisao:

Poštovani obrisan,

žao mi je ali niste u pravu, ako koristite bilo koju invalidsku mirovinu u kojoj je omjer civilnog dijela mirovine bar 20 %.  

Sredstva iz II mirovinskog stupa (kao ni ona iz I mirovinskog stupa) nisu uzimana u obzir prilikom izračuna iznosa invalidskih mirovina samo onima kojima je vojni dio mirovine iznosi 100 % mirovine. Takvi korisnici se ne žale na zakonsko rješenje što im je to uskraćeno, prilikom izračuna iznosa njihove invalidske mirovine.

Zašto to Vi radite ?

Kako to mislite zašto ja to radim?

Zato jer su meni dali takvo rješenje. Izračunali su mi mirovinu po uplatama u prvi stup a iznos iz drugog stupa prebacili u državni proračun, odnosno u prvi stup. To rade svim korisnicima invalidskih mirivina a sad ste me cimnuli da možda i ne svima ali meni jesu.

Citiraj

Ako kod člana mirovinskog fonda nastane djelomični gubitak radne sposobnosti s pravom na invalidsku mirovinu ili pravom na privremenu invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, član fonda može ostvariti pravo na mirovinu samo u obveznom mirovinskom osiguranju na temelju generacijske solidarnosti, kao da je bio osiguran samo u tom osiguranju, a ukupna svota kapitaliziranih doprinosa s osobnog računa nakon ostvarivanja prava na tu mirovinu prenosi se putem Središnjeg registra osiguranika u državni proračun. 

Evo ovdje piše
 

 

uređeno: od obrisan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , obrisan je napisao:

Odlaskom u invalidsku mirovinu cjelokupan iznos iz drugog prebacuje se u prvi stup i ta su sredstva bačena u bunar, oteta, ukradena. Ona nisu ulazila u izračun mirovinske osnovice i nikako ne utječu na visinu mirovine. 

Tako su meni oduzeli iznos u visini petogodišnje invalidske mirovine koju imam. Ali neka, živjet ću barem 200 godina da im iscrpim proračun.

Zato jer su meni dali takvo rješenje. Izračunali su mi mirovinu po uplatama u prvi stup a iznos iz drugog stupa prebacili u državni proračun, odnosno u prvi stup. To rade svim korisnicima invalidskih mirivina a sad ste me cimnuli da možda i ne svima ali meni jesu.

 

Poštovani,

već 24 godine radim izračune naših mirovina i za Vašu tvrdnju nemam nikakav dokaz, nasuprot toga imam stotine izračuna invalidskih mirovina od strane HZMO gdje su svima uzeli uplate u I i II mirovinski stup prilikom izračuna iznosa civilnog dijela mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

HRVI sam 30%, dragovoljac,  i u mirovini od 2013 godine iz gardijske postrojbe. Dobio sam 30% vojni dio i 70 % civilni dio (NE opću nesposobnost).

Ponovno sam se zaposlio na puno radno vrijeme i radim već 10 godina, te mi je mirovina smanjena na 66,67% isplate. Uz to uredno primam plaću te mi poslodavac plaća sva davanja (zdravstveno, mirovinsko I i II stup, porez, prirez..).

Iznos koji se vodi u Regos-u je skoro 40.000 eura i nije niti cent prebačen nigdje. Drugi stup mirovinskog nije uziman u obzir za izračun mirovine.

Na upit prema mirovinskom odgovorili su mi da taj iznos mogu iskoristi kada steknem uvijete za prijevremenu starosnu mirovinu ili starosnu mirovinu te svoju invalidsku (po posebnim uvijetima) prebacim u starosnu, naravno po svom zahtijevu. Naravno tek bi tada eventualno mogao podići dio gotovine (15%) iz drugog stupa i na to platiti porez.

Ujedno mi je odgovoreno da iako radim i uplaćuju mi se sva davanja od strane poslodavca, nemam pravo na novi izračun mirovine dok god sam u mirovini po posebnim uvijetima. Kada odlućim prestati raditi jednostavno mi se vraća mirovina na 100% a od ikakvog povećanja ništa.

Ovo je moje iskustvo u stvarnosti, a što i tko i kako računa ili ne računa mirovine sada po ovim gore Vašim napisima nisam siguran da smo svi u istom košu a imamo iste uvijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani RO LA,

svi smo mi u istom košu ali nemamo ili naknadno nismo ostvarili bolje uvjete za priznavanje neke od povoljnijih mirovina. Vi se svojim radom možda dovedete u bolju poziciju od nas koji nismo radili nakon umirovljenja.

Probajte tablicu u privitku (ne sliku) prebaciti na radnu površinu svog računala, ponuđene podatke u bijelim poljima zamijenite svojima, što Vam pokazuje rezultat ?

Izracun mirovine.jpg

RO LA 2024 Usporedni izračun svih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle i ja sam u invalidskoj mirovini zbog prof. nesposobnosti za rad i moja odvajanja za drugi mirovinski stup su prebacena u prvi mirovinski stup. Radi se o cca 120 000 nikad prezaljenih kuna. Dobio obavjest od AZ fonda pri Zagrebackoj banci nekoh 6 mjeseci nakon umirovljenja 2012 god.Obzirom da radim puno radno vrijeme i ujedno primam dio inv. mirovine kontaktirali su me iz AZ fonda prije nekih 3 ili 4 godine da raskinem ugovor o stednji tj odvajanja u drugom stupu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Dana 06. 09. 2023. u 21:04, all_or_nothing je napisao:

Odlaskom u invalidsku mirovinu cjelokupan iznos iz drugog prebacuje se u prvi stup i ta su sredstva bačena u bunar, oteta, ukradena. Ona nisu ulazila u izračun mirovinske osnovice i nikako ne utječu na visinu mirovine. 

Tako su meni oduzeli iznos u visini petogodišnje invalidske mirovine koju imam. Ali neka, živjet ću barem 200 godina da im iscrpim proračun.

Isto i mom suprugu, a da nije ni znao. Odnijeli 7,500eura. Razlog, isao je u invalidsku mirovinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 06. 09. 2023. u 21:04, all_or_nothing je napisao:

Odlaskom u invalidsku mirovinu cjelokupan iznos iz drugog prebacuje se u prvi stup i ta su sredstva bačena u bunar, oteta, ukradena. Ona nisu ulazila u izračun mirovinske osnovice i nikako ne utječu na visinu mirovine. 

Tako su meni oduzeli iznos u visini petogodišnje invalidske mirovine koju imam. Ali neka, živjet ću barem 200 godina da im iscrpim proračun.

Isto se dogodilo mom suprugu. 7.500 €.  Oduzeli su mu taj drugi stup, a da nije ni znao. Razlog, u invalidskoj mirovini je. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje zakonski uvjeti kada se ispituje visina mirovine kombinacijom svota oba stupa i kada je u pitanju invalidska mirovina. Također, propisano je pod kojim uvjetima se iznos sa osobnog računa prenosi u proračun. 

Nikome nije ništa oteto ni ukradeno, jer s druge strane se može reći da je nešto poklonjeno ako je određena mirovina. Neispravno bi bilo tvrditi jedno i drugo. Ispravno je ono što propisuje zakon, a on propisuje i situacije kada se iznos osobnog računa seli u proračun i kada se uzima u obzir. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, ledena_kisa je napisao:

Postoje zakonski uvjeti kada se ispituje visina mirovine kombinacijom svota oba stupa i kada je u pitanju invalidska mirovina. Također, propisano je pod kojim uvjetima se iznos sa osobnog računa prenosi u proračun. 

Nikome nije ništa oteto ni ukradeno, jer s druge strane se može reći da je nešto poklonjeno ako je određena mirovina. Neispravno bi bilo tvrditi jedno i drugo. Ispravno je ono što propisuje zakon, a on propisuje i situacije kada se iznos osobnog računa seli u proračun i kada se uzima u obzir. 

Kako moze biti odredena mirovina poklonjena??? Za mirovinu se odvajaju lijepi iznosi...sta pricate gluposti. I da, slobodno mozete reci da su ljudima koji su otisli u invalidsku mirovinu pokrali drugi stup. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ne poznajete zakon. Postoje i ljudi u invalidskoj mirovini koji ispunjavaju uvjete za isplatu osnovne mirovine te im se isplaćuje osnovna mirovina uz mirovinu odgovarajućeg MOD-a. Isto tako, postoje korisnici invalidske mirovine čija se sredstva s osobnog računa sele u proračun jer ne ispunjavaju uvjete zakonom propisane za određivanje osnovne mirovine.

 

Vi ne poznajete zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ledena_kisa je napisao:

Vi ne poznajete zakon. Postoje i ljudi u invalidskoj mirovini koji ispunjavaju uvjete za isplatu osnovne mirovine te im se isplaćuje osnovna mirovina uz mirovinu odgovarajućeg MOD-a. Isto tako, postoje korisnici invalidske mirovine čija se sredstva s osobnog računa sele u proračun jer ne ispunjavaju uvjete zakonom propisane za određivanje osnovne mirovine.

 

Vi ne poznajete zakon.

Da li bi ledena_kisa bila ljubazna da u kratkom pojašnjenju prezentira tko ima pravo na dodatak iz II stupa a tko ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija