Jump to content

Profesionalna i rad


Kompa

Preporučene objave

Molio bi znalce da mi pojasne kako ide procedura oko rada ( legalno ) ako se nalazim u invalidskoj profesionalnoj mirovini ?

 

Naime, mogao bi ( postoji mogučnost ) da radim za jednu HRV. ( naša ) firmu u njemačkoj ( fizikala - bauštela ).

 

Ako bi mi upalilo da me hoće ta firma primiti za rad u njemačkoj koja bi mi bila procedura sa mirovinom pošto se nalazim u inv. profesionalnoj braniteljskoj mirovini ?

 

I kakva bi procedura bila kada bi jednom prestao raditi - ostao bez posla ? Recimo radim 2 godine i onda , mogu li ponovno " odmrznuti mirovinu " ili moram ići ponovo od poćetka za procjenu radne sposobnosti itd...

 

Hvala svima na konkretnim odgovorima . :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz duzno postovanje prema svim eventualnim strucnim savjetima,u potpunosti se slazem sa kolegom Bucimirom.Moze ova tema stajat ovdje danima i ti dobit na desetine korisnih savjeta ali na kraju nemozes izbjec situaciju da ces svakako morati ici u HZMO i tamo se suociti sa najkompetentnijim osobama za tvoj problem.U svakom slucaju,za pocetak mozes se bar telefonski raspitat kaj oni veliju na to.(0800 636363)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodo hvala vam na savjetima i info telefonima, to znam da se tamo treba raspitati .

 

Sada i ovdje želim odgovor i zato ;

 

sada bi molio nekoga tko zna odgovor - konkretan odgovor na moju temu neka mi odgovori.

 

Molim stručnjake - znalce pravnih pitanja branitelja poput morskywuka i mrljavca za konkretan odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pazi dobro i odmjeri kolko ti je to isplativo imaj na umu sljedeće:

zakonski možeš radit,ali uglavnom ne i poslove koje nisi radio u trenutku umirovljenja

nadalje znaj da svaka promjena u tvom statusu zbog kojeg si u mirovini,podlježe reviziji tj. pojednostavljeno ako nisi bio sposoban za rad pa si umirovljen i sad počneš opet radit mogli bi ti nanovo odredit uzrok umirovljenja pa da nakon nekog vremena se vratiš na mirovinsko kad tamo iznenađenje neko je skibio da si možda malo prizdravio i da više ne udovoljavaš uvjetima za mirovinu zato oprezno,poglavito sad kad je u tjeku i ta mirovinska reforma sumnjam da će se to pravo zadržat da imaš mirovinu i radiš,vani ti to nebi prošlo sigurno.

mirovinu će ti umanjit i dobijaćeš neki postotak dok radiš,a uplaćivaćeš sva davanja na plaću kao i zaposleni imaš više na mirovinsko.hr pa pogledaj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zng-a je napisao:

Pazi dobro i odmjeri kolko ti je to isplativo imaj na umu sljedeće:

zakonski možeš radit,ali uglavnom ne i poslove koje nisi radio u trenutku umirovljenja

nadalje znaj da svaka promjena u tvom statusu zbog kojeg si u mirovini,podlježe reviziji tj. pojednostavljeno ako nisi bio sposoban za rad pa si umirovljen i sad počneš opet radit mogli bi ti nanovo odredit uzrok umirovljenja pa da nakon nekog vremena se vratiš na mirovinsko kad tamo iznenađenje neko je skibio da si možda malo prizdravio i da više ne udovoljavaš uvjetima za mirovinu zato oprezno,poglavito sad kad je u tjeku i ta mirovinska reforma sumnjam da će se to pravo zadržat da imaš mirovinu i radiš,vani ti to nebi prošlo sigurno.

mirovinu će ti umanjit i dobijaćeš neki postotak dok radiš,a uplaćivaćeš sva davanja na plaću kao i zaposleni imaš više na mirovinsko.hr pa pogledaj

 

ovo možda u Švicarskoj ili Njemačkoj

 

puno mojih kolega radi na "Ugovor o djelu" - nama plaćanja doprinosa, nitko nije bio u kontroli...

 

ali ipak malo pripaziti, pa neće valjda netko raditi kao recimo vozač kamiona, a umirovljen zbog povrede kralježnice...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo, imam i ja neka iskustva o ovoj temi- umirovljen sam po čl 6a :psuje: - i kao takav imam se pravo zaposliti, no, nemam gdje naći posao kao umirovljeni vojnik koji zna jedino - biti vojnik...pokušao sam raditi neki poslić na ovdje spomenuti ugovor o djelu - a tu je problem koji mnogi ne kuže...naime, ugovor o djelu poslodavac s nekim (s vama) može sklopit samo i jedino u smislu odrađivanja jednokratnog posla i isplate za taj obavljen posao...recimo, ugovorite s poslodavcem da čete mu recimo - ožbukati boravak, ili recimo, da ćete prevesti nekakav teret s točke A do točke B i slično tome. Nikakav posao koji ima trajan tj. svakodnevan karakter, tj. da svakodnevno dolazite na posao i radite kao i bilo koji zaposleni radnik - više nije ugovor o djelu nego ugovor o radu, a to znači da vas poslodavac mora normalno prijaviti kao radnika i plačati za vas sve one doprinose i sve što i inače plača zaposlenicima...drugim riječima - to ne možete ako ste u mirovini, osim ako ne želite zamrznuti nekih 40% mirovine (recimo kao što mogu umirovljeni po čl. 6a) :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to dvosjekli mač. Koliko sam skužila kod tebe je u pitanju posao na baušteli, rad u Njemačkoj. Ako radiš na ugovor o djelu taj ugovor nikako ne bi smio sadržavati elemente ugovora u radu jer bi znači za to radno mjesto morao uzeti nekog u stalni/određeni odnos. A ti bi tamo morao raditi 8, možda 10 sati. Pitanje je kako bi te prijavio. Ukoliko poslodavcu dođe inspekcija on može imati problema, do mjere da mu se zabrani rad za tu djelatnost.

Recimo, glavna slastičarka u poznatoj zagrebačkoj slastičarni, ode u mirovinu i onda bi njen poslodavac nju ponovo zaposlio na ugovor o djelu. Ali ne može jer glavni slastičar je prvi čovjek u proizvodnji pa znači mora raditi puno radno vrijeme. E sad zamislite da njemu radi takvog ugovora od djelu zatvore slastičarnu :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega Kompa,vidjevsi da kolege tesko decidirano mogu odgovorit na to pitanje ipak bih ti preporucao trazenje savjeta u HZMO.Uzmimo pretpostavku da ovdje dobijes savjete,razlicite od nas desetine,pa nemislis valjda da mozes biti onda siguran da je to to i da pri dolasku u mirovinsko te nece docekati neke sasvim druge pravne zavrzlame.Osvrnuo bi se na dio koji je pisao kolega zng.U toku je izrada cjelovite mirovinske reforme koju priprema radna skupina imenovana od ministarstva gospodarstva.Rok za izradu prijedloga je kraj godine i to podrazumijeva da cemo krajem godine ili pocetkom druge imati potpuno novi Zakon o mirovinskom osiguranju.Taj novi zakon bi mogao biti puno drugaciji nego je sadasnji.Nadam se da me neces krivo shvatiti kad postavim pitanje:Zasto postoje savjetodavni pravnici u svakom podrucnom uredu HZMO i zar ne mislis da bi ipak oni bili najkompetentniji za ovo tvoje pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa profesionalnom mirovinom možete raditi i na ugovor o radu jedini su limiti:

 

- zamrzavanje dijela mirovine (mislim da je oko 40 %) dok vam se ostalo normalno i redovito isplačuje

 

- posao koji ćete obavljati ne smiej biti u koliziji sa razlozima zbog kojih ste profesionalno umirovljeni (primjerice ako ste bili vojnik i profesionalno nesposobni zbog ranjavanja noge to ne znaći da nemožete raditi kao IT stručnjak)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

U INVALIDSKOJ SAM MIROVINI ZBOG PROFESIONALNE NESPOSOBNOSTI ZA RAD PO ČLANKU 15.ZOPHBDR.PO STRUCI SAM MEDICINSKA SESTRA I RADO BIH RADILA.JAVILA SAM SE U NEKE KUĆE ZA TERAPIJU I NJEGU BOLESNIKA U KUĆI,ĆAK SAM I RADILA PAR DANA KOD NEKIH.POKAZALA SAM SE OK PREMA BOLESNICIMA I PREMA RADU.AKO ZAMRZNEM MIROVINU PLAĆA BI MI BILA ISTA KAO I MIROVINA I RADILA BIH VIKENDE I PRAZNIKE PA MI SE TO BAŠ I NEISPLATI.KAD SAM PITALA DA SKLOPIMO UDOVOR O DJELU REČENO MI JE DA POSAO PATRONAŽNE SESTRE NEMOGU TAKO RADITI.MOLILA BIH NEKOGA TKO DOBRO KUŽI TAJ ZAKON O RADU DA MI POJASNI ILI GDJE ĆU TRAŽITI KOJI SE TO POSLOVI MOGU RADITI SA UGOVOROM O DJELU.HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mimanda je napisao:

KAD SAM PITALA DA SKLOPIMO UDOVOR O DJELU REČENO MI JE DA POSAO PATRONAŽNE SESTRE NEMOGU TAKO RADITI.MOLILA BIH NEKOGA TKO DOBRO KUŽI TAJ ZAKON O RADU DA MI POJASNI ILI GDJE ĆU TRAŽITI KOJI SE TO POSLOVI MOGU RADITI SA UGOVOROM O DJELU.HVALA

 

Dobro su vam rekli jer kada s nekime sklopite ugovor o djelu to znači da čete za tu osobu ( pravnu ili fizičku ) odraditi tzv. jednokratni posao, odnosno da ćete recimo nešto prebaciti od točke A do točke B za jedan, dva dana i gotovo, da nećete imati obvezu dolaziti svaki dan na isti posao odrađivati određene poslove na tom radnom mjestu svakodnevno u svom radnom vremenu. Za to postoje ugovori o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac ili netko slični ( morskwuk i slićni znalci );

 

molim da mi napišete lepezu poslova koju ne bi smio raditi , odnosno za koje poslove ne bi dobio odobrenje da ih radim pošto imam profesionalnu nesposobnost za rad ( po osnovu oboljenja PTSP-a ) a po profesiji sam policajac ( završena srednja policijska akademija ).

 

Neka zanimanja znam ;

 

- profesionalni vozač

- zaštitar

- privatni detektiv

- iznajmljivač soba - jer sam čuo da i za to treba uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti

- pirotehničar

- odgajatelj

- skrbnik za starije osobe ili kao udomitelj

- carinik

- poreznik

- inspektor ( mislim na ove što ganjaju iliegalne iznajmljivače soba i slično )

- vatrogasac

- policajac

- vojnik

- pilot

- djelatnik zračne luke ( živim u blizini jedne i to ZG)

- ne bi se mogao kandidirati niti za predsjednika države na što ima pravo svaki punoljetan državljanin RH ( ovo malo zvuči smješno ali je istinito i tu traže uvjerenja doktora da si duševno zdrav )

 

 

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je kod branitelja došlo do znatnije promjene zdravstvenog stanja tj. poboljšanja,branitelj ima pravo ponovo pristupiti komisiji za vještaćenje pri HZMO.Ukoliko komisija utvrdi uvidom u medicinsku dokumentaciju da je stanje promjenjeno ona može ocijeniti da je kod branitelja došlo do radne sposobnosti,u kojoj mjeri,to če oni odlučit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

... molim da mi napišete lepezu poslova koju ne bi smio raditi , odnosno za koje poslove ne bi dobio odobrenje da ih radim pošto imam profesionalnu nesposobnost za rad ( po osnovu oboljenja PTSP-a ) a po profesiji sam policajac ( završena srednja policijska akademija ).

 

Odgovor na to pitanje daje vještak u obrascu 3-IN:

 

II. – Invalidnost postoji:

A) Postoji profesionalna nesposobnost za rad:

- jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom

osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti , te postoji preostala radna sposobnost :

a) za obavljanje poslova (navedite poslove)

___________________________________________________________________________

b) nije sposoban obavljati poslove ( navesti poslove uz kontraindikacije)

___________________________________________________________________________

B) Postoji profesionalna nesposobnost za rad:

- jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom

osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti, ali se može profesionalnom rehabilitacijom

(školovanjem, praktičnim radom, stručnim osposobljavanjem) osposobiti za posao:

_______________________________________________________ u trajanju od ______________

(navedite konkretno koji posao)

- ustanova – poduzeće – poslodavac kod kojeg će se provesti profesionalna rehabilitacija

____________________________________________________________

 

 

Nije realno očekivati da liječnik napiše "lepezu" poslova koje ne možete raditi, ali će dati neke opće naznake iz kojih se logično može zaključiti da li određeni posao tu spada ili ne spada.

Danas se za većinu poslova traži zdravstvena sposobnost (što uključuje prethodni liječnički pregled i mišljenje), a za očekivati je da to u dogledno vrijeme bude preduvjet za sve poslove.

Prema tome, ukoliko se javite za neki posao gdje se traži utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje istog (prethodni pregled) liječnik će odrediti da li ste za posao sposobni ili niste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Kompa je napisao:

... molim da mi napišete lepezu poslova koju ne bi smio raditi , odnosno za koje poslove ne bi dobio odobrenje da ih radim pošto imam profesionalnu nesposobnost za rad ( po osnovu oboljenja PTSP-a ) a po profesiji sam policajac ( završena srednja policijska akademija ).

 

Odgovor na to pitanje daje vještak u obrascu 3-IN:

 

II. – Invalidnost postoji:

A) Postoji profesionalna nesposobnost za rad:

- jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom

osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti , te postoji preostala radna sposobnost :

a) za obavljanje poslova (navedite poslove)

___________________________________________________________________________

b) nije sposoban obavljati poslove ( navesti poslove uz kontraindikacije)

___________________________________________________________________________

B) Postoji profesionalna nesposobnost za rad:

- jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom

osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti, ali se može profesionalnom rehabilitacijom

(školovanjem, praktičnim radom, stručnim osposobljavanjem) osposobiti za posao:

_______________________________________________________ u trajanju od ______________

(navedite konkretno koji posao)

- ustanova – poduzeće – poslodavac kod kojeg će se provesti profesionalna rehabilitacija

____________________________________________________________

 

 

Nije realno očekivati da liječnik napiše "lepezu" poslova koje ne možete raditi, ali će dati neke opće naznake iz kojih se logično može zaključiti da li određeni posao tu spada ili ne spada.

Danas se za većinu poslova traži zdravstvena sposobnost (što uključuje prethodni liječnički pregled i mišljenje), a za očekivati je da to u dogledno vrijeme bude preduvjet za sve poslove.

Prema tome, ukoliko se javite za neki posao gdje se traži utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje istog (prethodni pregled) liječnik će odrediti da li ste za posao sposobni ili niste.

 

Hvala na odgovoru.

 

A ovaj 3 - IN obrazac bi meni trebao biti uručen ili ne ?

Ja takav obrazao od HZMO-a nisam dobio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

A na moj zahtjev da li su mi ga dužni dati, barem kopiju istoga ?

 

Obavješcivanje o tijeku postupka i razgledavanje spisa (ZUP)

Clanak 84.

(1) Stranke i druge osobe koje dokažu pravni interes imaju pravo obavijestiti se o tijeku postupka i razgledati spis predmeta te o svom trošku umnožiti akte iz spisa, osim zapisnika o vijecanju i glasovanju clanova kolegijalnih tijela, nacrta rješenja i drugih akata koji su propisima oznaceni odredenim stupnjem tajnosti ili ako je to protivno interesu stranke ili trecih osoba.

(2) Razgledavanje spisa obavlja se u službenim prostorijama javnopravnog tijela kod kojeg se vodi postupak. U opravdanim slucajevima spisi se mogu razgledati u službenim prostorijama drugog javnopravnog tijela.

(3) ...

(4) O odbijanju zahtjeva za razgledavanje i umnožavanje spisa donosi se rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je meni poznato Nalaz i mišljenje vještaka može se dobiti samo na traženje suda ili državnog odvjetništva.

I koliko ja znam nikad se nikom ne izdaje to, ti na komisiji dobiješ obavijest da li je ili nije nastupila invalidnost.

Znam da je bilo slučajeva da su odvjetnici tražili taj Nalaz i mišljenje za potrebe suda radi neke naknade štete ili sličnog i nisu to mogli dobiti već su upućeni da će isti dostaviti na traženje suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

visnjaZ je napisao:

Koliko je meni poznato Nalaz i mišljenje vještaka može se dobiti samo na traženje suda ili državnog odvjetništva.

I koliko ja znam nikad se nikom ne izdaje to, ti na komisiji dobiješ obavijest da li je ili nije nastupila invalidnost.

Znam da je bilo slučajeva da su odvjetnici tražili taj Nalaz i mišljenje za potrebe suda radi neke naknade štete ili sličnog i nisu to mogli dobiti već su upućeni da će isti dostaviti na traženje suda.

Govorimo o različitim stvarima.

Nitko, pa ni stranka ne može tražiti da joj službenik koji vodi postupak preda neki dokaz iz spisa, ukoliko isto posebnim propisom nije predviđeno za uručivanje stranci (kao što se npr. u postupku priznavanja statusa HRVI-a uz rješenja dostavljaju nalazi PLP-a ili DLP-a). Kompi je već odgovoreno da se obrazac 3-IN ne uručuje stranci već se prilaže spisu predmeta invalidske mirovine.

Navedeno vrijedi i za druge osobe koje nisu stranke u postupku priznavanja prava na invalidsku mirovinu pa tako i za odvjetnike koji radi nekog drugog postupka (npr. naknade štete) traže određene dokumente iz nečijeg mirovinskog spisa.

S druge strane, dostava spisa ili njegovog dijela sudu regulirano je posebnim propisima.

Međutim, ovdje je riječ o mogućnosti da se spis predmeta razgleda te da se o svom trošku umnože akti iz spisa.

Kompa, kao stranka u postupku priznavanja prava na invalidsku mirovinu, može zatražiti (najbolje pisano) razgledanje spisa i kopiranje navedenog obrasca o svom trošku (što mora napraviti unutar HZMO-a - ne može predmet fizički iznijeti iz prostorije u kojoj će se razgledanje obaviti).

Određeni dio spisa se ne može razgledati niti kopirati (zapisnici o vijećanju i glasovanju članova kolegijalnih tijela, nacrti rješenja i drugih akata koji su propisima označeni odredenim stupnjem tajnosti ili ako je to protivno interesu stranke ili trećih osoba).

Budući da navedeni nalaz i mišljenje nema oznaku tajnosti niti se može svrstati u ostale gore nabrojene akte, nema razloga da Kompa isti ne kopira. Posebno zato jer mu je taj nalaz bitan radi pronalaženja novog posla (što treba kao razlog navesti u zahtjevu za razgledanje spisa).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo gospodo zvao sam HZMO i raspitao se na broju telefona : 01/4891-666 o slućaju kada se osoba konkretno ja nalazi u invalidskoj profesionalnoj mirovini po zakonu o braniteljima a sa statusom hrvi-a na osnovu oboljenja od PTSP-a, raspitao sam se o mogučnosti i načinu legalnog zaposlenja i poslovima koje bi s obzirom na svoje zanimanje policajac i invalidnost smio odnosno ne bi smio raditi.

 

Objasnio sam svoj slućaj koji je sljedeći: pružila mi se mogučnost stalnog saposlenja kao osobnog vozača koji bi vozio određene menađere. Naravno pod posao za stalno podrazumjeva se ugovor o radu na neodređeno. Znači bilo bi potrebno prekinuti mirovinu , odnosno istu staviti u stanje mirovanja .

 

Sve sam lijepo objasnio gospođi na gore pomenutom broju telefona i upitao je što bi bilo sa mojom mirovinom. Objasnila mi je da bi primao i dalje oko 60 % dosadašnje mirovine i da inaće procedura ide tako da se dođe sa ugovorom o radu u HZMO i uzima se radna knjižica koja se predaje poslodavcu dok bi oni na osnovu toga naknadno poslali rješenje i novi izračun mirovine ( isto rješenje ne bi morao čekati već bi ukoliko bi mi oni pretplatili koju mirovinu - tj, dali više za koji mjesec to bi naknadno vratio - a s poslom bi mogao započeti odmah )

Međutim s obzirom da se ja nalazim u invalidskoj mirovini , po njenim riječima vojnoj i imam priznat status hrvi-a na osnovu oboljenja od ptsp-a gospođa mi nije znala odgovoriti da li bi po zakonu ( općenito zakon-u-ima ) smio raditi kao osobni vozač direktora i neka si pogledam u riješenju o mirovini šta mi piše koja zanimanja ne smijem raditi.

Objasnio sam joj da mi u rješenju o mirovini ne piše koja zanimanja ne smijem raditi ili koja smijem raditi i neka mi ona da istu informaciju . Gospođa je rekla da ona misli da bi mogao raditi kao vozač ali ne profesionalni ( autobusa , kamiona - već samo B kat.) i da pošto su to članovi uprave jedne firme i direktori " ne bi ih bilo žao da ih ja vozim " - shvatio sam to kao kroz šalu da je rekla.

No ništa konkretno mi nije odgovorila već mi je rekla da poslove koje smijem odnosno ne smijem raditi a vezano za moju invalidnost zbog koje se nalazim u mirovini a to je PTSP da mi na to pitanje trebaju odgovoriti u ministarstvu obrane jer me je gsp. Taborski i poslao u mirovinu. :-?

 

Dala mi je boroj pravnika u hzmo-u 4595-145 na koji mi se nitko nije javljao,

dala mi je broj od službe za psiho pomoć 3874816 na koji mi se nitko nije javljao i

dala mi je broj od ministarstva obrane 2308904 na koji mi se nitko nije javljao.

 

Sve te borojeve mi je dala s ciljem kako bi se na tim mjestima raspitao o poslovima koje smijem odnosno ne smijem po zakonu raditi.

 

Ne znam stvarno više šta da radim, gdje da se obratim koga da pitam vezano za poslove koje smijem odnosno ne smijem legalno raditi sa svojom invalidnošću.

 

Sve mi se to odigralo jako brzinski i ovi koji bi me željeli za vozača i njima je hića te su mi dali rok par dana da se raspitam o svom pravnom statusu kao umirovljenik, odnosno da li bi mogao raditi taj posoao kod njih legalno tj. kakva je procedura sa mirovinskim i ostalim pravnim pitanjima.

 

Izgleda da je jako komplicirano. :palacdolje:

 

Ovo mi sada je problem oko ovog možebitnog zaposlenja ali najviše je problem i žalosno je to što ne mogu dobiti pravovaljanu informaciju od osoba koje bi mi te informacije trebale znati dati.

 

Za zaradit kunu sa strane nije problem ako je čovijek imalo uporan a ja jesam uporan i jesam za zaradit jer djecu treba prehraniti, problem je to što kada želiš legalno zaraditi tu kunu postoje kočnice koje ti to onemogućavaju. Kočnice našeg sustava - državnog aparata. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ujutro idem do pravne službe u hzmo do pravnika po odgovor koje poslove smijem, odnosno ne smijem legalno raditi sa svojom invalidnošću a to je ptsp jer u riješenju u mirovini mi ne piše za koja sam zanimanja konkretno nesposoban samo piše : " " jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti ".

 

Po zanimanju i profesiji sam policajac i druge škole osim te nemam - srednja policijska .

 

1.- Pitat ću ga postoji li mogučnost prekvalifikacije za profesionalnog vozača C , D ili E kategorije - da se mogu ako se ukaže prilika zaposliti za kakvu firmu kao vozač kamiona ili kao vozač javnog prevoza ili da otvorim svoj obrt kao autoprevoznik.

 

2.- Također ću ga pitati i postoji li mogučnost da radim kao taxi vozač bilo sam za sebe ili za nekoga drugoga.

 

3.- Isto tako pitat ću ga i da li bi se legalno mogao zaposliti kao osobni vozač sa B kategorijom , što bi značilo da mi u ugovoru o radu piše zanimanje koje obavljam a to je - vozač uprave određene firme ili određene organizacije, možda kao kombi vozač umirovljenika u nekom staračkom domu ili kao vozač hitne pomoći ? Ovo za B kategoriju ću pitati iz razloga da nađem kakav posao vozača sa B kategorijom i u ugovoru o radu mi piše da sam vozač u određenoj organizaciji ili firmi i dođem s tim ugovorom o radu u hzmo po knjižicu , da li bi mi hzmo dozvolio s obzirom na moju invalidnost da radim isti posao.

 

A ovo za profesionalnog vozača pitat ču da ako ne postoji mogučnost da radim taj posoao da ne idem bez veze davati novce za C kategoriju.

 

4.- Da li bi mogao raditi bilo koji posao za državu - državnu upravu - bilo koji ? Neka mi kaže da se znam prekvalificirati mada sumnjam da nemam školske kvalifikacije što se tiče za bilo koji državni posao ( od 14 godine života krenuo sam u srednju školu unutarnjih poslova završio je sa 18 godina kao srednju policijsku akademiju , oko 14 godina efektivnog radnog staža u policiji )?

 

Imam profesionalnu nesposobnost za rad ( čl. 15. ZOPHBDR i čl. 34 i čl. 52 ZOMO-a ), nemam opću i po meni bi se mogao kvalificirati za gore pomenuta zanimanja, poglavito za ovo profesionalnog vozača C kategorije jer ista zanimanja nemaju veze sa mojim zanimanjem za koje sam proglašen nesposobnim za rad - a to je policajac ili kako piše u rješenju o mirovini : " jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti " - ne piše za koja zanimanja. Profesionalni vozač po meni nema veze s policijskim poslom tj. sposobnostima ili naobrazbom koje ja imam i za koje sam proglašen nesposobnim za rad.

 

Tražit ću istoga pravnika neka mi u hzmo napismeno daju da ne smijem raditi ista zanimanja, odnosno po njima koja bi to zanimanja bila koja bi smio raditi ?

 

Tražit ću ga pismeni odgovor a ako ne neka mi kaže svoje, a ja ću vama prenjeti što je bilo kako bi i ostali znali otprilike na čemu su a nalaze se u sličnoj situaciji kao i ja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne zaboravi ponijeti preslike (ili originale) sve medicinske dokumentacije i rješenja koja si dobio od HZMO, rješenje o statusu HRVI.....

 

Kompa je napisao:

Profesionalni vozač po meni nema veze s policijskim poslom tj. sposobnostima ili naobrazbom koje ja imam i za koje sam proglašen nesposobnim za rad.

 

 

Hmm, a015.gif

 

".... JER MU JE RADNA SPOSOBNOST TRAJNO SMANJENA ZA VIŠE OD POLOVICE PREMA TJELESNO I PSIHIČKI ZDRAVOM OSIGURANIKU ISTE ILI SLIČNE NAOBRAZBE i SPOSOBNOSTI.... "

 

Izazak na javnu prometnicu iziskuje veliku odgovornost i zdravstvenu sposobnost i mislim da će to teško proći jer ako boluješ od PTSP-a moraš uzimati lijekove na kojima u kutijici na uputstvu za upotrebu piše da pri uzimanju tih bombončića treba izbjegavati sjedanje za volan jer mogu izazvati pospanost.........i sl.

 

Ne znam, što će ti oni odgovoriti ali u svakom slučaju -SRETNO- i napiši kako si prošao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Savjet kod pravne službe u HZMO – područna služba Zagreb – Tvrtkov a 5, šaler D broj 10 i 12 .

Posjet pravnoj službi bio je iz razloga kako bi pravna osoba – djelatnica hzmo dala pojašnjenje u svezi rečenice iz rješenja hzmo-a o ostvarenom pravu na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad ( prema čl. 15. ZOPHBDR i čl. 52 ZOMO-a ) a koja rečenica glasi : „ jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti ".

Pojašnjenje iste rečenice tražio sam iz razloga da mi djelatnica pravne službe pojasni i objasni koje bi to poslove s obzirom na svoju invalidnost za rad a koja je invalidnost vezana za oboljenje od PTSP-a ja sa svojom naobrazbom i sposobnostima a to je završena srednja policijska akademija mogao legalno raditi ( pod legalno se misli ugovor o radu na neodređeno vrijeme ).

 

Nakon 45 minutnog čekanja da dođem na red ušao sam i sjeo do pravnice HZMO s kojom sam započeo razgovor a koji razgovor sam u cijelosti i snimio na diktafon mobitela.

 

Prvo sam objasnio djelatnici da sam se već na raznim mjestima raspitivao o istom problemu radi kojega sam i došao kod nje danas ali da mi nitko na moje pitanje nije znao dati odgovor.

Djelatnica mi je sa smiješkom odgovorila da ću odgovor na svoje pitanje o istoj informaciji sigurno dobiti kod nje. Pokazao sam joj rješenje i spornu rečenicu koju sam nazvao stavkom : „„ jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti ". Istu rečenicu djelatnica je pročitala što se dobro čuje na snimci. Također je istom prilikom komentirala je kako sam lijepo donjeo sva rješenja kronološki posložena . Objasnio sam joj da sam rješenja donjeo po savjetu kolega kojima ču prepričati što mi je savjetovala i koji mi je pravni savjet dala u svezi mog pitanja . Ona je odmah rekla da kolegama ne prenosim isti razgovor već ako ih išta zanima neka sami dođu po savjet jer se slućaj od slućaja razlikuje.

 

Nakon što je pročitala spornu rečenicu upitala me je što mene sada zanima i što mi nije jasno. Tada sam joj počeo objašnjavati i pitati je da li bi se ja mogao prekvalificirati za radno mjesto profesionalnog vozača C, D, E kategorije, da li bi mogao otvoriti obrt auto taxi ili svoj obrt kao autoprevoznik ili biti nećiji osobni vozač ili vozač tramvaja, jer da ta navedena zanimanja nemaju veze sa mojom naobrazbom i sposobnostima koje sam kroz život tijekom školovanja stekao.

 

Tada mi je pravnica odgovorila da ona ne zna u kojem toćno zakonu stoji ali zna da se isti zakon ne provodi, a radi se o o tome da osobe sa psihičkim smetnjama ne bi smjele imati niti B kategoriju, te s obzirom pošto se zakoni ne primjenjuju i meni nije oduzeta vozačka dozvola B kategorije ona ne zna da li bi ja mogao biti nekome osobni vozač . Također mi je kazala da po njenom sudu nikako ne bi mogao voziti tramvaj. Nadalje objašnjavala mi je o psihičkim smetnjama i medikamentima te kako netko tko ima psihičke smetnje i uzima medikamente ne može biti skoncentriran na vožnju.

 

Nadalje o biranju posla kazala mi je da je po njoj bitno to koliko sam ja objektivno siguran u sebe i koliko bi bio sposoban da radim neki posao.

Ponovno sam joj objasnio da bi se ja našao – pronašao u poslu vozača B,C, D kategorije – tramvaja možda, a ona meni opet da se orijentiram na neke manje složene poslove. Kada sam je upitao koji bi to po njoj prikladni poslovi za mene bili ( ti manje složeni ) nije mi znala odgovoriti već me je uputila da isto pitanje kao domaću zadaću zadam svom psihijatru koji bi po njoj mogao imati na odgovor na moje pitanje jer me on bolje poznaje od nje.

Ponovno sam joj objasnio zašto sam ustvari došao do nje i po koji odgovor na koje pitanje, koja me to rečenica u rješenju o mirovini muči i na koju ne znam odgovor te kako ja ne bi birao i radio manje složena zanimanja jer su to i manje plaćeni poslovi od ovih koje mene zanimanju a to su poslovi vozača. Lijepo sam joj objasnio da se meni ne bi isplatilo raditi za 3000 ili 3500 kn kada mi je mirovina 3500 kn, već da bi mi se isplatilo raditi za minimum neku plaću od 5000 kn i naviše, bez obzira na to što ću uz plaću dobivati i dio mirovine.

 

Kroz danji razgovor uporno me slala na komisije za profesionalne kategorije s kojima bi trebao popričati pa vidjeti što će mi oni reći, uporno izbjegavajući odgovor na pitanje radi kojega sam došao, stalno je prebacivala lopticu te na komisije te na psihijatra, te na mene samoga ali nikako i nikako da mi direktno i konkretno odgovori na moje pitanje radi čega sam i došao kod nje.

 

Objasnio sam joj i to da sam u petak 29.10.2010 zvao broj informacija HZMO njihove područne službe te da mi je gospođa odgovorila kako su to već problemi jer se nalazim u vojnoj mirovini i da mi je mirovinu dao gsp. Taborski a ne oni. Na to mi je pravnica odgovorila kako ta gospođa nije stručna i kako mi nije smjela davati takve netočne podatke.

Kasnije kroz razgovor mi je ponavljala kako ja nisam lud nego da imam probleme psihičke prirode, te je ponavljala kako mi je potrebna psihička potpora.

 

Zatim je rekla kako ona samnon ne može više razgovarati jer je čeka još puno ljudi vani. Do kraja mi je stalno ponavljala kako nije bitno koji bi posao radio nego da radim bilo koji posao jer je to dobro za moje zdravlje, a na ponovni upit zadnji puta da mi odgovori da li ona zna koje bi to poslove ja mogao raditi i smio raditi s obzirom na moju invalidnost nije mi znala odgovoriti na to pitanje te je rekla da ne zna odgovoriti na rečenicu iz rješenja „ jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti ".

 

Moj osobni zaključak : - imam jedno životno iskustvo više, dok odgovor i pomoć radi kojega sam išao tamo nisam dobio nego me je cijelo vrijeme razgovora pravnica kroz razgovor upućivala na to da pronađem posao manje zahtjevan – imao sam dojam posao za osobe sa posebnim potrebama . Samo joj je izgleda bilo bitno da me uspije nagovoriti da počnem raditi i maknem se iz mirovine, bez obzira na financijsku stranu. Baš me zanima bi li to predložila i svom djetetu.

Na kraju razgovora osjećao sam se ponižavajuće i jadno.

 

Razgovor je trajao 20 minuta i tko želi mogu mu poslati snimku ( mislim ako mrljavac ili moskvuka žele, opet ne bi svakome slao ).

 

Pa neka me savjetuju da li da snimku dam novinarima ili na youtube pa neka javnost vidi da branitelji koji bi i radili imaju puno zapreka u odobravanju poslova već im se nude neki poslovi za osobe s posebnim potrebama i to opet ne određeni poslovi već kako ih nazivaju manje zahtjevni.

Branitelji u sličnoj situaciji su prinuđeni raditi na " crnjaka " i ilegalno kako bi mogli osigurati koju kunu svojoj obitelji. Nema pomoći tamo di bi trebalo biti.

 

Inaće na snimci se ne spominje ime ni prezime pravnice kao ni moje ime, u pozadini se čuje žamor ljudi ali pravnica iako je pričala tiho čuje se dovoljno dobro i razgovjetno a ja još i bolje. Na početku snimeke 1 minutu ili pola minute ima šumova jer sam toliko prije upalio diktafon dok sam vidio na displeju svoj broj da dolazi na red i toliko otprilike 1 minutu ima na kraju šumova dok nisam ugasio snimanje.

 

BTW. Ne isplati vam se zvati telefonom jer vam se neće javiti - telefon zvoni ko lud tamo kod njih u kancelariji ali ga ignoriraju - ne stignu se javiti jer ima puno starnaka. Ja sam došao oko 9 ; 30 sati i ispred mene je bilo oko 20 brojeva koje sam čekao oko 45 minuta da dođem na red.

 

Sve skupa jada i bjeda...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa, eto prije nego si otišao na razgovor, ja sam odprilike predpostavio kako ćeš proći, ali nisam htio da ti" kvarim raspoleženje i entuzijazam, iako si mogao, ako si čitao ono što sam napisao predpostaviti kakav ćeš dobiti odgovor".

 

 

PTSP oboljenje kako sam već naveo, ako se liječiš, moraš stalno uzimati tablete koje umanjuju tvoje vozačke sposobnosti (tako piše u uputstvu na tim tabletama a liječnici to znaju bolje nego ti i ja).

 

Možeš ti voziti i Formulu 1 ( i bolje nego neki sadašnji vozači), ali zakon je zakon i protiv zakona ne možeš...................

 

Novine i novinari - neće to objaviti, možeš privatno, ali nemoj!

 

Sebi ćeš samo donijeti neugodnost i velike probleme jer ako se radi o PTSP-u, neovlašetnom snimanju..... kraj priče.

 

Snimke, - nisi to smio niti napraviti-nemoj slati nikome već ih obriši (savjet za tvoje dobro).

:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Snimke, - nisi to smio niti napraviti-nemoj slati nikome već ih obriši (savjet za tvoje dobro).

:vjeruj:

 

Ali to je javna ustanova i nema znaka zabrane snimanja .

 

Nisam nikoga privatno snimao, nego na javnom mjestu , službenu osobu koju plaćaju porezni obveznici da radi svoj posao a ona ga ne zna raditi.

 

Razgovor nema oznake tajnosti kao niti se u isome spominju imena i prezimena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

Ali to je javna ustanova i nema znaka zabrane snimanja . Nisam nikoga privatno snimao, nego na javnom mjestu , službenu osobu koju plaćaju porezni obveznici da radi svoj posao a ona ga ne zna raditi. Razgovor nema oznake tajnosti kao niti se u isome spominju imena i prezimena.

 

 

Neovlašteno snimanje je kazneno djelo.

 

 

KAZNENI ZAKON

 

Neovlašteno snimanje i prisluškivanje

 

Članak 131.

 

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

 

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko POSEBNIM NAPRAVAMA prisluškuje ili SNIMI RAZGOVOR ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ILI TKO OMOGUĆI NEPOZVANOJ OSOBI DA SE UPOZNA S RAZGOVOROM ILI IZJAVOM KOJA JE NEOVLAŠTENO prisluškivana ili SNIMANA.

 

(3) Ako kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili javne ovlasti, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

 

(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.

 

(5) Posebne naprave kojima je počinjeno kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka oduzet će se.

 

 

Skrenuli smo s teme, (tema je odključana i ostat će otključana pod uvjetom da ne ode u krivom smjeru, a rasprava o spornom audiozapisu bi ovim trebala biti završena jer je zakon jasan).

 

Tema u ovoj raspravi tj. topicu je Profesionalna i rad i držmo se te teme.

:sudac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ja sam vec radio kad sam bio na komisiji i kad su mi odobrili mirovinu (profesionalna). Referentica me je pitala da li radim. Odgovorio sam potvrdno, zatim je moje podatke unijela u kompjutor, a komp joj je sve to lijepo pokazao. Ja se mislim zasto me je to pitala kad je to mogla lagano provjeriti. Kasnije sam saznao da ljudi koji su radili i lagali da ne rade da bi dobili visi koeficijent, imali problema. Što je sasvim u redu.

E, sada...

KOEFICIJENT za opcu je 1.0 , za profesionalnu 0.8 a uz rad 0.5

Sto znaci da sam ja dobio manju mirovinu zbog keoficijenta, nemam 0,8 nego 0,5. Tako su me stimulirali da radim jer su mi veci prihodi a oni mi manje isplacuju. A, i "gazda" uplacuje porez i prirez za mene. I sve je 1/1.

Samo nisam saznao koliko bih vise dobio da prestanem radit. To mi referentica nije htila reci. Moja radna knjizica je kod poslodavca. Jednog dana kad prestanem radit moram donijeti njima knjizicu a oni ce mi napraviti novo rjesenje sa novim koeficijentom.

Kod mene je bilo cisto ranjavanje, znaci; bez ptsp-a.

Evo, to su ti podaci iz prve ruke. Valjda ce ti pomoc kod odluke.

MOJ SAVJET: ODLUCI SE ZA POSAO, BOLJE ZA TEBE JOŠ BOLJE ZA NJIH.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Ne zaboravi ponijeti preslike (ili originale) sve medicinske dokumentacije i rješenja koja si dobio od HZMO, rješenje o statusu HRVI.....

 

Kompa je napisao:

Profesionalni vozač po meni nema veze s policijskim poslom tj. sposobnostima ili naobrazbom koje ja imam i za koje sam proglašen nesposobnim za rad.

 

 

Hmm, a015.gif

 

".... JER MU JE RADNA SPOSOBNOST TRAJNO SMANJENA ZA VIŠE OD POLOVICE PREMA TJELESNO I PSIHIČKI ZDRAVOM OSIGURANIKU ISTE ILI SLIČNE NAOBRAZBE i SPOSOBNOSTI.... "

 

Izazak na javnu prometnicu iziskuje veliku odgovornost i zdravstvenu sposobnost i mislim da će to teško proći jer ako boluješ od PTSP-a moraš uzimati lijekove na kojima u kutijici na uputstvu za upotrebu piše da pri uzimanju tih bombončića treba izbjegavati sjedanje za volan jer mogu izazvati pospanost.........i sl.

 

Ne znam, što će ti oni odgovoriti ali u svakom slučaju -SRETNO- i napiši kako si prošao.

Mrljavče,nije mi jasno da li osobe koje su oboljele od PTSP-a (i zbog toga umirovljene) smiju sjedati za volan i izaći na javnu prometnicu....jer,kao..piju lijekove?Znam mnoge koji su lijekove prestali piti čim su umirovljeni ili ih uopće nisu pili,već ih samo uredno podizali i bacali u kantu za smeće.Ima lijekova koji koštaju i po 1500 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igla91 je napisao.

 

Mrljavče,nije mi jasno da li osobe koje su oboljele od PTSP-a (i zbog toga umirovljene) smiju sjedati za volan i izaći na javnu prometnicu....jer,kao..piju lijekove?

 

Prijatelju ja pijem te ljekove već 15 godina(pijem ne bacam)i vozim.U tih 15 godina nisam napravio veči prekršaj od krivog parkiranja,dali to znaći da nisam sposoban za upravljanjem osobnim autom? Vozačku dozvolu imam 32 god.i nikad nisam imao niti lakšu saobračajku,a koliko zdravih divljaka vozi njima bi trebalo oduzet vozačku za stalno.

 

Ma neka ju uzmu samo neka onda plate ko će me vozit oko doktora,ja pješačit nemogu ni po kruh.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

boruna je napisao:

kompa vidi se da imaš kvalifikacije policajca možeš biti privatni detektiv.samo meni nije jasno kako je večina policije dobila ptsp a prošli su dobru obuku i pisali psiho testove prije upisa na akademiju.

 

**ne mogu za privatnog detektiva treba proći psihotest da se dobije dozvola za rad kao privatni detektiv

 

**prošli dobru obuku i pisali psihotestove prije upisa,

da pisali smo psihotestove i onda smo bili psihofizički zdravli 101 % i prošli smo sve testove i obuke baš što smo bili sposobni za policajca, ali eto tijekom službe za vrijeme trajanja domovinskog rata dosta policajaca je obolio baš od PTSP-a radi kojega više nisu spsobni za policajca ali niti za široku lepezu drugih zanimanja****vidi ranije objave***

 

Nakon pomnog proučavanja našeg sustava i cijelokupnog državnog aparata, te razočaran u njihov rad došao sam do zaključka da je najbolje biti u mirovini i ako se nađe kakav posao na crnjaka dobro je, odraditi i zaraditi koju kunu sa strane i tako dok ide - ide, ali nikako ne dirati mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grozni je napisao:

igla91 je napisao.

 

Mrljavče,nije mi jasno da li osobe koje su oboljele od PTSP-a (i zbog toga umirovljene) smiju sjedati za volan i izaći na javnu prometnicu....jer,kao..piju lijekove?

 

Prijatelju ja pijem te ljekove već 15 godina(pijem ne bacam)i vozim.U tih 15 godina nisam napravio veči prekršaj od krivog parkiranja,dali to znaći da nisam sposoban za upravljanjem osobnim autom? Vozačku dozvolu imam 32 god.i nikad nisam imao niti lakšu saobračajku,a koliko zdravih divljaka vozi njima bi trebalo oduzet vozačku za stalno.

 

Ma neka ju uzmu samo neka onda plate ko će me vozit oko doktora,ja pješačit nemogu ni po kruh.

Grozni,mislim da si moje pitanje shvatio krivo.Ja sam PROTIV toga da se osobama oboljelim od PTSP-a zabranjuje vožnja (i ja ga imam,vozim 26 godina i nikad nisam skrivio saobračajku).Međutim,znam više njih koji "imaju" PTSP a ne piju lijekove (pili su ih dok je trajao postupak umirovljenja).Grozni,sve najbolje želim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u vojnoj invalidskoj sam mirovini (prof.nesposobnost 100% rat),

 

potpuno legalno radim na "Ugovor o djelu" određene poslove za jedno tijelo državne uprave

 

morao sam otvoriti žiro-račun da me mogu platiti

 

prije potpisivanja ugovora otišao direktno kod voditelja mirovinskog u mom mjestu - kaže da nema apsolutno nikakvih zapreka

 

dakle logično, ako ja imam par deka ili grama čelika u tijelu (a imam) od ranjavanja, logično je da nisam za vojni poziv (a mogao sam još raditi, potjerali me kada je trebalo ispuniti kvotu umirovljavanja) zbog pojačanog psihofizičkog naprezanja tijekom obnašanja dužnosti - isto tako je logično da ja mogu raditi određene poslove koji nisu takovi, a bogami držati olovku u ruci, malo pisati, e to mogu, pa to i radim i ne bojim se nikoga kome bi to moglo smetati....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ecwashere je napisao:

u vojnoj invalidskoj sam mirovini (prof.nesposobnost 100% rat),

 

potpuno legalno radim na "Ugovor o djelu" određene poslove za jedno tijelo državne uprave

 

morao sam otvoriti žiro-račun da me mogu platiti

 

prije potpisivanja ugovora otišao direktno kod voditelja mirovinskog u mom mjestu - kaže da nema apsolutno nikakvih zapreka

 

dakle logično, ako ja imam par deka ili grama čelika u tijelu (a imam) od ranjavanja, logično je da nisam za vojni poziv (a mogao sam još raditi, potjerali me kada je trebalo ispuniti kvotu umirovljavanja) zbog pojačanog psihofizičkog naprezanja tijekom obnašanja dužnosti - isto tako je logično da ja mogu raditi određene poslove koji nisu takovi, a bogami držati olovku u ruci, malo pisati, e to mogu, pa to i radim i ne bojim se nikoga kome bi to moglo smetati....

 

To je super kada možeš tako, bravo....ali takvih primjera da se dobije takav posao je isto kao i dobiti na lutriji.... :palac:

 

Ovakav primjer bi trebao biti pravilo a ne iznimka !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija