Jump to content

Koliko je trajalo kod Vas?


newbie

Preporučene objave

Ideja za ovaj topic je nikla na Tobinom topicu.

Nismo imali sličan, mogao bi biti vrlo informativan kao orjentir onima koji tek ulaze u procedure, a obzirom da su iskustva vrlo različita, ovisno o sudu i "gužvi", czss-ima i njihovim postupanjima i "gužvi" tamo, potom o odgodama ročišta, nastavcima u nekoliko brojeva, žalbama nakon koje se u najboljem slučaju pravomoćnost barem odgađa na neko vrijeme, molim usputne prolaznike da navedu broj mjeseci do pravomoćnog papira u ruci ili koliko im traje postupak koji su pokrenuli a pravomoćnu odluku iz nekog razloga još nemaju.

Radilo se o razvodu, povjeravanju djece, uzdržavanju, susretima, imovinskoj ili kombinaciji.

 

Počinjem osobnim iskustvom:

 

1. razvod:

- tužbom

2. posredovanje:

- czss obavio u predviđenom zakonskom roku unatoč prvoj informaciji uz grohotan smijeh da neće uspjeti odraditi ni za 6-9 mjeseci dok nisu bili pritisnuti (intervencijom nadležnih im glede poštivanja zakonskog roka)

3. privremeno povjeravanje djece:

- odrađeno paralelno s posredovanjem, bez žalbe

4. općinski sud:

- sljedeće ročište za 7 mjeseci unatoč mišljenju dostavljenom sutradan po izdavanju, uz dvije požurnice za svaki slučaj, plus odgode

5. županijski sud:

- rekli bismo "bez komplikacija": izjavljena žalba odbijena i presuda potvrđena u cijelosti - pravomoćno točno 10 mjeseci od žalbe

6. Post-razvodni period:

- oveća dugovanja uzdržavanja djece naplaćena po pravomoćnosti nakon svega dobrovoljno, uz istovremenu sporazumnu diobu bračne stečevine

- uzdržavanje redovito i na vrijeme, susreti i druženja po volji roditelja s kojim djeca ne žive se ostvaruju po prilici 20% od predviđenog

 

Vjerujem da ovo nije ama baš ništa neuobičajenog, dapače...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da i ja malo upotpunim...iako još nije ni blizu pravom kraju...

razvod- moj bjeg s djecom i moja tužba

povjeravanje- eh,baš su bili godišnji pa je od prvog ročišta na sudu prošlo 2 mjeseca do poziva u czss pa ta tri razgovora u razmaku od po tri tjedna svaki i mjesec i pol do dostavljanja mišljenja na adresu.

zatim poziv-on odgađa, pa poziv- nema suca, pa poziv -ja u bolnici i 8.4. je bilo saslušanje. danas objava presude, koju usput,sudac još nije napisao...

u međuvremenu je ex, par dana nakon mog odlaska podnio privremenu na općinski u županiji gdje sam ja sad- i to traje već godinu dana.

prvo saslušanje, odmah rješeni kontakti, svaki drugi vikend u czss pod nadzorom, a povjeravanje je išlo malo duže- traženo je mišljenje soc.radnika,psihologa i psihijatra.

iz czss svoj dio obave u roku od dva mjeseca a psihijatrica nakon tri mjeseca te još lovi ex jedno mjesec dana da i njega izvještači. ravno 7 mjeseci od prvog saslušanja ide sljedeće, i zadnje. on prima rješenje tek nakon mjesec dana pa se žali i sve skupa još stoji u nečijoj ladici a brakorazvodna već pri kraju...

dioba ide isto već punu godinu i nitko ne žuri osim banke da mi skinu rate za kuću i komunalija da naplate njegove režije- on tamo živi a sve na mene

uzdržavanje-ha,ha,ha pa opet ha ha ha

troje djece i ravno 0 kn uplačenih od odlaska-368 dana

ah toliko je toga... a gdje je kraj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. prekid izvanbracne zajednice mojim odlaskom s djetetom

2. dvije godine zivimo u istom gradu, dijete samnom bez ikakve sudske odluke, on ju vidi par puta mjesecno i daje 500-1000 kuna neredovito

3. ja odlazim u zg s klinkom

4. on pokrece sudski postupak na opcinskom u zadru

5. određeno da dijete zivi samnom, s njim određeni susreti

6. ja predajem tuzbu za alimentaciju, nakon 7 mjeseci, prvo rociste, u 6.mj

7. on se ne drzi sudske odluke, ne vraca dijete u zadar, vracaju moji roditelji

8. ja se vucem po centrima za soc. skrb

 

najvjerojatnije 9. ja pokrecem novi izvanparnicni postupak da se odrede novi susreti i viđanja

najvjerojatnije 10. nakon xy mjeseci nebrige za dijete oduzima se roditeljska skrb

najvjerojatnije 11. mozda se do kraja 2008. odredi alimentacija, a sud sjedne na placu potrazujuci retroaktivne dugove

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. odlazak bivšeg početkom travnja 2005.

2. 25. travnja iste godine podnosim tužbu za razvod braka, dodjelu djece i određivanje alimentacije

3. prvo i jedino "mirenje" u Centru sredinom svibnja 2005.

4. krajem svibnja 2005. prvo ročište na sudu

5. krajem lipnja drugo i zadnje ročište na sudu sa izricanjem presude i visinom alimentacije te dodjelom djece meni

5. početkom srpnja ex ulaže žalbu na presudu

6. županijski sud vraća predmet ponovo na općinski sud

7. u rujnu 2005. jedno ročište i odmah donesena presuda sa još višom alimentacijom.

8. u listopadu 2005. presuda postaje pravomoćna i ovršna

9. nosi papire u Slo kako bi oni priznati hrvatsku presudu

10. krajem godine slovenci priznaju presudu i stavljaju ovrhu na plaću bivšem

 

Eto, sve skupa cca 8 mjeseci-

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eh, da! a kad smo kod imovine... ravno godinu dana smo0 na sudu, nekoliko ročišta i ništa drugo. on tuži mene,traži kuću jer sam ja otišla. sve je na mene, pa tako i kredit,režije. on ništa ne plača, meni sjedaju ovrhe i blokiraju račune. on ne želi ništa platiti.

sud donosi djelomičnu presudu nakon 7 mjeseci da kuća ide po pola-i to je sve. ja se žalim, jer ja i dalje sve plačam. i sada zatišje već 5 mjeseci ni odgovora, ni pomaka. osim u minus meni na tekućem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

danas sam bila na prvom rocistu za utvrđivanje alimentacije. ja sam tužila oca djeteta.

on je dosao sam, ja s dva odvjetnika od kojih nikakve koristi. :-D

dan prije, ponedjeljak sam osobno isla u czss jer sam "cula" da ih sud nije pozvao na rociste unatoc trazenju tuzitelja. i zamjenica ravnateljice je rekla da nije dobila poziv, i pazite ovo.. napisala je podnesak o cijeloj situaciji i osobno dosla na sud danas.

u tom dopisu se slozila s mojim trazenjima.

 

pokusali smo se nagoditi, međutim kad imate s k. posla to je borba s vjetrenjacama..

 

ja sam trazila 1500, on je prvo davao 1000, pa 900, da bi danas na rocistu rekao da pristaje jedino na 750 kuna. :vrti:

 

sutkinja je rekla da nema sanse i rekla da bi ako pristene na 1500 kn/mj mogli srediti da to ne mora platiti odjednom u nekom roku, nego postepeno...kroz par mjeseci (retroaktivni dugovi)..

 

on se nije slozio i onda je rekla da cemo o odluci biti obavjesteni pismeno...

 

iznenadile su me dvije stvari: odusevio me czss, ali razocarao manjkavost suda....

nisu npr. trazili nikakve potvrde o recenom, o primanjima... vec su to samo prihvatili.....

 

i sad cekam...

pa ako bude lose, zalba zupanijskom....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kod mene još uvijek traje.... :-(

- dakle :

pokretanje razvoda tužbom (ja) prije tri godine

- mirenja i posredovanja, bračni savjetnik... mišljenje centra .. ročišta, glavna rasprava...unutar godine dana, izuzetno mučan postupak, ali ...

- presuda donesena pred dvije godine super !!!) ali... sad nastupaju komplikacije, pa idemo dalje:

- sve do prije nekoliko mjeseci presuda nije pravomoćna a nije jer tek nakon 6 pokušaja dostava preporukom i više te bar 3- 4 i ne znam više koliko po sudskom dostavljaču, presuda postaje pravomoćna

- pred tih par mjeseci napravljen je prijedlog za ovrhu (krajem studenog prošle godine)po pravomoćnosti presude

- na proljeće (ožujak, o.g.)kreće ovršni prijedlog i sud određuje ovrhu

ALI---

- protustranka traži obnavljanje postupka u cijelosti i "stavljanje" ovrhe van snage jer je zakinut za pravo na žalbu !!!!!!! i nije mu NIKAD dostavljana presuda!!!!!!(makar je u spisu pri sudu svaki pokušaj dostave uredno evidentiran)

- slijedeća faza ?

- alimentacija= 0 svo ovo vrijeme

 

i šta sad??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

još malo updatanja na moju trogodišnju sagu :-(... kao i molba za pomoć pri tumačenju rokova za žalbu...dakle moj je bivši uzeo na brzaka odvjetnika kad je došlo do rješenja o ovrsi kojeg je trčao uzeti na sud kad je shvatio da mu je zblokiran dio plaće (napomena: djeca i ja nismo ništa dobili jer je trebala još uslijediti pravomoćnost rješenja na ovrhu te je tek onda sud trebao izdati nalog za transfer sredstava na moj račun)... i dakle, uložio žalbu te njegov odvjetnik tvrdi da je to u okviru 30 dana od dana primitka rješenja... Kako se gleda tih 30 dana , pls uputite me, da li je to kalendarski ili se ne računaju neradni dani? Moj odvjetnik tvrdi da je prekoračen rok (rješenje je preuzeto 15.04, pritužba na pisana 17.05 a sud ju zaprimio 21.05? kako se već jednom izvući iz ovih zarvrzlama dostava, pravomoćnosti itd (napominjem još jednom da sve skupa traje više od 3 godine i da me NITKO ne pita kako djeca i od čega žive...ne vidim se doista iznova na ponovljenom postupku koji može trajati još slijedeće tri godine, tko nas štiti uopće u ovoj zemlji???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ipak svemu dođe kraj i to na obostrano zadovoljstvo. Moja brakorazvodna parnica je trajala skoro dvije i pol godine. Kamen spoticanja susret i viđenje djeteta i alimentacija! Ma užas jedan da jedna majka na Sudu preko odvjetnika inzistira da se susreti i viđenja djeteta trebaju odvijati u prostorijama CZSS-a, a da alimentacija bude maksimalni iznos sa zaostacima! Danas ona presudom ima redovnu realnu alimentaciju od 1300 kn za dijete od 3,5 godina i što-šta toga što se djetetu kupi preko alimentacije, a susreti i viđenja su mi pravomoćnom presudom zagarantirani dva puta tjedno po četri sata bez prisutnosti majke! Sada sam pokrenuo sudski postupak za proširenje prava na susrete i viđenja sa svojim sinom i proces je u tijeku! Hrabro!! Pozdrav Fikus

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Toplo se nadam.

 

Prvo pozdrav svima. Majka sam dječaka od deset godina i u procesu sam rastave. Nisam sigurna jesmo li razvedeni ako je bivši suprug uložio žalbu na rješenje Općinskog suda konkretno točku alimentacije. Pokušat ću ukratko i ovaj topic je zapravo zašto sam ovdje. Vidim da ovdje ima slučajeva sličnih mojem a do sada sam imala usmene informacije kako se konkretno predmet uzdržavanja na Županijskim sudovima rješava nakon samo nekoliko mjeseci (2-4).

 

1. Pokrenuli sporazumnu rastavu u 9 mjesecu 2006 i dok smo se sporazumijevali, uspjeli smo se sporazumjet za rastavu i skrbništvu nad djetetom, a visinu alimentacije odredio je Općinski sud. Dijete je pripalo meni.

 

2. Rasprava na općinskom bila je u 4 mjesecu 2007 nakon uredno odrađenog posredovanja CZSS-a.

 

3. Bivši je uložio žalbu na dio presude (isplata zaostataka i visina alimentacije) u roku.

 

4. Cijeli predmet dat je sucu na Županijskom sudu u 7 mjesecu 2007.

 

5. Danas je 29.07.2008. od Županijskog suda ni bu ni be (oprostite na izrazu!). A poslala sam i požurnicu/molbu za hitno rješavanje.

 

Da ne kažem da bivši naravno ne plaća obvezu uzdržavanja. U žalbi je lagao pozivajući se na djete kako mu je davao novac (prvi iznos konkretno predložen u procesu sporazuma od 1000 kn). Kako vrši pritisak na dijete kupujući ga, konkretno obnovi mu garderobu koja ostaje kod njega i u slučaju ako dijete i dođe doma u majici koju je kupio tata, drugi dan tata dolazi po tu majicu. Kako se igra djetetovim emocijama, s pričama kako je on sada tužan i kako je deda konkretno skoro doživio srčani udar kada smo otišli. Razno razna obećanja i priče kako sam ja nevaljala majka.... moram li nabrajati baš.

 

Malo sam očajna, u principu strpljiva sam po prirodi, ali imam osjećaj odn vidim kako druga strana prljavo igra na uštrb djeteta.

 

S obzirom da smo katastrofalnoj financijskoj situaciji, iako radim redovno i dodatno, obratila sam se CZSS za eventualnu pomoć koji su me glatko odbili (kao što bi ja htjela) jer nemam pravomoćnu presudu.

 

Mislim, ne vidim smisao pomoći .... Kad ću imati pravomoćnost idem na ovrhu i alimentaciju će dijete dobiti i tada nam ne treba pomoć :misli:

 

eto....

 

cohen_lady

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko vaš bivši suprug nije uložio žalbu na točku presude kojom se brak između vas i njega razvodi onda ste i formalno razvedeni.

 

Županijski sud je prema Zakonu o parničnom postupku ''probio'' sve rokove u kojima je trebao rješiti navedenu žalbu.

Preostaje vam pisati požurnice u kojima trebate tražiti da se žalba riješi i pri tome navesti da je egzistencija djeteta ugrožena.

 

CZSS je postupio po važećem Obiteljskom zakonu kad vam nije odobrio privremeno uzdržavanje jer nemate još pravomoćnu presudu u djelu koji se na uzdržavanje i odnosi.

Članak 352.ObZ-a

(1) Ako roditelj koji je na temelju pravomoćne sudske odluke, privremene mjere radi uzdržavanja ili nagodbe sklopljene pred sudom ili centrom za socijalnu skrb dužan pridonositi za uzdržavanje djeteta, ne udovoljava svojoj obvezi duže od šest mjeseci neprekidno ili ako nije platio za šest mjeseci s prekidima ukupno unutar razdoblja od sedam mjeseci, centar za socijalnu skrb dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po službenoj dužnosti, donijeti odluku o privremenom uzdržavanju i u skladu s njom isplaćivati uzdržavanje sve dok roditelj – obveznik uzdržavanja ne počne ponovno udovoljavati svojoj obvezi, u ukupnom trajanju od najdulje tri godine.

(2) Pravo na privremeno uzdržavanje priznaje se s danom podnošenja zahtjeva, odnosno od dana pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

(3) Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu od 50% iznosa za uzdržavanje određenog prema članku 232. stavku 4. ovoga Zakona.

(4) Žalba protiv odluke o privremenom uzdržavanju ne odgađa njezinu ovrhu

 

 

Ponašanje vašeg bivšeg supruga koje ste naveli,a odnosi se na dijete, je neljudsko i neroditeljsko i kroz isto on ''rješava '' neke vaše prijašnje sukobe,pri tome zanemarujuću štetu koju djetetu nanosi.Nažalost djeca ne biraju svoje roditelje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na ovom brzom odgovoru i razumjevanju.

Dodatno, uz svu financijsku nepriliku odlučila sam se na angažiranje odvjetnika koji će provesti potrebno do pravomoćnosti.

Detalj koji me još interesira, odnosno što ako:

 

1. Županijski sud prihvati žalbu bivšeg supruga koja je 98% temeljena na laži?

2. Koja je vaša okvirna vremenska procjena(ili što Zakon nalaže) u kojem roku bi se trebala provesti Ovrha (konkretno plaćanje alimentacije) nakon pravomoćnosti tj. potvrđivanja odluke Općinskog suda od strane Županijskog suda?

 

Hvala

 

cohen_lady

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Ako prihvati žalbu postoje mogućnosti da županijski sud:

 

a)ukine presudu u točki na koju je žalba podnesena i vrati na ponovno odlučivanje općinskom sudu

b) preinači presudu u istoj točki na koju je žalba uložena

 

Što će se od toga dogoditi ovisi o nizu okolnosti,a tek ćete za isto znati kad vam se uruči odluka županijskog suda.

 

2.Ovrhu možete pokrenuti odmah po pravomoćnosti sudske presude u dijelu na koji se ista odnosi na uzdržavanje ,a kad vam bude uručena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodatak:

 

Danas sam nazvala Županijski sud, tajnicu predsjednika s kojom sam razgovarala prije nekoliko dana.

Obavijestila me da je moj predmet izvijećan i da će za jedno 2 - 3 tjedna odluka biti dostavljena sudcu na Općinski te da uzmem u obzir vrijeme godišnjih odmora.

 

Osjećam se .... u najmanju ruku smoždeno.

 

cohen_lady

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajde da i ja postavim pitanje, da li bi razvod mogao brzo biti gotov ukoliko je sporazumni, ukoliko nemamo djece i ukoliko bismo oboje htjeli da sto brze sve bude rijeseno???

Ako je rijec o manjem gradu da li to znaci da takvi predmeti idu brze ili to nema nikakve veze, da li ovisi o sudcu ili o nekom trecem?

Thnx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima. imam jedno pitanje . 28.09 imam glavnu raspravu u vezi sporazumnog razvoda. imamo dvoje djece. sin2.5 a kcerka 8 godina. da li ja mogu mjesecno placati "alimentaciju" privremenu u iznosu koji je nekim zakonom iznesen u postotku ,recimo 1200 kuna jer kad dodje rijesenje i onda budem morao platiti zaostatke od dana podnosenja zahtjeva dal se oni pitaju odakle mi novaca a placa mi 2900 kuna. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija