Jump to content

Otvaranje obrta za usluge 79.90


pule36

Preporučene objave

Pozdrav,

Imam pitanje o otvaranju obrta.  Već dugo vremena planinarim i mislim spojiti ugodno sa korisnim, tj. voditi vikendom ture od 8 osoba na razne planinarske destinacije. Imam licencu za planinarskog vodiča, pa me zanima kako je najlakše krenuti s tim. Znači, ne bi imao ured, nego bi se online ( web, društvene mreže..) oglašavao. Za otvoriti agenciju znam da moram imati zaposlenog voditelja agencije. Jedan od uvjeta za osposobljavanje za voditelja agencije je rad u tom području min.2 god.  Znači to otpada. Zanima me da li je moguće nekako drugačije? Npr.otvoriti obrt za usluge, klasifikacija djelatnosti 79.90 (Ostale rezervacijske usluge i djelatnosti povezane s njima) ili neki drugi prijedlog?
Inače sam zaposlen u svom j.d.o.o. koji se bavi drugom djelatnošću. Jedna od registriranih djelatnosti je i " Turističke usluge koje uključuju športsko-rekreativne ili pustolovne aktivnosti", ali ne znam smijem li preko toga, tj. smijem li ikako bez agencije jer bi u biti prodavao putovanja kao agencije. Prijevoz od točke A do točke B , planinarenje, eventualno noćenje i povratak.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemorate radi toga otvarati, novi Poslovni subjekt - Obrti praviti si dodatne nepotrebne troškove. Ako vaš jdo nema registriranu navedenu djelatnost, izvršite kod bilježnika dopunu djelatnosti. To vam se može voditi kao ,poslovna jedinica - Turističke djelatnosti, sa time će te uštedjeti i na nepotrebnom otvaranju Obrta, knjigovodstva itd. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, mogu preko postojećeg j.d.o.o obavljati gore navedene usluge.   Ne moram otvarati agenciju?

Tj. mislim da sam bio malo nejasan.   Nebitno da li je obrt ili j.d.o.o. Mogu li navedene usluge obavljati bez da registriram djelatnosti 79.12 i 79.11 ?  Jer za te djelatnosti turističkih agencija moram zaposliti stručnu osobu koja je osposobljena za voditelja agencije.

uređeno: od pule36
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , pule36 je napisao:

Znači, mogu preko postojećeg j.d.o.o obavljati gore navedene usluge.   Ne moram otvarati agenciju?

Tj. mislim da sam bio malo nejasan.   Nebitno da li je obrt ili j.d.o.o. Mogu li navedene usluge obavljati bez da registriram djelatnosti 79.12 i 79.11 ?  Jer za te djelatnosti turističkih agencija moram zaposliti stručnu osobu koja je osposobljena za voditelja agencije.

https://mint.gov.hr/UserDocsImages//AA_2018_c-dokumenti//180212_QA_ZoPUuT.pdf 

evo pitanja i odgovora Ministarstva, možda si unutar toga što nađete

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedan Pravni subjekt, nebitno dali obrt ili firma može obavljati više djelatnosti. Kod obrta se to zove, izdvojeni pogon, a kod firme, poslovna jedinica, ako za navedenu djelatnost, koju proširujete u vašem pravnom subjektu vi osobno nemate potrebnu stručnu spremu, koju zakon nalaže, vi zaposlite odgovarajuču osobu, ako ista, nakon mjesec dana npr, da otkaz, vi navedenu djelatnost nastavljate raditi dok ne nađete drugu, primjera radi 80% ugostiteljkih objekata u H.R . radi, a da trenutno nema zaposlenu osobu KV- Konobar, mislim da vam je sad malo jasnije odgovoreno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovorima, jasnije su mi neke stvari. 

Ostao je još nejasan zakon. Tj. da li mogu raditi jednodnevne izlete bez da otvaram agenciju( klasifikacija 79.11. i 79.12.). Tada mi ne bi bila potreba kvalificirana osoba za voditelja nego bi sam mogao. 

Obratit ću se gospodarskom uredu.

Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za više detalja o samoj djelatnosti, obratite se Uredu za gospodarstvo,
pri vašoj županiji, i u razgovoru sa referentom u navedenom uredu, dobiti će te više potrebnih odgovora, to više iz razloga, dali namjeravate otvoriti 
Obtrt ili Trgovačko društvo, u uredu za gospodarstvo postoje referenti koji su podjeljeni u smislu savjetovanja, npr. jedan je za obrtnike a drugi za trg. društva, pa bi bilo pametno prije odlaska , donijeti konačnu odluku šta želite otvoriti obrt ili trg. društvo, tada će vas uputiti na mjerodavu osobu, savjet je više iz razloga da ne gubite svoje ni tuđe vrijeme i da se lakše sporazumijete, jer birokracija je - malo komplicirana stavka.:ideja:.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija