Jump to content

neplaćeni dopust umjesto otkaza


meowth16

Preporučene objave

Poštovani,

ZOR kaže :čl.58

(1)Poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplačeni dopust.

(2)Za vrijeme neplačenog dopusta prava i obveze iz radnog odnosa ili u vezi s radnim odnosom miruju,ako zakonom nije drugačije određeno.

 

Dakle je naglasak na Vašem zahtjevu, što će reći da Vas poslodavac nemože "poslati" na neplačeni.

 

Temelj za ostvarivanje socijalnog i mirovinskog ossiguranja je plača odnosno doprinosi na istu. Kako to ida po zakonuma o socijalnom i mirovinskom osiguranju ,ne znam. pokušao sam pronaći. Logično bi bilo da ti poslodavac plaća doprinose i da ti ostvariš prava na soc. i mir. osiguranje, no jedan dio plačaš i ti iz svog dijela btutto plače. Kako ćeš to platiti a da plaču nisi dobio?

Po meni, "prljavo -Čisto " biste tu igru mogli odigrati tako da ti on isplati plaču, a ti muje vratiš.

Zbog gornjeg otiđi na socijalno i mirovinsko i raspitaj se. :pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meowth16 je napisao:

Da li postoji mogućnost da poslodavac uplaćuje doprinose za neplaćeni dopust tako da se djelatniku ne bi prekidao radni odnos, a da djelatnik ne prima plaću? :-?

 

ne jer radniku za vrijeme neplaćenog dopusta ne teče staž, odnosno poslodavac nije dužan uplaćivati doprinose za mirovinsko i zdravstveno, jer se radni odnos nalazi u mirovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i mene zanima nešto o toj temi.

 

nigdje nisam pronašla na koliko dugo radnik može tražiti neplaćeni dopust i da li razlog mora biti dobro obrazložen odnosno "dovoljan" da se neplaćeni dopust odobri. i tko to odobrava?

konkretno, išla bi u inozemstvo na godinu dana učiti strani jezik, a radim kao referent u drž.službi više od 5 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iriss je napisao:

i mene zanima nešto o toj temi.

 

nigdje nisam pronašla na koliko dugo radnik može tražiti neplaćeni dopust i da li razlog mora biti dobro obrazložen odnosno "dovoljan" da se neplaćeni dopust odobri. i tko to odobrava?

konkretno, išla bi u inozemstvo na godinu dana učiti strani jezik, a radim kao referent u drž.službi više od 5 godina.

 

 

Pošto kako navodiš radiš u državnoj službi, odgovor ti je u čl. 36. Koletivnog ugovora za državne službenike i namještenike, NN 93/08

 

"(1) Službeniku i namješteniku može se odobriti dopust bez naknade plaće (neplaćeni dopust) do 30 dana u tijeku kalendarske godine pod uvjetom da je takav dopust opravdan i da neće izazvati teškoće u obavljanju poslova državnog tijela, a osobito: radi gradnje, popravka ili adaptacije kuće ili stana, njege člana uže obitelji, liječenja na vlastiti trošak, sudjelovanja u kulturno-umjetničkim i športskim priredbama, vlastitog obrazovanja i edukacije, stručnog usavršavanja i osposobljavanja.

(2) Kad to okolnosti zahtijevaju može se službeniku i namješteniku neplaćeni dopust iz stavka 1. ovoga članka odobriti u trajanju duljem od 30 dana."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija