Jump to content

Činovi HV-u


almir

Preporučene objave

POZDRAV BRANITELJIMA IMAM PITANJE VEZANO UZ ĆINOVE U HV-U.

U RATU SAM OD 25.10.1991- 12.04.1995 BIO ZAPOVJEDNIK DESETINE OD TADA DO 20.06.2007 SAM VOJNIK RAZVODNIK PO ĆINU KAKO SE NAMA PRAŠINARIMA RAĆUNA MIROVINA PO KOJEM ĆINU ..NAPOMINJEM DA SAM POSTAVLJENJA NA DUŽNOST IMAO U 5.GBR IDE LI I NAMA NA MIROVINI TRI ČINA GORE ZA IZRAČUN KAO I POLICIJI - I BEZ UVREDE ŠTA SU ONI TOLIKO BOLJI OD VOJNIKA AKO RAČUNAMO PO ŠKOLSKOJ SPREMI ITD

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo me zanima tko je sad ta ili taj ani2 ili je to naša dobra stara ane :hekla:

istina je i o tome sam već puno postao da je velika razlika u ostvarivanju prava između mup-a i hv- gdje su vojnici izvukli deblji kraj. jedina pogodnost za hv je bila veća otpremnina što je kratkoročna blagodat. u mup-u se puno brže ostvaruju statusi i uredno dodijeljuju činovi dok je u hv-u to sasvim drukčije pa ima puno slučajeva gdje je branitelj u vrijeme ranjavanja vršio dužnost sa večim činom a kod ostvarivanja mirovine ne može dalje od vojnika.

bez obzira na činjenice i okolnosti sramotno je da jedan morh koji umirovljuje svoje djelatnike ne daje počasne činove jer to je praksa u cijelom svijetu i u svim oružanim i policijskim strukturama au našem slučaju se radi i o ratnicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neradi se o tome tko je bolje ,a tko nije .glede školske spreme uistinu kako u HV tako i u mup-u je bilo koliko je meni poznato jako puno sa NSS,no ipak ima razlike mup i morh.MUP-a je sve svoje djelatnike sa NSS obvezao na završetak SSS te daljnja educiranja,te raznim tečajevima ,što kod vojske to nije bilo potrebito,jer zna se tko je obnašao koje poslove kako prije ratnih operacija tako i za vrijeme borbenih djelovanja.OSO ovlaštene službene osobe (policija)za razliku od vojnika (morh) imale su daleko veće ovlasti kako u ratu tako i poslije ratnih operacija te samim time policajac je u to vrijeme bio i policajac i vojnik,a time i ta razlika u činovima.Policijski činovi su u prevedenim vojnim činovima sasvim OK,uz dužno poštovanje ali zna se koje su prve oružane snage RH do nastanka HV-e.Nastankom HV-e vojnik nikada nije obnašao poslove policije jer imao je svoj posao vojnika dok sam objasnio da je policajac imao više zadataka za razliku od vojnika i to je to.

-što nisi otišao 1990 godine u policiju pa sad nebi postavljao takva nerazumna pitanja !!! :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Samo jedna opaska koja u biti ništa ne mijenja, MORH daje počasne činove, ali isti se ne koriste kod izračuna mirovine.

 

Točno je da su se jedno vrijeme dodjeljivali počasni činovi koji nisu utjecali na materijalna beriva. Trenutačno, odlukom tadašnje ministrice Antunović, ne postoji više mogućnost dodjele niti takvog počasnog čina. Dakle, nema počasnih ćinova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega ako ideš u mirovinu po zakonu o Pravima Hrvatskih branitelja onda će ti se računati ili čin ili funkcija u Domovinskom ratu što je bolje za tebe to se uzima a ako ideš u 6a mirovinu tada nema veze čin nego se samo gleda i računa plaća od 01.01.1998 pa do danas.

Ako te još nešto zanima pitaj

Pozdrav

poki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

 

Sada računaj dali ispunjavaš uvjete za status dragovoljca.

 

Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

 

I onda se na to veže i ovaj dio obračuna mirovine:

 

Vrijednosni bod radi određivanja mirovine utvrđuje se prema vrijednosnom bodu u godini koja prethodi godini u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu.

 

Polazni faktor 1,10 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

 

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

 

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

 

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

 

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

 

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

 

– invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

 

Ako se radi o vrlo kratkim prekidima ne bi kod tebe imati neku veliku ulogu osim ako su razlozi prekida npr. udaljavanje iz postrojbe ili počinjenja nekog KD-a što bi ti moglo utjecati na opis ratnog puta, a time i ugroziti mišljenje vještaka i povjerenstva u mirovinskom.

 

transport023yx5.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Može, a kako ovisi o tome jeste li te dužnosti obnašali kao pričuva ili DVO i o toga idete li u mirovinu kao nezaposlen ili DVO ( i MUP) ili kao zaposlen izvan MORH (MUP).

 

91. - 93.god prićuva a 94.- 97.god. DVO, umirovljen po čl. 6a u 12. mjesecu 2002.

Imam status MVI 30% trajno (Ozljeda na obuci 95.god)

Predao sam zahtjev na mirovinsko za opču nesposobnost i sad me zanima dali to obnašanje dužnosti trebam navesti negdje u papirima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ane je napisao:

esad je napisao:

prvo me zanima tko je sad ta ili taj ani2 ili je to naša dobra stara ane :hekla:

 

Prvo: ani2 je moderator foruma Legalis.hr

 

Drugo: ani2 nije "vasa dobra stara ane" (mada ni ane nije dobra stara vasa)

 

Trece: sta vas kao drugo zanima?

 

 

ooo evo naše ane, lijepo ju je čuti.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buldog62 je napisao:

91. - 93.god prićuva a 94.- 97.god. DVO, umirovljen po čl. 6a u 12. mjesecu 2002.

Imam status MVI 30% trajno (Ozljeda na obuci 95.god)

Predao sam zahtjev na mirovinsko za opču nesposobnost i sad me zanima dali to obnašanje dužnosti trebam navesti negdje u papirima.

 

s obzirom da ste već u mirovini, vještači se stanje od umirovljenja pa do dana izlaska na vještačenje, te su bitne samo promjene stanja invalidnosti (nesposobnosti za rad i njihov uzrok) u tom razdoblju i normalno njihova uzročno-posljednična veza s DR. Liječn-ik (-ca) koji priprema papire (ako je to vidljivo iz ostale dokumentacije) može istaknuti kako je pogoršanje stanja u svezi obnašanja tih dužnosti. Ako ovlašteni vještak i Povjerenstvo za reviziju ocjena uzroka invalidnosti "blagoslovi" takvo mišljenje onda vam se može umjesto elemenata za određivanje mirovine po zadnjoj dužnosti prilikom razvojačenja (prestanak DVS) uzeti elementi po tim dužnostima (normalno ako je to za vas povoljnije od dužnosti prije razvojačenja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija