Jump to content

Ugovor na određeno-max. trajanje?


ROPE

Preporučene objave

Može li mi netko reći da li se novim zakonom o radu mijenjao rok produživanja ugovora o radu na određeno vrijeme odnoso koliko se max. može isti produživati? Da li poslodavac nakon isteka roka radnika mora prijaviti na neodređeno ili mu može dati otkaz, te što se događa u slučaju odlaska na komplikacije u trudnoći u vrijeme isteka "posljednjeg" ugovora o radu na određeno. Hvala svima na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ROPE je napisao:

Može li mi netko reći da li se novim zakonom o radu mijenjao rok produživanja ugovora o radu na određeno vrijeme odnoso koliko se max. može isti produživati? Da li poslodavac nakon isteka roka radnika mora prijaviti na neodređeno ili mu može dati otkaz, te što se događa u slučaju odlaska na komplikacije u trudnoći u vrijeme isteka "posljednjeg" ugovora o radu na određeno. Hvala svima na odgovoru.

 

Poštovani,

Konačni prijedlog Zakona o radu koji je aktualan ovih dana navodno i nije donio nekih značajnijih novina.

Što se ugovora o radu na određeno vrijeme tiće, novi Zakon o radu daje prednost sklapanju ugovora o radu na neodređeno vrijeme. Sklapanje ugovora na određeno vrijeme definira se kao IZNIMKA u slučajevima kada se radi o zasnivanju RO čiji je prestanak unaprijed određen objektivnim razlozima,izvršanjem ODREĐENOG posla ili nastupanjem ODREĐENOG događaja ili ako je to Zakonom ili kolektivnim ugovorom dopušteno."

Dakle ja ne vidim kakvu je promjenu Zakonodavac uvrstio u odnosu načl.15 važečeg Zakona o radu.

Navodno je novina u tome da poslodavac više neće moći u nedogled nakon tri godine na istom radnom mjestu,produživati ugovor o radu na određeno vrijeme, na nekom drugom radnom mjestu.

Za vašu informaciju 18. prosinca oržava se seminar na temu Novog ZOR-a u Sheretonu u 9 i 30 sti pa ako želite možete se prijaviti i čuti kaj su naši "mudraci smislili" ili bumo pričekali EU da nam to sve zregulira.

:misli::-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo1,ponajprije, hvala na odgovoru. Koliko shvaćam ništa se bitno nije promijenilo u smislu produžavanja ugovora na određeno, mislim to da daju "prednost sklapanju ugovora na neodrađeno vrijeme" su čiste gluposti jer to opet nudi mogućnost poslodavcu da radi kako hoće jer će oni to tumačiti sebi u korist,radnika se opet ne zaštićuje u potpunosti. :tupan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ROPE,

upravo tako. Pogledajte na IUS-INFO,tu u desnom kutu ekrana. Nači ćete raspre o tom"novom ZOR-u".

Inaće mislim da je važeći zakon vrlo dobar za radnika ali to nije plod socijalne osjedljivosti vladajučih i opozicijskih struktura ,nego čisto dodvoravanje biračkom tijelu,pa je i ovaj pokušej izmjene čl.15 ZOR-a ništa drugo do prodavanje "magle o brizi foteljaša" za naše radništvo. Da ova ili bilo koja vlast koja bi došla da zamjeni ovu ima imalo srama odmah bi učinila ono na što je svi pametni ljudi upučuju: rasturila silni neučinkoviti Županijski,gradski i opčinski aparat,provela privatizaciju državnih posuzeća,pozatvarale sve arogantne nesposobne i korumpirane individue koje sjede po javnim poduzećima u inim odborima i mažnjavaju vaše,moje,i nivce svakog poštenog poduzetnika koji danas i nema neki izbor nego i makar to nebi htio, gaziti po vlastitim djelatnicima(čast izuzecima,jer ima i onih koji to ne rade). Netreba biti previše pametan da se izračuna koliko je to love.nNa desetke milijardi kn. Ali ne politika štiti krvopije,ministre resora koji nisu znali da farbanje tunela košta 5 a ne 22 nečega (jel kaj njega to briga bu to raja platila,nebu on a da je zbog toga završil u buksi bila bi to druga priće posvijetu- i pazi nije znal da mu se osobni šofer bavi kriminalom-pa kaj oni misle da smo mi ludu-možda stvarno i jesmo) i sama se u krvopiju pretvara donoseći proračun isti,odnosno,malo veći nego prošle godine. Pa dajte nek mi neko objasni: tko će taj proračun napuniti? Firme propadaju na desetke,radnici gube posao a "oni" umjesto da racionaliziraju državni sektor i satalite te tako zaštede milijarde koje bi mogli plasirati u proizvodnje,opale raju haračem i čekaju milost dragog Boga da turistička sezona u 2010 bude "spas". E nema spasa bez proizvodnje,efikasnog sudstva (i "goljaka") i učinkovitog školstva. Nema investitora dok ne vidi da se tu radi ono što se mora i treba.

Lako bi poslodavci sa ugovora ne određeno prelazili na neodređeno da imaju uvijete za privređivanje i da se pobrine vlast da ne može raditi onaj ko je i Bogu i vragu dužan. A država nam je dužna najviše.

Eto, malo sam "zabrijo",ali kad se sjetim kaj bismo mogli napraviti i kaj smo već mogli a nismo,spopadneme i jad i bijes i tuga.

Pozzzzzzzzzzzzzzz. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ROPE je napisao:

Može li mi netko reći da li se novim zakonom o radu mijenjao rok produživanja ugovora o radu na određeno vrijeme odnoso koliko se max. može isti produživati? Da li poslodavac nakon isteka roka radnika mora prijaviti na neodređeno ili mu može dati otkaz, te što se događa u slučaju odlaska na komplikacije u trudnoći u vrijeme isteka "posljednjeg" ugovora o radu na određeno. Hvala svima na odgovoru.

 

Pozdrav,

I po ovom Zoru, po isteku ugovora o radu na određeno vrijeme ako se radnik u roku ne odjavi te nastavi dolaziti na posao, predmnjeva se da je sklopljen novi ugovor na neoređeno vrijeme (sudska praksa). Za vrijeme porodiljskog dok radite na određeno, ugovor prestaje s datumom koji piše u ugovoru bez obzira na vašu trudnoću i komplikacije. Porodiljski i komplikacije štite samo radnika koji radi na neodređeno, tj može dobiti otkaz ali on stupa na snagu nakon povratka na posao (15 dana nakon što se vrati na posao).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija