Jump to content

dodavanje prezimena


iwy

Preporučene objave

 

zna li itko sto je sve potrebno da se doda prezime i koliko dugo to traje?

u mom slucaju, ja bih dodala mamino prezime posto su oni razvedeni od moje 1.god, a s njim nisam u nikakvom kontaktu. punoljetna sam.

pa ako mi itko moze reci postupak kako to ide, kome se trebam obratiti.. bilo bi idealno da se javi netko tko je sve to prosao..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor na vaše pitanje nalazi se u Zakonu o osobnom imenu.

 

Članak 2.

Osobno ime se sastoji od imena i prezimena.

Ime odnosno prezime može se sastojati od više riječi. Osoba čije se ime ili prezime ili ime i prezime sastoji od više riječi, dužna je služiti se istim osobnim imenom u pravnom prometu.

Ime i prezime kojim se osoba služi u pravnom prometu može sadržavati svako za sebe najviše dvije riječi.

 

Članak 6.

Svaka osoba ima pravo promijeniti osobno ime.

Zahtjev za promjenu osobnog imena mora sadržavati razloge zbog kojih se promjena traži, a prijedlog novog osobnog imena mora ukazivati na opravdanost zahtjeva.

O zahtjevu za promjenu osobnog imena rješava općinski organ uprave nadležan za opću upravu u mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Promjenu imena (imena i/ili prezimena) malodobnog djeteta regulira Zakon o osobnom imenu (N.N br.69/92)

 

Članak 11.

Maloljetnom djetetu promijenit će se osobno ime na zahtjev roditelja ili usvojitelja,a na zahtjev staratelja uz suglasnost nadležnog organa za poslove starateljstva.

Osobno ime maloljetnog djeteta čiji roditelji ne žive u braku, promijenit će se na zahtjev roditelja kod kojega dijete živi ili kojemu je povjereno, uz suglasnost drugog roditelja.

U slučaju da drugi roditelj ne da suglasnost na promjenu osobnog imena maloljetnom djetetu, odluku o sporu donijet će nadležni organ za poslove starateljstva. Odluka organa starateljstva priložit će se zahtjevu za promjenu osobnog imena maloljetnog djeteta.

Suglasnost iz stavka 3. ovoga članka nije potrebna kada prebivalište drugog roditelja nije poznato ili kada mu je oduzeta poslovna sposobnost ili roditeljsko pravo.

Članak 12.

Za promjenu osobnog imena maloljetnom djetetu starijem od 10 godina, potreban je njegov pristanak.

 

U praksi to izgleda tako, da je gotovo nemoguće ili izuzetno teško promjeniti ime malodobnom djetetu ako roditelj s kojim dijete ne živi uskrati suglasnost za promjenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

u mom slucaju, ja bih dodala mamino prezime posto su oni razvedeni od moje 1.god, a s njim nisam u nikakvom kontaktu. punoljetna sam.

 

u svom zahtjevu navedite upravo ovo što ste i naveli

 

pa ako mi itko moze reci postupak kako to ide, kome se trebam obratiti.

 

canis vam je odgovorio u čl.6

 

uz zahtjev priložite dokaze o razvedenosti roditelja i rješenje o skrbništvu i zasigurno će vam zahtijev biti pozitivno rješen.

 

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se moderatorima što sam otvorila novu temu..nije bilo namjerno.(nova sam u ovom pa eto pogrijesila)

Budući da ne vjerujem da će mi bivši supružnik dati suglasnost da djetetu dodam i svoje prezime), sad kad sam pravomoćno razvedena da li ja mogu recimo...ostaviti prezime od bivšeg, a dodati svoje?

 

Pitam zbog toga što sam čula za neke slučajeve..da ako nemate punomoć drugog roditelja ne možete sa svojim djetetom preći granicu budući da imate različito prezime?

ili se brinem bez veze?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jer roditelji, mada razvedeni, imaju zajedničko dijete i oboje su njegovi skrbnici.

Jer dijete ima oba roditelja koji, svaki na svoj način, sudjeluju u skrbi o njemu.

Jer je dijete samo povjereno na zajednički život jednome.

Jer je zakon takav da štiti prava i dužnosti oba roditelja barem u tolikoj mjeri.

I, jer će dijete jednog dana samo o tome odlučiti, pa nas to ujedno vraća na prvi post ovog topica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Imam jedno pitanje, naime po ovom zakonu o osobnom imenu ne vidim mogućnost dodavanja novog prezimena. Konkretno se radi o tome da smo i žena i ja odrasli u Francuskoj i ona već ima dva prezimena a ja jedno. Njena je želja da djeca imaju moje prezime i prezime Devereaux zbog gospodina kod kojeg je odrasla (njeno nije niti jedno Devereaux) što u potpunosti poštujem. Da li je to moguće? zahvaljujem unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija