Jump to content

Otpremnina Mup


tragac

Preporučene objave

Trebao bih jedno stručno mišljenje, radi se o slijedećem, prilikom odlaska u invalidsku mirovinu iz Mup-a, zbog prof.nesposobnosti dobijaju se 3 proračunske osnovice kao otpremnina, a u slučaju opće nesposobnosti 3+1 proračunska osnovica,ovo sam čuo od strane ljudi koji na tim poslovima rade i tvrde da je to po kolektivnom ugovoru, sada me zanima da li je to baš tako ili je kako sam opet čuo sa druge strane da se radi o višim otpremninama ali da bi to trebao istjerati sudskom tužbom, navodno je riječ o 6 proračunskih osnovica, molio bih kakva je imao tko iskustva u ovakvim slučajevima !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ono što sigurno dobivaš je otpremnina od 3 proračunske osnovice i plus jednu proračunsku osnovicu zbog odlaska u invalidsku mirovinu ali za koju moraš napisati zahtjev. vezano za dvostruku otpremninu ja čekam odgovor od jednog našeg forumaša koji radi na tome i kad mi javi rezultate sve će te znati a vjerovatno će i on nešto reći o tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po Kolektivnom ugovoru idu tri proračunske osnovce za otpremninu. Ovo +1, pretpostavljam da se odnosi na jednokratnu pomoč u visini iste osnovice, koji su umirovljeni po općoj nesposobnosti. Taj dio ti je definiran u čl 48. st. 2 Kolektivnog ugovora. O šest otpremnina koliko znam išlo bi po odredbama Zakona o radu. Vjerojatnost je da će završiti sudskim sporom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tragac:

 

Trebao bih jedno stručno mišljenje, radi se o slijedećem, prilikom odlaska u invalidsku mirovinu iz Mup-a, zbog prof.nesposobnosti dobijaju se 3 proračunske osnovice kao otpremnina, a u slučaju opće nesposobnosti 3+1 proračunska osnovica,ovo sam čuo od strane ljudi koji na tim poslovima rade i tvrde da je to po kolektivnom ugovoru, sada me zanima da li je to baš tako ili je kako sam opet čuo sa druge strane da se radi o višim otpremninama ali da bi to trebao istjerati sudskom tužbom, navodno je riječ o 6 proračunskih osnovica, molio bih kakva je imao tko iskustva u ovakvim slučajevima !

 

Ovo se ne odnosi samo na uposlenike MUP-a već na sve na koje se odnosi Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike.

 

Što se tiče pozitivnih pravnih propisa situcaija je slijedeća:

 

"Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike:

Članak 45.

 

Službeniku i namješteniku koji odlazi u mirovinu pripada pravo na otpremninu u visini tri proračunske osnovice.".

 

"Zakon o radu:

Članak 86.

 

(1) Radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a koji nakon završenoga liječenja i oporavka ne bude vraćen na rad, ima pravo na otpremninu najma­nje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.".

 

"Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike:

Članak 48.

 

Službenik ili namještenik ima pravo na pomoć u slučaju:

– nastanka teške invalidnosti službenika i namještenika, djeteta ili supružnika, u visini jedne proračunske osnovice,

 

".Zapisnik sa sjednice Zajedničke komisije za tumačenje odredaba i praćenje primjene Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, održane 11. travnja 2006. godine u Središnjem državnom uredu za upravu:

Uz t. 5

 

- čl. 48. Kolektivnog ugovora – pravo na pomoć u slučaju nastanka invalidnosti

 

Prema čl. 34. st. 2. Zakona o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, broj: 102/98) invalidnost postoji, između ostalog, i kada kod osiguranika zbog promjena u zdravstvenom stanju nastane trajni gubitak sposobnosti za rad (opća nesposobnost za rad).

 

U slučaju kada službenik ili namještenik trajno izgubi sposobnost za rad zbog bolesti, te mu rješenjem Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje zbog toga bude utvrđena opća nesposobnost za rad i priznato pravo na invalidsku mirovinu (zbog opće nesposobnosti za rad), radi se o slučaju nastanka teške invalidnosti, pa službenik ili namještenik ima pravo na pomoć iz čl. 48. st. 1. al. 2. Kolektivnog ugovora (pravo na pomoć u slučaju nastanka teške invalidnosti službenika ili namještenika, u visini jedne proračunske osnovice)."

 

Glede tumačenja gore narečenog došao sam u posjed mišljenja Nezavisnog sindikata djelatnika MUP-a RH kojeg prenosim u cijelosti:

 

Poštovani,

 

Članak 86. Zakona o radu primjenjuje se na sve radnike koji se nakon liječenja i oporavka ne vrate na posao. Sudska praksa je različita. Prema našim saznanjima u Slavonskom Brodu je bilo pravomoćnih presuda u korist policijskih službenika. Takvo je stanje i u Zagrebu, dok je na području Požege, Pakraca i Nove Gradiške sud stao na stajalište da službenici nemaju pravo na duplu otpremninu jer na rješenje o otpremnini nisu uložili žalbu uključujući i izvanredni pravni lijek zahtjev za zaštitu zakonitosti.

Sudsku praksu pokušajte pronaći na stranici Ustavnog suda i Vrhovnog suda Republike Hrvatske.

 

S poštovanjem,

 

NSD MUP-a

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Evo mišljenja Središnjeg državnog ureda za upravu, do kojeg sam uspio doći:

 

"Klasa: 112-01/08-01/0663

Urbroj: 515-05/4-08-2

Zagreb, 14. siječnja 2009.

 

Gospodin

XXXXXXXXX XXXXXXX

 

 

 

Predmet: Pravo na otpremninu

mišljenje – daje se

 

 

U vezi s Vašim upitom da li službenici i namještenici koji odlaze u invalidsku mirovinu zbog utvrđene opće nesposobnosti za rad, a koji imaju status hrvatskih ratnih vojnih invalida (HRVI) iz Domovinskog rata, prilikom odlaska u mirovinu imaju pravo na otpremninu utvrđenu Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike ili im pripada pravo na isplatu dvostrukog iznosa otpremnine sukladno odredbama Zakona o radu, iznosimo slijedeće:

 

Sukladno članku 51. Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike ("Narodne novine", broj 93/2008.- u daljnjem tekstu: Kolektivni ugovor) službeniku i namješteniku koji odlazi u mirovinu pripada pravo na otpremninu u visini od tri proračunske osnovice.

 

Prema članku 4. stavku 1. Zakona o državnim službenicima ("Narodne novine", broj 92/2005., 107/2007. i 27/2008. – u daljnjem tekstu: ZDS) prava, obveze i odgovornosti državnih službenika uređuju se zakonom i na temelju zakona donesenim propisima, a prema stavku 2. istoga članka na pitanja koja nisu uređena tim Zakonom ili posebnim zakonom, uredbama Vlade Republike Hrvatske ili drugim propisima donesenim na temelju Ustava i zakona ili kolektiv¬nim ugovorom, primjenjuju se opći propisi o radu.

 

Sukladno članku 86. stavku 1. Zakona o radu ("Narodne novine", broj 137/04 – pročišćeni tekst – u daljnjem tekstu: ZOR) radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a koji nakon završenoga liječenja i oporavka ne bude vraćen na rad, ima pravo na otpremninu najma¬nje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.

 

Obzirom da je iz odredbi članka 4. ZDS-a razvidno da se odredbe ZOR-a na službenike i namještenike u državnim tijelima primjenjuje supsidijarno, odnosno ukoliko pojedina pitanja nisu uređena zakonom, podzakonskim aktima, uredbama Vlade Republike Hrvatske ili drugim propisima donesenim na temelju Ustava i zakona ili kolektiv¬nim ugovorom, razvidno je da službeniku i namješteniku koji odlazi u mirovinu sukladno članku 51. Kolektivnog ugovora pripada pravo na otpremninu u visini od tri proračunske osnovice, osim kada službenik ili namještenik pretrpi ozljedu na radu ili oboli od profesionalnog oboljenja te nakon završenoga liječenja i oporavka ne bude vraćen na posao, pa mu u tom slučaju pripada pravo na otpremninu najma¬nje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.

Sukladno članku 5. stavku 1. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ("Narodne novine", broj 174/2004., 92/2005., 02/2007. i 107/2007.) Hrvatski ratni vojni invalid iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI) je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata kojem je organizam oštećen najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je zadobio u obrani suvereniteta Repub¬like Hrvatske, odnosno kao zatočenik u zatvoru ili neprijateljskom logoru u Domovinskom ratu, a prema stavku 2. istoga članka HRVI iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata kojem je organizam oštećen najmanje 20% zbog bolesti, a bolest, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna je posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u Domovinskom ratu.

 

Dakle, razvidno je da su osobe koje imaju status HRVI hrvatski branitelji kojima je organizam oštećen najmanje 20% zbog rane ili ozljede koje su zadobili u obrani suvereniteta Repub¬like Hrvatske, odnosno kojima je organizam oštećen najmanje 20% zbog bolesti, a bolest, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna je posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u Domovinskom ratu.

 

Stoga smo mišljenja da službeniku i namješteniku koji ima utvrđen status HRVI i koji odlazi u invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad uzrokovane ranama ili ozljedama zadobivenim u obrani suvereniteta Repub¬like Hrvatske, pripada pravo na otpremninu u dvostrukom iznosu od iznosa utvrđenog Kolektivnim ugovorom samo u slučaju ako je utvrđeni status hrvatskog ratnog vojnog invalida (HRVI) iz Domovinskog rata posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

 

DRŽAVNI TAJNIK

 

Antun Palarić

 

 

 

 

 

O tome obavijest:

Ministarstvo obitelji, branitelja

i međugeneracijske solidarnosti".

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

esad je napisao:

ono što sigurno dobivaš je otpremnina od 3 proračunske osnovice i plus jednu proračunsku osnovicu zbog odlaska u invalidsku mirovinu ali za koju moraš napisati zahtjev.

 

 

2007 sam otišao u mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti, dobio sam otpremninu u visini 3 proračunske osnovice ali ne i plus jednu proračunsku osnovicu zbog odlaska u inv. mirovinu jer za istu nisam napisao zahtejv.

 

Da li bi sada imao pravo na isplatu ove jedne proračunske osnovice ako bi im napisao zahtjev za isplatom iste?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa, po ovome što je napisano u ovom mišljenju Središnjeg državnog ureda za upravu, tj u obrazloženju, ispada da bi imao pravo. I ja sam sam u istoj takvoj situaciji kao i ti i sad je samo pitanje trebamo li podnijeti zahtjev za tom dvostrukom otpremninom MUP-u ili kome već, a i drugo je pitanje je li to mišljenje tog Ureda obvezujuće, jer slaba je korist ako oni daju svoje mišljenje, a to MUP demantira, tj ne uvaži, pa onda preostaje samo tužba Upravnom sudu, a znamo koliko to dugo traje, a naša prava traju svega tri godine, i poslije toga nastupa zastara.

U krajnjem slučaju ne možemo ništa izgubiti i vrijedi probati.

Javi što si ti poduzeo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

 

2007 sam otišao u mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti, dobio sam otpremninu u visini 3 proračunske osnovice ali ne i plus jednu proračunsku osnovicu zbog odlaska u inv. mirovinu jer za istu nisam napisao zahtejv.

 

Da li bi sada imao pravo na isplatu ove jedne proračunske osnovice ako bi im napisao zahtjev za isplatom iste?

 

 

Izvadak iz Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike Republike Hrvatske od 02.07.2004. godine:

 

"Članak 48.

 

Službenik ili namještenik ima pravo na pomoć u slučaju:

 

– bolova­nja službenika i namještenika duže­g od 90 dana, u visini jedne proračunske osnovice, jednom godiš­nje,

 

nastanka teške invalidnosti službenika i namještenika, djeteta ili supružnika, u visini jedne proračunske osnovice,

 

– radi nabave prijeko potrebnih medicinskih pomagala odnosno pokrića participacije pri liječe­nju odnosno kup­nji prijeko potrebnih lijekova za službenika i namještenika, dijete ili supružnika, u visini jedne proračunske osnovice."

 

Izvadak iz Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike od 31.07.2008. godine:

 

"Članak 54.

 

(1) Službenik i namještenik ima pravo na pomoć u slučaju:

 

- bolovanja dužeg od 90 dana – jednom godišnje u visini jedne proračunske osnovice,

 

- nastanka teške invalidnosti službenika i namještenika, malodobne djece ili supružnika službenika i namještenika – u visini jedne proračunske osnovice,

 

- rođenja djeteta u visini 50% jedne proračunske osnovice.

 

(2) Nastanak invalidnosti službenika i namještenika i supružnika utvrđuje se dostavom pravomoćnog rješenja o općoj nesposobnosti za rad.

 

(3) Nastanak invalidnosti malodobnog djeteta utvrđuje se pravomoćnim rješenjem o invalidnosti nadležne službe socijalne skrbi.

 

(4) Radi pokrića participacije pri liječenju i radi kupnje, odnosno pokrića participacije prilikom nabave medicinskih pomagala, odnosno lijekova, koja pomagala i lijekovi su prema preporuci nadležnog liječnika specijaliste po pravilima medicinske struke prijeko potrebni i nenadomjestivi za službenika i namještenika, dijete ili supružnika, službeniku i namješteniku pripada u visini plaćenog iznosa, a najviše do iznosa jedne proračunske osnovice jednom godišnje."

 

Stari kolektivni ugovor koji je vrijedio kada si odlazio u mirovinu nije regulirao način na koji se dokazuje teška ivalidnost. U zapisnicima zajedničke komisije nisam pročitao tumačenje kojim bi ovo bilo pojašnjeno.

 

Novi sada aktuelni kolektivni ugovor regulira to u čl. 54 st. 2 tako da traži pravomoćno rješenja o općoj invalidnosti.

 

Zastara potraživanja ti je tri godine. U svakom slučaju zatraži od PU u kojoj si radio, ako bi dobio odgovor da ti nepriznaju, razmisli što učiniti i posavjetuj se s odvjetnikom.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija