Jump to content

invalidska MUP pricuva problemi


vivass

Preporučene objave

prijatelj mi je juce dobio rjesenje mirovine

invalidska OPCA nesposobnost

HRVI privremeno PTSP 30%

pricuva MUP , cin stozerni narednik

30 Vojni dio 70 civilno

vojni dio mirovine cca 1700kn

civilni dio cca 1300kn

nema startus dragovoljca

u pricuvi MUP/a bio od 23.03.1992 ,prethodno na seoskim strazama punktovima itd.,pa sad pokusava nekako da te podatke prikupi i dobije status dragovoljac.

vojni dio mirovine je OK po mom izracunu.

civilni dio mirovine je problematttican , naime period koji je boravio u pricuvi od 03mj.1992 pa do 10.mj1997.godine , ostvario je sveukupno oko 10godina staza u tom dijelu ,dok je prije rata radio u zeljezari sisak .

prilikom izracuna vrijednosnog boda falilo mu je nekoliko godina prosjek primanja koje je primao u zeljezari,pa su najpovoljniji prosjecni vrijednosni bodovi0,8498 pomnoyeni s ukupnim mirovinskim stazem 29god 10 mjeseci 14 dana s polaznim faktorom 1,0 itd.itd. te je dobio civilni dio mirovine cca 1300kn

period koji je proveo u MUPu u pricuvi uopce nije uzet u obzir ,kod prosjeka za vrijednosni bod,jer kao MUP nije placao doprinose,a on je tada primao placu od koje je i zivio.

PITANJE 1.dali ima sanse da mu seoske straze budu priznate i ostvari status dragovoljca i kojim putem to rijesiti.

 

PITANJE 2. Dali mu se isplati podnjeti zalbu za rjesenje mirovine ,te u zalbi navesti da mu nije uzet prosjek placa koje je primao za vrijeme pricuve u MUP-u, te je time njegova mirovina bitno umanjena u civilnom dijelu.

 

PITANJE 3.dali se ima smisla u zalbi zaliti na omjer rat mir ,jer PTSP koji ima sigurno nije zaradio izvan obrane suvereniteta RH , a drugih bolesti i tjelesnih oštecenja nema.

molim odgovore na ova tri pitanja pa cu mu prenjeti misljenja i savjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako pod seoskim stražama misliš na Narodnu zaštitu onda može dobiti status ako je iz NZ odmah prešao u MUP ili HV, tj da je postojao kontinuitet. Tada treba od zapovjednika NZ uzeti izjavu (obrazac ti imaju u Uredu za obranu)te ju ovjeriti kod javnog bilježnika, te ti Ured za ob na osnovu te izjave piše ratni put. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fjaka je napisao:

Ako pod seoskim stražama misliš na Narodnu zaštitu onda može dobiti status ako je iz NZ odmah prešao u MUP ili HV, tj da je postojao kontinuitet. Tada treba od zapovjednika NZ uzeti izjavu (obrazac ti imaju u Uredu za obranu)te ju ovjeriti kod javnog bilježnika, te ti Ured za ob na osnovu te izjave piše ratni put. :palac:

 

koliko mi je poznato nema kontinuitet,naime u narodnoj zastiti je bio 1990/1991 godine kada je zivio na podrucju Siska ,te je negdje krajem 1991 dosao zivjeti u damlaciju u rodno mjesto u staru kucu gdje se oporavljao te onda krenuo u pricuvu policije kako sam naveo,dakle nema kontinuitet.

 

Poslje je uredno primljen u pricuvu MUP/a cak se je i namjeravao aktivirati i prosao uredno ljecnicki pregled, no nije primljen u stalnu sluzbu zbog nekih drugih razloga,*mogu vam reci jer ga ne znate,bio je samac i spetljao se sa tajnicom nacelnika na koju je bezuspjesno nacelnik pucao*

mislim da bi mogao dobiti papire da je tada bio zdrav za obavljanje poslova OSO bez ogranicenja.

dobro ja sam postavio 3 pitanja , a nitko jos nije odgovorio na ostala dva pitanja. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što je bio on sad htio,zar mu nije dosta privremene mirovine ???? pa neki aktivni policajci i gardisti nisu dobili toliku mirovinu,a ovaj tvoj ( što bi tek tzražio da nije se spetljao s tom tajnicom :)

da bilo bi najbolje da on dobije 100 % omjer rat i sve za 5.

daj malo budi realan i pošten nema ni status dragovoljca ,nema kontinuitet tih straža pa prelaz u mup ( pričuva) i daj nek bude presretan što je privremeno dobio to. naravno treba se žaliti,ja mislim da ima šanse da dobije 100% rat :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

što je bio on sad htio,zar mu nije dosta privremene mirovine ???? pa neki aktivni policajci i gardisti nisu dobili toliku mirovinu,a ovaj tvoj ( što bi tek tzražio da nije se spetljao s tom tajnicom :)

da bilo bi najbolje da on dobije 100 % omjer rat i sve za 5.

daj malo budi realan i pošten nema ni status dragovoljca ,nema kontinuitet tih straža pa prelaz u mup ( pričuva) i daj nek bude presretan što je privremeno dobio to. naravno treba se žaliti,ja mislim da ima šanse da dobije 100% rat :kavica:

 

svak bi htio vise,istina neki aktivni gardisti i policajci imaju manje ,a da se nije spetljao s tajnicom,vjerojatno bi se uspio aktivirati , i da sve ispalo isto glede HRVI i omjera imao bi dosta vise u civilnom dijelu jer mu je mali vrijednosni bod za civilni dio mirovine,to ga boli jer HZZMO nma podatke da je u pricuvi imao primanja,koja su pricuvi za razliku od nas aktivnih koliko se sjecam bila nesto vece.

Omjer je dobio u podrucnom uredu od vjestaka 50/50 ali je zagreb srusio na 30/70 i to ga je bacilo u depresiju kako kaze.

i ja sam pomislio reci mu sto bi htio budi realan,ali nisam imao srca to mu reci.

covjek smatra da je zakinut u omjeru , u izracunu civilnog dijela glede vrijednosnog boda jer MUP nije placao doprinose ,te takodjer smatra da bi trebao imati status dragovoljca ,a kako on smatra PTSP kod njega je nastao dosta kasnije iskljucivo za vrijeme dok je bio na tim seoskim strazama u okolici siska pa se poslje toga morao oporavljati ,no tada nije znao sto je PTSP,tj da se oporavljao od PTSP,kojeg je drzao u sebi svo vrijeme dok nije kulminiralo.

nitko mu nije nista pomogao u svezi rjesavanja njegovog statusa.Na prvostupanjskom LP za HRVI dobio je odbijenicu , tj tekst na kojem pise da je invaliditet ispod 20%.

Obratio se u HVIDRI i zamolio da mu netko napise zalbu,tamo su ga ismijali i rekli mu da oni u hvidri ne pisu zalbe da se obrati kod odvjetnika,zatim je dolutao u policijsku postaju gdje su ga takodjer otpilili tj.rekli mu da ode kod odvjetnika,ali covjek je zapomagao i rekao kako nema novaca za odvjetnika"ljudi molim vas pomognite mi,neznam ni sto ni kako ni gdje a novaca nemam da to platim odvjetniku" ,i ja sam se slucajno tu zatekao i rekao da cu mu ja zalbu napisati,jer sam se sjetio prilike u ratu kada nitko nije htio samnom postaviti mine

(zapravo trebao mi je netko tko ce biti sa strane i ako nista drugo opaliti metak cisto da me upozori u slucaju necega sto ne mogu vidjeti dok postavljam mine) a on je to ucinio tada bez razmisljanja.

tada sam mu zalbu napisao i predlozio da se i on pojavi na drugom stupnju sa medicinskom dokumentacijom.

Zalbu su mu usvojili i dobio je tih 20%HRVI privremeno.

opcenito sve mirovine su reklativno male s obzirom na zivotne potrebe ,svi se mi krpamo kako najbolje znamo

,pravde nigdje nema i ne moze je ni biti , pa i sam bog da je dijelio mirovine valjda bi negdje pogrijesio.

svaki je slucaj poseban za sebe,meni su u ratu neke stvari pomalo bazazlene kad sad pogledam ispale dosta teske tada, a u nekim situacijama realno velike opsnosti nisam ni osjetio tezinu.

ja cu covjeku napisati zalbu na omjer i na izracun civilnog dijela mirovine u smislu da nije on kriv sto mup nema podatke o placama pricuve i traziti da se obracuna po prosjecnoj placi koja je bila tada kako bi mu se povisio vrijednosni bod.

sto se tice seoskih straza sad je u sisku i kopa po tome, dali ce ishodovati status dragovoljca ne znam,ali znam da covjek nije bio u stanju sam otici u sisak bez zene i to obavljati.

sto ce na kraju ispasti objaviti cu na forumu,a ako bude uspjesno esadu cu poslati zalbu i novo rijesenje pa neka bude dostupno za ostale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vivass je napisao:

 

PITANJE 1.dali ima sanse da mu seoske straze budu priznate i ostvari status dragovoljca i kojim putem to rijesiti.

 

PITANJE 2. Dali mu se isplati podnjeti zalbu za rjesenje mirovine ,te u zalbi navesti da mu nije uzet prosjek placa koje je primao za vrijeme pricuve u MUP-u, te je time njegova mirovina bitno umanjena u civilnom dijelu.

 

PITANJE 3.dali se ima smisla u zalbi zaliti na omjer rat mir ,jer PTSP koji ima sigurno nije zaradio izvan obrane suvereniteta RH , a drugih bolesti i tjelesnih oštecenja nema.

molim odgovore na ova tri pitanja pa cu mu prenjeti misljenja i savjete.

 

1. za status dragovoljca treba se javiti Davoru u pu sisak, potrebno je napisati izjavu od kad do kad je bio angažiran u obrani suvereniteta rh i na kojem području. bilo bi poželjno da su u izjavi i dva svjedoka po mogučnosti zapovjednog kadra koji će potpisati izjavu.

 

2. za civilni izračun mirovine ne uzima se prosjek plaće za vrijme angažiranja u pričuvnom sastavu jer to nije radni odnos.

 

3. ako nema osnove za žalbu ne treba se žaliti ali može ići na obnovu postupka nakon svakih 6 mjeseci s tim da je liječenje nastavno.

 

.... i da razjasnimo "seooske straže"....

 

to nisu bili nikakvi stražari nego branitelji dragovoljci koji su prvi stali u obranu rh. govorim za one na banijskom području. dakle početkom agresije guzonje raznih profila iz hdz-a otišli su sa crnim limuzinama i tjelohraniteljima na područje banovine i nakon održanog govora istovarili su oružje iz kamiona, podijelili ih seoskim stražama i rekli im ili zapovjedili da ovuda četnička noga ne smije proći ili sisak pada. najžalosnije od svega je što ti ljudi nisu nigdje zavedeni i sad imaju problema sa svojim pravima. nemaju ni kompa, interneta niti korisnih informacija kako ostvariti svoja prava osim ako nemaju prijatelja poput vivasa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvala esadu

 

"seoske straze" sasvim jasna stvar da su to bili branitelji dragovoljci a ne seoski strazari ,medjutim takva je terminologija pa i moj prijatelj sam tako navodi izraz seoske straze.

 

prijatelj ima jedan papir kao izjava na kojoj ima potpise 6-7 ljudi i to je ovjereno od strane jednog visokog duznosnika koji je potvrdio da su istu izjavu osobno potpisali potpisnici.

da je sudjelovao negdje od pocetka sestog mjeseca 1991 pa do sredine 12tog mjeseca ,ali nije ishodovao potvrdu o statusu dragovoljca.

njegov ratni put koji ima svodi se na policijsku pricuvu koju sam spomenuo i taj ratni put je izdan od strane PU ovdje u dalmaciji.

dali postoji malo opsirniji podatak od gosp.Davora,prezime, adresa ureda ,telefonski broj u Sisku ,molim na PP ako je problem preko foruma, inace meni je svejedno,pp ili forum.

 

ovaj dio obracuna civilne mirovine cemo ostaviti na miru,a na omjer pokusati s zalbom.

sad kad je vec dobio rjesenje u zalbu ubaciti i status dragovoljca ukoliko ga dobije,te se pravdati zbog cega to nije ranije ishodovao ,da nije znao da bi mu to moglo imati utjecaja na mirovinu itd. sto mislim da ce se i uvaziti,iako je potvrda bila ne prilozena,pa se po tome nema ni pravo zaliti, vec bi po mom razmisljanju trebao ici na obnovu postupka zbog te potvrde.

 

javiti cu rezultate i promjene..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija