Jump to content

otkaz jer imam dijete???


xara

Preporučene objave

Situacija je sljedeća: samohrana majka sam curice koja ima 8 godina. Njezin otac ne pridonosi apsolutno u nikakvom smislu, tako da mislim imam pravo sama sebe nazvati samohrana. A nedavno sam stupila u brak i u tom braku rodila kćer koja sad ima 8 mjeseci. U firmi imam stalni ugovor o radu kao glavni recepcioner. A nakon tog ugovora su mi ponudili bolju poziciju (u booking managmentu) i potpisala sam samo neku izmjenu ugovora,u izmjeni je samo naziv radnog mjesta iz glavni recepcioner preimenovan u referent prodaje. Sve je to bilo prije moje trudnoće. Sad kad sam rodila još jedno dijete, sluteći po njihovin razgovorima, čini mi se kao da ne odgovaram više njihovin potrebama. Tj imam previše zahtjevan privatan život i upučuju na to da se neću moć posvetit poslu koliko treba,...tj kao prije (glupost!!!). Nakon razgovora (telefonski) sa direktoron, shvatila sam da se trude mene izbaciti na nekorektan naćin iz firme. Žele da se vratim na recepciju kad završi porodiljni dopust, i da radim u smijenama, u što ulazi i noćni rad, prije to nikad nisam radila. Isto tako mi je rećeno da će biti još mnogo promjena, kao npr da će se moj stalni ugovor zamijeniti ugovorom na određeno (3-4 mjeseca) i tako evtl. produživati? Zar je to moguće? A ja sam u navedenoj firmi duže od 4 godine. Nekako mi sve to izgleda kaoneka vrsta mobinga. I moram priznati da sam ljuta. Neznam koja prava ja u navedenom slučaju imam a koja prava moj poslodavac ima. Zar su radnici loptice koje on može bacati s jednog radnog mjesta na drugo? I ugovore mijenjati kako žele???

Nadam se vašoj pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o radu nastaje suglasnošću volja radnika i poslodavca. Dakle, da bi nastao ugovor o radu potrebno je da obje strane prihvate njegov sadržaj i da ga obje strane potpišu.

 

Ti, dakle, imaš pravo nakon porodiljnog dopusta, vrtiti se na poslove koje si ranije obavljala (poslove koje si obavljala prije porodiljnog).

 

Poslodavac ne može jednostrano promijeniti tvoj ugovor na neodređeno u ugovore na određeno "koji će se o potrebi produljivati".

 

Dakle, to su njegove šuplje priče u prazno. da bi došlo do take situacije, moraš i ti potpisati novi ugovor.

 

ne potpišeš li, tj. ne pristaeš li na lošije uvjete,ostaje i dalje na snazi tvoj raniji ugovor.

 

Obzirom da imaš malo dijete, za rad noću mu treba tvoj pisani pristanak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

xara,

prvo ...nije dobro ljutiti se. Jedan stari gospon je rekel: "Tko se ljuti,gubi"! Nekad, ko vama sad to nije lako prestati se ljutiti. Iz iskustva Vam govorim da iako nije lako ,neophodno je.Dakle treba se informirati o svojim obvezama i pravima.To upravo činite. Pročitajte i Zakon o radu "nn 149/12 ;15.12.2010.

Ja ću vas uputiti na nekakav redoslijed kojim ćete krenuti.

Morate saznati jeli Vaš poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora? Nemate li pravilnik o radu? Ne poziva li se Vaš poslodavac u vašem ugovoru o radu na kakove članke iz tih dokumenata.Dakle dobro proučite što piše u vašem ugovoru o radu i eventualno u dokumentima koje sam spomenuo.

Zakon o radu ne dopušta jednostrano mjenjanje ugovora o radu ako to nije regulirano odnosnim aktima.Dakle preraspodjela radnog vremena bi morala biti predviđena kolektivnim ugovorom,pravilnikom o radu ili Vašim ugovorom.

Kad to sve vidite,javite se pa će vam neko pomoći.

Vidim da je naš frend Flokić tu. Njegova je "zadnja" jer je on rijedak znalac!:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

xara,

prvo ...nije dobro ljutiti se. Jedan stari gospon je rekel: "Tko se ljuti,gubi"! Nekad, ko vama sad to nije lako prestati se ljutiti. Iz iskustva Vam govorim da iako nije lako ,neophodno je.Dakle treba se informirati o svojim obvezama i pravima.To upravo činite. Pročitajte i Zakon o radu "nn 149/12 ;15.12.2010.

Ja ću vas uputiti na nekakav redoslijed kojim ćete krenuti.

Morate saznati jeli Vaš poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora? Nemate li pravilnik o radu? Ne poziva li se Vaš poslodavac u vašem ugovoru o radu na kakove članke iz tih dokumenata.Dakle dobro proučite što piše u vašem ugovoru o radu i eventualno u dokumentima koje sam spomenuo.

Zakon o radu ne dopušta jednostrano mjenjanje ugovora o radu ako to nije regulirano odnosnim aktima.Dakle preraspodjela radnog vremena bi morala biti predviđena kolektivnim ugovorom,pravilnikom o radu ili Vašim ugovorom.

Kad to sve vidite,javite se pa će vam neko pomoći. :palac:

 

Niti se u Xarinom primjeru radi o preraspodjeli radnog vremena, a niti je jednostrana izmjena ugovora dopuštena, pa bila ona regulirana i kolektivnim ugovorom ili nekim drugim propisom, jer se za radnika, u slučaju kada je isto pravo (ili obveza) regulirana različitim aktima,primjenjuje ono što je za radnika najpovoljnije. A i opće je poznato da ugovor nastaje i mijenja se samo suglasnšću volja obiju stranaka, u ovom slučaju radnika i poslodavca (za razliku od otkaza, koji je jednostran akt, bilo poslodavca, bilo radnika).

 

Kao što si savjetovao Xari da se informira o svojim pravima,ja tebi savjetujem da se informiraš o pravima radnika prije nego daš netočan savjet ili savjet koji nije u vezi sa pitanjem. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

xara je napisao:

Što je onda važeće? Ugovor po kojem sam glavni recepcioner ili izmjena ugovora po kojem sam prije porod. radila kao referent prodaje (za mene povoljnije).

 

kada nakon jednog ugovora sklopiš drugi drugi je važeći. jer ste ti i poslodavac dogovorno prvi ugovor stavili izvan snage. u tvom konkretnom slučaju, ti se nalaziš u radnom odnosu temeljem ugovora za radno mjesto referenta prodaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što neću raditi u bookingu, već na recepciji je samo jedan problem. Planiraju me toliko izbaciti iz takta da dam otkaz, jer to vidim i znam njihov naćin. Nije fer jer sam radila svo posao korektno i bila sam prema njima svima fer. Često su vršili raznorazne pritiske, tj bio je mobbinga u svakodnevnom radu. Uprkos tome, napredovala sam. A to sam samo mogla jer sam šutjela i činila što kažu, uvijek ljepo klimala u glavu i govorila :da tako je. Nešto prije nego što sam saznala za trudnoču progovorila sam,..tj bolje rečeno eksplodirala. Nisam mogla vie sutjeti,...skupilo mi se previše toga...možda su to malo uzrokovali itrudnički hormoni, ali stvarno sam bila sa živcima na dnu. Konstantni pritisak je učinio svoje. A sad ovo,...hm možda sam i očekivala da se ovako ponašaju,...ali zasigurno nemam u planu opet klimati glavon i šutjeti. Na kraju krajeva nije mi toliko ni bitno da se vratim na posao, već da kažem što mislim i da se to njihovo neljudsko ponašanje njima napokon odbije o glavu!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija