Jump to content

Seoske straže 90-91


grom73

Preporučene objave

Unaprijed se ispričavam ako ova tema postoji negdje na forumu zato nemojte odmah vikati na mene nego me usmjerite na pravo mijesto.molim

Naime kolega mi reče da postoji mogučnost da se na osnovu tzv. seoskih straža kao maljoljetnik može dobiti do 30 % rvi.Drugi mi također reče da tako nešto baš i nije dobro buduči da sam još uvijek aktivan,kada bih i uspio izganjati tako nešto odmah bi me potjerali iz DVS.Kao ne možeš biti DVO i imati sudjelovanje u ratu kao maloljetnik što sam ja i bio 90/91.

Poštovani forume evo moja dva pitanja:

1.Dali se stvarno može dobiti rvi na osnovu seoskih straža, i ako da koja je sve dokumentacije potrebna.

2. Jel istina da ne možeš biti DVO ako si kao maloljetnik sudjelovau u DR-u :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Dali se stvarno može dobiti rvi na osnovu seoskih straža, i ako da koja je sve dokumentacije potrebna.

________________________________________

(1) Hrvatski ratni vojni invalid iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata kojem je organizam oštećen najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je zadobio u obrani suvereniteta Repub­like Hrvatske, odnosno kao zatočenik u zatvoru ili neprijateljskom logoru u Domovinskom ratu. Smatra se da je oštećenje organizma zatočenika u neprijateljskom logoru na toj osnovi najmanje 20% trajno.

 

(2) HRVI iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata kojem je organizam oštećen najmanje 20% zbog bolesti, a bolest, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna je posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u Domovinskom ratu.

 

(3) Prava HRVI iz Domovinskog rata utvrđena ovim Zakonom ostvaruje i osoba (medicinsko osoblje, ratni izvjestitelji, pripadnici vatrogasnih postrojbi, pomorci, članovi posade brodova trgovačke mornarice i druga osoba) kojoj je organizam oštećen za najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je zadobila pri obavljanju vojnih ili drugih dužnosti po nalogu nadležnih tijela državne vlasti Republike Hrvatske u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u Domovinskom ratu ili kao zatočenik u neprijateljskom logoru u Domovinskom ratu.

 

(4) HRVI iz Domovinskog rata je i stranac kojem je kao hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata organizam oštećen najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je zadobio u obrani suvereniteta Republike Hrvatske ili kao zatočenik u neprijateljskom logoru ili zbog bolesti, a bolest, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna je posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

 

Ukratko...HRVI možete postati ako se pronađete u gore napisanom tekstu...a ako se ne pronađete...nista...po osnovi sudjelovanja u nekoj postrojbi ne dobiva se invaliditet...sorry...a kad bi to bilo tako svi bi branitelji bili HRVI ...a to tako brate ne ide...i tocka...

___________________________________

2. Jel istina da ne možeš biti DVO ako si kao maloljetnik sudjelovau u DR-u?

 

Osobno prvi put cujem za takvu glupost...

kao i svima nama...tako i MORHu bi trebalo biti na cast da im je DVO osoba koja je kao maloljetnik stala na branik domovine...dok su mnogi punoljetnici državu branili iz Munchena...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravilnikom o utvrđivanju postotka oštećenja organizma HRVI iz Domovinskog rata određeno je da se hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata i osobi koja je u vrijeme Domovinskog rata kao maloljetnik ili zatočenik u neprijateljskom logoru ili sličnim uvjetima zatočeništva, bio izložen teškim životnim uvjetima i zbog toga je nastupilo oštećenje organizma psihosomatskoga karaktera, postotak oštećenja organizma predviđen u Listi može povećati za 10% do 30%.

 

Pripadnik CZ ukoliko je samo obnašao "Seosku stražu" se ne može uvrstiti u tu skupinu, ukoliko nije bio zarobljen ili ranjen.

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako. Kao pripadnik CZ ukoliko se do sada nije liječio od psihičkih problema uzrokovanih sudjelovanjem u DR-u ili bio ranjavan (iako je u u ono vrijeme bio maloljetan) ne može ostvariti status HRVI jer pripadnici CZ nisu bili egzistencijalno ugroženi kao MUP-ovci i pripadnici ZNG. Ukoliko se liječio do sada od psihičkih tegoba vezano za DR onda se može uvećati invalidnost 10-30%, međutim sve to treba dokazati popratnom dokumentacijom.

 

A ima i pripadnika CZ koji su bili ranjavani i ostvarili status HRVI, a ne mogu ostvariti niti status branitelja niti status dragovoljca. Nema baš neke logike ali je tako, a i poznajem neke koji su nažalost baš tako prošli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se u potpunost sa svime već rečenim...ali od početka domovinskog rata me muči jedna pomisao...a to je da se opet nije od početka razčlanilo.....ko gdje...kako i zašto....Naime u domovinskom ratu je kako i sami znamo bilo svakojakih postrojbi....zakonom ,kako je vidljivo iz postova niže....proširena su prava i ostalim ljudima koji su dali svoj doprinos....ali mene muči to što Zagreb ne pravi razliku....odnosno trpa u isti koš narodnu zaštitu Nuštra Vinkovaca,Osijeka....i Zagreba....svaka čast civilnoj zaštiti,vatrogascima....ratnim izvjestiteljima....ali da se trpaju u isti koš ljudi koji su u svojim selima zadužili oružje...organizirali obranu...izgradili tranšeje...i gledali četnike preko nišana iz svoje kuće....i neznali uopće u kojoj su postrojbi...da bi im kasnije netko rekao da su u narodnoj zaštiti.....a poslije rata da nemaju nikakva prava....to je stvarno....sva sreća pa smo se na nebrigu i nerazumijevanje navikli....još nešto....narodna zaštita je na rukavima imala crveno-bijelo-plavu zastavu....ali nije imala šahovnicu....bilo je to vrijeme Vukovara....da li je to bio strah države od osvete...ako ta sela popadaju?...u jednom trenu...ti ljudi su svoje izgrađene tranšeje morali okretati za 180 stupnjeva....takva je bila situacija...sad se braniš odnaprijed...za dva dana dođe...okreći tranšeje na suprotnu stranu...pao vukovar...opasnost dolazi s druge strane....koriste se svakakvi termini...mislim da civilna zaštita i narodna zaštita nije isto ...uostalom u zakonu piše...tko god može dokazati da je u ratu dužio pušku....i organizirano išao na liniju...hrvatski je branitelj...a ako može dokazati da je u ratu obolio....i misli da ima uvjete za dobiti status HRVI....mislim da nema prepreka da podnese zahtjev...pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolega.a sta je sa stotinama mladica koji su poslani u jna,iako je hrvatska proglasila nezavisnost oni su i dalje slali decke u jna,kao i sam.ako se nevaram zakon koji priznaje pocetak rata je 8. mjesec 90.da sam znao da ce zakon vrijediti od tada,neznam,onda se jos nosila zvijezda na policijskim kapama,sta sa nama,kakva mi prava onda da trazimo,protiv svoje volje u okupatore,hocu reci ,puno je toga bilo nakaradno ,tako i taj momak sto trazi svoje pravo,neka trazi,sto se mene tice.i da se vratim na ono o jna,zasto meni nisu obracunali 8 bodova po danu i priznali status dragovoljca,mnogi milicioneri su za to isto vrijeme ,dobili to,he he he,malo sale a puno istine.moze li kakav komentar,da se zna,ja sam svoje istjero i bez toga,mislim,pobjegao sam iz jna,a netko jaaaako pametan u TO mi je napisao da sam pobjegao 21.8.91 a ja pobjegao 12.10.91,malo bio kod kuce i u hv,fali mi 20 dana do dragovoljca,al #### ga,ziva glava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bijeg 27.06.1991. iz četničkiog jna, i odma BORBENI sektor,

i nemoj zaboraviti da su mnogi takozvani ratnici dovodili svoje balavce na kako je gore imenvano seoske straže ( kaj je to uopče ) nebili i oni poput očeva uvatili pokoju slamku, a stari moj kaj se tiče slanja nakon neovisnosti o čemu ti pričaš niko iole pametan nije išo tada u jna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e #### ga,sad je to lako reci,bio si i sam tamo,sjeti se malo,da je znao,da smo znali,ja sam bio u petrinji,i vjeruj mi da su neki decki zaglavili samo zato sto su bili mladi i lakovjerni.ej,kolega,sta mislis da trazimo bodove za jna,kad su mogli dobiti mnogi milicioneri,sto nebi i mi :-P:-P:-P:-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sory,dečki nisam htio izazvati baš takvu polemiku. Jednostavno sam to čuo od kolege i htio provjeriti ima li tu kakve istine. Ako uvaženi kolega nije čuo za seoske straže i da su i tamo ljudi bili izloženi snajperima,avionima i tkoječemu drugom,(istina kratko vrijeme)vjerojatno je još mlad pa ima vremena čuti če.Ujedno se ispričavam što nisam naj#### nigdje na ratištu jer sam stijecajem okolnosti dio rata proveo van RH, a drugi dio nisam imao sreče.Uostalom nikada nebih tako nešto niti pitao i tražio,da nemam petero dijece,4 školarca a znate koliko košta jedna domovnica ili rodni list ili bilo koji papir koji treba izvaditi i naravno platiti.Hvala svima na odgovorima i savjetima.!!!Usput dali je veči zločim pitati za nešto ili jednostavno platiti nekom doktoru!!!???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

o BOŽE nemrem vjerovat kaj si sad izlaprdo, ajmo svi Hrvati, a može i šire, sa hrpom djece po DRAGOVOLJAČKE penzije pa da im bude lakše u životu, sram te bilo da se uopče pojavljuješ s takvim nebulozama na ovom forumu, i da trebo si najebat na ratištu da bi ostvario bilo kakva prava kaj tebi, a i ostalima nije jasno da si trebo propišat krv da bi nosio oznaku BRANITELJA, i ne sramotite više taj naziv SRAM VAS BILO.

PS i još jedna stvar ja i još hrpa drugih zbog sveg sranja koje nam se izdogađalo u ratu nemožemo osnovat obitelj i i imati tj odgajati djecu, pa ti razmisli o svojem pitanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grom te spalio pa ti nisi normalan...kakve ti gluposti tu pričaš tebe bi odmah strpao iza rešetaka ...tkvi kao ti su lažni bolesnici pa ti se prijetiš da bi kupio papire samo da se dograbiš neke mirovine...pokri se ušima i skoči u bunar.... seoska straža ????šta si ti čuvao kokoši da ih četnici ili jna nebi maznili :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čovjek voli da ključa, neka. mene brine što nije zaključao kad je tip rekao da nije bio na ratištu već je bio vani, valjda u minhen bojni, a poslije nije imao sreće. šta je trebala sreča. trebala su MUDA pa uzeti pušku i ponuditi svoj život. lakše je bilo otići prati mješalice u njemačku a sada jeba.. u mozak ovo malo onih što su ostali i još nisu skroz poludili.

koje gluposti ljudi mogu pitati... :amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma sve je to u redu samo Treba pisat jednostavno Ime Prezime mjesto rođenje ulica i broj koja postrojba i otkad dokad i riješeno sve za sva vremena koliko tjelesno oštečenje i na kojoj bojišnici ga je zaradio i svi sretni i vesli (sem naravno onih iz Minhen i Harkanj divizije,neznam jel bila i koja talijanska nisam s one strane,njima se to nebi svidjelo)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ISPRIČAVAM SE svim braniteljima,nije mi bila namjera nikoga uvrijediti,niti izazivati.Samo da vam pojasnim.Unatoć svim napisima u medijima još uvijek postoje "branitelji" koji su svoje mirovine kupili,i doktori koji takve mirovine prodaju.ima na tisuče različitih slučajeva,ja sam samo PITAO,i hvala još jednom svima onima koji su mi pomogli svojim suvislim odgovorima,a ne se odmah kostriješili i napadali. Na kraju krajeva da smo svi branili Ljepu našu,rat bi završio za 3 dana (nemojte me krivo shvatiti,opet,netko je morao i raditi i privređivati na kraju krajeva)Ono za djecu sam samo naveo kao usporedbu jer nije baš niti lako školovati i uzdržavati djecu u današnje vrijeme i svaki vid olakšice je dobro došao. Na kraju poštovani branitelji da nije moje djece i odgoja poštovanja prema Vama braniteljima,( i tisuče nijhovih vršnjaka)pitam vas za koga bi bila vaša žrtva??! I da nebi morao moderator zaključavati ovu temu ja se još jednom ispričavam svima koje sam uvrijedio odnosno koji su se našli uvrijeđeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija