Jump to content

pravo vlasništva


Irenak

Preporučene objave

Kupili smo zemljište, a zbog komplikacija nismo mogli upisati vlasništvo na vrijeme. U međuvremenu prodavatelj, iako smo mi sklopili ugovor sa njime o kupnji zemljišta i isplatili ga, sklopa ugovor o doživotnom izdržavanju sa svojim sinom a za to naše zemljište, te upisuje taj ugovor u zabilježbu u zemljišnim knjigama!

 

Vremenski slijed:

- kupili smo oranicu 11.12.2008 i sklopili ugovor o kupoprodaji nekretnina (u kojem smo naveli da kupujemo 1/2 zemljišta tj. suvlasnički dio)dva brata su bili suvlasnici te oranice, oni su ugovorom o razvrgnuću suvl. zajednice 16.12.08. podjelili tu oranicu

- anexom našeg ugovora o kupoprodaji 30.12.08. nadodajemo tu promjenu u ugovor (s detaljima novonastale situacije)

-29.07.2009. upisan je Ugovor o doživotnom uzdržavanju prodavatelja i sina, iako je znao da je zemljište nama prodao.

- Mi se upisujemo kao vlasnici tek 26.08.2009. (znači mjesec dana kasnije nakon upisa Ugovora o dož. uzdržavanju) jer se nismo uspjeli prije upisati zbog nerealizirane diobe.

 

Moje pitanje je; što bi se desilo da npr. gosp. koji je u 85 god. starosti od kojeg smo kupili zemljište umre, dali bi njegov sin bez obzira što smo mi vlasnici, realiziro ugovor o doživotnom uzdržavanju i postao vlasnik našeg zemljišta? Tj. dali bi on imao prednost jer je prvi upisao ugovor u zemljišne knjige - jer iako naš ugovor o kupnji datira iz 2008.kao što sam već napisala mi se tek 2009. upisujemo u zemljišne knjige! Usput predali smo i žalbu na njihov upis, te razgovarali sa njima ali bezuspješno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

žalba nije neko rješenje koji bi mogli rješiti svoj problem.

sklapanjem kupoprodajnog ugovora posteli ste izvanknjižni vlasnik nekretnine.

tužbom (nadležni Općinski sud)tražiti utvrđivanje prava vlasništva.

primjer tužbeje na stranici Općinskog suda u Varaždinu.

 

protiv bivšeg vlasnika možete podnijezi kaznenu prijavu u Općinsko državno odvjetništvo zbog ponovnoe prodaje nekretnine koju je već progao.

 

onaj ko prvi zatraži upis nekretnine postaje vlasnik nekretnie

neovisno o datumu ugovora.

kupac koji je ostao bez nekretnine iz kupoprodajnog ugovora ima pravo na povrat uplaćenog kao i na naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvenstveno hvala Vam na odgovoru,

 

ono što nas zanima je:

mi smo se upisali kao vlasnici nekretnine (dana 26.08.2009.)

ali je problem u tome što od dana 29.07.2009.

bivši vlasnik upisuje ugovor o doživotnom uzdržavanju, to ovako izgleda u z. knjigama.

UDIO 1/1

1. Mi smo upisani kao vlasnici

1.1. Zaprimljeno 26.08.2009. broj Z-XXXX/09

Temeljem Ugovora o kupoprodaji nekretnina od 11. prosinca 2008.g., Aneks Ugovora o kupoprodaji nekretnina od 29. prosinca 2008.g. i Specijalne punomoći od 27. studenog 2008.g. uknjiženo je pravo vlasništva na nekretninama upisanim u A, za korist:

 

Knjižni upisi koji vrijede za sve udjele na B listu

Redni broj Upisi Primjedbe

1.1. Zaprimljeno 29.07.2009. broj Z-XXXX/09

Na temelju Ugovora o doživotnom uzdržavanju potvrđenog kod Općinskoga suda u XXXX pod posl.brojem IX-R1-XXXX/2009 dana 29.srpnja 2009. zabilježeno je da će nekretnine upisane u A koje su uknjižene s pravom vlasništva za korist čovjek koji nam je prodao zemlju, nakon njegove smrti pripasti u vlasništvo davatelju uzdržavanja njegov sin.

 

Mi ćemo podnjeti i tužbu ali znamo koliko sudovi traju, potanje je što ako bivši vlasnik umre (jako je str i bolestan), dali će njegov sin ostvariti pravo vlasništva???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

uđite u posjed oranice (ako već niste učinite to šta prije). Imate ispravu (kupoprodajni ugovor) na temelju koje uz poštenje i istinitost ste kvalificirani posjednik.

 

Sin od dotičnog gospodina će po njegovoj smrti steć pravo vlasništva koje će mu biti teško uknjižit zbog vašeg kupoprodajnog ugovora. Bude li vas iša tužit vi imate ispravu koja je prije njegove. U posjed neće moć uć jer ste vi kvalificirani posjednik i zakon vas štiti od svakog drugog samovlasnog smetanja posjeda.

Vi konkretno ne ulazite u parnicu, sin od gospodina se neće moć uknjižit jer ćete vi stavit prigovor a ni uć u posjed pogotovo. Tribali ste se uknjižit na vrime al kad niste sad je to ovako :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija