Jump to content

moja prava


opichena

Preporučene objave

pozdrav,

zanima me par stvari pa ako mi netko moze pomoci unaprijed mu zahvaljujem,ovako stvari stoje:

radim kod privatnika malo duze od 8god.oko nove godine zatvara jednu poslovnicu i biti ce viska radnika i slijede otkazi.on je rekao radnicima iz te poslovnice da su tu do nove godine i da onda idu na biro(i sada im tece kao otkezni rok),a poslovođi iz moje poslovnice da to nema veze sa nama.

međutim uvijek ima netko tko se gura i sad se žele prebaciti u moju poslovnicu(tako da zadrze posao) a onda bi netko iz moje poslovnice izgubio posao.

zanima me,dali ako slucajno meni da otkaz imam pravo traziti otkazni rok i koliko on traje?

također dali imam pravo na otpremninu i primanje naknade sa biroa? (ovo pitam jer su neki prije pola godine dobili otkaz i morali su potpisati da se odricu otpremnine tako da im da papire da imaju pravo na naknadu sa biroa,receno im je da biraju sta zele otpremninu ili naknadu sa biroa)

ja mislim da imam pravo na oboje,dali grijesim?

neznam kako da se postavim,ako dođe do otkaza,htjela bi biti bar malo upucena pa vas molim da mi pomognete.......

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana u sličnoj sam poziciji pa nešto znam o ovoj temi.Ne želim da izgubite posao ako se dogodi imate pravo na otkazni rok oko 2 mjeseca(provjeriti na internetu)ukoliko ste imali ugovor na neodređeno i niste krivi za otkaz.Isti uvjet je i za naknadu na birou (poslovno ujetovani otkaz),u tom slučaju imate pravo i na otpremninu u najmanjem iznosu od 1/3 bruto vaše plaće za svaku napunjenu godinu staža,imate pravo i na plaćanje dospijelog a ne iskorištenog godišnjeg odmora.Utvrđeni otkazni rok ne teče vam za vrijeme korištenja godišnjeg odmora i možebitnog bolovanja u tom vremenu već ga produžuje za to razdoblje a vaša prava iz radnog odnosa teču do posljednog otkaznog roka. Ovu su vaša minimalna prava i ne obazirite se na poslodavčeve komentare.Ukoliko ova prava ne ostvarite dogovorno preostaje vam sudski postupak (uz prethodno pisano upozorenje poslodavcu)koji sigurno dobivate uz zatezne kamate za utvrđeni iznos i plaćanje odvijetničkih naknada vašeg odvijetnika.Ovo sve dobivate sudskim putem uz uvijet da vaš bivši poslodavc nastavi poslovati.Hrabro naprijed i želim vam svako dobro!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jutro1 hvala ti,

malo sam gledala po internetu i ispadne da imam pravo na 2mjeseca otkaznog roka(prijavljena sam na neodređeno od prvog dana u firmi).

godisnji sam iskoristila u cjelosti.

ovo mi je bilo bitno za biro i otpremninu,ako sam dobro razumjela znaci da nepotpisujem nista sto mi pokusava uvaliti osim ako na raskidu ugovora ne pise "poslovno ujetovani otkaz"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukratko ne potpisujete:

-sporazumni otkaz

-odricanje od otpremnine

 

Poslodavac će vam najvjerojatnije dati "poslovno uvjetovani otkaz". U tom slučaju imate pravo na naknadu s burze. Vodite računa o rokovima za prijaviti se na burzu (30 dana).

Imate pravo i na otpremninu i na naknadu s burze.

 

Ukoliko bi Vam poslodavac dao izvanredni otkaz ugovora o radu, javite se ovdje da vam damo savjet jer je teret dokazivanja takvog otkaza na poslodavcu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opichena je napisao:

MarioSB zasto se nista ne potpisuje?

sta da kazem zasto necu potpisati?

jednoj kolegici koja je dobila otkaz prije 6mj. napisali su zbog ekonomskih razloga,dali je to ispravan razlog?

 

Bok opićena,

mario je po mislio rećda ne potpisuješ ništa u smislu kakavog sporazuma ili odricanja od prava.

 

Odluku o otkazu koji ćeš dobiti,ako dobiješ, ti ni nemožeš potpisati jer je to JEDNOSTRAN akt. Ti ćeš potpisati samo da si primila odluku. Dakle poštansku pošilku ili u firmi u uruđbenom.

 

I tamo si napisala da im je u dugoj poslovnici poslodavac rekao da im teće otkazni rok. To su budalaštine. Ako nisu dobili PISMENU odluku o otkazu nemože im teći otkazni rok jer nije bilo otkaza. Otkazni rok počinje teći nakon što prime odluku o otkazu.

I kakvo potpisivanje da se odrićeš otpremnine. Nek to proba staviti u otkaz ako se usudi. Posebni sporazum o odricanju od otpremnine nećeš potpisati ni u ludilu jer je protivan propisima zakona o radu. Pa nek ti proba dati neki drugi otkaz ako ima muda?

Sve ostalo kaj je rečono na tvoje pitanje je OK. Pa se javi kad potpišeš primitak odluke o otkazu. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok cigo1,

hvala ti na pojasnjenju,krivo sam skuzila maria.

ovaj dio isto nisam znala da otkazni rok tece tek od primitka odluke o otkazu.

sto se tice posebnih ugovora za odricanje otpremnine nebi ni potpisivala,ali on kaze ako ga se ne potpise da necemo imati pravo a biro(sa time nam valjda zeli reci da ce nas u protivnom zaj.....).toga se bojim ako mu ne potpisem da me ne zezne za oboje :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedini način da Vas "zezne" je da Vam da izvanredni otkaz (ili sporazumni,ali takav morate i Vi potpisati) Ugovora o radu, ali mišljenja sam da bi u tom slučaju puno više sam sebe "zeznuo".

U slučaju izvanrednog otkaza Ugovora o radu ne bi imali pravo na otpremninu niti na naknadu s burze.

Poslodavci rijetko daju izvanredni otkaz radniku jer u tome slučaju na njima je da dokažu da je takav otkaz opravdan i dešava im se situacija da nakon tužbe radnika ne samo moraju vratiti radnika na isto radno mjesto (uz isplatu svih primanja) već nerijetko plate i visoke kazne jer kada Državni inspektorat (inspekcija rada) malo provjeri stanje u toj firmi uvijek se nađe nešto na napisati (pogotovo kod privatnika).

Čak i u slučaju da bi izvanredni otkaz bio opravdan, poslodavac ponudi radniku sporazumni raskid ugovora jer u tome slučaju mogućnost spora je minimalna a radnika uvijek i pritisnu da potpiše i izjavu da prema poslodavcu nemaju nikakva potraživanja.

 

U svakom slučaju NIŠTA ne potpisujte.

 

Čekajte slijedeći potez poslodavca i odmah nama javite o čemu se radi kako bi Vas mogli savjetovati dalje.

 

Rok za Zahtjev za zaštitu prava (tzv.prigovor na postupak poslodavca) je 15 dana od saznanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opichena je napisao:

bok cigo1,

hvala ti na pojasnjenju,krivo sam skuzila maria.

ovaj dio isto nisam znala da otkazni rok tece tek od primitka odluke o otkazu.

sto se tice posebnih ugovora za odricanje otpremnine nebi ni potpisivala,ali on kaze ako ga se ne potpise da necemo imati pravo a biro(sa time nam valjda zeli reci da ce nas u protivnom zaj.....).toga se bojim ako mu ne potpisem da me ne zezne za oboje :-?

 

Opićena,

Reci ti tom svom pametnjakoviću da nek ti napiše ono kaj je

rekao...."ali on kaze ako ga se ne potpise da necemo imati pravo a biro"! I nek ti napiše po kojim to propisima i kojeg zakona? Hoće ,brus.

Ovo je uznemiravanje na radnom mjestu i prijetnja otkazom pa ga upozori da ako tak nastavi nebu dobro.

On želi izbjeći plačanje otpremnine a to bu teško išlo. Ti se samo drži posla,budi redovita izvršavaj svoje obveze i on može lajat na mjesec i sljede ga sranja ako zabrlja o kojim ti je pisala vexvg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg je napisao:

Ispravak netočnog navoda.

Povreda pravilnika.

PISAO vexvg , a ne "pisala" vexvg

:-D

Nema kod mene ispravka netočnog navoda. Mam okrenem kamere u zid. Dopeljam u "sabirnicu" dečke od 2 metra i pretvorim te u :cice: i izvedem iz u drugom "agragatnom" stanju. Ko je pisal "usrva" ja ili ti ti bokca ...a sad jel si me zživciral napuštam sednicu i idem na svoj zasluženi gemšt u"sabirnički Caffe, koji gem zamisli....moram platiti. Nema pravde! :sudac:

 

:cuga::cuga::cuga::skakuce::skakuce::skakuce:

Inaće sorrrry. Kaj ti nebi štel bit žemsko? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

On želi izbjeći plačanje otpremnine a to bu teško išlo. Ti se samo drži posla,budi redovita izvršavaj svoje obveze i on može lajat na mjesec i sljede ga sranja ako zabrlja o kojim ti je pisala vexvg

 

cilj mu je izbjeci platit otpremninu,pa se sa nama igra macke i misa,a i meni(nama) je cilj izboriti se za svoje ako vec imam pravo na to.nece mu to tako lako proci :-D

kako kazu :pravda je spora ali dostizna :majstor:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg je napisao:

U svakom slučaju NIŠTA ne potpisujte.

Čekajte slijedeći potez poslodavca i odmah nama javite o čemu se radi kako bi Vas mogli savjetovati dalje.

Rok za Zahtjev za zaštitu prava (tzv.prigovor na postupak poslodavca) je 15 dana od saznanja.

 

 

ok vexvg,cekamo njegov potez pa se cujemo jos :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija