Jump to content

Usklađivanje mirovina od 1. siječnja 2,35 posto


Mrljavac

Preporučene objave

ZAGREB, 25. veljače 2009. (Hina) - Prema neslužbenim podacima Hrvatske stranke umirovljenika (HSU), a sukladno podacima Hrvatskog zavoda za statistiku, usklađivanje mirovina s 1. siječnja 2009., a koje će se isplatiti s mirovinom za ožujak (u travnju), zajedno sa zaostacima od 1. siječnja, iznosit će 2,35 posto, priopćeno je danas iz HSU.

 

Indeks rasta potrošačkih cijena u drugom polugodištu 2008. godine bio je 1,7 posto, dok je rast plaća iznosio 3 posto. U skladu sa tzv. švicarskom formulom za usklađivanje mirovina to daje povećanje od 2,35 posto.

 

U drugom polugodištu 2008. bilježi se značajan pad indeksa rasta potrošačkih cijena (sa 4,2 posto u prvom polugodištu, na 1,7 posto u drugom polugodištu 2008.)

 

U prvom polugodištu prošle godine je indeks rasta potrošačkih cijena bio veći od postotka rasta plaća, pa je prvi put otkad se primjenjuje "švicarska formula" to odgovaralo umirovljenicima, jer je usklađenje iznosilo 4,05 posto.

 

Međutim, to sada nije tako, pa će umirovljenici dobiti povećanje mirovina od svega 2,35 posto.

 

Konačnu i službenu odluku o postotku usklađivanja mirovina, prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, donijet će Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

 

 

 

(Hina)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ja sam u invalidskoj mirovinu i prosli mjesec su mi od mirovine digli nekih dvjestotinjak kuna i ne shvacam zasto ali su rekli da ce to invalidima vratiti sto se toga tice mirovina mi je dosla na isto kao u 12 mjesecu prosle godine pa prepostavljam da mi ovaj puta nisu nista odbili ili je tu uracunato ono povecanje sto su obecali sto je vrlo malo vjerovatno jer bi tim povecanjem dobio malo visu mirovinu sto u ovom slucaju nije. e sad sto se desilo vise ni ja sam ne znadem .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

JPJ je napisao:

ja sam u invalidskoj mirovinu i prosli mjesec su mi od mirovine digli nekih dvjestotinjak kuna i ne shvacam zasto ali su rekli da ce to invalidima vratiti sto se toga tice mirovina mi je dosla na isto kao u 12 mjesecu prosle godine pa prepostavljam da mi ovaj puta nisu nista odbili ili je tu uracunato ono povecanje sto su obecali sto je vrlo malo vjerovatno jer bi tim povecanjem dobio malo visu mirovinu sto u ovom slucaju nije. e sad sto se desilo vise ni ja sam ne znadem .

Nisu vam vratili onih 3% od mirovine za siječanj (koju ste primili u veljači), ali vam nisu ni uzeli 3% od mirovine za veljaču (ova koju ste primili ovih dana).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

 

Nisu vam vratili onih 3% od mirovine za siječanj (koju ste primili u veljači), ali vam nisu ni uzeli 3% od mirovine za veljaču (ova koju ste primili ovih dana).

 

Nije točno da nisu uzeli 3% od mirovine za veljaču,pred menom je izvadak mirovine za veljaču,identična je onoj iz sječnja,umanjena za 3% od zadnje u 12 mjesecu 08.g.

Dakle nit su vratili onih 3% za ova dva mjeseca,nit su vratili na nivo kakva je bila u 12. mjes. a niti su povećali za 2,3%+ zaostatak od sječnj, kako je najavljeno!!! :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam popizdio,od ovih njhovih gluposti,kako se kome digne ona stvar,samo skidaju,dosta mi je više biti ovca,koju šiša kad ko stigne,nije toliki bed sama cifra(mada,u današnjoj situaciji,jest) koliko način na koji se to skida,bez,ikakve obavijesti,bez ikakve rasprave ili razgovora sa nama,samo dobiješ na ruke minus tolko i tolko,prvo Pandžić skinuo,50%dodatak na invalidnine,nikom-ništa,pa onda od mirovine 400 kn,nitko se nije snašao da ih tuži,pa sad ovi za zdravstveno osiguranje 200,pa dobro ljudi moji ,meni je muka,da se tako može postupati,razumijem ja da je kriza,al na ovakav način se ne može skidat,nečije ustavom zajamčeno pravo!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno, preciznije rečeno u travnju je isplata mirovine za ožujak, koja je izračunata kao prosinačka uvećana za 2,3%, i zaostaci za siječanj i veljaču ( 2 x po 2,3% od prosinačke). Tako će biti i naznačeno na "odresku". Neki "tipuju" da će prilikom isplate u travnju biti vraćeno onih 3%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija