Jump to content

Molio bih za pomoć- uzdržavanje


pollentia

Preporučene objave

Glede plaćanja obraćunali su zaostatke od prethodnih godina, polovinu iznosa sam uplatio mogu samo sada proglasiti osobni bankrot! Problem je u svezi izdržavanja kazne moja obitelj ostaje bez roditelja koji se skrbi za njihovo uzdržavanje, ostajem bez stalog zaposlenja a što poslije dug ostaje a ja bez sredstava za život! U kaznenom zakonu stoji da mogu odgoditi izdržavanje najviše 20 mjeseci! Meni je potreban duži vremenski period kako bih mogao uplatiti ostatak iznosa ja ne bježim od svojih obaveza ali trenutno nisam u mogućnosti. Nikad osuđivan nikad kažnjavan i da ne mogu postići dogovor iako sam pokušavao sa svojim sinom i bivšom suprugom ali bez rezultata nije mi jasno zašto? Svi mi imamo grijeh mladosti ali život ide dalje i moramo biti osviješteni u današnjem društvu i pomoći jedni drugima a ne u današnje vrijeme gledati svoje interese!Molio bih konkretan odgovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mojoj bivšoj sada plaća centar za socijalnu skrb sve do moje mogućnosti. U mojim odgodama naveo sam da sam otac malodobne djece i novorođenće devet mjeseci, da imam nezavršene poslove u firmi kao i liječnićka dokumentacija. Na sve moje upite i obrazloženja odgovor suca izvršenja "zašto stvarate djecu ako nemožete uzdržavati" ja se samo pitam a ko je do sada uzdržavao moju djecu bez ičije pomoći i to od mojih sredstava od mog rada. Ja nisam u mogućnosti normalno funkcionirati niti poduzimati nove korake za bolji standard moje obitelji upravo iz razloga koje sam naveo a najveća "kočnica" izdržavanje kazne! Moju dokumentaciju kao i Molbe uputio sam uredu Predsjednika za pomilovanje, Pučkom pravobranitelju, Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstvu pravosuđa i obitelji ali od niti jedne institucije nisam dobio odgovor osim da su zaprimili moj predmet a od toga ima više od pola godine! Što i kako dalje ne znam više ni sam mišljenja sam da sam učinio sve po mojim mogućnostima molim za pomoć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vašem djetetu, a ne vašoj bivšoj supruzi, privremeno uzdržavanje isplaćuje czss, 50% minimalnog iznosa koji je dužan plaćati roditelj koji s djetetom ne živi. Ne sve do vaše mogućnosti nego do 3 godine. Državno odvjetništvo potom podnosi tužbu protiv vas glede troškova uzdržavanja koje je tijekom perioda snosio czss.

 

Naime, osloboditi vas se obveze ne može, a niti se tko može odreći prava djeteta na uzdržavanje.

 

Što se tiče kaznenog dijela... vjerujem da će se naći savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet nisam dobio odgovor na moj upit u svezi izdržavanja kazne! Možda nisam dobro formulirao pitanje s toga još jednom pitam ako nisam u mogućnosti plaćati određene iznose za uzdržavanje znaći moram na izdržavanje kazne u trajanju od šest mjeseci što po mom povratku bez zaposlenja i bez sredstava za život i još ostaje dugovanje! Moj sin iduće godine navršava 18 godina znaći plaćam do njegove punoljetnosti ili do završetka studija, CZSS putem ODO pokreće tužbu za neplaćene iznose koje su oni podmirivali a ja sredstava nemam znači opet zatvor i tako u krug onda najvjerovatnije ostatak svog života mogu provesti na izdržavanju kazne! Ako postoje dugovanja postoje i dogovori što u mom slučaju nije moguće ostvariti sa mojom bivšom pošto je osoba bez razumjevanja i karaktera tek sad vidim da nisam imao iskrenu osobu u svom životu pošto jedan normalan čovjek postiže konkretan dogovor a mom sinu na razmišljanje da je svog oca stavio tamo gdje ne treba i to svojom tužbom i ostavio moju obitelj bez jednog roditelja a mene se karakterizira kao "kriminalca" pošto bih ja trebao stvoriti novce! Ne vidim ko ovdje dobiva a ko gubi- ja u svakom slučaju, da nisam plaćao i da nisam dao više od polovice mojih dugovanja prema sinu u redu ali plaćati i još ići u zatvor izvinite nije mi jasno! Rekao sam i dokumentirao po prodaji obiteljske kuće od mojih roditelja biti će isplaćen ukupan iznos potraživanja a drugo za sada ne mogu pošto uzdržavam peteroćlanu obitelj od svojih sredstava. Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi se da zakon nije isti za sve! A šta je sa pomilovanjem, izvanredno ublažavanje kazne jedina otvorena "opcija" zatvor! "Pobijanom presudom temeljem članka 472. stavka 4. ZKP okrivljenom V.T. opozvana je uvjetna osuda iz presude Općinskog suda u Zagrebu broj KZM-102/02 OD 29.RUJNA 2004.g. koja je postala pravomoćna 21.veljače 2005 godine, kojom je utvrđena kazna zatvora u trajanju od 6 (šest) mjeseci i promjenjena uvjetna osuda s rokom kušnje od tri godine sa dvostrukim uvjetom da neisplaćene obroke uzdržavanja isplati u roku od 2 (dvije) godine (više od polovice isplaćeno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako dođem do sredstava i platim da li opet idem na izdržavanje kazne ili se može tražiti uvjet! Da li mi netko može dati pravi savjet što učiniti pošto 11.rujna 2009 moram se javiti na izdržavanje kazne vremenski rok je kratak ne želim ostaviti troje djece bez oca koji se skrbi za njihovo uzdržavanje, dvije odgode sam dobio što mi još pravno ostaje! Molim hitno za pomoć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih Vas da li mi može netko dati konkretan odgovor u svezi moje odgode izvršenja kazne zatvora do 11.rujna 2009 godine!Koji mi još pravni "lijekovi" ostaju i koje su mogućnosti za odgodu iste meni je potreban duži vremenski rok kako bih mogao sve to podmiriti ako odem u zatvor neću imati tu mogućnost pošto ostajem bez stalnog zaposlenja, supruga sama sa troje malodobne djece! Kako to da mi nitko ne može odgovoriti ili mi dati savjet hitno je molim Vas pomozite mi za spas moje obitelji unaprijed hvala,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pollentia je napisao:

Ja nisam u mogućnosti normalno funkcionirati niti poduzimati nove korake za bolji standard moje obitelji upravo iz razloga koje sam naveo a najveća "kočnica" izdržavanje kazne! Moju dokumentaciju kao i Molbe uputio sam uredu Predsjednika za pomilovanje, Pučkom pravobranitelju, Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstvu pravosuđa i obitelji ali od niti jedne institucije nisam dobio odgovor

 

Obratili ste se svim relevantnim instancama....

 

Obratite se medijima. Nemate što izgubiti.

Naglasak treba staviti na besmislenost kazne. Vaš odlazak u zatvor samo će pogoršati materijalnu situaciju vaše sadašnje obitelji, neće pomoći da platite dug za alimentaciju, a RH će svaki dan koji provedete u zatvoru koštati 300 kn!

Dakle, odete li u zatvor na 6 mjeseci, državni proračun bit će siromašniji za 54000 kn, vaša obitelj na socijalnoj skrbi, a dug će se povećati.

Institucije ne reagiraju. Mislim da mediji trebaju javnosti postaviti pitanje o koristi striktnog provođenja zakona u ovakvom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Žalosno je to da nitko ne reagira a isto tako niti mediji kojima sam poslao dokumentaciju vezano za uzdržavanje! Izgleda da nikome nije u interesu spasiti jednu obitelj sa djecom pa se pitam kakvi smo to postali ljudi gledamo samo sebe žalosno ali istinito! Spreman sam i "odslužiti" kaznu samo neznam ko dobija a ko gubi! A danas sutra moje dijete koje će imati saznanja da je tata morao biti u zatvoru i to ne po vlastitom nahođenju već njegove majke pošto dijete sa 17 godina sigurno nebi donijelo takvu odluku morao bi biti "fenomen" a sve se svodi na nagovor roditelja s kojim živi! Ne bježim od svojih obaveza ali ovo je van svake pameti da osoba koja nije nikada kažnjavana i osuđivana odjednom postaje "kriminalac" pa se pitam gdje ovo društvo vodi! Moje troje maloljtne djece ostaje bez oca koji se skrbi o njihovom uzdržavanju a majka sa troje djece jako teško podnosi takvu situaciju i neće biti u mogućnosti sama brinuti se o njima! Da nisam plaćao mjesećne iznose, da sam izbjegavao sudove, da nisam želio kontakte sa svojim sinom prihvačam takvu kaznu kakva je a ja sam sve te obaveze izvršavao, ne možemo se u životu inatiti svako ima svoj grijeh mladosti mišljenja sam da u ovakvim situacijama ne trebaju sudovi već zdrav razum kod oca i majke i zajednički dogovor ali kod nas se sve svodi na isto samo stanje i imanje nije u tome sve moramo biti prije svega ljudi na svom mjestu i to sa puno poštivanja, razumjevanja i ljubavi a djeca najviše pate pošto neznaju pravu istinu! Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Jako mi je žao , jer ne mogu ni zamisliti u kakvoj ste situaciji našli i kako naš sustav besmisleno funkcionira. Razmišljala sam i čitala par puta vaše molbe pa mi ne ide nikako u glavu zašto niste potražili savjet odvjetnika jer ja mislim da bi bilo bolje da ste predložili Sudu da želite dodatan posao recimo od 2 sata , te da ste spremni tim novcem plačati alimentaciju,,,te da vam država pomogne oko skrbi djeteta jer niste u stanju sami skrbiti,,,pa Vi imate 4 djece,,a Hrvata je malo,,pa gdje im je podrška obiteljima sa puno djece,,ja imam dvoje pa jedva izlazimo na kraj ,,,zašto se niste žalili ,,pisali žalbe , molbe,,gdje god ste se mogli sjetiti,,imate li nekog poznatog na položaju,,,recimo idite kod Gradonačelnika i zamolite ga za pomoč jer se bojite ostaviti svoju obitelj s troje djece i otiči besmisleno u zatvor dok drugi kriminalci šetaju slobodno

ulicama,,,

Poduzmite sve jer neće nitko umjesto Vas,,,želim Vam sreću i uspjeh,,nadam se da ćete uspjeti izbjeći zatvor,,,jer nema Vas smisla zatvoriti,,nek Vam nađu bolje plačen posao,,,eto toliko,,poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se na Vašem odgovoru, sve što ste naveli sve je poduzeto: Vrhovnom sudu-založno pravo na nekretninu; Ured predsjednika- pomilovanje; Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi; Ministarstvo pravosuđa; Centar za socijalnu skrb; Molba za odgodu izvršenja Županijski sud, od nekih sam dobio i odgovor da zašto pravim djecu ako ih ne mogu uzdržavati samo se pitam koje do sada uzdržavao! pa onda biseri idite istovarati brodove u luci to vam je dodatna zarada itd. da ne duljim uglavnom dosta neugodnosti i nemaš pravo glasa, a što se tiće odvjetnika za samo informativni razgovor bez rezultata naplata! Tarife da boli glava tako da bih njima morao više platiti nego što je moj dug a garancije nema! Inače sam otac petero djece, proučio sam zakone tako da sam napravio što sam napravio sutra čekam odgovor od suda što bude bude ako moram odležat odležat ću što mogu samo vidim da zakon nije isti za sve ako imaš mani možeš sve a ako nemaš prepušten si sam sebi žalosno ali istinito! Jedino mi je žao djece najmlađa nema ni godinu dana osječam se katastrofa....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Kod mene situacija je slijedeća iako sam predoćio svu potrebnu dokumentaciju u svezi odgode izvršenja kazne i pozvao se na čl.54. stavak 3 točka 4. i 9. Zakona o kaznenom postupku i kao razloge naveo dovršenje neodgodivih poslova, dijete mlađe od godinu dana, osiguranje skrbi za odgoj i čuvanje maloljetnih osoba, teška akutna bolest paradontitis predoperacijska faza, otplata kredita a isto tako tekuće obaveze, uredno predao na protokol dana 01.10.09. sudac izvršenja donosi Rješenje 05.10.09. a uručeno 09.10.09. da se moja Molba odbija kao neosnovana dalje navodi prema mišljenju suda osuđeniku je to vrijeme(1 mjesec odgoda) dostatno da završi započete poslove, kao i da pronađe osobu koja će se brinuti o njegovoj obitelji dok se on nalazi na izvršavanju kazne zatvora. Nadalje osuđenik je u navedenom roku mogao obaviti i sve potrebne liječničke preglede dok operativni zahvat na čeljust nije takav zahvat koji se uspješno ne može obaviti i u zatvorskoj bolnici. Podnošenje Zhtjeva za izvanredno ublažavanje kazne Vrhovnom sudu RH kao i predstavke upućene Vladi RH, Općinskom sudu u Zagrebu i Uredu predsjednika Vrhovnog suda RH, nisu razlozi iz čl.54. st.3 Zakona o izvršavanju kazne zatvora temeljem kojih bi se osuđeniku odgodio odlazak na izvršavanje kazne. Uložio sam žalbu na Rješenje a sutra imam dogovoreno sa medijima i iznosim cijeli moj slučaj sa mojom obitelji da mi učinjena nepravda kao i velika šteta sa trajnim posljedicama. U Žalbi sam naveo moje istinite činjenice i navode i potkrijepio dokumentacijom da stvar bude još gora supruga mi se razboljela i mora mirovati, a isto tako sve troje malodobne djece visoke temperature tako da ih sve moram skrbiti i voziti na preglede u bolnicu i kod dječjeg pedijatra sada sam i otac i majka da li i to nije dovoljan razlog za odgodu!!!! Napisao sam i dopis predsjedniku Županijskog suda u kojem tražim izuzeće sudca izvršenja koji nije uzeo u obzir niti jednu olakotnu okolnost a kazna za izdržavanje može se odgađati najviše dvadeset mjeseci! Molim hitno savjet ako neko ima dopunu na moj iskaz radi se o hitrosti već sam trebao biti 11.10.09 na izdržavanju kazne ali sam nazvao Županijski sud i rekli su mi da mi je zadnji dan za predaju iste u ponedjeljak, još jednom molim hitan odgovor!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li postoji neko na Legalisu tko mi može dati odgovore na moje upite? Nije moguće da toliko stručnih i obrazovanih ljudi nezna ili neće odgovoriti na moju obiteljsku situaciju, pa tu se radi o malodobnoj djeci pa se s pravom pitam kakvi smo to postali ljudi žalosno je to da niti jedna institucija ne reagira i uopće ih nije briga za jednu iskrenu i poštenu obitelj zato nam i idu "kola nizbrdo"! Sve dok budemo gledali sami sebe i ne osvrtali se na životne probleme i drugih ljudi koji traže samo jednu podršku u životu, kao što kažu meni je dobro i boli me briga za druge! A nisu svjesni da i oni danas sutra mogu doći u istu situaciju i tražiti nečiju pomoć! Hvala Vam što ste pročitali moje osobno mišljenje jedino što me boli to je nepravda koja je učinjena mojoj obitelji i to sa trajnim posljedicama,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši dana 26.10.2009. u 21,55 sati možete pogledati moju "ispovijest" emisija Proces HRT1 biti će zanimljivo nemojte propustiti ovo je javna poruka za sve roditelje koji su se našli u sličnom problemu u svezi plaćanja uzdržavanja! Još uvijek čekam Rješenje od Županijskog suda (sudac izvršenja) koju sam predao dana 12.10.09. tj. odgovor na moju Žalbu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sada jedine aktivne udruge su na području Zagreba, u Splitu ima jedna ali trebalo bi ih malo aktivirati što imamo u planu.

Na stranicama Večernjeg lista postoji "očev blog" na kojem se redovito objavljuju teme sa komentarima pa se možete javiti i opisati svoj slučaj.

Također pogledajte stranicu Udruga-dijete-razvod na kojoj možete pročitati korisne savjete te stupiti u kontakt s udrugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da se nije javio još nitko tko je gledao emisiju.Ako sam dobro shvatila, Vi niste plaćali zadnjih 5 godina.Nije na meni da sudim,ali imate još male djece 3 ili 4?Kako ste mislili uzdržavati svu tu djecu,a sina od tada 12.godina ste ostavili majci na brigu?Jedno dijete se možda dogodi,ali 3-4.Što se mene tiče Vaša bivša je u pravu,bori se za svoje dijete,dok se Vi borite za djecu iz novog braka.Svi smo mi ponekad bolesni,o djeci da i ne govorim,ali djeca se rađaju kada im imaš što dati.I ja sam razvedena,znam što je alimentacija,također ostala bez posla,ali se trudim sama izvući,ne plačem na TV,kao ni ostale majke djece kojima otac uskraćuje alimentaciju,svoje vrijeme i brigu za njih jer sada ima novi život.Možda sam bila gruba,ali to je stvarnost. :-o:place:8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

murphyijevzakon je napisao:

Što se mene tiče Vaša bivša je u pravu,bori se za svoje dijete,dok se Vi borite za djecu iz novog braka.Svi smo mi ponekad bolesni,o djeci da i ne govorim,ali djeca se rađaju kada im imaš što dati.I ja sam razvedena,znam što je alimentacija,također ostala bez posla,ali se trudim sama izvući,ne plačem na TV

 

Vrijedi li dijete iz prvog braka više nego djeca iz drugog?

Mislim da su sva djeca jednako vrijedna.

 

 

Prilog na tv-u nije prikazao pravi apsurd ovog slučaja, a to je da je ova država spremna poslati čovjeka u zatvor na 6 mjeseci, uz trošak od 54000 kn (pročitaj moj prijašnji komentar), ali nije spremna pomoći tim iznosom na drugi način.

Nikako ne opravdavam neplaćanje alimentacije, ali zakonodavac je kaznom zatvora namjeravao kažnjavati one koji namjerno izbjegavaju plaćanje, skrivaju imovinu, 'umanjuju' si prividno plaće... a ne one koji uistinu ne mogu platiti, ne osporavaju dug, pokušavaju riješiti problem...

 

Hoće li dotični nakon 6 mjeseci u zatvoru lakše riješiti dug?

Neće, a samo će se stvoriti novi problemi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi ste shvatili situaciju morate od početka pročitati moju "ispovijest" ja sam platio i moram na izdržavanje kazne a ne da nisam plaćao zadnjih 5 godina. Nemam za što plakati jedino za svojom djecom ja ne uskračujem alimentaciju jednostavno nemam više sredstava, okrenite se oko sebe i pogledajte situaciju u lijepoj našoj! Postavljeno je pitanje za besmislenost kazne što u situaciji kada roditelj stvarno nema sredstava za platiti uzdržavanje kao što ja nemam u ovom slučaju!Inače dajte svoj komentar a ne govorite "kao ni ostale majke" tj. u ime drugih!Pitam Vas što poslije zatvora nema posla, vodim se u kaznenoj evidenciji otkuda ću tada platiti na ime uzdržavanja dajte mi odgovor? Ja sam mojoj bivšoj ostavio sve kao i mom djetetu uložio sredstva i nisam pravio probleme oko podijele imovine zar to nije fer od moje strane Vi mi sigurno ne uzdržavate djecu pa imao ih desetero i nitko me nemože osuđivati na način ako nezna pravu istinu a o tome bih mogao pisti roman!A ako je netko bolestan neka se ide liječiti!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moji dragi forumaši od idućeg tjedna idem na izdržavanje kazne zatvora u trajanju od šest mjeseci odbili su moju Žalbu i više namam nikakvih prava!Moja bivša ostvarila je svoje snove, ali nije uništila moju obitelj i djecu pošto smo sada još jaći, i onda se pita da kakav sam ja to otac dijeteta koji sam plaćao za uzdržavanje i brinuo se prema svojim mogućnostima nadam se da joj je sada srce na mjestu! Pitam se šta očekuje poslije ovoga što mi je učinila a tuženik je moje vlastito djete "ljudi da li je to moguće"! A samo sam tražio razuman dogovor i razumjevanje i sve bi u miru postigli, novce koje sam potrošio na odvjetnike odlaske na rasprave bilo je dovoljno za podmirenje dugovanja uzdržavanja a sada od toga nema nitko ništa, žalost i tuga!!!Nisam od onih koji bježi od obaveza jer da jesam ne bih platio niti kunu,ali iz svega je jasno da je ovo samo osveta moje bivše koja dan danas nemože podnijeti razvod koji sam ja podnio i bio sam u pravu i nije mi žao a nadam se da će moje dijete danas sutra shvatiti situaciju u kojoj se nalazio i to pod pritiskom od strane zna se koga a nije svijestan prave istine s toga se sa razlogom pitam kakav će to biti susret oca i sina nakon učinjenog pozdrav svim forumašima dobra srca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa time da je besmisleno da čovjek koji se trudi plaćati alimentaciju ide u zatvor,jer se time ne rješava osnovni problem,ali isto tako treba takve probleme početi rješavati čim počnu,kada se svota nagomila još teže ju je podmiriti,a račune ne plaća dobra volja.Gospodinu želim da riješi svoj slučaj na što bezbolniji način,i svima njegovima više sreće u buduće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se od srca na Vašim podrškama, nazvao sam Županijski sud i da čekaju još odgovor vijeća, moram se javiti idući tjedan i reći im datum odlaska na izdržavanje kazne kako bi oni javili upravi zatvora i do tog datuma se moram javiti!Žao mi je moje djece ko da predosječaju nešto non-stop su uz mene ne mogu Vam opisati moje osječaje pa pustim i po koju suzu jako mi je teško u ovim trenucima...!!Uputio sam i moje pismo predsjedniku suda u svezi mog slučaja ako bude imalo kakve koristi! I da ne zaboravim od bivše sam dobio pismo u kojem je obračunala moje dugovanje sa upitom kada će dobiti svoje novce a nije rečeno novac za mog sina znači ona koristi novac u svoje svrhe a ne u korist djeteta i prijeti novom tužbom!Zakon je na strani majke sa djetetom a mi očevi koji nismo u mogućnosti ispunjavati svoje obaveze i nemamo doživljavamo traume koje štete našoj sadašnjoj obitelji gdje je tu kraj!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo moji dragi forumaši morate čuti situaciju kako rade naše institucije kada tražiš pomoć za svoju obitelj i djecu kada ideš na izdržavanje kazne zatvora a uz to i(ne)maš pravo po zakonu za socijalnu skrb. Dolazim prvo u CZSS koji su upoznati sa mojom situacijom i tražim popis dokumenata koji su mi potrebni kako bih ostvario bilo koji oblik pomoći jednokratnu pomoć, stalnu! Socijalna radnica kojoj se obraćam nezna isprintati popis dokumenata te se obraća svojoj mislim "prijateljici" za drugim stolom da ona pokuša i to sve traje pola sata na kraju dobivam "zgužvani papir", s obzirom na moju situaciju kaže da imam pravo na stalnu pomoć pošto se nalazim na izdržavanju kazne zatvora, potom uzima "šipak" sa stola i bez pardona nastavlja jesti i punim ustima razgovara sa mnom sve što mi je potrebno a to je "schindlerova" lista sada slijedi objašnjenje potrebna Vam je Zamolba, uvjerenje zavoda za zapošljavanje, Domovnice za mene, suprugu i djecu, Uvjerenje o posjedu zemljišta ured katastra "za sve članove", potvrda o visini dohodka- porezna uprava "za sve članove", Izjava o zajedničkom kučanstvu, Izvadak iz zemljišnih knjiga, Rješenje o nasljeđivanju!, Prihod obitelji prosjek prihoda predhodna tri mjeseca, Potvrda HZZMO i "šlag" na kraju potvrda o vlasništvu registriranog osobnog vozila MUP-a kada to sve pribavite donesite u centar! Odlazim pribaviti dokumentaciju u kratko dolazim u MUP službenica govori morate napisati Zahtjev predati i dođite sutra kada bude potpisano, dolazim u Općinu za izvadak iz zemljišnih knjiga ista situacija dođite za pet dana dobro ako Vam je hitno dođite sutra! E sad opet u CZSS tražim moju socijalnu radnicu ups... uzela je dva dana godišnji dođite idući tjedan ali možete predati dokumentaciju na protokol, predajem na protokol i tražim potvrdu da mi je predmet zaprimljen službenica govori nije Vam to potrebno i na moje inzistiranje ponovo "kopira zgužvani papir" i uručuje! Na moj upit kada mogu očekivati Rješenje odlazi u drugu prostoriju ja čekam u hodniku i razgovara sa drugom službenicom "gospodin pita kada će mu biti riješeno" a ona se počne doslovce smijati na moj komentar "pa tu je u pitanju troje malodobne djece" i nadvikuje se iz kancelarije (umjesto izvolite gospodine uđite kako Vam mogu pomoći"! da ću se načekati, potom pitanje koliko Vaša supruga ima primanja od porodiljnog ja odgovaram da jedini naši prihodi su od porodiljnog 1.660,00kn i dječiji doplatak a onda otresito ne da nemam pravo već da neću dobiti pomoć! A nije niti upoznata sa situacijom i već zna ishod? Okrenem se i odem, dolazim sa dokumentacijom za pomoć od Općine koju nisu riješili od prošle godine! Prilažem novu dokumentaciju tražim pravnicu koja vodi moj predmet nema je na godišnjem do daljnjeg, možete ostaviti na protokol, čekam da se neko pojavi nema nikog, odlazim u kacelatiju pitam da li mogu zaprimiti moje dokumente službenica odgovara sačekajte gospođu koja radi na šalteru, izlaze vjerovatno na "marendu"!a službenica dovikuje iz WC-a daj ti zaprimi samo udri pečat i datum, tražim potvrdu o primitku odlazi u drugu prostoriju sa mojom dokumentacijom i "kopira moju kuvertu u kojoj se nalazi dokumentacija" izvolite to Vam je potvrda!! A imao sam u dva primjerka moje Zamolbe koje se potvrđuju o primitku i jedna se daje meni! Postavljam pitanje o kakvoj je tu pomoći riječ Zakoni govore jedno a institucije drugo! Kakvo je to ponašanje službenika koji se smiju nad sudbinom nas nemočnika! Kakvi smo to postali ljudi? Ima li tu kraja! Ovo je primjer čistok bezvlađa i takvi ljudi ti kroje sudbinu pošto si nemočan i nitko te neće saslušati žalost, tuga, čemer, jad..... Molio bih moje forumaše na komentar veliko Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponašanje svih državnih službenika uglavnom se uklapa u to što si opisao (čast iznimkama!), a svakako je još gore kada kao otac dođeš na CZSS gde postoji institucionalizirano nepovjerenje prema muškom rodu.

 

 

 

Imam savjet za tebe.

Vrijeme u zatvoru iskoristi za stavljanje svoje kompletne priče na papir.

Možda se nađe netko zainteresiran da ju objavi,pa dobiješ koju paru, a oni koji su te gazili čitat će o svojoj sramoti u knjizi. Ipak je u tvojoj priči prikazano puno maligne ćudi svih tih državnih institucija koje stalno pričaju o brizi za građane, a naročito djecu. Vjerojatno bi ti i udruge očeva mogle pomoći.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

žao mi je ne mogu vam pomoći.zbilja neznam kako psihički izdržavate ja imam samo 3 predmeta na sudu hrpu ovrha itd. nije mi bajno ali vama? ... noćima ne spavam zbog nepravde koja mi je nanesena uglavno sam bio naivan pa mi se sve izdogađalo.Što se tiče zakona nikako mi se ne podudaraju sa voljom koju bih ja htio provesti i stalno tražim rješenja kako krivce dovesti pred pravdu.ne bih se htio puno mješati pročitao sam cijelu vašu priču ne mogu se načudit da netko može zbog razloga kakav je vaš završiti u zatvoru.Nemoguće!!!! negdje postoji velika greška. Koliko sam shvatio vi ne "plačate" alimentaciju za svog sada već punoljetnog sina i vaša još nebivša žena vas je stjerala u zatvor,?nisam zlonamjeran (samo iskustvo)tako drastične mjere mogu vući samo osobe koje bi trebale ići psihologu ili psihijatru (redovito).Osoba koja ugrozi život i egzistenciju četvero malodobne djece (znamo tko je to) i to "SVJESNO" (barem ako sam dobro shvatio priču) na može se reći da je baš zdrava u glavi .Djeca su preslika roditelja zato vaš sin postupa po navodima majke (ne zna drugačije).Nije lako čeka nas puno borbe ja imam još najmanje 10 godina suđenja ako budem imao sreće(suđenje=agonija) vama želim puno živaca da izdržite i što prije dođete kući.Nemojte mi molim vas što zamjeriti vaša priča mi je bila kao neki film pa sam morala napisati dva slova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se na Vašem osobnom mišljenju samo bih htio obrazložiti u svezi plaćanja! U tome leži problem ja sam plaćao i plaćam za uzdržavanje imam zaostatke nekih godinu dana pošto iskreno nisam u mogućnosti izvršiti svoje obaveze prema malodobnom sinu koji uopće nema kontakte sa mnom a razlog leži u (ne)odgoju majke koja vodi "kolo" jer njezin interes je samo novac a drugih osječaja nema poznato mi je pošto sam i živio sa takvom osobom koja gleda vlastiti interes i nije ju briga za druge!Drugo ja sam stavio naglasak na besmislenost kazne što u situaciji kada roditelj nije u mogućnosti platiti na ime uzdržavanja i ako stvarno nema tih sredstava kao što je u mom slučaju a pogotovo nisam nikada osuđivan i kažnjavan a sada se vodim u kaznenoj evidenciji! Treće ostao sam bez stalnog zaposlenja, moja obitelj i djeca na socijalnoj skrbi, koji isto tako nemaju sredstava za njihovo plaćanje a po zakonu su dužni brinuti se o obitelji i djeci (oni neće "kazneno" odgovarati)!!, jednostavno ti kažu da CZSS nema novaca! A kada ja kažem da nemam i priložim dokumentaciju koja opravdava moje istinite činjenica i navode e' u tom slučaju ja moram u zatvor! Postao sam u ovoj situaciji jači a snagu mi daju moja djeca a moja bivša ako nije u stanju brinuti se za jedno dijete neka brigu i skrb prepusti meni nemamo ništa ali imamo veliko srce za djecu. I na kraju ta dotična osoba je jedinica živi u "kućerini" kod svoji roditelja (i ja sam investirao svoja sredstva u istu)roditelji primaju dvije mirovine, ona je stalno zaposlena i to solidna primanja a da ne spominjem njihovu "djedovinu" znači materijalno i stambeno situirana! Ja sam izašao sa svoja dva kofera da bi nakon izvjesnog vremena još nismo bili rastavljeni dovela drugog na moju imovinu koju smo zajednički stekli, ali nisam tražio ništa ostavio sam sve svom djetetu. I bez prethodnog dogovora direktno na sud(do sada su je zastupala tri odvjetnika) ugrozila egzistenciju moje sadašnje obitelji koja to nije zaslužila u niti jednom pogledu, a sve se moglo riješiti za stolom kao normalni ljudi i pronaći adekvatno rješenje bez ovakve situacije u kojoj se nalazim! Prije par dana poslala mi je pismo u kojem je napravila obračun koliko sam njoj dužan a ne djetetu i ako ne platim da će podnijet novu tužbu! To je čisti vid ljubomore i zavisti ne može "dotjerati" svoj život kako treba onda čini "grijehe" meni i mojoj obitelji samo mogu reći sramotno! To je to dragi moji forumaši prosudite sami iz moje priće kome možete vjerovati a kome ne! Sve je napisano mojom rukom i izraženi su moji istiniti navodi kao i iskreni osječaji s toga dobro "progledajte" prije svakog stupanja u novu bračnu zajednicu danas nema više iskrene ljubavi to je samo "farsa" a mi se smijemo na "predbračne ugovore" treba se osigurati da ne bi doživjeli kao ja da ne ostanete bez ičega pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenje jednog smrtnika koji se isto bori za pravdu:moramo se boriti i snagu crpit iz istine za koju se borimo .Osobe kakva je vaša žena treba stjerati u kut oduzimajući joj sredstva (njima novac znači moč)takvi ljudu osjećaju se jaki samo kad imaju novaca jer neznaju za nikakvu drugu vrijednost,ako je tako dobrostojeća zašto je promijenila tri odvjetnika ?jer valjda vide da nije baš čista.netreba bit osvetoljubiv ali sam se naučio da izlazeći iz teške situacije moram tražit zadovoljštinu mislim da bi bilo najbolje vratiti vašoj ženi "istim udarcim kojima je ona vama zadala toliko boli i patnje drugačije se je nećete nikada riješiti imate svoju obitelj pa nećete valjda provesti pola života gubeći snagu na jednu takvu osobu potezi su drastični koje treba učiniti i ostavljaju traga na čovjeku za cijeli život kao i vaša zatvorska kazna .mora postojati nekakav način da se i jednoj takvoj osobi stane na kraj nemoguće da niti u jednom kutu zakona nema neki dio koji priča o takvoj vrsti ljudi i takvoj vrsti dijela koji se čine drugim osobama Kraj.vašu sam priču pročitao jedno večer drugi dan sam se probudio sa tom pričom u glavi nisam osoba koju se dojme jako stvari ali ova vaša priča...zato vas molim da mi što ne zamjerite. Glava gore!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

14.11.2009. | 15:05

 

Zadarski sud nema milosti za neodgovorne roditelje, što se pokazuje

Zbog neplaćanja alimentacije 11 Zadrana sjedi iza rešetaka

Predsjednik Općinskog suda Marijan Bitanga u svojoj sudnici nedavno je doživio da jedan otac, prije izricanja presude, na stol izbroji 48 tisuća kuna zaostataka za alimentaciju koju nije plaćao godinama i u zadnji trenutak izbjegne zatvorsku kaznu

PIŠE: ANA VUČETIĆ ŠKRBIĆ/EPEHA

 

Kada je početkom prošle godine u Hrvatskoj izmijenjen Obiteljski zakon, jednom zauvijek država je konačno odlučila stati na kraj neplaćanju alimentacije. Neodgovorni roditelji koji godinama nisu izvršavali obveze prema svojoj djeci postali su problem sudova, a neplaćanje alimentacije kazneno djelo zbog kojeg se odlazi u zatvor.

 

Samo u Zadru, Općinski je sud zbog neplaćanja alimentacije iza rešetaka već poslao 11 očeva! Svi oni prvo su bili osuđeni na uvjetne kazne i dobili drugu priliku da u roku od tri mjeseca plate svoje zaostatke. Priliku nisu iskoristili, uvjetna kazna je opozvana, a zbog povrede dužnosti uzdržavanja završili su u zatvoru.

Plaćanje u sudnici

 

Ovako rigorozna politika zadarskog suda, koji je postao poznat po tome da nema milosti za neodgovorne roditelje, pokazala se kao vrlo efikasno rješenje u neplaćanju alimentacije. Koliko učinkovit može biti strah od zatvora, iz prve ruke zna predsjednik Općinskog suda Marijan Bitanga. U svojoj sudnici nedavno je doživio da jedan otac, prije izricanja presude, na stol izbroji 48 tisuća kuna zaostataka za alimentaciju koju nije plaćao godinama i u zadnji trenutak izbjegne zatvorsku kaznu.

 

- Odlazak u zatvor pokazao se kao jedini način kojim ih se može natjerati na izvršavanje obveza. Iako prvo idemo s uvjetnom kaznom, jer dijete nema nikakve koristi od oca koji sjedi u zatvoru, štoviše tad je još i na trošak državi, većina njih to ne shvaća ozbiljno i ignorira presudu. Naime, prije su parnice trajale godinama, a uvjetne kazne rijetko su se opozivale. Više nije tako, sad su došla puno ozbiljnija vremena za neodgovorne roditelje - kaže Bitanga.

 

Njegove riječi potvrđuje i sudska statistika: u zadnje dvije godine zadarski sud opozvao je rekordnih 35 uvjetnih osuda zbog neplaćanja alimentacije, što je više od polovice slučajeva. Ni kad jednom odsluže kaznu, priča nije gotova jer ih čekaju građanske parnice kroz koju će se dijete naplatiti. U Hrvatskoj alimentaciju trenutačno ne prima čak 120 tisuća djece. Od 82 tisuće jednoroditeljskih obitelji u kojima odrastaju, najteže je ženama koje su živjele u izvanbračnim zajednicama i koje, unatoč dokazanom očinstvu, za svoju djecu ne mogu izboriti alimentaciju.

 

Jedna od njih je Lidija. Majka dviju djevojčica prvu alimentaciju za stariju kćer primila je tek kad je dijete napunilo devet godina.

- Prvo sam se bojala išta poduzimati i tražiti jer je otac bio problematičan i nasilan, a ja nisam imala novca za plaćanje odvjetnika i sudovanje. Tražila sam pomoć u Centru za socijalnu skrb, ali tamo su me odbili jer sam se preselila k majci u zajedničko kućanstvo pa smo djevojčice i ja izgubile prava. I kad više nisam mogla, skupila sam hrabrost i javila se Odvjetničkoj komori.

 

Čula sam kako samohrane majke preko njih mogu dobiti besplatnog odvjetnika koji ih zastupa na sudu i pomaže u dobivanju alimentacije. Tako je i bilo, brzo sam dobila odvjetnika i počelo je suđenje - kazuje Lidija, koja je na sudu doživjela dobro poznatu epizodu s kojom se susreće 90 posto majki dok pokušavaju utjerati alimentaciju: otac pokajnički moli suca da ga oslobodi plaćanja jer on nema ni za svoje potrebe, a kamoli još za dijete.

 

- On je pred sucem samo kukao kako nema novca ni imovine i da ne može plaćati alimentaciju. Čak nije želio reći kolika mu je vojna mirovina i ostala primanja, niti ga je sudac to pitao, što me posebno začudilo. Na kraju je rekao da će davati 700 kuna mjesečno, ni lipe više od toga. Bilo je uzmi ili ostavi. Što ću, nisam imala izbora pa sam pristala na tu mizernu svotu računajući kako je bolje da kćerka išta dobije - kaže Lidija, nezaposlena i bez ikakvih primanja.

Ćelija kao rješenje

 

Nakon svega što je proživjela, kaže, zatvorska kazna za neodgovorne očeve jedino je rješenje koje joj se čini dovoljno učinkovito. Beskrajna borba jednostavno nema smisla, pomisao na ćeliju puno brže djeluje.

 

- Ali, prije zatvora, neka im država sjedne na svu imovinu i tako nadoknadi djetetu sve što mu otac nije želio plaćati godinama - završava Lidija.

 

S pričama poput Lidijine svakodnevno se susreće Goran Pavelić iz Udruge samohranih roditelja, na čija vrata stalno kucaju majke, ali i poneki otac tražeći pomoć. Među njima je bila i žena iz Slavonskog Broda čiji je slučaj pokazao svu nakaradnost pravosuđa kad je u pitanju alimentacija u Hrvatskoj, kaže Goran. Nakon razvoda, ona je sudskim putem od bivšeg supruga pokušala izboriti alimentaciju za njihovo petoro djece. I uspjela je. Jedini je problem bio što je sudac odredio alimentaciju u visini od nevjerojatnih 50 kuna, točnije 10 kuna po djetetu?!

 

Kako je poslije objasnio sudac, žena je što prije htjela završiti sudski postupak i rekla mu da presudi što god hoće, samo neka se suđenje jednom okonča. On je to, očito, shvatio doslovno. Alimentacija i kako doći do nje, uvjerljivo je problem broj jedan samohranih roditelja u Hrvatskoj, kaže Goran, koji već 15 godina, što preko udruga, što kroz saborske odbore, pokušava progurati ideju alimentacijskog fonda.

 

Bez novca, neriješenog stambenog pitanja i u pravilu opterećeni kreditima, većina samohranih roditelja ni ne zna koja su njihova prava, a kamoli kako se izboriti za alimentaciju. U čak 95 posto slučajeva riječ je o majkama koje su najčešće podstanari jer je sva imovina ostala u vlasništvu muža.

- Koliko brzo ćete doći do svoje alimentacije u Hrvatskoj ovisi o tome koliko imate novca. Ako možete platiti dobrog odvjetnika, utjerat ćete svoja prava. Ako ne, onda morate preko Centra za socijalnu skrb, ali tada sve ide puno sporije.

 

Roditelj koji radi dva posla da bi prehranio dijete teško ima vremena obilaziti 20 različitih adresa da bi ostvario svoja prava. Vjerujte mi, obiteljski zakon i sve što u njemu piše, znam napamet. Ali, u praksi još puno toga treba zaživjeti - kaže Goran Pavelić.

 

Iako zakon ne može biti jasniji, prava drama počinje kad alimentaciju treba naplatiti. Očevi se prvo ne odazivaju na sudska ročišta, a kad se i pojave u sudnici, većina ih se naglo pretvori u socijalne slučajeve koji nemaju novca za isplaćivanje alimentacije. Na sudu prikazuju kako nemaju plaće ni drugih primanja, a neki očevi pribjegavaju krajnje “dosjetljivom” i ekstremnom rješenju da cijelu svoju imovinu, poput stana ili zemljišta, prepišu na “babe i stričeve”, odnosno nekog od članova obitelji, kako bi izbjegli plaćanje alimentacije za vlastito dijete.

 

- Još uvijek ima “mudraca” koji to pokušavaju u sudnici, ali to im više ne prolazi jer sud sada ima uvida u pravo stanje stvari - zaključuje Bitanga.

Detektivi u potrazi

 

Kako država nije imala brze instrumenate kojima bi nesavjesne roditelje natjerala da se pojave na sudu i počnu plaćati, u prazan su prostor uskočile privatne detektivske agencije koje kao svoju djelatnost reklamiraju i utjerivanje alimentacije.

 

Za 200 kuna po satu rada, privatni istražitelji mogu locirati nesavjesnog roditelja, imaju pristup podacima o njegovu imovinskom stanju, radnom mjestu, pa čak i njegovu poreznu prijavu. Sve to može biti iskorišteno kao pravovaljan sudski dokaz jednom kad počne postupak.

Država uskače

 

Dok se novac ne utjera od oca, djetetu simbolično, sa 500 kuna mjesečno pomaže država, ali tek nakon što se protiv neodgovornog roditelja podigne kaznena prijava za zanemarivanje. Iz proračuna Ministarstva zdravstva centra za socijalnu skrb lani su isplatili više od 11 milijuna kuna na ime tog privremenog uzdržavanja, a ove će godine ta brojka biti puno veća.

Očevi ne žele plaćati

 

Centar za socijalnu skrb prva je adresa na koju se mora obratiti samohrani roditelj ako želi ostvariti pravo na alimentaciju svog djeteta. Otkad je izmijenjen Obiteljski zakon, upravo centri prijavljuju neplatiše Državnom odvjetništvu koje podiže kaznenu prijavu.

 

- Priča o alimentaciji se puno promijenila u zadnjih godina dana, a sve je krenulo nabolje kad su centri dobili nalog da potiču roditelje na podizanje tužbi. U najvećem broju su to očevi, ali imamo i nekoliko majki protiv koje smo pokrenuli postupak zbog neplaćanja - kaže ravnatelj zadarskog Centra za socijalnu skrb Tomislav Orović, koji upozorava kako se borba za alimentaciju na kraju često puta pretvori u obračunavanje majke i oca.

 

- Očevi ne žele plaćati alimentaciju pod izlikom da neće davati novac bivšim suprugama. A zaboravljaju da se tu radi samo o zaštiti interesa njihova djeteta - kaže Orović.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši ovo je članak iz "Slobodne dalmacije" ja ovdje komentara nemam iz razloga opet se ponavlja ista situacija gdje nema odgovora "što ako roditelj nema sredstava, nema nekretnina, nema pokretnina što u tom slučaju"!! da li i on mora ići na izdržavanje kazne??????? Puna "usta" hvale izgleda da će morati posebno graditi zatvore za roditelje koji ne plačaju alimentaciju jedino što je meni teško u sadašnjoj situciji da mi roditelji koji nismo u mogućnosti izvršavati svoje obaveze prema djeci sada smo "kvalificirani kriminalci" a oni koji su pokrali doslovce milijune ne odgovaraju dobivaju uvjetne osude a zašto! zato što naš sustav ne funkcionira i zakon nije isti za sve? A kao drugo imaju keš za platiti sve institucije koje su korumpirane žalosno ali istinito! Brojka od 120 tisuća roditelja da ne plačaju alimentaciju stvarno je zastrašujuća samo ne znam da li će imati dovoljno mjesta u zatvorima! I "primjer" sutkinje koja donosi rješenje za plaćanje alimentacije za petero djece u iznosu od 50,oo kn(10 kuna po dijetetu)! Moji forumaši ovo je strašno iz svega iznesenog u ovoj "priči" nema veze sa mozgom i ne vidim tome kraja pošto ima puno nejasnoća i "rupa" u ovom zakonu treba velika promjena uništavaju se doslovce obitelji sa jedne i druge strane moje osobno mišljenje. Hitne promjene zakona!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto stigla i poslovnica FINE u sudnicu tako je valjda brže i efikasnije .To je zrcalo našeg zakona po kojima se sudi i donose sudske presude a tek ponašanje u sudnici kad stojite ispred vrata pa slušate kako se "ekipa "unutra smije a vi vani neznate hoćete li imati krov nad glavom,sigurno se ne smiju vicevima, što pomisliti nego da se smiju na vaš račun.

Zakon očito ne fukcionira dobro ali za to bi trebalo par "moderatora" da ga "puno"preprave na žalost vidi se iz prakse da sustav ne radi valjano pogotovo tko ga osjeti na vlastitoj koži.

Ako smijem dopustiti si pitanje.Hoćete li vi nakon izdržane kazne zatvora biti oslobođeni tih dugovanja zbog kojih služite zatvorsku kaznu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa tu i leži problem dug ostaje a iz proračuna Ministarstva zdravstva centra za socijalnu skrb sa 500 kuna mjesečno pomaže država za moje dijete i to najviše tri godine dug koji ja trebam vratiti! Iz članka:"Ni kad jednom odsluže kaznu, priča nije gotova jer ih čekaju građanske parnice kroz koju će se dijete naplatiti",tu su i ovrhe ako imaš nešto u posjedu pokretnine, nekretnine, gledaju na sve načine da naplate. Ja sam priložio potrebnu dokumentaciju koja opravdava da nemam ništa u posjedu da sam ostao bez stalnog zaposlenja upravo iz tog razloga i sud donosi rješenje da se ukida uvjetna osuda te se upućujem na izdržavanje kazne zatvora! I to je za ljude samo to nije riješenje pošto moja djeca ostaju bez svog oca koji se skrbi za njihovo uzdržavanje a isto tako moje dijete za kojeg plaćam uzdržavanje ostaje bez sredstava kao i moja obitelj na socijalnoj skrbi koji nemaju sredstava za njihovo uzdržavanja! Sve ovo nema smisla ali moram živjeti sa tim kako bih održao svoju obitelj iako prolazimo kroz traume, depresije mogu slobodno reći pravi "pakao" a iz svega može se zaključiti da država ne skrbi za nas "male" ljude koji samo želimo jedan normalan život sa puno ljubavi i razumijevanja!Ne bježim od svojih obaveza ali kad nemam onda stvarno nemam i jednostavno ne mogu ali to nikoga nije briga ko dobija a ko gubi i gdje je tu svemu kraj....!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poznati iluzionist ‘vodi bitku’ s institucijama kako bi mogao viđati svog sedmomjesečnog sina

 

ZAGREB - Mjesecima ne mogu vidjeti svoga sina, a i mojim roditeljima je zabranjeno viđati ga - kaže Goran Rek, poznati iluzionist poznatiji po umjetničkom imenu M. G. Taylor.

 

Goran Rek, naime, mjesecima obilazi razne institucije, od Centra za socijalnu skrb, preko Ureda dječje pravobraniteljice do Općinskog suda u Zagrebu kako bi dobio priliku vidjeti svog sedmomjesečnog sina rođenog 2. travnja, a kojega zbog zabrane djetetove majke Anje Dulčić ne može vidjeti od 4. svibnja ove godine.

Sudske pogreške

 

- Žalio sam se na odugovlačenje postupka. Moji roditelji i ja izvanparično smo podnijeli zahtjev za susrete i druženje s djetetom, no na sudu su u slučaju tog zahtjeva napravili tri pogreške - priča Rek. - Najprije su napisali pogrešan datum, zbog čega je zahtjev odbijen, a kad smo intervenirali zbog toga i tražili da isprave svoju pogrešku, sudska savjetnica Dubravka Babić nam je rekla da ne može ništa i da napišemo žalbu Županijskom sudu. Na kraju smo podnijeli novi zahtjev jer je to bilo brže od žalbe. A onda su ponovno pogriješili - napisali su pogrešnu adresu mojih roditelja pa je poštar vratio dokument.

Google oglasi

 

 

 

Rijetki susreti

 

Također su napisali i krivo ime majke moga sina, pa su nam ponovno odbili prijedlog i prolongirali ga za 4. prosinca, a tada će biti punih sedam mjeseci da moji roditelji ne mogu vidjeti svoga unuka - dodaje ogorčeno Rek.

 

- Samo gubimo vrijeme, a stručnjaci s kojima sam se savjetovao kažu da nikada nisu vidjeli toliko propusta u jednom predmetu koji još nije niti stigao do prvog ročišta. Sumnjam da ljudi na pozicijama utječu na moj slučaj - kaže Rek čija je nesuđena supruga zapravo direktorice poliklinike Suvag Adinde Dulčić.

 

- U devet tjedana, otkako je Centar donio rješenje, sina sam vidio tri puta po pola sata. A u tim rijetkim trenucima dok boravim s djetetom izložen sam stalnom maltretiranju i ponižavanju - priča Rek kojemu se i zakazani susreti sa sinom otkazuju.

 

- Osim toga, Ksenija Ranogajec Benaković, žena koja je bila u nadzoru, nedavno je iznenada odstala od slučaja iz ‘privatnih razloga’. Ne znam je li i na nju izvršen pritisak, ali znam da njeno mišljenje bitno utječe na presudu. U telefonskom razgovoru mi je rekla da su se o njoj raspitivali - priča otac. - Sada smo dobili novu nadzornicu Ivanu Teskeru, a kada smo se 30. listopada majka mog djeteta Anja i ja trebali s njom upoznati, Anja se nije pojavila, već je umjesto nje došla njezina odvjetnica Ljubica Matijević Vrsaljko. I ljude u Centru su razljutili njeni stalni izgovori i nedolasci - dodaje Rek.

 

Poznati iluzionist kaže da ni sam ne zna kako su stvari krivo krenule. Bio je u višemjesečnoj vezi s Anjom Dulčić, a od kolovoza do studenoga 2008., u sklopu njegova posla, bili su na krstarenju. Anja je, kaže, da bi mogla ići s njim koristila lažno bolovanje pod izgovorom da mora čuvati trudnoću.

Političke intervencije

 

Kad su se vratili u Zagreb 1. studenoga, planirali su svadbu i radili pozivnce, da bi ga, kaže Rek, 4. studenoga nazvala Anjina majka Adinda i rekla da ‘vjenčanja neće biti ’.

 

Kaže da je majka Anji zabanila susrete s njim da bi na jedinom sastanku, u hotelu Sheraton, sjedila dva stola dalje. Nakon toga počeo je, kaže, ponovno kaos. Negdje 16. siječnja, Anja ga je zvala da dođe po nju jer ne može više s majkom. Otišao je i doveo je k sebi gdje su živjeli do sredine veljače, kad je on otišao na službeni put, a ona k majci da ne bude sama jer je bila trudna. Kad se vratio, stvari su krenule po starom.

 

- Imam saznanja o brojnim intervencijama trećih osoba na političkim položajima u ovaj slučaj. Mojih desetak posjeta Centru u šest mjeseci rezultirao je tek s dva nekvalitetna susreta s mojim sinom. Zatražit ću od USKOK-a da ispita kako neki zloupotrebljavaju svoj položaj. Ne znam više što da učinim. Samo želim viđati i zaštititi svoje dijete - zaključio je Rek.

 

 

Uvredljive SMS poruke i ucjene

 

- Nakon djetetova rođenja Adinda Dulčić tražila je da se Anja vrati kod nje jer je ona završila medicinsku školu pa zna bolje previjati dijete od nas - kaže ogorčeno Rek.

 

- Kad se dijete rodilo, otišao sam po njega u bolnicu sa svojom majkom, ali mi je Adinda tada uzela dijete i odvezla ga kući u službenom autu poliklinike Suvag. Moji roditelji i ja bili smo šokirani tim postupkom. Dijete mi je već u prvom tjednu života osjetilo korupciju - kaže Rek.

 

- Uslijedila je svađa o djetetovu imenu, pa je na kraju o njegovu imenu odlučio, na našu sramotu, Centar za socijalnu skrb. Zbog tog sukoba uslijedili su i uvredljivi SMS-ovi te ucjene mojim roditeljima u smislu ako me ne nagovore da pristanem na ime koje ona hoće, onda će im zabraniti viđanje djeteta. Te prijetnje su se nastavile i dalje, a onda je uslijedila tužba koju je pokrenula protiv mene i u kojoj traži 4000 kuna alimentacije i zabranu pristupa djetetu. Za cijelo to vrijeme uskraćivala mi je viđanje sina, a bilo je i drugih provokacija. Primjerice, kad sam tražio da mi da broj svog računa kako bih plaćao za djetetovo uzdržavanje, ona je to odbila.

 

Zbogsavjeta što da činim zvao sam i Ured dječje pravobraniteljice i savjetovali su mi da otvorim dječju štednju. Učinio sam i to, ali mi onda nije htjela dati broj djetetova JMBG-a, nego je rekla da idem u MUP i tamo tražim informaciju. Sada ne daju ni da krstimo dijete jer su one, kako kažu, deklarirane članice SDP-a i ateistice - ispričaoje Rek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kažete da nemate novca da biste za dijete izdavali za uzdržavanje u cjelosti. Imate li kakve pokretne ili nepokretne imovine, npr. vikendicu, automobil, plovilo, umjetnine, itd? Ako imate, a to Vam nije nužno potrebno za svakodnevni život, onda tu imovinu možete prodati i namiriti tako dugovanja prema svojem djetetu. Isto tako, ako od imovine ostvarujete kakvu dobit, to Vam se također uračunava u prihod. Vaš imovinski status ne predstavlja samo ono što ostvarujete radom, nego i drugim načinima stjecanja dobiti. Sud Vam je odmjerio strogu kaznu, a istu je opozvao iz razloga jer niste poštivali uvjete koje Vam je sud izrekao. Zasigurno su, proed nepovoljnog imovinskog stanja i osobnih okolnosti koje ističete kao za Vas olakotne, postojale i otegotne okolnosti koje su dovele do ovakvih posljedica. Možda ste, npr. namjerno dali otkaz da biste se ekonomski oslabili i tako bili u nemogućnosti izdavati za uzdržavanje, što rade mnogi koji misle da bi taj novac potrošile njihove bivše supruge za svoje potrebe. Ili ostvarujete druge prihode koje niste prikazali sudu, ili imate prihode koje ne želite dati za uzdržavanje, a oni nisu plaća od nesamostalnog rada. Ili imate kakve imovine na temelju koje ostvarujete prihode. Ili imate imovine koja vam ničemu ne služi. Sudovi jesu strogi, ali nisu nepravedni, i zasigurno su suci pravilno odmjerili sve okolnosti koje Vam idu u prilog, kao i one koje su protiv Vas. Sudovi su Vam kroz zatvorsku kaznu dali i jednistvenu priliku da u periodu od 11 mjeseci mirno o svemu razmislite. Dok god dijete raste i razvija se, ima šanse da sa njime ostvarite korektan roditeljski odnos, a to nećete polovičnim izdavanjima za uzdržavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgleda da gospodin "Veteran" je samo veteran na Vaš komentar ne bih se "htel mešat" i ne stavljajte svoje riječi u "tuđa usta" možda ovo možda ono! Ubuduće malo bolje čitajte i koncentracija na bitne stvari vidim da niste pročitali u dovoljnoj mjeri da bi Vas moj slučaj zaintegrirao! A što ja imam ili nemam to možete pronaći u mojoj poreznoj kartici na sudu a Vaših pravnih savjeta već imam pun "kufer", gdje ste bili kad je "grmilo"! Ako niste čovjek dobre volje i nemate dobre namjere nemojte se javljati u moj forum zbogom i molio bih malo više kulture za ubuduće ovo su ozbiljne stvari ovdje se radi o mojoj djeci a ne Vašoj i ko ste Vi da Vam se ja moram opravdavat, jako ste me povrijedili kao čovjeka! I nisam "životinja" kako stoji u potpisu!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pollentia opet ja nešto me muči .Vi ste dobili zatvorsku kaznu jer ste dužni državi koja za vašeg sina isplaćuje toliki i toliki iznos u kunama mjesečno O.K. dužni ste nekoliko desetina tisuća kuna nije toliko bitno koliko je (meni barem bitno) LIŠENI STE SLOBODE osnovnog ljudskog prava (a mislim da okolnosti kako navodite da ste kasnili samo godinu dana prije je sve podmireno cca ne bi trebale uzrokovati takove mjere naplate duga,)na stranu moje mišljenje o slobodi želim reći da je razlika od slučaja do slučaja i nisu svi očevi i sve majke iste zato bi barem pri lišavanju ljudi slobode na takav način trebalo malo podrobnije provjerit situaciju. CZSS se skrbi isključivo za egzistenciju vašeg djeteta sina, pa bi jedna u stavkama zakona (prije donošenja tako teških odluka- lišavanja slobode- prema roditeljima koji plačaju alimentaciju) možda trebala biti da se ispita egzistencija i način života osobe za koju se plaća alimentacija u koliko osoba ne ovisi toliko o tom novcu znači da sve funkcionira normalno pa se i to uzme u obzir .Mislim da znalci o zakonima rade dobre zakone ali možda zbog tih pustih rupa u zakonu treba slati nekakve nove prijedloge dopunjavati taj isti zakon da ne dolazi do takvih još gorih egzistecijalnih problema za društvo i državu .Ne znam jeste li me uspijeli što razumijeti .Što mislite o međunarodnom sudu za ljudska prava odluka u HR je donesena na temelju Zakona RH možda bi se ti zakoni mogli doraditi možda griješim volio bih znati postoji li kakvo riješenje na međunarodnom zakonu što se tiče vašeg lišavanja slobode

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Totalno u drugom smjeru, da se razumijemo ovo je gotov čin za mene ja sam samo stavio svoj naglasak na besmislenost kazne za roditelje koji nisu u mogućnosti plaćati za uzdržavanje to znaći da nemaju sredstava da nemaju nekretnina da nemaju pokretnina doslovce "goli i bosi"!!! A ovo sve drugo nabrajanje je suvišno ovo je samo moja priča sa "sretnim završetkom" a to je zatvor. I to je za ljude ali najvažnije je da te neko opet čeka to je ono što ti daje snagu i borbu za životom.

 

 

MOLIO BIH FORUMAŠE VIDIM DA OVO PRELAZI I NEKE "ODREĐENE GRANICE" STVARNO MI JE ŽAO ISKLJUČUJEM SE IZ OVOG FORUMA ZA STALNO I VIŠE NE DAJEM ODGOVORE S TOGA VAS MOLIM DA MI VIŠE NE ŠALJETE VAŠE KOMENTARE HVALA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet krivo mišljenje!!!! Ja se nisam uopće na Vas naljutio! Ne znam zašto odmah donosite krive odluke a uopće se to ne odnosi na Vas! Pročitajte ispod...Dužnost mi ja da kažem još par rijeći, lako je donositi odluke i davati savjete pred gotov čin! Nitko se ne pita u ovom slučaju kako se osjećam ja kao otac petero djece i da moju djecu moram "ostaviti" u najtežim trenucima i to još malodobnu djecu sinove 6,4 i kćerkicu od godinu dana? Kako bi se Vi osjećali da Vam se obitelj "raspada", kako bi se Vi osjećali da nećete dočekati blagdane sa svojom djecom i u krugu svoje obitelji! Svi znamo komentirati ali u svim mojim objavama nisam od nikoga dobio podršku niti djelomićno riješenje u svezi moje "ispovijesti" jedina opcija koja je za mene ostala je zatvor! Niti jedna državna institucija nije reagirala a sami stavljaju svoje naglaske za brigu i skrb obitelji i djece a gdje je to u mom slučaju? Jednostavno više ne želim gubiti svoje vrijeme na ovom forumu pošto nisam dobio niti jedan adekvatan odgovor, samo kritike zašto ovo, zašto ono kao i same pretpostavke i nagađanja! Ja iskazujem svoju istinu i moj sadašnji status a drugi "pametuju" pošto se ne nalaze u mojoj "koži" i boli ih briga za sve, nema lakše nego sjesti uz kompjutor "e sad ću ja njemu napisati par rijeći pa neka si misli!" Zato nam i ide sve ovako općenito u životu jer ljudi ne razmišljaju da i oni mogu doći u moju situaciju i na isti način tražiti pomoć i savijete a dobijete ovo što sam ja dobio? Dalje nemam komentara

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pollentia je napisao:

....Dobio sam prije šest mjeseci da mi se ukida uvjetna osuda i da moram na izdržavanje kazne zatvora u trajanju od šest mjeseci do sada mi je dva puta odgođeno tako da neznam što učiniti a za mjesec dana moram na izdržavanje, ...

 

ovako je počelo u 7 mjesecu

 

pročitao sam sve redom, tako da ne bude kako pišem bez veze i razumijevanja

 

onome tko poznaje kazneni postupak, njegovo trajanje, pojedine faze, vrste sankcije, jasno je da ste u kaznenom postupku koji je vođen protiv vas zbog neplaćanja alimentacije, dobili uvjetnu kaznu i dodatni uvjet kojega niste ispoštovali, tj. niste poslani u zatvor već vam je dana prilika da ispunite svoju obvezu i pridržavate se nje ubuduće (po napisanom, ovisno o gradu gdje je kaz. postupak vođen i opterećenosti suda, ako ste prije 6 mjeseci dobili opoziv uvjetne, onda je to dosta stari kazneni postupak - negdje iz 2006, 2005 možda, samo nagađam..)

 

nakon toga je uslijedio postupak opoziva, a da se uvjetna opozove potrebno je ohoho vremena, jer se pruža mogućnost osuđenoj osobi da ipak plati u nekom drugom roku, a da postoji potpuna nemogućnost izvršenja, ta bi se obveza i ukinula

 

znači, sve ste to prošli, ništa od toga niste iskoristili, niste pokušali barem dio platiti, niste uvjerili sud da ne možete, niste dokumentirali svoje loše materijalno stanje o kojemu toliko pričate i u koje ste se po svemu napisanom sami doveli

 

i

slijedio je opoziv

 

ponovno se koristite svim sredstvima i odgađate odlazak na izdržavanje

 

i

to evo traje li ga traje

a vi ste sve pretvorili u melodramatičnu priću, bunite se na svaki post koji vam ne ide niz, već uz dlaku

 

baš me zanima i za koje razdoblje vas se neplaćanja teretilo, i koliko ste u vrijeme početka kaznenog postupka imali djece, a koliko sada ( od jednog sina došli ste do 4-5 djece i to male djece, koja su se znaći rađala u cijeloj ovoj vašoj frci kako ju vi prikazujete)

 

osim toga, ovdje ste samo vi iznijeli svoju stranu priće, druga strana ne

ne zna se ni što točno piše u presudama i odlukama pa da se može komentirati

 

sve ste ispucali od pravnih sredstava, ćak su vam,ovako napamet vremenski gledano, i odugovlačili sa donošenjem odluka opoziva i odlaska na izdržavanje, jer koliko vidimo, još uvijek ste izvan rešetaka, zar ne?

 

uvijek postoje dvije strane i nije sve baš onako kako se prikazuje

presuda nije donesena bez ijednog dokaza, a ako se ne varam imali ste i odvjetnika (to ste napisali negdje)

 

to je moguće i razlog zašto se nitko na forumu nije htio pravno uhvatiti u traženje pojašnjenja vašeg slučaja, pa vam je ostalo samo moraliziranje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija