Jump to content

prava majke


soul_t_26

Preporučene objave

mozda cu se ponoviti sa pitanjem,ali zaista ovdje ima jako puno tema.zanima me da li majka ima pravo da ako napusta muza - sporazumno- uzme dijete sebi(privremena skrb, dok sud ne donese konacnu odluku) iako to otac ne dopusta.da li majka treba da prije odlaska iz kuce kontaktira sud pa da dobije neki dokument, rjesenje ili nesto slicno.koja je procedura?ako neko zna neka mi molim vas javi.unarpijed vam hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prema Obiteljskom zakonu prava majke ne razlikuju se od prava oca, oboje su skrbnici svojoj djeci, bez obzira da li su u braku ili se razvode ili su već razvedeni. od suda možete zatražiti donošenje privremene mjere o povjeravanju djeteta na zajednički život i brigu do okončanja brakorazvodne parnice, a dok se ista ne donese (i pod uvijetom da bude u Vašu korist) dijete bez očeve dozvole ne smijete odvesti sa sobom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se ne radi o ozbiljim temama, nasmijao bi se na zadnji dio ovog odgovora..Pa evo, da Vam kažem akko to izgleda u praksi, proživljeno ove godine, osobni slučaj..Dok ja (otac) radim, majka uzima djete i odvodi ga..Ja dolazim kući, tražim da se vrate, ona odbija.Ja prijavljujem na policiju, CZSS i znate što se dogodilo.!? Apsolutno i jedno veliko ništa.Djete nije morala vratiti, jer kad jedan od roditelja na taj način uzme dijete, to se ne smatra otmicom niti ičim sličnim, jer je dijete s jednim od roditelja, a kad je s jednim od roditelja smatra se da je na sigurnom. Napravite li to što ste namjerali, naravno da moralno nije uopče u redu, ali bez ikakvog problema možete ostvariti taj naum i nitko vam i ništa ne može..Ali morate paziti samo na jedno, a to je da vas otac može presresti dan, dva nakon toga, uzeti Vam dijete iz ruke i isto ga tako odvesti, i nitko mu ništa ne može..Dakle, prava su vam jednaka, a hoćete li dijete izložiti tom jadu, ovisi samo o vama..A što se tiće sankcija, ne brinite, niti Bog vam ništa ne može...To Vam je praksa, a sve ostalo samo su puste želje...Moja preporuka - nikada to učiniti nemojte...Samo radi djeteta...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaista nemam namjeru da otimam dijete,htjela sam da vidim koja su moja prava,a ako se vec ne mozemo sloziti onda cemo svi biti u istoj kuci dok se ne donese neka odluka od suda.jer nemam namjeru da mu uskratim starateljstvo niti da izlazem sebe toj torturi.mislim ako mi imamo problem onda ga ne treba prenositi na dijete.iskreno ne bih mogla da izadjem iz kuce a ostavim dijete,to mi je previse bolno.a da budem otimacica jos manje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MOja je situacija bila vrlo slicna opisanoj, supruga je otisla iz zajednickog doma, sporazumno i ostavila jednako tako sporazumno dijete meni.. Onda je neko krace vrijeme iskoristila da se regrupira i naivno i dobronamjerno joj nisam prijecio da vidi svoje dijete. Jedan takav susret iskoristila je, ugasila mobitel te prijavila czss da dijete zivi s njom i meni nastavila prijeciti susrete bez razloga ili objasnjenja.. Naravno, nije joj se moglo dogoditi niti joj se dogodilo ista. To neka vam ne bude poticaj da napravite isto jer cete si upropastiti dijete. Dijete ima jedan dom, navike, roditelje.. raspad svega toga, ako je vec neminovan, neka bude sto blazi i sto ljudskiji moguce da to dijete sto manje osjeti. Nigdje vam se ne zuri, napravite to da dijete sto manje bude izlozeno novim i naglim promjenama, skrivanjima i slicno. Svi postupci, od privremene mjere, a pogotovo do trajne mjere traju, jako dugo, i u tom razdoblju nitko ne stiti dijete, ako vi to necete napraviti sami. Posljedice su teske po psihu djeteta, pa razmislite stvarno na interes svog djeteta, i vi i vas suprug..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ Mariofilius, @ Klupe

dakle gospodo, što predlažete, da korigiram svoj odgovor pa postavljačicu upita na forumu koji se bavi pravom i pravnim pitanjima savjetujem da bez ikakve bojazni odvede svoje dijete, a da ocu pokaže bosanski grb, jer majka je majka, ili da se ipak držim onoga što o postavljenom upitu kaže Zakon?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa naravno da ne, dao sam samo primjer sto se radi u praksi i sto nebi trebala biti praksa jer se dijete ne moze prisvajati radi vlastitih interesa i samovolje no zakon to ponasanje ne sankcionira (ili vrlo rijetko), a reguliranje odnosa tece sporo i otvara prostor za takve manipulacije. Dapace, rekao sam, ne jednom da su takvi postupci jako invazivni i da stete djetetu. Kao sto sam i ranije, a kao sto najcesce i savjetujem svima ovdje, pokusajte se dogovoriti sto se tice djeteta, a pravnu bitku za imovinu, neke intrerese i ostalo treba ostaviti pored toga.

VAsi savjeti su uvijek kvalitetni i cijenjeni te zahvaljujem sto ih dajete. Ja pak, sa svog aspekta covjeka koji je to prozivio, a samim time bio prisiljen i nesto nauciti kako stvari idu, dajem svoje savjete i osvrte cisto s ljudske strane trudeci se da nikog ne dovedem u pravnu zabludu.

Hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neću ovdje uopće čitati odgovore odvjetnika, a molio bi da se isti ne naljute. Zašto ne čitati? Zato što postoji nešto što se zove praksa, a odgovori se uglavnom baziraju na nečem što piše, a ne provodi se kako treba. Da pojasnim.

-Uslijed nerazumijevanja, supruga ode i odvede dijete sobom (jer je suprug emocionalno previše vezan uz mamu i ne želi otići živjeti s djetetom i ženom).

-Ona ga zove da dođe živjeti k njima, no ovaj odbija.

-Ona ga tuži i traži razvod braka.

-On traži privremeno skrbništvo, na sudu izjavljuje da se ona ne brine o djetetu, ugrožava ga, da je dijete gladno, a istovremeno izjavljuje da dijete konstantno živi kod njega!!! Dakle, laže čim zine, jer je skužio da će trebat' plaćat alimentaciju, pa sad razvlači.

 

U konačnici je situacija slijedeća: nakon što je kreten (a stvarno to i je) od psihijatra čuo (ne i primio, jer izbjegava) rješenje da će dijete pripasti majci, jer je on emocionalno još uvijek dijete, sklono laganju, pasivno agresivan i gro drugih stvari, isti ne prima rješenje, uzima dijete kad mu se svidi (jer pravomoćna presuda još nije donesena), radi što želi i odugovlači koliko god može.

Što je najtragičnije od svega, čak i kad se donese presuda, idiot se ima pravo buniti na nju i to odugovlačiti još više, bez obzira što niti ne dolazi na rasprave! Pošalje pismo sudu i smije se!

 

 

Dakle, sve to što naš dragi zakon nalaže, možete objesiti mačku o rep, jer postoji milijun i jedan način da se to zaobiđe ili produži. Bez obzira da li se radi o djetetu od 2 godine!!! Tužno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.... jer je on emocionalno još uvijek dijete, sklono laganju, pasivno agresivan i gro drugih stvari, isti ne prima rješenje, uzima dijete kad mu se svidi (

 

ovakva kvalifikacija ne postoji u medicini, možda u paraznanosti - psihologiji. Problem je u tome što su mnogi psihijatri oportunisti - izbjegavaju dijagnosticirati težak i opasan poremećaj osobnosti jednog od bračnih drugova - uglavnom Granični poremećaj osobnosti i time nastavljaju krug neistine, brkanja uzroka i posljedica, lažnih optužbi i odluka, kobnih po emocionalno, socialno i fizičko zdravlje žrtava poremećene osobe - djece i bračnih drugova , osobe s BPD

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigfoot je napisao:

.... jer je on emocionalno još uvijek dijete, sklono laganju, pasivno agresivan i gro drugih stvari, isti ne prima rješenje, uzima dijete kad mu se svidi (

 

ovakva kvalifikacija ne postoji u medicini, možda u paraznanosti - psihologiji. Problem je u tome što su mnogi psihijatri oportunisti - izbjegavaju dijagnosticirati težak i opasan poremećaj osobnosti jednog od bračnih drugova - uglavnom Granični poremećaj osobnosti i time nastavljaju krug neistine, brkanja uzroka i posljedica, lažnih optužbi i odluka, kobnih po emocionalno, socialno i fizičko zdravlje žrtava poremećene osobe - djece i bračnih drugova , osobe s BPD

Da se razumijemo, ona (psihijatrica) je to jako lijepo i stručno sročila u svom izvještaju od 3 stranice. U svakom slučaju, donijela je zaključak da bi za sud kudikamo bilo pametnije dijete dodijeliti majci. Međutim, neprihvaćanjem izvještaja/sudskih pisama, bivši suprug odugovlači dok može.

Džabe ti i dijagnoza kad nitko ništa ne poduzima. Pa jel dovoljno da napišem da je prijetio majci djeteta na osnovu čega je ona podnijela tužbu sudu, koja se negdje "izgubila". A i nije on nenormalan. Sve proračunato radi u suradnji s roditeljima. Nadali su se dijete oduzet majci, ali obzirom da nisu imali na osnovu čega, sad razvlače, jer im se ne plaća alimentacija.

Toliko je očita cijela ova situacija, da je naprosto smiješno koliko sve ovo traje.

A Službu za socijalni rad neću niti stavljat u ovu priču. To je grupa toliko nesposobnih ljudi,da bi bilo puno pametnije raspustit ih svih redom (ako ništa, bar u Splitu). Jer to što dođeš tamo, popričaš s njima, a oni na kraju ne naprave ništa, može te samo izludit do kraja. Uopće se ne čudim što pojedinci upadaju tamo i rade nered.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija