Jump to content

Raspolaganje novcem iz zajednicke pricuve stanara.


Kyuji

Preporučene objave

Ovako.

naime svi mi placamo uredno svaki mjesec pricuvu.

mene sad zanima sa pravnog gledista,dali mi stanari mozemo i na koji nacin upravljat sa svojim novcima koji su na

zajednickom ziro racunu.

naime mi imamo upravitelja i on je nasao neku firmu koja "cisti" zajednicke prostore.

medutim sazvao sam sastanak stanara jer sam predstavnik.

i slozili su se svi da ce radje dat taj iznos u kesu jednoj starijoj zeni koja zivi u nasoj zgradi i koja ce ocistit te zajednicke djelove kak bog zapovjeda.

ali upravitelj je rekao da on nemoze pravdat taj manjak iz pricuve.

jedino na nacin da tu zenu zaposli preko sebe preko ugovora o djelu.

al ta zena nebi dobila onda cistu lovu nego bi morala dat drzavi vise od 100% davanja porez itd.

a svi do jednog stanara su se slozili da su spremni iz pricuve izdvojit tih 2000 kuna i neka cisti cjeli mjesec,jednom tjedno.

barem bi bilo ocisceno,ovi iz tzv.firme koja se bavi ciscenjem samo sve razmuljaju uzmu lovu i ne pociste kako treba.

 

druga stvar je ta da je 80% stanara pitalo kakva je to zajednicka pricuva ako mi koji to placamo nemozemo sa svojim novcima radit kaj hocemo.

a koliko sam skuzio nitko od nas po zakonu nemoze bit upravitelj jer nije registriran za tu djelatnost.

 

pa tko tu koga nateze.

nasi su novci a nemozemo sa njima nista.

molim neko rjesenje sa pravne strane a da nije ono da se naknadno skuplja od svakog stana za tu gospodju koja bi cistila.

hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da za raspolaganje novcem od stambene pričuve mora postojati program. Najbolje bi bilo da s upraviteljem zaključite ugovor kojijm ćete osigurati utjecaj na trošenje sredstava tako da stanari predlažu i prihvaćaju program.

Ako s firmom koja čisti niste zadovoljni, šaljite prigovore, pa nakon nekog vremena zatražite raskid ugovora zbog neizvršavanja ugovorenih obveza (čišćenja).

Imajte na umu da se dio pričuve mora namjenski trošiti, a tek drugim dijelom se može u određenim okvirima raspolagati.

 

Onako kako biste vi plaćali onu gospođu - nije baš zakonski dopušteno. To je najisplativije , ali to je rad na crno. Ugovor o djelu bi u neku ruku bio dobar izlaz (iako strogo gledano ni to baš nije zakonsko rješenje zbog stalnosti). Ako s gospođom zaključite ugovor o djelu, na isplatu treba platiti poreze i doprinose. Međutim, ne vjerujem da vam je poduzeće koja vam sad čisti stubište jeftinije.

 

Evo vam u prilogui linka gdje možete i sami nešto pročitati

Urdba

Izvod iz Zakona o vlasništvu i ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija