Jump to content

Teror u dildo - državi 2.


bigfoot

Preporučene objave

Vlada je utvrdila prijedlog izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima, po kojima u državnu službu ubuduće ne bi mogli stupiti osuđeni za korupciju ili “specifična kaznena djela”, kakva su, primjerice, obiteljsko nasilje

Potpredsjednice Vlade Jadranka Kosor i Đurđa Adlešić posebno su istaknule zabranu primanja obiteljskih nasilnika u državnu službu, ističući da je riječ o dosljednosti u borbi protiv obiteljskog nasilja.

Takvo je rješenje pohvalio i premijer Ivo Sanader, naglasivši da Vlada time želi pridonijeti podizanju društvene svijesti o neprihvatljivosti obiteljskog nasilja.

“Obiteljsko nasilje za nas nije kavalirski delikt. Nisi frajer ako tučeš ženu, nije cool tući ženu”, ponovio je Sanader.

Po tko zna koji put obiteljsko nasilje se poistovjećuje sa nasiljem muškarca nad ženom, zaboravljajući na ostale oblike nasilja, pri ćemu posebno mislim na nasilje nad djecom!

Poštovani predsjedniče Vlade, potpredsjednice, obje, uvaženi zastupnici, spavači, dizači ruku, privilegirani, čekači mirovine:

prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, koji ste izglasali, a da ga ni pogledali niste, nasilje u obitelji je:

„svaka primjena fizičke sile i psihičke prisile na integritet osobe;svako drugo postupanje jednog člana obitelji koji može prouzročiti ili izazvati opasnost da će prouzročiti fizičku i psihičku bol; prouzročenje osječaja straha ili osobne ugroženosti ili povrede dostojanstva; fizički napad bez obzira dali je nastupila tjelesna ozljeda ili ne, verbalni napadi, vrijeđanja, psovanje, nazivanje pogrdnim imenima i drugi način grubog uznemiravanja, spolno uznemiravanje; uhođenje i svi drugi načini uznemiravanja: protupravna izolacija ili ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja s trećim osobama; oštečenje ili uništenje imovine ili pokušaja da se to učini.“

Svjedoci ste mi da se nigdje ne spominje spol, dob, vjerska pripadnost, sexualna opredjeljenost…

Z

 

Evo, smisao i bit moga posta iz pera Gorana Cifara (http://blog.vecernji.hr/ocevblog ) . I prije Mrljavca, dugo već na Legalisu ukazujem na pogrešnu percepciju nasilja u obitelji u javnosti i štetnu, nepravednu, diskriminatorsku provedbu Obiteljskog zakona i Zakona o ( od ) zaštiti Obiteljskog nasilja. U bezbroj primjera oko sebe, pa i na ovom forumu uvjerio sam se u istinitost vlastitog stava.

 

Moji stavovi su jasni, poznati i obrazloženi svakome tko me dobronamjerno pokušao čitati….

 

I usprkos tome što duboko znam da su moji stavovi istiniti svjedoci smo da se zahvaljujući lobističkom djelovanju određenih feminističkih skupina ( od tuda izraz dildo ), ništa ne mijenja na bolje, na štetu poremećenih osoba i njihovih bliskih osoba, supružnika i djece

 

Osobno sam razočaran time, ljuti me medijsko i javno pogrešno prikazivanje onoga što negativno utiče na život brojnih Hrvata, i neposredno na dobrobit ( ekonomsku, populacijsku, zdravstvenu ) cijele domovine……i , istina, ponekad pretjeram izražavajući svoje ogorčenje.

U par navrata sam se svima izvinuo zbog svoje emocionalnosti, stila ili prostakluka, kako vam drago…..i to sad iskreno ponavljam

 

Naravno, Mrljavac me nije razumio, niti me želi pokušati razumjeti…..za njega objašnjenje da su PD glavni uzrok obiteljskog nasilja jest baljezganje i trkeljanje. Šifre F43.1, F 60, F 32 , kojima se olako diči na "svom" podforumu za njega nisu dijagnoze iza kojih stoje stvarni ljudi, ljudi koji pate, koji se ubijaju, nego samo čarobni ključići do "zeru penzije". Samim tim moje nastojanje da psihosocijalno liječenje i razumijevanje poremećaja osobnosti stečenih ili prirođenih dođe u svijest javnosti jest trkeljanje i baljezganje…..A malo bi trebalo da ja i Mrljavac budemo na istom tragu ( samo da me malo pokuša razumijeti ) , jer …i PTSP – ovcima ne treba prvenstveno, penzija, dodatak, otpremnina, nego stručna, ljudska pomoć – razumijevanje njihovog poremećaja..pravilno psihosocijalno liječenje

 

Odbijanjem da im pomognemo i da ih razumijemo , postajemo sudionici i sukrivci u negativnom ishodu i posljedicama njihovog poremećaja, bilo PTSP-a , bilo BPD-a…..odnosno, kod BPD-a, raspada obitelji, nasilja među bliskim osobama, PAS – sindroma otuđenja od jednog roditelja, patnji djece u sakatim, jednoroditeljskim obiteljima, negativnog utjecaja poremećenih koji po pravilu dobijaju jednostrano skrbništvo…generalno, teških populacijskih i zdravstvenih poremećaja Hrvatske i njenih građana

 

Osim toga, s objavom svog odgovora Mrljavac kao moderator ( a , ne zaboravi, Mrljavac, vjerovao ili ne, i mene su zvali da budem moderator na Legalisu ) je pokušao ubiti duh Legalisa. Neću reći, da je u duhu SUBNOR-a, duhu "čuvara revolucije" pokušao uvesti ukinuti verbalni delikt pod krinkom tzv. uznemiravanja javnosti, ali ipak njegove prijetnje…- stajanjem na rep, dolaskom policije na vrata jesu pomalo monstruozne i sasvim u suprotnosti od onoga što bi Legalis trebao biti.

 

Kakobilo, ukoliko se Mrljavčevom stavu pridruže ljudi koje cijenim poput Ane, Zex-a ( koji su me takođe brisali, editirali i upozoravali ..) , ili pametni forumaši poput newbie ili canisa, bigfoot nikada više neće objaviti niti jedan post o utjecaju poremećaja osobnosti na obiteljsku problematiku na Legalisu….Zaklinjem se

 

Ustvari to što je to uznemirilo Mrljavca, nije smisao ili besmisao moje tvrdnje, bezrazložan strah o uvođenju jedne nelegalne, diskriminirajuće, uredbe u jedan "tehnički" zakon, - ne , njega je uznemirilo spominjanje tzv. državnika, i to samo onih iz jedne stranke, - državnika čiju nepogrešivost on izjednačava s hrvatstvom ,domovinom, štoviše s apsolutnom kozmičkom istinom i nepogrešivosti.

 

Bilo bi kompliment nazvati takav način razmišljanja mentalitetom "čuvara revolucije", radi se o puno prizemnijoj logici pseta koje skuplja otpatke sa stola gospodara u vidu upravo onih "zeru penzije", doplatka i otpremnine….i reži na svakog tko ružno pogleda gospodara…

 

Uostalom, citat premijerove izjave ne može biti uznemirujući jer je objavljen u svim medijima, a jedino one koji razumiju obiteljsko nasilje može uznemiriti njegova diskriminatorska izjava, tj. miješanje u nešto o čemu pojma nema….

 

tj. odnosno jer….obiteljsko nasilje nije nasilje muškaraca prema ženama, čak nije niti pretežno….

 

 

 

Ja volim Legalis isto kao i ti , i isto kao što ti smatraš, Mrljavac, da si dio sebe ugradio u svoj podforum, tako sam i ja ponosan na svoje postove na forumu Obiteljsko pravo. Kao što su tvoji postovi vrijedili za neke ljude, tako i moji postovi vrijede za druge. Kao što su tebi zahvaljivali, tako su i meni…….Kad prijetiš meni…prijetiš i sebi…..

 

I ja i ti smo i kvalitet i mana Legalisa, i tvoj ispad nije ništa lakši …

 

I ja sam s prve crte gledao ukopane tenkove, i pokraj mog uha štektao je browning, i ja imam (samo to ) iskaznicu hrvatskog branitelja…..ipak, ona ne određuje moj pogled na svijet.

 

Treba li me zato i zbog toga uništit…?¸

 

 

Drž se dalje , Mrljavac od mene, mi smo drugačiji, ali i isti, ne bojim te se….

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti podržavam vaše ljudsko i ustavno pravo da slobodno iznosite svoje stavove i mišljenja.

 

Nitko nema pravo u tome vas priječiti,bez obzira da li se slaže ili ne slaže s vama i vašim pogledima.

Također je neprimjereno da vam se prijeti represivnim aparatom ove države koji nije ničije vlasništvo ,nego je u službi svi građana i djeluje i mora djelovati isključivo u okvirima ustava i zakona.

 

Iako se ovdije radi o pravnom forumu koji bi trebao zainteresiranima dati odgovore na pravna pitanja,dosta često se dogodi da se iziđe iz tih okvira.To je potpuno razumljivo jer ne sudjeluju samo pravnici u diskusijama nago i forumaši koji imaju drugačiju naobrazbu.

 

Međutim,mišljenja sam da je uvijek potrebno zadržati jednu razinu ljudske komunikacije koja isključuje uvrede i prijetnje bilo koje vrste.To bi bio civilizacijski minimum ispod kojeg se ne može ići niti u svakodnevnom životu niti na ovom javnom forumu.

 

Vi kao slobodan građanin ove zemlje imate pravo na vlastiti stav i mišljenje,imate pravo iznositi svoje prosudbe u vezi pitanja za koja smatrate i imate potrebu to učiniti,kritizirati stavove i mišljenja političkih dužnosnika ove zemlje ma tko da su oni.

 

I kad se s nečijim mišljenjem ne budem slagao uvijek ću braniti pravo osobe da svoje mišljenje javno iznosi....(a u konkretnom slučaju se slažem s vašim mišljenjem, iako bih osobno to iskazao drugim rječima,ali kao ljudi smo različiti pa nam se i stil iznošenja i upotrebljene riječi razlikuju)

 

O načinu iznošenja mišljenja i stavova i upotrebljenim riječima uvijek je moguće i poželjno raspravljati,dok je samo pravo na iznošenje mišlljenja neupitno u svakoj demokratskoj i civiliziranoj zemlji...

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujem da bigfootu, ma kako mu Veliko Stopalo bilo, nije namjera rušiti RH, niti joj naškoditi... :)

 

Istina jest da je priličan problem u praksi ishoditi ono što u zakonu piše, te je vrlo teško izboriti sva prava koja djeca i roditelji imaju. Razlog je, kategorički možemo ustvrditi: u mnogim slučajevima postupanje protiv pravila struke, a u najvećem broju slučajeva neviđena inertnost službi.

Na štetu djeteta.

 

Dokaza ima zaista mnogo i dali bi se klasificirati po mikrolokacijama, što ukazuje da zakazuje ljudski faktor, sustavno.

 

Ne držim da je zlonamjerno pisan tvoj post.

Mnogi ovdje ukazuju na neefikasnost i manjkavosti, pokušavaju jedni drugima pomoći svojim iskustvima. Svatko na svoj način, shodno svojoj osobnosti i užem području interesa.

 

Mnogi, pa i ti, bigfoot, imaju pravo biti frustrirani inertnošću sa kojom se susreću na svakom koraku a koja ih sprječava da ostvare prava koja imaju zakonom.

Svakog tko bi se usudio reći kako ova konstatacija ne stoji s punim pravom možemo nazvati apsolutnim licemjerom.

Ti ukazuješ kako bi pristup problematici trebao biti temeljitiji, netko drugi nešto drugo...

 

I tu dolazimo do onog što se na Legalisu naziva nepravnom problematikom a zadire u socijalu, psihologiju i psihijatriju djelomice, a itekako spada u pravnu problematiku, jer se temeljem tih mišljenja tijekom pravnih akcija nastavlja postupak u ovom ili onom smjeru. Radi se interdisciplinarnosti, jer pravo koristi pojmove dobro znane u pedagogiji i psihologiji, a nigdje ih ne objašnjava niti se njima bavi niti kadrove osposobljava temeljitijim informiranjem, već se riječima samo služi: podrazumjeva se da jednom diplomom neće moći rješavati problematiku u cijelosti, inače bi i zakon predviđao da jedan pravnik ili odvjetnik ili sudac zamjeni sve stručnjake s drugih područja. A realno, odlučuje se o životima ljudi i malodobne djece.

 

Ono što bi zaista bilo lijepo i vjerujem da moderatori ne bi negativno reagirali na tvoje rečenice jest riječnik.

Ne sadržaj već samo izričaj i usporedbe- iako su ti mnoge znale biti na mjestu, te su ih i urednici prepoznavali kao točne, koliko se dobro sjećam :)

 

A svi mi vrlo dobro znamo o čemu pričamo u raspredanoj problematici. Dakle, nije upitna tema, već rečenično sklopovlje na koje su te par puta upozorili. Ne čini mi se da postoji veliki problem između moderatora i tebe zapravo. Ili barem ne nerješiv i to lako.

 

U nadi da ćemo i dalje svi pomagati jedni drugima, te iznalaziti načine kako ostvariti ono što nazivamo "dobrobit djeteta", dodajmo- i njegovih roditelja,

a sve su to jednaki pojmovi kojih su puna usta i članci pravu, pedagogiji, psihologiji i socijalnom radu, vozimo dalje :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prethodnu temu sam zaključao jer sam smatrao da tu više nema što da se lamentira-komentira i piše.

 

Uostalom Bigfoot, ukucaj u pretraživanju sadržaja foruma svoj nick (pokraj rubrike autor) pa pročitaj koliko si (moram tako reći jer to je najblaža riječ) gluposti napisao, a pri tome dok si "u elementu" obavezno spominješ Staljina i Hitlera i fašizam pri tome ne zaboravljaš nadodati sada već mogu reći i otrcanu frazu fašistoidnim, fašistoidan i sl. uspoređuješ te fraze, sa stanjem u ovoj državi (stekao sam dojam da želiš javnosti prikazati da živimo u takvoj državi), iskazuješ svoje nezadovoljstvo protkano velikim brojem gramatičkih pogrešaka (ne znaš gdje treba staviti kvačicu na slova č i ć ali to je tvoj problem), potom iako si upozoravan, stalno koristiš ružne riječi i psovke, a iz toga bi se vrlo lako moglo zaključiti da se ne možeš ili ne želiš kontrolirati (a nisi jedanput upozoravan-pa i malo dijete bi prestalo raditi nepodopštine nakon nekoliko upozorenja). Čak si počeo spominjati i neke biblijske likove kao što su Kajin i Abel pa malo o kosmosu (iliti svemiru) sve do posttraumatskog stresnog poremećaja ili i poremećaja osobnosti i da sada ne nabrajam ........, pa možda možemo konstatiratii da imaš vrlo široki spektar znanja, samo si možda neshvaćen.

 

Tako se jedan intelektualac ne izražava, pogotovo ne na ovom forumu. Vjerojatno si pojedincima i pomogao ponekim savjetom ali dojam si jako pokvario ostalim tekstovima i pisanjima pa iako si se katkada izvinio i dalje si nastavljao po istom. Uostalom i kada se izvinjavaš iliti ispričaš, to ne znači da posljedice nisu ostale i pored isprike.

 

Bigfoot je rekao:

mi smo drugačiji, ali i isti

To je točno. Svi smo mi isti ali odgojeni u različitim sredinama i različitim uvjetima. Ja sam odgojen (bar tako mislim) u normalnim uvjetima i normalnoj sredini kao i većina nas, međutim to je sredina koja tebi, možda ne odgovara ali to nije razlog da pljuješ po svima i svakome.

 

Onda valjda postoji i neka druga sredina.;-)

 

Tebi kao da odgovara da te se stalno upozorava na ponašanje jer (stekao sam takav dojam) da želiš na taj ekscentričan način stalno privlačiti nečiju pažnju i svakom loncu biti poklopac.

 

Bigfoot je rekao:

Šifre F43.1, F 60, F 32 , kojima se olako diči

Pucaš iz prazne puške. Ako netko ima status HRVI to ne znači da ima i psihičko oboljenje, a ja sam dobio status HRVI ali samo na osnovi ranjavanja, a ovo nije mjesto gdje se o tome piše.

Više neću trošiti svoje vrijeme na raspravljanje s tobom oko ove teme. Upozoren si više puta i na lijep i kulturan način i nije pomoglo, a na tebi je da promisliš.

:amen:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svatko na ovom forumu ima pravo slobodno se izražavati (bilo to što piše po tuđem shvaćanju glupo ili ne), sve dok poštuje pravila ovog foruma te elementarno pristojnan način komuniciranja.

 

Kritičko argumentirano mišljenje je na ovim stranicama uvijek dobro došlo, no neargumentirano vrijeđanje drugih nije.

 

Bigfootove objave vrlo se učestalo nalaze negdje na samoj granici kršenja pravila foruma te stoga koristim ovu raspravu za ga zamolim da se prilikom budućeg raspravljanja, a prije no što pritisne tipku "Objavi", još jednom pročita što je napisao te razmisli o tome da li je to što piše argumentirano te da li će time nekog neopravdano uvrijediti.

 

Vjerujem u njegove dobre namjere, no isto sam tako siguran da svojim načinom neopravdano mnoge isprovocira ili uvrijedi, i stoga se ne čudim reakcijama.

 

Konačno, teme poput ove zasigurno neće pridonijeti kvaliteti ove stranice, no nije na nama da ih mi sudimo, kao ni njihove autore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

whitedd je napisao:

bigfoot ... :palac:

 

i još jedan..

:palac: za pisanje bigfoota..

 

za razmijevanje napisanog, za reakciju moderatora, za "podebljavanje" njegove reakcije od strane urednika, stalno cenzuriranje pisanja, tjeranje korisnika da misle i pisu samo i iskljucivo kako to zele moderatori i urednici pod tezom "nije argumentirano, nije u skladu s pravilima..." bijedan je pokusaj opravdavanja svoje nemoci i/ili neznanja.

 

pitanje je tko je ovdje intelektualac

 

(nemam kvacica kako bi moderator imao zanimaciju u izradi moga profila, musko sam, ratovao, papire imam ali ih ne "koristim" jer radim.

jesam li ja normalan?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tematika kojom se bigfoot bavi JEST unaprijeđenje foruma i na korist Legalisu, jer bi bilo vrlo neozbiljno nijekati potrebu interdisciplinarnog pristupa obiteljskoj problematici što, uostalom, zakon i predviđa, tek u povojima.

No, time se iskazuje intencija uspostave kvalitetnog budućeg sustava. I vrlo neargumentirano bi bilo tvrditi suprotno.

 

No, u svakom slučaju,

Zex:

Bigfootove objave vrlo se učestalo nalaze negdje na samoj granici kršenja pravila foruma te stoga koristim ovu raspravu za ga zamolim da se prilikom budućeg raspravljanja, a prije no što pritisne tipku "Objavi", još jednom pročita što je napisao te razmisli o tome da li je to što piše argumentirano te da li će time nekog neopravdano uvrijediti.

 

PS. Kritičko mišljenje je pojam i znanstevno razrađen sustav postupaka koji podrazujeva i brainstorming, poznat u svakoj znanosti ili postupku koji zahtjeva kristaliziranje bitnog od nebitnog, stoga u početnoj fazi ne podrazumjeva obavezu objektivnog argumentiranja, dapače, niti se ne preporuča, stoga radije preskočimo frazu :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s vama, …duboko ću paziti da ne bude više pljuvačkih i vrijeđajućih postova…

Definitivna i iskrena isprika…ovako više neću pisati..

Nije opravdanje moja ogorčenost, Legalis nije mjesto da ona izbija na površinu –pa ma šta i pa ma koliko ja osobno proživio onoga o čemu pišem…

Toliko o stilu koji se više neće ponoviti – očito i moja osobnost ima svojih velikih mana, nije opravdanje što je dio onog iritirajućeg i "ekscentričnog" pisan u afektu i " u elementu.." bez puno promišljanja…..Hvala Mrljavac , promislit ću….

 

Inače, Mrljavac, F dijagnoze se nisu odnosile na tebe osobno, nego na tvoj podforum, gdje se često provlače….takvog te i nisam doživljavao. Imaš moje poštovanje

 

Ukratko, ni sa ovim zadnjim postom se ne ponosim, ali ni ti nisi bio nježan ( trkeljanje i baljezganje)

 

Nikakav sam ja intelektualac, sudeći po mojim postovima. Ali, eto, mislio sam da netko treba upozoriti da se pod krinkom borbe za " društva tolerancije i nenasilja" dešavaju jako negativni društveni procesi. Metode kojima se služe feminističke udruge i tzv. "ljudskopravaši" i nisu u svojoj biti drugačije od najnehumanijih ljudskih postupaka u povijesti.

 

Mislim da svi to vidimo. I uglavnom šutimo, a štetne posljedice se gomilaju. Nismo ni blizu rješenja obiteljskog nasilja, bračnih sukoba, pedofilije,…brojnih društveno – medicinskih problema, koji se mogu objasniti, prevenirati, čak i riješiti korištenjem znanja o poremećajima osobnosti…

 

Stoga, iako bi mi bilo najpametnije da šutim, da na Legalisu ne objavim više ni jedan post, možda ću još pokoji put iznijeti " ekscentričan", nenormalan, općeprihvačenom javnom mišljenju suprotan, stav….

 

Definitivno, ne više u stilu koji smeta moderatore

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigfoot je napisao:

 

Stoga, iako bi mi bilo najpametnije da šutim, da na Legalisu ne objavim više ni jedan post, možda ću još pokoji put iznijeti " ekscentričan", nenormalan, općeprihvačenom javnom mišljenju suprotan, stav….

 

Definitivno, ne više u stilu koji smeta moderatore

 

ni cut - da sutis

 

legalis ima forum i ako ga drze kao "forum", to je mjesto gdje se pise i ti nastavljas pisati

 

zanimljivo te citati

nakon toga proanalizirati, sebe preispitati

 

i ja sam dio tog "javnog misljenja" kojemu ne smeta cuti i nesto drugacije

naprotiv

daje nadu da moze i drugacije

pa kad god to bilo

 

samo ti pisi :palac::palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani bigfoot!

Toliko riječi je napisano u smjeru nekakvih imaginarnih izvinjenja te taktičkog navođenja na tvoj mlin. Smatram da si educiran i pametan čovjek, a čini mi se da si iz medicinske branše(kao i ja) pa ti savjetujem, ako želiš učiniti dobro djelo da višak energije koje imaš i vremena upotrijebiš kako bi educirao pravnike na ovim stranicama...paaaa....recimo, za početak o poremečajima osobnosti tipa B. Tako počni, nastavi sa ostalima, naravno to je samo savjet. Mislim da ćeš na taj način postići puno više nego stalno očajavaš da i žene mogu biti nasilnici. Energijom koju ulažeš da uvjeriš narod u tvoje mišljenje pomalo meni "baca" na jedan od tih poremečaja. Oprosti što si dozvoljavam luksuz postavljanja provizornih dijagnoza, ali i ja sam liječnik upetljana prvi puta u životu u "deep shit" jer sam se drznula jednom granično poremečenom čovjeku nakon 10 godina ugnjetavanja reči NE. Užase koji prolazimo ja i moja djeca jer se nitko ne usudi da mu okači dijagnozu (rasipa pare na najjače odvjetnike u državi, liječnici kolege, dobar izgled, šarma na tone, ocvale odvjetnice koje sline nad njegovim novcem i šire, padanje presuda na višim i županijskim sudovima bez valjanog obrazloženja, te dugoročni periodi između 2 suđenja, o alimentacijama da ne pričam)možda bi mogli biti izbjegnuti da i na ovim stranicama pokušaš objasniti i POUČITI odvjetnike o psihološkim profilima narcisoidno poremećenih supružnika(ne spomenuh spol, nota bene!), histrionskih i antisocijalnih ličnosti. Kada to završiš ima toga još, jelda?

Pokušaj, imaš li viška vremena vjerujem da će ti mnogi na ovim stranicma biti zahvalni. Među njima i ja.

Pozdrav

Taga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Taga

 

Nikoga ja niti mogu, niti smijem, niti želim educirati o poremećajima osobnosti. Znanstvene činjenice, odnosno faktografija je zapisana u knjigama ( vidi DSM –IV , ICD –10, SWOE )

Kriteriji za BPD u DSM IV

 

Dijagnostički i statistički priručnik navodi sljedeća dijagnostička kriteriji za granični poremećaj ličnosti:

 

Dominantan obrazac nestabilnosti međuljudskih odnosa, predodžbi o sebi i osjećaja [raspoloženja] i izražene impulzivnosti prisutan već u ranom djetinjstvu i u različitim kontekstima, koji uključuju 5 (ili više) od ovih ponašanja:

 

1. Panični pokušaji izbjegavanja stvarnog ili umišljenog napuštanja. Opaska: Ne uključuje samoubojstvo ili samoozljeđivanje iz ponašanja pod 5.

 

2. Obrazac nestabilnih i burnih međuljudskih odnosa koje karakterizira naizmjenična krajnja

idealizacija ili omalovažavanje..- tzv. splitting.

 

3. Smetnje u oblikovanju identiteta: izrazito ili stalno nestabilna slika ili predodožba o sebi.

 

4. Impulzivnost u barem dva područja koja su potencijalno štetna za nju ili njega (npr., trošenje novca, seks, droga, krađa, neoprezna vožnja, trpanje hranom). Opaska: Ne uključuje samoubojstvo ili samoozljeđivanje iz ponašanja pod 5.

 

5. Samoubilačko ponašanje ili prijetnje samoubojstvom i samozljeđivanje.

 

6. Nestabilni osjećaji izazvani naglim promjenama raspoloženja (na primjer, burni napadi depresije, bijesa i očaja, razdražljivosti i tjeskobe koji obično traju nekoliko sati i vrlo rijetko više od nekoliko dana).

 

7. Kronični osjećaj ispraznosti.

 

8. Neprimjerena snažna ljutnja ili poteškoće pri kontroliranju ljutnje (na primjer, česte burne reakcije, stalna ljutnja, stalni tjelesni sukobi).

 

9. Prolazne i sa stresom povezane paranoidne ideje ili ozbiljni simptomi disocijacije.

 

 

 

citat iz SWOE..koji govori o odnosu BPD i non - BPD

 

 

Nanosi li vam osoba do koje vam je stalo mnogo boli?

 

■Skrivate li vaše misli i osjećaje jer se bojite reakcije te osobe ili jer to jednostavno nije vrijedno svađe ili boli koju će to izazvati?

■Osjećate li da će se sve što kažete ili učinite izokrenuti i iskoristiti protiv vas? Okrivljava li vas ta osoba ili kritizira zbog svih problema u odnosu – čak i kad za to ne postoji logično objašnjenje?

■Trpite li često snažne, nasilne i nerazumne izljeve bijesa te osobe, koji se izmjenjuju s razdobljima u kojima se ona ponaša savršeno normalno i pokazuje vam ljubav? Vjeruje li vam itko kad mu ispričate što se događa?

■Osjećate li da ta osoba manipulira vama, kontrolira vas, ponekad čak i laže? Osjećate li se kao žrtva emocionalne ucjene?

■Osjećate li da vas ona vidi ili kao potpuno dobru ili potpuno lošu osobu i da za nju postoje samo te dvije krajnosti? Događa li se ponekad da za ovu promjenu u njenom razmišljanju nema nikakvog logičnog objašnjenja?

■Bojite li se tražiti nešto od te osobe jer će vam reći da ste prezahtjevni ili da s vama nešto nije u redu? Govori li vam ona da vaše potrebe nisu važne?

■Omalovažava li vas ta osoba ili uvijek osporava vaše stajalište? Osjećate li da se njena očekivanja od vas stalno mijenjaju, pa nikad ne možete ništa učiniti ispravno?

■Optužuje li vas za nešto što niste učinili ili rekli? Osjećate li se često neshvaćeni, a kad pokušate objasniti, događa li se često da vam ta osoba ne vjeruje?

■Ponižava li vas stalno? Pokušava li vas na različite načine (izljevima ljubavi i obećanjima da će se promijeniti te prešutnim ili otvorenim prijetnjama) spriječiti da prekinete vezu kad to pokušate?

■Je li vam teško planirati vrijeme koje provodite zajedno (druženje s prijateljima itd.) zbog naglih promjena raspoloženja, impulzivnosti i nepredvidljivog ponašanja te osobe? Nalazite li izgovore za njezino ponašanje ili se pokušavate uvjeriti da je sve u redu?

■Jeste li sada pomislili, "Nisam imao/imala pojma da još netko prolazi kroz ovo?"

 

Ako vam mnoga od tih pitanja i tvrdnji zvuče poznato, imamo dobre vijesti za vas. Niste poludjeli. Niste vi krivi za sve. I niste sami. Možda se sve to događa zato što vama bliska osoba ima osobine koje upućuju na granični poremećaj ličnosti

 

 

 

i još: iz SWOE….

Osjećaji koji mogu ukazivati na BPD

 

-i najbeznačajniji povod može kod te osobe izazvati osjećaj napuštenosti;

-njezino se raspoloženje brzo mijenja i ide iz krajnosti u krajnost (u minutama ili satima);

-teško kontrolira svoje osjećaje;

-ima tako snažne osjećaje da teško stavlja tuđe potrebe – čak i potrebe vlastite djece - prije svojih;

-vrlo je često nepovjerljiva i sumnjičava;

-vrlo se često osjeća tjeskobno ili razdražljivo;

-vrlo se često osjeća prazno ili smatra da nema svoje "ja";

-osjeća se zanemareno kad nije u središtu pozornosti;

-izražava ljutnju na neprimjeren način ili teško izražava ljutnju;

-osjeća da nikad ne može dobiti dovoljno ljubavi, nježnosti i pozornosti;

-često se osjeća sanjivo i zamišljeno, nestvarno ili izgubljeno.

 

Ponašanje koje može ukazivati na BPD

 

-osoba teško uočava osobne granice drugih osoba;

-ima poteškoća u određivanju svojih osobnih granica;

-ponaša se impulzivno i sklona je autodestruktivnom ponašanju – na primjer, troši previše novca, upušta se u opasne seksualne veze i tučnjave, kocka se, drogira se ili previše pije, neoprezno vozi, krade po dućanima ili ima poremećaje u prehrani;

-namjerno se ranjava – na primjer, namjerno reže ili pali kožu;

-prijeti da će počiniti samoubojstvo ili se pokušala ubiti;

-brzo ulazi u vezu na temelju idealiziranih maštanja o drugoj osobi ili o vezi kakvu bi željela

-mijenja svoja očekivanja tako da se druga osoba osjeća da nikad ništa ne može učiniti dobro

-ima zastrašujuće i nepredvidljive izljeve bijesa koji se ne mogu logično objasniti ili teško izražava ljutnju

-tjelesno zlostavlja druge - na primjer, šamara ih, udara i grebe-izaziva nepotrebne krize ili živi kaotično

-ponaša se nedosljedno i nepredvidljivo

-u jednom trenutku želi biti bliska s drugim osobama, a već u sljedećem tjera ih od sebe (na primjer, izaziva svađu bez razloga ili prekida vezu, a zatim je pokušava obnoviti);

-zagorčava život drugoj osobi zbog sitnih ili preuveličanih problema;

-u nekim situacijama osjeća se sposobna i smirena, dok u drugima potpuno gubi samokontrolu;

-verbalno vrijeđa druge, kritizira ih ili okrivljuje na okrutan način;

-verbalno zlostavlja bliske osobe i poznanike, a pred nepoznatim ljudima se pretvara i pokušava ih očarati; osoba može izmjenjivati te dvije uloge u sekundi

-ponašanje osobe ide iz jedne krajnosti u drugu i ona kontrolira druge da bi zadovoljila svoje potrebe

-radi ili govori nešto neprimjereno da bi skrenula pozornost na sebe kad se osjeća zanemarenom

-optužuje druge da su učinili nešto što nisu učinili, da osjećaju nešto što zapravo ne osjećaju i da vjeruju u nešto u što zapravo ne vjeruju

.

Ja čak i relativno malo znam o poremećajima osobnosti, a pošteno govoreći i nisam zainteresiran za produbljivanje znanja..

 

Ono što ja dobro znam je kako izgleda zajednički život s osobom koja ima BPD, znam što je obiteljsko nasilje, znam kako propada brak….( stručno govoreći najbolje poznajem psihodinamiku odnosa borderline -- non – borderline )

 

Nažalost, znam i kako funkcionira pravni sustav u provedbi Obiteljskog zakona. Upoznao sam ga kao običan čovjek , dok mi još ništa nije bilo jasno – odnosno poznajem ga iz "prve ruke", takoreći u svojoj punini i svoj "ljepoti" njegovog funkcioniranja

 

 

Pazi, ja ne "očajavam stalno da i žene mogu biti nasilnici"... tvrdim, dapače znam, da obiteljsko nasilje kako se ispravno pravno ( primjerice u Zakonu o zaštiti od obiteljskog nasilja ) definira ( i kakvo ono realno je ) jest posljedica, štoviše uobičajeni obrazac, štoviše dio proširene kliničke slike, uobičajenog ponašanja , postupaka i odbrambenih mehanizama osobe koja ima BPD, Granični poremećaj osobnosti, Borderline personality disorder, po ICD –10 Emocionalno nestabililni poremećaj osobnosti, borderline podtip….Osim što se potpuno poklapa s pojavnošću, definicijom i uzrocima……ono to i jest u ogromnoj većini u stvarnosti , u realnom životu, u crnoj kronici, na Legalisu, u CZSR i na hrvatskim sudovima

 

Ne samo to, osobe s BPD obavezno izazovu raspad braka, prouzroče neslaganje u braku, obavezno provode postupke koji se definiraju kao obiteljsko nasilje, varaju svoje partnere ( obrazac nestabilnih interpersonalnih veza i olako stupanje u prolazne neprimjerene veze u sklopu samodestruktivnog ponašanja – tzv. prirodni promiskuitet )….

… češće podnose zahtjev za razvod braka, … po pravilu počinju distorzinu kampanju ocrnjivanja partnera nakon spllitinga – uključujući lažne optužbe za obiteljsko nasilje,

…. odgovorni su za sukobe tijekom procesa rastave i "problematične razvode", sukobe oko skrbništva i alimentacije

..- provode najgori oblik zlostavljanja djece –PAS Parenteral Alienation Syndrome – sindrom otuđenja od jednog roditelja – koncentrirajući distorzionu kampanju na dijete

… dugoročno, iako po nepisanim pravilima naših CZSR , dobivaju jednostranu skrb o malodobnoj djeci - štete psihofizičkom i emocionalnom razvoju djeteta, ne potičući njegov razvoj i tražeći da djeca zadovolje njihove potrebe, a ne oni dječje

 

Da jedino BPD popunjava sva polja u križaljci, jedini daje odgovore na sva pitanja, jedini ima logično, uzročno – posljedično objašnjenje zašto se sve to i kako se to dešava

 

Zašto je to tako: zbog svog poremećenog limbičkog sustava i prefrontalnog dijela kore mozga

( pustimo sad pogrešna psihoanalitička stajališta o fixiranim fantazijama )…osobe s BPD, ne vole sebe, ne mogu spoznati ljubav u ikojem obliku i shodno tome ne vole niti svoje bliske osobe, pa niti ni svoju djecu. Žele se uništiti, samoozljeđuju , prijetnje i pokuššaji samoubistva su dijagnostički kriterij ( 8 % izvrši kompletan suicid ). Osobe s BPD su osobe u boli, bol navire iznutra iz ogromne praznine, one ne znaju tko su ustvari, štoviše nekad misle i da ne postoje. ..U vezi i braku ispočetka ispune tu prazninu stavovima bliske osobe – do prvog momenta kad osjete " strah od istinskog ili zamišljenog napuštanja", ili nekim drugim mehanizmom dospiju u destruktivnu fazu…..onda slijedi splliting…crno- bijelo razmišljanje….bliska osoba se od anđela pretvara u crnog vraga…- i onda slijedi nasilje…a zatim još veća bol…..

 

Osobe s BPD to pokušavaju prikriti, manipuliraju, zamagljuju, lažu , varaju…dugo vremena uspješno jer imaju nenormalne sposobnosti – empatiju i napetu pažnju. U ovoj fazi dolazi do distorzione kampanje ocrnjivanja bliske osobe pred prijateljima i institucijama..- uključujući lažne optužbe za obiteljsko nasilje, zanemarivanje djece, …Nije im teško povjerovati…osobe s BPD su emocionalne i empatične ( smiju se kad se vi smijete, plaču kad vi plaćete)

 

 

….

 

 

Da, jedino granični poremečaj popunjava cijelu križaljku, odgovara na sva pitanja, objašnjava sve nepoznanice.....

 

Jedino on ima pravi motiv ( očajničke napore da se zaustavi istinsko ili zamišljeno napuštanje ), jedino on ima pravi pokretač ( neprimjereni ispadi ljutnje )...jedino on ima takvu dinamiku, takve odbrambene mehanizme, jedino on nema objašnjenje za iracionalnu destruktivnost.....

 

 

Drugi poremećaji osobnosti…ne znam….vjerojatno se mogu svesti pod izraz : mogu biti uzrok, ali ne moraju….

 

Situacija u "šarenom " svijetu nije jednostavna, nije crna ili bijela. Postoji ljudi s dva ili više poremećaja, s kombinacijom kriterija, a da ne zadovoljavaju dijagnostičke kriterije ni za jedan poremećaj, s duplom dijagnozom ( primjerice bipolarni i borderline ) , postoje kao i u svim bolestima, blagi , srednji i teški oblici ( s tim da svaki BPD, pa i blagi jest zlostavljač, inače nije BPD ), postoje visoko i nisko-funkcionirajući oblici ovisno o razumijevanju socijalnog , pravnog i kulturološkog okvira društva. Postoje čak i društveno poticano, usađeno, borderline ponašanje

 

S druge strane postoje ogromne etičke, civilizacijske i društvene dvojbe o pristupu poremećajima osobnosti i postupcima poremećenih. Ogromne mogućnosti zloupotrebe, opasnost od psihijatrizacije društva ( hm…u usporedbi s N. Tolle i obrnutim tumačenjem psihologije Poliklinike ..hm ).

 

Pravno ( a i šire ) gledajući osobe s PD su ubrojive za svoje postupke, djelomično ubrojive za postupke koji su izazvani provocirajućim faktorima ( očajnički pokušaji da se zaustavi umišljeno ili istinsko napuštanje ), a neubrojivi, ako je uz provocirajuće faktore prisutan utjecaj alkohola ili droge….

 

Drugi poremećaji osobnosti..ne znam…premalo ih poznajem…znam da mogu izazvati stres i kod osobe koja ih ima i kod osoba koje su bliske toj osobi – to je dio definicije, ipak evo jedan "nestručni" kroki odnosu njihovih karakteristika na obiteljsko nasilje.:

 

Histrionski poremećaj, bi trebao biti zavodljiv i bezopasan za druge, ali valjda i oni mogu biti opasni za druge ukoliko primjerice imaju dvostruki poremećaj i to još borderline

 

Narcisoidno poremećeni ( Maminho ) ne mora biti loš svojoj obitelji, ….mnogi bi poželjeli da im je M tata, ako ni zbog čega drugog zbog novaca , jahtica, autića. Inače narcisoidni poremećaj se zloupotrebljava od strane feministkinja – kao krivac za "muško" nasilno ponašanje. Ipak nedostaju elementi poput – neprimjerene ljutnje, samodestruktivnosti, splittinga…i još puno toga da bi se uklopio u definiciju obiteljskog nasilnika.

 

Sisački monstrum Srđan Mlađan ( primjer antisocijalnog poremećaja ) će okrutno ubiti, i činiti zlo prvenstveno drugima, ali i svojim bliskim osobama, ponoviti to bez imalo grižnje savjesti….ali, takvi su u otpočetka nasilnici i ako ostvare brak, imaju djecu…lako se prepozna i definira njihovo ponašanje

 

O ekscentricima, paranoidnim, shizoidnim i shizotipalnim, da i ne govorim…- onima kojima smeta osoba kojoj život određuju tarot karte – nek ih ne ženi

 

Ovisni, anksiozno – izbjegavajući – teško da oni mogu biti nasilnici, ovi poremećaji kao da su stvoreni za žrtve.

 

Obsesivno – kompulzivni, hm, ni oni baš zbog svoje rigidnosti i perfekcionizma nisu tip nasilnika.

 

Spolna prevalencija BPD je neosporna ….4 puta više se dijagnosticira u žena..i shodno toj logici žene jesu višestruko brojniji obiteljski nasilnici. To jednostavno mora biti tako. Lažne statistike MUP –a , o tzv. pretežnoj ulozi muškaraca u obitzeljskom nasilju lako su objašnjive: prvo, ne radi se o obiteljskom nasilju nego posljedicama nasilja ( s tim da i žrtve obiteljskog nasilja nakon nekog vremena preuzmu neke oblike ponašanja osobe s BPD ), tzv. civilizacijska uloga muškarca koja mu prijeći da bude "žrtva " nasilja i da prijavi nasilje, bar u ranoj fazi, primitivna mitologija muško –ženskih odnosa o "lajavim babama " i pijanim muževima koji mlčate ženu pred djecom kad se vrate kuči, feministička kampanja o "vječnom" muškom nasilju nad ženama, čije je obiteljsko nasilje dio , koja se duboko usjekla u javnu svijest, podilaženje političara ovakvom pristupu jer je tobož dio puta u društvo " tolerancije i nenasilja", demokracije i humanog liberalizma, instrukcije i naputci državnom represivnom i pravnom sustavu( MUP –u, CZSR i državnom odvjetništvu te sudovima ), foormalni i neformalni da promiču i u praksi provode stav da su muškarci većinom obiteljski nasilnici.( sjetimo se samo tipskih obrazaca u crnoj kronici: …pijan pred malodobnom djecoi maltretirao …) Medijska kampanja, novine, TV, ogromna društvena sredstva koja se daju za tiskani materijal tzv. ženskih udruga. …. I još….normalan, ljudski stav da su žene fizički slabija bića i da ih treba zaštititi u majčinstvu, materinstvu i braku….. I na kraju možda najbitnije : sama priroda BPD-a, njegovi pokušaji da prikrije osjećaj vlastite nevrijednosti, distorziona kampanja ocrnjivanja bliskog partnera – uključujući lažne optužbe za obiteljsko nasilje i dr……manipulacija i uvjerljivost određena karakteristikama poremećaja

 

…Ali pazi…!!!!….Nije moj cilj da se sad žene proglašavaju nasilnicima, da im se ime objavljuje u crnoj kronici, da ih se kazneno prijavljuje, da im se oduzima djecu…..Treba im pomoči. Treba im omogućiti psihosocijalno liječenje. Treba naći novaca za to i osigurati društvene mehanizme ranog prepoznavanja, potpore i pomoći…….Jedino ako tvrdokornost poremećaja bude uvjetovala kontinuirano neprihvatljivo ponašanje, treba u interesu zaštite djece, poduzeti određene mjere…..Jer, ne zaboravi ponašanje osobe s BPD kolokvijalno se ,ne samo može, nego se uistinu opisuje izrazom – gadura, teški duševni bolesnik, narkomanka ili prostitutka …- fraza potekla iz naših CZSR kako bi opravdali rijetko prepoznavanje poremećaja, odnosno nikakav način na koji rade svoj posao.

 

(op. – gadura – ponašanje koje bitno odstupa od vrijednosti sredine, narkomanka – sklonost uzimanju sredstava ovisnosti, prostitutka – impulzivnost u ponašanju – stupanje u brze, neprimjerene, samoranjavajuće seksualne veze – sve dio opisa ponašanja BPD)

 

Ja samo i jedino zastupam stav, da se prepozna i shvati uticaj BPD na obiteljsku problematiku.

 

Da se po uzoru na britanski "Dangerous and Severe Personality Disorder Act"..uvede screening na teške i opasne poremećaje osobnosti ( prvenstveno BPD i antisocijalni ) kod prvih i najmanjih znakova poremećenih bračnih odnosa ( nasilje, zanemarivanje djece, preljub…- da, osobito onaj samodestruktivni…povezan s ponižavajučim izborom partnera, impulzivan i sličan prostituciji, ….zahtjev za razvod braka…(da, i to je uobičajen BPD postupak, u pokušaju da se pobjegne od nagomilanog bola koji navire iznutra)

Ukoliko se posumnja, ili potvrdi BPD kaso uzrok obiteljskih problema – potrebno je obavezno psihosocijalno liječenje, redovite kontrole ponašanja….i prijetnja oduzimanjem prava iz Obiteljskog zakona, ukoliko se neprihvatljivo ponašđanje tvrdokorno nastavi….

 

Jedino tako možemo pomoči poremećenim osoboma, i još važnije njihovim žrtvama, njihovim bliskim osobama i njihovoj djeci.

 

i na kraju zgodan citat kako se i s kakvim razumijevanjem , mi odnosimo prema osobama s BPD:

1. Panični pokušaji izbjegavanja stvarnog ili umišljenog napuštanja. Opaska: Ne uključuje samoubojstvo ili samoozljeđivanje iz ponašanja pod 5.( STARA MOJA, KAD TI VELIM, ONAJ NJEZIN SE KURVA, DOLAZI KUCI PIJAN, MLATI JE PRED DECOM - SVE MI JE TO ISPRICALA...AH SVI SU TI MUŠKI ISTI - HVALA BOGU NAGOVORILE SMO JE DA PODNESE ZAHTEV ZA RAZVOD)

 

2. Obrazac nestabilnih i burnih međuljudskih odnosa koje karakterizira naizmjenična krajnja idealizacija ili omalovažavanje..- tzv. splitting.

(PA KAJ AKO IMA LJUBAVNIKA ( A IMA IH TRNUTNO 3, TREČI JOJ JE DOSLOVNO SVODNIK ) - ONAJ NJEZIN IONAK SAM PIJE I NEMA SEXA U BRAKU

(tzv. Lady Di syndrom )

3. Smetnje u oblikovanju identiteta: izrazito ili stalno nestabilna slika ili predodožba o sebi.

( ZNAŠ , ONA TI JE NEKAD ČUDNA, NI JA NE RAZMEM ZAKAJ SE VUCARA S TIM TIPOVIMA )

4. Impulzivnost u barem dva područja koja su potencijalno štetna za nju ili njega (npr., trošenje novca, seks, droga, krađa, neoprezna vožnja, trpanje hranom). Opaska: Ne uključuje samoubojstvo ili samoozljeđivanje iz ponašanja pod 5. ( ZNAŠ , SINOČ JE OSTALA S ONIM ZGODNIM KONOBAREM, A ONAJ NJEN BEDAK JE KUČI ČUVAL DECU, JOŠ MU JE I KREDITNU KARTICU ZELA I S NJOM SAV PROVOD PLATILA )

 

5. Samoubilačko ponašanje ili prijetnje samoubojstvom i samozljeđivanje.

(STARA MOJA, SPILA SI JE TABLETE, CELE DVE KUTIJE, ONAJ NJEZIN JE VODIL POD TUŠ, GOVORIL DA JE VOLI...SAD JE BU PUSTIL S NAMA VU SUBOTU, BUMO OSTALE CELU NOĆ PARTIJAT )

 

6. Nestabilni osjećaji izazvani naglim promjenama raspoloženja (na primjer, burni napadi depresije, bijesa i očaja, razdražljivosti i tjeskobe koji obično traju nekoliko sati i vrlo rijetko više od nekoliko dana).

(JE STARA, NJU TI TAK DRMA NEKAJ, ONDA SI SE ISKALI NA NJEMU, A ON TI KO MIŠ, POSLE SE POMIRE S SEXOM, ON NE ZNA GDE MUI JE GLAVA )

 

7. Kronični osjećaj ispraznosti.

(STARA MOJA KAJ TI HOČEŠ, IMAŠ MUŽA, DECU, ON LEPO ZARADJUJE, A OPET SE ŠEVIŠ S TIM KONOBARIMA , SAD VELIŠ DA BUŠ JOŠ RAZVOD TRAŽILA....)

 

8. Neprimjerena snažna ljutnja ili poteškoće pri kontroliranju ljutnje (na primjer, česte burne reakcije, stalna ljutnja, stalni tjelesni sukobi).

( NEMOJ MI REČ, OPET SI GA TAKO LUPILA DA SE IŠEL ŠIVAT U DRAŠKOVIČEVU....JE,... ZNAM DA NEMRE NIKAJ REČ JOŠ OTKAD SI ONO ZVALA POLICIJU DA TE TUČE, A I TAD JE IMAL OTISAK TVOJIH NOKTIJU NA LICU )

 

9. Prolazne i sa stresom povezane paranoidne ideje ili ozbiljni simptomi disocijacije

( OPROSTI , PRIJATELJU NE MOGU DOĆ, ŽENA MI CIJELI DAN SJEDI NA KREVETU , DRŽI DJECU U KRILU I JAUČE,..JE TAK NJOJ DOĐE DAN - DVA, A ONDA JE OPET STARA...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda Vam se čini dosadno, ali 99% slova koje je bigfoot napisao opisuje ono što se meni događalo u proteklih 14 mjeseci i što mi se još događa. Mislim, statistički je nemoguće da sam kriv za sve što se događalo u mojoj obitelji, a pogotovo je nemoguće da sam sada, kad dijete i buduća bivša nisu sa mnom da sam i dalje kriv za sve.

A u centru pored njenog priznanja da je imala vezu za vrijeme 9 mjeseci trajanja braka, ostalo je zapisano samo da je bila nezadovoljna u braku.... I da tata nije bio radi posla prisutan kod kuće. A supruga kao jest dok je bila u preljubu....

Ne znam kako se poremećaj zove, ali ovdje je opisan gotovo potpuno točno. A još više me zanima kako se zove poremećaj Centra koji uopće ne preispituje očev odnos prema djetetu i prisutnost kod djeteta.

Strašno je, ljudi moji, slušati da su baš svi očevi lošiji izbor za dijete, a ovom ocu imati mišljenje Centra koje će pratiti tatu kao nezainteresiranog za obitelj i dijete na temelju 45 minutnog razgovora sa jednom jedinom osobom u Centru i to samo sa socijalnom radnicom bez prava na žalbu i bez mogućnosti suglašavanja sa zapisnikom.

I pored ove problematike sa spomenutom dijagnozom, iako se pravno sve to zove zajednička skrb, za odvesti dijete na šišanje što sam radio 2 godine i 7 mjeseci, sada to više ne mogu raditi jer sada vrijedi pravilo ako se ne možemo dogovoriti oko nečega vezano za dijete, onda je mama u pravu. I tako za sve... Valjda sud misli da ćemo se bolje slagati i dogovarati kada smo razvedeni nego kada smo bili u braku... Gdje je tu zajednička skrb. Valjda u onih par sati dva puta tjedno i svaki drugi vikend...

Dakle, povraća mi se na sve....

A priče i dalje kruže, da sam ovakav i onakav, i dalje sam kriv za sve...

Nešto treba promijeniti, u zakonu, u primjeni zakona, u ljudima koji to obavljaju...

Ako je sve to na dobrobit djeteta valjda ne bi dijete svaki put plakalo da ne voli mamu i da ne želi ići k njoj nakon što bude kod tate ili bake. Ili sva djeca to rade?

Prirodno je da nakon nekog vremena ljudi postanu ogorčeni. Ok, Subjektivna je stvar, ali nije moguće da smo baš svi očevi nerealni i nepodobni, a sve majke svetice, ili samo zato što su majke podobne da im djeca budu povjerena....

Tema je definitivno pravna, jer pravo ne funkcionira.

Hvala na pažnji, neću se više razmazivat.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja se sa svime u potpunosti slažem...treba u centrima za sociujalnu skrb raditi sa više sluha....radio sam u policiji.....i najčešči scenarij...žena broji cijeli dan..galami...neke lete i tuči..i onda čovijeku pukne film..izgalami se..eto zove ona policiju...i eto obiteljskog nasilja..a sada po ovom novom nakon navedene prijave čovijek nema više budučnosti ili je možda izgubio službu,ako je bio državni namještenik..jer takvima nije mjesto u državnim službama...he,he..ma strašno...nemam riječi....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

glib:

A još više me zanima kako se zove poremećaj Centra

zove se: ne da mi se radit', 'oću plaću 1.-ga i može mi bit'!

Čast onima koji rade angažirano, no ispada da je to iznimka, što se vrlo lako da dokazati statistički.

 

Praksa sustavno pokazuje da je vrlo teško ostvariti išta što ljudi ne uspjevaju sami dogovoriti.

 

O razvodima koji idu tužbom je statistika još ljepša, 2 godine i upalit svijeću da je toliko dovoljno za nazovimo hitan postupak.

O iznosima uzdržavanja gore ili dolje, Kafka, iako bi mogli reći kako je taj dio ažuran. Ne zapravo nego u odnosu na drugo. Ne daj Bože da postoji kakav dug duže.

Kad majke izbjegavaju i zaobilaze da djeca viđaju očeve, slijedi najmanje godina dopisivanja i pisanja lektira.

Kad očevi ne viđaju djecu nikom ništa.

A za sve ostalo je jednostavnije otputovat na plaćeno ljetovanje na Saturn nego da tko obrati pozornost ili smatra kako se ne radi o nečem glupom i suvišnom.

 

Toliko o društvenim nam smjernicama.

Pa nazdravlje nam svima.

 

I sve bi to bilo jednostavnije, manje licemjerno i iritantno da nisu polazištima svakog programa, svakom statutu, svakom pravilniku i svakom aktu internom ili nekom značajnijem puna usta djece i veeeelike brige o njima.

 

A da se razumijemo, ti tekstovi se ne odnose na vidim-te-tad-i-tad i para-toliko-i-toliko već se, upotrijebit ću mrljavčev izraz jer je iznimno prikladan: trkelja i baljezga o dobrobiti, utjecaju i skrbi o zdravom razvojnom procesu i blablablaaaaa blaaaaaa blaaaaaa....

Vrlo je poznato i vrlo egzaktno što se pod tim podrazumjeva i što znače, samo koga briga...

 

Tematika će uvijek pripadati u ono područje koje bude rabilo izraze, s razumijevanjem ili bez, sa znanjem ili bez, pa ma koje bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije me dugo bilo, nažalost i to s razlogom... i samo kratko ovo:

zahvaljujući kako Bigfootu na enlightmentu (uvijek sam okrivljavala sebe i dugo mi je trebalo da iziđem iz tog vrzinog kola) tako i savjetima i podršci i nekih drugih ljudi sa ovih stranica (i Newbie,Glib itd..da ne nabrajam, uspjela sam prebroditi osobno vrlo teške trenutke. Ne kažem da je sve 5, daleko od toga, ali se drukčije nosim sa svime, otud i smireniji i sretniji život i moj vlastiti i djece. Htjela bih reći da je ovo jedino mjesto gdje sam osim savjeta upućenim direktno meni ali i onih upućenih drugim ljudima u sličnim situacijama, imala i dobila podršku.

Osobno mislim da "stručni" timovi većine centara nažalost ne razumiju nit pola Bigfootovog vokabulara...a nekmoli da primjenjuju ikakvu iole dublju analizu kompleksnosti odnosa i osobnosti koje ih kreiraju.. Stoga se u potpunosti slažem sa naslovom ove teme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fani je napisao:

Osobno mislim da "stručni" timovi većine centara nažalost ne razumiju nit pola Bigfootovog vokabulara...a nekmoli da primjenjuju ikakvu iole dublju analizu kompleksnosti odnosa i osobnosti koje ih kreiraju.. Stoga se u potpunosti slažem sa naslovom ove teme

 

Upravo tu dolazimo do osnovnog problema koji generira sve ostale posljedice i traume.

Problem kadrova koji su zaduženi provoditi i realizirati kako sručno medicinske,psihološke i ostale obrade iz kojih na kraju trebaju rezultirati adekvatne i na zakonu utemeljene odluke..

Zakon sam po sebi,unatoč ponekad i različitom tumačenju i nedorečenostima, je u svojoj biti lako razumljiv i kao takav ne prestavlja prepreku ostvarenju određenih prava kako djece tako i njihovih roditelja.

Centri za socijalnu skrb su institucije koje bi trebale po svom društvenom statusu biti prve koje će štititi prava posebno djece,međutim tu nastaje problem..

Sam naziv ''stručni tim'' implicirao bi interdisciplinarni pristup obiteljskoj problematici,koji bi bio isključivo znanstveno utemeljen i kao takav bi prestavljao garanciju stručnog rješavanja problema.

Na žalost,praksa i stvarnost je sasvim nešto drugo,ponekad i potpuno suprotno...

Sadašnja stručnost zaposlenih pri CZSS ne daje nadu u neke bitne promjene.Jednostavno stručni potencijal (o ljudskom ne želim ni govoriti) je toliko nedostatan i loš da se u ovom trerenutku bolji rezultati ne mogu očekivati...

Svaka društvena promjena,pa tako i uspostava sustava koji će na osnovi znanstveno utemeljenih metoda prisupati rješavanju psihosocijanih posljedica razvoda braka s uvijek izraženim naglaskom na zaštiti prava i dobrobiti djeteta, jest prvenstveno politička odluka onih struktura koje su to jedine u mogućnosti i provesti....Izgleda da za to još nije dovoljno senzibilizirano javno mnijenje,koje bi trebalo izvršiti poticaj prema strukturama vlasti......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kakve veze ima npr. ovo

glib:

...Centra koje će pratiti tatu kao nezainteresiranog za obitelj i dijete na temelju 45 minutnog razgovora sa jednom jedinom osobom u Centru i to samo sa socijalnom radnicom bez prava na žalbu i bez mogućnosti suglašavanja sa zapisnikom.

sa osposobljenošću kadrova?

Ima veze sa našom praksom i primjenom svih odredbi zakona i pravilnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani bigfoot!

Malo sam kratka sa vremenom, ali sam uspjela pročitati tvoj tekst. Komentar: fantastično i vrlo poučno za one koji će raditi ili rade ili imaju posla sa ovakvim ljudima. Koliko li si truda uložio na pisanje kada mi koji čitamo moramo uložiti krajnje mentalne kapacitete da bi ostali koncentrirani do kraja teksta te shvatili o čemu pišeš i našli vremena za pročitati isto.

U potpunosti se slažem s tobom: dijagnozu treba pošteno postaviti i pokušati ljude uvjeriti da im treba pomoć ,jer su oni ti koji brinu na ovaj ili onaj način o mentalnom zdravlju djece i narednih generacija.

Šteta, veeeelika šteta što nemogu iz tvog pera pročitati više o narcisoidnom poremećaju ličnosti...znam da je sebično od mene, ali vjeruj da toga ima jako puno, i da nakon što odbiješ služiti takvim spodobama i pokoravati se njihovim svjetonazorima koji obično vode u bankrot i financijsku propast...jadna ti majka! Trenutno sam i ja u jednoj takvoj banani pa bih ti bila zahvalna ako bi si dao malo truda i vremena da nam objaviš i o tome jedan ovako hiperkvalitetan post. Znam da možeš! Ima toga više nego što misliš i generator su velikih problema i dugih sudovanja po našim sudnicama, a i sucima bi olakšao posao kada bi i znanstveno potkrijepio takav profil i način funkcioniranja tih "elementala".

Znam, znam...guglam, guglam i mogu reći da sam zahvaljujući internetu nakon duuuuugi niz godina spoznala što mi se svo ovo vrijeme dešavalo!

Blaženi internet!

A tebi kao što rekoh:HVALA na gornjem postu.

Pozdrav

Taga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija