Jump to content

prijava djeteta


luda_od_brige

Preporučene objave

Molim pomoc!

Dakle, rastavljena sam i od zakljucenja razvoda nije proslo vise od 300 dana. Trudna sam sa muskarcem za koga se trenutno ne mogu udati jer je ozenjen (ne sa bivsim muzem) i uskoro cu roditi. U maticnom uredu su mi rekli da pravi otac ne moze priznati dijete jer se ocinstvo automatski pripisuje bivsem suprugu posto od naseg razvoda nije proslo vise od 300 dana i da sam prakticki bez izbora te da stvar treba prepustiti czss i sudu nakon rodenja djeteta.

Koje su mi pravne mogucnosti, imam li ih uopce, sto da uradim?

Hvala vam na svakom odgovoru!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kažeš, sud i DNK- upravo to želim izbjeći. pravi otac ŽELI priznati dijete ali ga zakon u tome, onako kako je nama prezentirano u maticnom, sprecava. Bivsi muz ce se morati povlaciti po sudu iako svi skupa znamo da dijete nije njegovo- pisat ce se na njega.

Anyone? Kakva akcija koju mogu poduzeti prije suda i DNK?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 81.

 

(1) Majka može osporavati očinstvo djeteta rođenog za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka. ...

(2) Tužba iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti u roku od šest mjeseci od rođenja djeteta.

 

Očinstvo se može i priznati, ne treba uvijek ganjati DNK

Nakon toga ćete pokrenuti postupak da dijete bude povjereno vama na zajednički život, jer samo tako možete funkcionirati zasigurno, te biti njegov zz.

Kako bilo, bit će određeno uzdržavanje itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači, ništa bez suda i osporavanja očinstva...

već pa dana ne mogu doći k sebi zbog nelogičnosti ovog zakona. obratila sam se odvjetniku koji mi je rekao da ovi u maticnom pojma nemaju i da ako je PRAVI OTAC spreman priznati dijete necu imati nikakvog problema. nakon toga, otišla sam se raspitati još u jedan matični ured i opet sam dobila isti odgovor: "otac je bivši muž ako nije prošlo 300 dana od razvoda, nakon toga mozete osporavati ocinstvo". zato sam se sad odlucila obratiti vama.

dakle, do suda- otac je onaj koji nije, a onaj koji jest ne moze priznati dijete.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...da se radi samo o meni- usudila bih se sama, ovako cu to prepustiti pametnijem i iskusnijem...

pročitala sam jučer članak 60 na koji si me uputio- mozda se po tom pitanju fakat nesto moze uraditi- dakle, idemo nazad odvjetniku- ali malo iskusnijem od onog prvog!

 

ako se jos netko javi sa kakvom idejom ili savjetom- zahvaljujem vam unaprijed!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja imam isti slučaj samo što sam dijete već rodila. Po rođenju dijeteta morala sam s bivšim mužem otići u matični ured i policiju (zbog JMBGa i prijave boravišta) da se potpiše kao otac dijeteta koje nije njegovo, uz uvjet da ću ja kasnije pokrenuti postupak osporavanja očinstva. Ako se sa bivšim ne možeš to dogovorit onda će se aktivirati centar, jer ne možeš prijavit dijete bez njega, bez obzira bio on otac ili ne zakon smatra da je. Ne može se biološki otac upisat čak i kad bi svo troje dali izjavu tko je otac. I sad se tek stvar komplicira. Za osporavanje očinstva potrebno je podići tužbu, bivši muž, majka, otac ili dijete. Za vrijeme trajanja postupka djetetu se treba odrediti skrbnik. Tu se aktivira centar za soc.skrb i zagorčava ti život. Za skrbnika predlažu biološkog oca, a ako se ti s tim ne slažeš ne možeš ti odrediti skrbnika, već će ti oni odrediti soc. radnika!!! Međutim da apsurd bude veći ako bio. otac ne želi priznati dijete ili ga ne želiš imenovati ne možeš pokrenuti postupak, jer zakon štiti dijete, a u interesu djeteta je da ima oca (iako je to samo na papiru) kaže meni pravnica u centru za ss. Dalje, bivši muž mora doći kod nje potpisati izjavu da nije otac, a biološki da će po završetku postupka priznat dijete. S tim da ona njima mora poslati službeni poziv, ko da nije dovoljno ako oni dobrovoljno dođu u zakazano vrijeme. Postupak osporavanja ide brzo, jedno ročište i stupanje odluke cca 2mj. S presudom se ode u matični ured izbriše se otac i upiše biološki, ali samo ako on bude prisutan i potpiše. Ako ne potpiše ne briše se bivši, bez obzira na presudu. Sve to meni kaže pravnica u centru. Kao što vidiš puno je tu nelogičnosti, apsurda i dođe ti da stvarno poludiš.

 

Molim ak mi još netko može potvrditi ove informacije. Naime nije mi jasno kak zakon može nekoga prisiliti da bude otac čak i kad se DNA analizom dokaže da nije???? Što ako moj bivši muž pokrene postupak osporavanja očinstva, centar se aktivira, a ja ne želim imenovati biološkog? Pokreće se postupak dokazivanja DNA kojim se utvrdi da bivši nije otac. Sud donese presudu da nije i da li se onda briše iz matičnog? Kažu meni ne, ako nema drugog oca koji će se skrbit za dijete!!!

:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je strasno i upravo me takve zavrzlame( sa punim pravom) i bilo frka. Kada te kotac administracije ulovi i samelje. Meni se ovo što si sad napisala kosi sa temeljnim ljudskim slobodama( imas troje ljudi, koji pod punom odgovornoscu nesto izjavljuju a zakon to potpuno ignorira).

Skrbnik koga odreduje czss? Tek si me sad uplasila.

Hvala ti na ovom javljanju...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 75.

 

(1) Dijete može osporavati majčinstvo, odnosno očinstvo osobi koja je upisana u maticu rođenih kao njegov roditelj.

 

(2) Tužbu iz stavka 1. ovoga članka dijete može podnijeti do navršene dvadeset i pete godine života.

 

(3) Ako je dijete maloljetno ili kad roditelji nad njim imaju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti, tužbu u njegovo ime podnosi poseban skrbnik postavljen za tu parnicu, kojeg imenuje centar za socijalnu skrb.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

elephant je napisao:

Da li CZS ili sud može prisiliti majku da imenuje oca djeteta, ako to ne želi? Tj. što ako se bio-otac ne imenuje, a dokaže se na sudu da bivši suprug nije otac. Da li se on može obrisati ili ne, kako kažu u CZS "bolje bilokakav otac nego nikakav".

 

Ne može nitko prisiliti majku da imenuje oca djeteta jer metode prisile bi bile protivne ustavnim odredbama ove zemlje,a i svi zakoni trebaju i moraju biti usklađeni s Ustavom..

Bilo bi dobro da zatražite od CZSS da vam dostavi i u pisanom obliku izrečeni stav ''bolje bilo kakav otac nego nikakav''s popratnim obrazloženjem, kako bi imali i službenu potvrdu za to...

Moguće je da se CZSS upravo vodio u izrečenoj tvrdnji Konvencijom o pravima djeteta UN-a.što je za pohvalu posebno kad se zna da je navedena Konvencija nadređena važećim zakonima zemlje koja je istu i ratificirala...Iako osobno izražavam blagu skepsu glede toga i predmnijevam da su sasvim drugi razlozi u pozadini stava CZSS...Ali ne treba biti sitničav....:vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi namjera uskratiti djetetu oca. Naravno da će se biološki otac djeteta upisati svojevoljno, ili ako se u međuvremenu predomisli pokrenut ću novu tužbu. No to me ne brine, jer ako do toga dođe logično je da se aktivira czss.

 

Idem ponovno u czss, pa ću vidjet što će teta reći. Baš me zanima kako da li će i dalje inzistirati da bivši i budući otac moraju kod nje potpisat izjave. Dat ću zahtjev za privremenog skrbnika (a to može biti i pravnica u czss) koji će biti pozvan na ročište, pa ako oni smatraju da je moj bivši otac, nek oni plate DNK analizu ako inzistiraju na dokazu. Da li je to moguće? Ne pada mi na pamet da plačam nešto što nema smisla. :ceka:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija