Jump to content

Rad uz mirovinu i situacije u kojima se smanjuje mirovina


ivanDub1962

Preporučene objave

Poštovani,

Otac mi je otišao u mirovinu s 1.8. te je dobio rješenje sjela prva mirovina u punom iznosu. On je branitelj dragovoljac, nije HRVI te je u mirovinu otišao s 61g uz 4godine borbenog sektora (staž s ratom oko 41g), mirovina određena prema zohbdr je bila veća. I sad dolazimo do problema da je našao posao od 1.9. i obavljena je prijava na pola radnog vremena 4 sata, HZMO odmah nakon tjedan dana šalje pismo da smanjuju mirovinu za 1/3 te sad rad uz mirovinu postaje skoro neisplativ. Na mirovinskom je otišao informirat se i tamo mu je djelatnik pričao da se čeka neki novi zakon da to rješi. Sad moje pitanje je što je najbolje napravit, jer gubit 1/3 mirovine radi 400e plaće i vremena koji se potroši na rad nije isplativo. Da li bi prijavom na manje sati izbjegao smanjenje mirovine? ili su trenutno jedini opcije izdržat do novog zakona ili otkaz dati.

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 09. 2023. u 16:37, Nike ST je napisao:

Poštovani,trebao se prijaviti na manje od 3.5 sati i onda bih mirovina ostala ista.

Ja bih napravio tako bez obzira na novi zakon.

Lp

S naglaskom na manje od 3.5 sati.

Ne 3.5 sati , već MANJE od toga barem za minutu. Što bi u praksi značilo na 3 sata i 29 minuta ili manje.

NE 3 sata i 30 minuta !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 25. 09. 2023. u 21:36, ivanDub1962 je napisao:

Poštovani,

Otac mi je otišao u mirovinu s 1.8. te je dobio rješenje sjela prva mirovina u punom iznosu. On je branitelj dragovoljac, nije HRVI te je u mirovinu otišao s 61g uz 4godine borbenog sektora (staž s ratom oko 41g), mirovina određena prema zohbdr je bila veća. I sad dolazimo do problema da je našao posao od 1.9. i obavljena je prijava na pola radnog vremena 4 sata, HZMO odmah nakon tjedan dana šalje pismo da smanjuju mirovinu za 1/3 te sad rad uz mirovinu postaje skoro neisplativ. Na mirovinskom je otišao informirat se i tamo mu je djelatnik pričao da se čeka neki novi zakon da to rješi. Sad moje pitanje je što je najbolje napravit, jer gubit 1/3 mirovine radi 400e plaće i vremena koji se potroši na rad nije isplativo. Da li bi prijavom na manje sati izbjegao smanjenje mirovine? ili su trenutno jedini opcije izdržat do novog zakona ili otkaz dati.

Hvala na odgovoru

Ako su oca prijavili na 4 sata treba zamoliti u firmi da ga prijave na 3 sata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Uskok02 je napisao:

Pričekajmo novi zakon,ako će mi/nam sustav za 30 min.uzet 1/3 mirovine onda strpljivo čekam/o,kao na požarstvu,strpljen spašen!

ivanDub1962 otići ću do ministarstva i pitati da vidim jeli to moguće?

Koje razlike donosi novi zakon , vezano za sate kod prijava na radu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 06. 10. 2023. u 21:11, Uskok02 je napisao:

Pričekajmo novi zakon,ako će mi/nam sustav za 30 min.uzet 1/3 mirovine onda strpljivo čekam/o,kao na požarstvu,strpljen spašen!

ivanDub1962 otići ću do ministarstva i pitati da vidim jeli to moguće?

Šta će mu Ministarstvo odgovoriti ? Radi se po sadašnjem zakonu.kad će novi zakon ?? Prijava na 3 sata i to je to ( i sam radim tako već 16 mjeseci  i nikakvih problema.plaćeno uredno mirovinsko i socijalno i porez i prirez ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 10. 2023. u 6:40, Kompa je napisao:

Koje razlike donosi novi zakon , vezano za sate kod prijava na radu ?

To je ovaj referent u mirovinskom rekao ocu, iako ništa nisam pronašao o tome na internetu... nagađam da malo lažu ljude, da uštede love ili im se neda radit svoj posao pa ono savjet im je samo vi čekajte

 

https://prnt.sc/EaQ5v_pRjbUa

Najgora stvar je da je za HRVI naglašeno <3.5 sata... dok za obične branitelje ne piše 3.5sata, ali se gleda tako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Poštovani sivko,

potpuno sam suglasan, Vi ste sigurno mjerodavni jer upravo tako živite, radite na 4 sata i primate punu starosnu mirovinu.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiraj

točno tako, svi u starosnoj i prijevremenoj mirovini mogu raditi 4 sata samo HRVI moraju raditi manje od 3.5 sata.Očito nekom referentu nisi jasni svi pojmovi o braniteljskim mirovinama.

Umirovljen sam zbog profesionalne nesposobnosti kao RVI.... prije dvije godine ta mi je mirovina po sili zakona prevedena u starosnu.... e pa sad (vezano za ovu temu), da li sam ja u invalidskoj ili starosnoj mirovini?

uređeno: od ecwashere
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Moje iskustvo sa e - upravom, e - građani, e- mirovinsko, e xyz. Imam malo (za mene) kompliciranu situaciju s određivanjem KAKVU mirovinu imam. Otišao sam u civilnu invaldisku (profesionalno oboljenje), 1999 godine, a 2009 mi se priznaje pravo na najnižu braniteljsku, umanjenu 20%. Kako se polako približavam uvjetima za starosnu mirovinu (nadam se da mi pripada najniža braniteljska, ali u punom iznosu, no moram imati famoznoh godinu dana "novog" staža, uputio sam pitanje punem e - građani, na e-HZMO, zajedno sa skeniranim rješenjima, i detaljnim pitanjem. Odgovor sam začuđujuće brzo dobio (manje od 24 sata. "Odgovor" se sastojao od copy/paste članaka zakona koji pokrivaju sve tri varijante rada uz mirovinu. Rad do polovice radnog vremena, rad do 3,5 sati, i rad uz umanjenje mirovine na 0,667 faktor. Tako da ponovo ništa ne znam, nego opet telefon u ruke i nadati se da će netko dići slušalicu. Tehnologija je napredovala, ali mentalni sklop javnih službenika je ostao u nekim, za njih, bezbrižnijim vremenima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 50 minuta, Temporius je napisao:

 Rad do polovice radnog vremena, rad do 3,5 sati, i rad uz umanjenje mirovine na 0,667 faktor. Tako da ponovo ništa ne znam, nego opet telefon u ruke i nadati se da će netko dići slušalicu.

Poštovani Temporius,

za Vas (kao i mene) igra samo rad na puno radno vrijeme od 12 mjeseci temeljem Ugovora o radu. Primati punu plaću i mirovinu uz faktor od 0,667 .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija