Jump to content

Okrugli stol: Branitelji i oružje


Mrljavac

Preporučene objave

ZAGREB, 14. prosinca 2010. (Hina) - Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (MOBMS) organiziralo je u suradnji s Udrugom hrvatskih veterana dragovoljaca Domovinskog rata, okrugli stol o temi "Branitelji i oružje" a na kojem je istaknuto kako je potreban individualni pristup za hrvatske branitelje koji posjeduju vatreno oružje, posebice one s dijagnozom Posttrumatskog stresnog poremećaja (PTSP).

 

Na okruglom stolu u Hrvatskom novinarskom društvu, sudjelovali su mnogi branitelji, psiholozi, stručnjaci za vatreno oružje te sportski i lovački djelatnici koji su govorili o pitanju posjedovanja vatrenog oružja.

 

Nakana skupa je upoznavanje cjelokupnog društva sa zakonskim, sociološkim, medicinskim i sportskim aspektima odnosa prema oružju, kao i senzibiliziranje šire javnosti o toj temi kako bi se sprječila zlouporaba oružja, te predstavili primjeri hrvatskih branitelja koji oružje koriste isključivo za postizanje uspjeha u profesionalnom sportu i terapeutski učinak u liječenju od Posttraumatskog stresnog poremećaja, rekao je otvarajući skup ministar MOBMS-a Tomislav Ivić.

 

Također, upitao se jesu li hrvatski branitelji oni koji najviše posjeduju nelegalno oružje.

 

Profesor Slaven Letica rekao je kako je uobičajeno da postoji posebna "emocionalna veza" ratnika i oružja, koji, naglasio je, boluje od "sindroma ranjenih i izgubljenih duša".

 

Kao primjer ublažavanja tog sindroma naveo je američki pristup ratnim veteranima, a koji je sažeo u "4 R - razvojačenje, razoružanje, rehabilitacija i reintergracija". Prof. Letica ocijenio je kako je odnos "Hrvata i oružja poprilično neistražena tema" te da bi o tome trebalo napisati knjigu ili znanstvenu studiju.

 

Psihijatar Goran Dodig naglasio je da je u kontekstu PTSP-a važan individualni pristup jer svaka osoba individualno doživljava PTSP. Usprotivio se generaliziranju tog poremećaja u medijima i društvu i dodao da je "nepravedno branitelje označiti kao opasnost kada je oružje u pitanju".

 

S njim se složio i njegov kolega psihijatar Herman Vukušić koji je kao zanimljiv primjer naveo slučaj jednog svog pacijenta, inače branitelja koji je kao branitelj bolovao od PTSP-a i prije nekoliko godina prijetio samoubojstvom, a sada je natjecatelj u disciplini gađanja iz trofejnog oružja.

 

Psihijatar Dodig istaknuo je kako je streljački sport jedan od oblika rehabilitacije hrvatskih branitelja.

 

General Đuro Dečak ujedno i predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza, rekao je da se svi slažu da nelegalno oružje, posebice vojno, nema što tražiti kod civila ali da lovačko i drugo dozvoljeno oružje ne mora značiti opasnost. Naglasio je da je proteklih godina daleko manje ljudi stradalo u lovu nego primjerice u prometu, a da lov i aktivnost lovačkih društava mogu terapetski djelovati na hrvatske branitelje.

 

Zbog zakona o oružju prema braniteljima - lovacima provodi se, kako je rekao, "tiho razoružanje" iako to oružje ne predstavlja opasnost za branitelje. Kao primjer naveo je da do sada niti jedan suicid nije počinjen lovačkim oružjem.

 

Željko Petković iz Ministarstva unutarnjih poslova podsjetio je da se nelegalno oružje i minsko eksplozivna sredstva mogu i dalje bez posljedica predati policiji u sklopu akcije "Manje oružja-manje tragedija".

 

Naglasio je kako prevencija u ovom slučaju daje bolje rezultate tako da je u "padu broj kaznenih djela koja se odnose na posjedovanje nelegalnog oružja". Kao jedan od oblika prevencije naveo je i onesposobljavanje trofejnog oružja tako da bi vlasnici mogli zadržati neki komad oružja koji ne bi bilo opasno.

 

(Hina)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

 

Željko Petković iz Ministarstva unutarnjih poslova podsjetio je da se nelegalno oružje i minsko eksplozivna sredstva mogu i dalje bez posljedica predati policiji u sklopu akcije "Manje oružja-manje tragedija".

 

 

(Hina)

 

Da gospoda vrše otkup oružja i streljiva bila bi to sasvim druga priča.

Kladim se da u MUP-u ne bi znali di će skladištiti toliko naoružanje a RH bila bi zemlja bez itijednog komada ilegalnog oružja.

 

Recimo cijenik: - kom streljiva 1 euro

- dugo naoružanje 500 eura

- kratko naoružanje 500 eura

- teško naoružanje 600 eura

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom na političku i ekonomsku situaciju u RH , moje mišljenje je da se drugovi , plaše eventualnog sveopćeg haosa koji nije zanemariv . Oni su "jako" zabrinuti za braniteljsku populaciju , pogotovo pred izbore i kod vračanja nelegalnog naoružanja . Trebali su istovremeno pokrenuti okrugli stol kada su nam rezali mirovine , da nadoknade ono što su sami opljačkali . Znam neke ljude koji su davali po 1200 DM za kalašnjikov , da se imaju čime braniti . Poštujem sve sudionike okruglog stola , i njihove pokušaje da se smanji zloupotreba oružja . Ali nisam na čistu , da li je inicijativa došla od lopova na vlasti ili ljudi koji zaista žele napraviti dobro djelo , smanjiti ubojstva , suicide i općenito zlouporabu vatrenog oružja .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Branitelji! Evo da se malo uključim u raspravu o bolesti PTSP i oružju. Normalno bi bilo u normalnim okolnostima zahtijevati od osobe koja je oboljela od PTSP-a i kojoj je dokazan taj oblik bolesti kao posljedica DR. da se riješi ako posjeduje bilo kakovo naoružanje pa i lovačko. Medjutim,šta je s onim Braniteljima koji su isto obolili od PTSP-a a nije im priznat status HRVI, niti da je bolest nastala kao posljedica DR-a. Zašto bi oni ako i posjeduju oružje išta vraćali pošto struka ne priznaje njihovu bolest(iako im je diagnosticiran PTSP).Smatram da te osobe ni nisu bolesne pa tako se ni nemoraju odazvat toj akciji.Jer kad paše struci onda su svi sa PTSP-om potencijalna opasnost za društvo i okolinu a kad trebaju ostvarit svoja osnovna prava vezana uz dijagnozu PTSP onda struka kaže da su zakasnili dobit bolest do utvrdjenog datuma.Tako s moje strane gledišta onaj kome nije priznat status HRVI zbog PTSP-a ne predstavlja nikakovu opasnost ni ugrozu za nikoga jer je zdrav.Nakraju krajeva to što takove osobe( uključujući i mene samog)proganjaju svoje obitelji i svoju djecu nije opasnost za društvo u cjelini,a ukučani su se valjda več navikli na njih.Toliko.Pozdrav svim Braniteljima ma gdje bili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa, takva akcija je bila u DNR Kongo. Uglavnom, UN je otkupljivao oružje i to po nekoj dobroj cijeni jer se naivno smatralo da će se na taj način razoružat pobunjenici, no oni su prodali staro neupotrebljivo oružje i kupili novo za isti novac.

Ne sumnjam da bi se javile malverzacije velikih razmjera da se nešto takvo pokuša kod nas, npr. uvoz oružja iz Bosne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svemirac je napisao:

nije mi jasno šta će nekom doma pod krevetom kalašnjikov i streljivo...ajd neka kratka cijev to razumijem...ali automatsko oružje ili zolja,osa itd. :misli:

 

Profesor Slaven Letica rekao je kako je uobičajeno da postoji posebna "emocionalna veza" ratnika i oružja, koji, naglasio je, boluje od "sindroma ranjenih i izgubljenih duša".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi,vidi lovce!Htjeli bi i ovce i novce.Svi lovci sa dijagnozom ptsp neka se odreknu mirovina i ponovo traže liječničko uvjerenje da ne boluju od psihičkih bolesti i nema razloga da ne traže i vjerojatno dobiju nabavnu dozvolu za oružje.U protivnom foto aparat ili mobitel pa u lov! Lijep pozdrav svima pravima,poštenima istinskim braniteljima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni bi sada dali odobrenje za nabavu oružja samo da ne bolujem od ptsp-a ( priznata dijagnoza napismeno od specijaliste i liječen u bolnici - tada ) i da nemam ove kaznene prijave koje imam ( 3 kom - 2 X uvjetno osuđivan - ukupno na 4 godine uvjetno ) koje sam imao i dok sam radio kao što sam i bolovao od ptsp-a dok sam radio i nikome nije smetalo to što bolujem od ptsp-a i imam kaznene prijave a policajac sam a danas kako je krenulo će mi oduzeti i osobnu iskaznicu zbog toga. :smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::bananko::bananko:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

Meni bi sada dali odobrenje za nabavu oružja samo da ne bolujem od ptsp-a ( priznata dijagnoza napismeno od specijaliste i liječen u bolnici - tada ) i da nemam ove kaznene prijave koje imam ( 3 kom - 2 X uvjetno osuđivan - ukupno na 4 godine uvjetno ) koje sam imao i dok sam radio kao što sam i bolovao od ptsp-a dok sam radio i nikome nije smetalo to što bolujem od ptsp-a i imam kaznene prijave a policajac sam a danas kako je krenulo će mi oduzeti i osobnu iskaznicu zbog toga. :smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::bananko::bananko:

 

Kompa , po tvom dosjeu trebao bi čubiti u Alcatrazu ( valjda imaš sreće što je zatvoren) :smijeh::smijeh::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Bucimir je napisao:

Vidi,vidi lovce!Htjeli bi i ovce i novce.Svi lovci sa dijagnozom ptsp neka se odreknu mirovina i ponovo traže liječničko uvjerenje da ne boluju od psihičkih bolesti i nema razloga da ne traže i vjerojatno dobiju nabavnu dozvolu za oružje.U protivnom foto aparat ili mobitel pa u lov! Lijep pozdrav svima pravima,poštenima istinskim braniteljima!

 

 

preradikalan si istinski branitelju,pozdrav svim lovcima i braniteljima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

...prema podacima Hrvatskog lovačkog saveza,više od 5000 lovaca,branitelja,sudionika Domovinskog rata,ako se nebi promjenili propisi,našlo bi se u situaciji da izgubi pravo na držanje i nošenje lovačkog oružja.(ovo je dio priloga pod naslovom "mup predložio izmjene zakona o oružju u odnosu na ptsp lovaca branitelja",izvor- dobra kob broj 111)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svako ko ima PTST nema što raditi sa oružjem posebno s dozvolom za držanje i nošenje, jer tu bolest nije zaradio kao vozač ili berač jabuka nego sa oružjem u ruci, znači da više nije sposoban za nositi to isto oružje jer zbog njega je u mirovini opčoj ili profesionalnoj, ne može ovce i novce

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zar vam nije dosta oruzja zbog njega smo tu i to sto jesmo,streljana da ali pod jakom kontrolom pa ko voli nek se ispuca ali bez nosanja istoga kuci.A sto se tice lova ni ovi "NORMALNI" lovci nisu bas najnormalniji kad uliju tikve.Ovo je moje misljenje sto ne znaci da sam i u pravu a svi koji kazu da imaju za ne dao bog ako dodje do toga za tren ce nam opet bit u rukama nek ne cuvaju samo radi toga.Pogledajte malo dogadjanja u Bosni svaki dan neko gine ili je ranjen zbog istog,gore se puca kao u Teksasu a to se dogadja kad ostane oruzje po kucama. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija