Jump to content

naslijeđe od oca, što je moje a što majčino?


jezera

Preporučene objave

Molim Vas za pravni savjet!

Otac i majka su u brak doneli (njihov brak je oboma drugi) majka stan a otac kuću (obje nekretnine van zagreba), a zajedno su stekli kuću na moru koju su sagradili kao dvojni objekat zajedno sa prijateljima (posebni ulazi).

Nakon smrti oca, ja i majka mijenjali smo majčin stan i očevu kuću za drugi veći stan. Stan je upisan na moje ime s time da ona ima doživotno pravo uživanja.

Kuća na moru nema ishođenu građevinsku dozvolu, nije etažirana. Naša polovica se vodi: kuća na majci a zemljište na mene (tako je bilo još za života oca).

Radi razilaženja u mišljenjima ja i majka sada bi htjeli podjelu vlasništva. Što i kako da učinimo.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što i kako ćete činiti, to ćete sami odlučiti.

Ovdje možete dobiti odgovor što bi Vam po zakonu pripalo - ali tu niste dali dovoljno podataka. Jeste li jedino dijete Vaših roditelja, jesu li u prethodnom braku imali djece, je li imovina koju su unijeli u drugi brak njihovo vlasništvo ili možda bračna stečevina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ja sam jedino dijete svojih roditelja, majka iz prvog braka ima dva sina koji su naslijedili imovinu svoga oca koje se majka odrekla u njihovu korist a oni su se odrekli spomenutih nekretnina (stana pismeno a kuće na moru za sada usmeno kada bude trebalo učinit će to i pismeno).

Majka i otac su u brak doneli vlastite nekretnine a ne bračnu stečevinu.

Znači, molim za savjet: što kome zakonski pripada kako bi samostalno raspolagali svojim dijelom imovine.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, ne traži ali ne slažemo se oko održavanja stana u kojem oboje živimo i oko suživota pa želim korektno ili zakonski podijeliti imovinu ili znati na što točno zakonski u ovoj situaciji ja sada imam pravo za njenog života.

 

Svakako ću nakon Vaših savjeta odluke donijeti samostalno.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je stan tvoj nema se šta djeliti.

majka ti na stanu ima pravo uživanja i to pravo ostaje dok je živa .pravo uživanja se ne djeli niti nasljeđuje .

zemljište za vikendicu je tvoje a majka ima pravo građenja i vikendica je njena.

nejasno mi je šta se tu ima djeliti dok je majka živa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ako je stan tvoj nema se šta djeliti.

majka ti na stanu ima pravo uživanja i to pravo ostaje dok je živa .pravo uživanja se ne djeli niti nasljeđuje .

zemljište za vikendicu je tvoje a majka ima pravo građenja i vikendica je njena.

nejasno mi je šta se tu ima djeliti dok je majka živa.

 

Relativno.. Prema načelu superficies solo cedit, građevina na zemljištu je dio toga zemljišta i povezana je s njim.

Dakle, tko je vlasnik zemljišta, vlasnik je i zgrade na njemu. Onaj koji je zgradu zidao možda bi imao pravo na uloženo, ali nećemo o tome.. (građenje na tuđem zemljištu, pošteni posjednik itd...) Nadalje, ne spominje se nigdje "pravo građenja" što je poseban institut.

 

U svakom slučaju, predlažem da odete kod odvjetnika te da napravite po potrebi i želji: ili ugovor o darovanju, neki od naplatnih ugovora, ili ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice a prethodno tome morate imati Rješenje o nasljeđivanju.. i tako dalje. Nisam baš sada sve detaljno čitao, ali ovako preko neta pustiti da svatko od nas piše što misli... kužiš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija