Jump to content

Viđanje djeteta.


ocat

Preporučene objave

Bivša djevojka s kojom imam 3.g staru kćer ne dopušta mi da viđam dijete.(naravno traži alimentaciju koja je pola moje plaće).

Za alimentaciju me nije briga ionaku ju ne mislim plaćati dok ne vidim djete.

Mjesto da uči i radi, flaksa doma i žali se sudu da nema para.(naravno ima tri auta i kuču na kat).

Molim vas da mi objasnite kome to trebam prijaviti.

Pokušao sam u CZSS tamo su mi poklopili slušalicu.

Trebam li se možda obratiti u PU ili sud, prije nego ju nastrijelim???

Ima još jedna stvar ona je dobila besplatnog odvetnika za slučaj alimentacije.

Pitanje je gdje ja mogu dobiti jednog???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li vi totalni debili ili ste se izlječili.

Pa #### vam materina, mama ti živi od zraka.

Jeste li uopće pročitali post ili samo čekate iza ugla da izvrijeđate.

Nedaju mi da viđam dijete, zabranili su mi dolaske...(ja sam vidio kćer 10puta u 3.g, moj otac 1put baka i djed 2puta i to je to....)

Imate li vi uopće itko ovdje iskustva "pravih" sa slučajem koji sam opisao u prijašnjem postu???

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemoj se ljutiti, iako je teška situacija, na ovaj način nećeš apsolutno ništa postići. to što tebi netko spušta slušalicu vjerovatno ima i razloga. otiđeš lijepo na sud i predaš tužbu u kojoj tražiš određivanje kontakata sa dijetetom. to ti je poseban predmet od utvrđivanja alimentacije. advokat ti za to ne treba. kada sud odredi kontakte, tada će tvoja ili neće bivša djevojka pokrenuti opet tužbu o visini alimentacije. nadam se da sam ti pojasnio dovoljno dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ha ha ha , baš su me nasmijali ovi odgovori , a i postavljać upita!

alimentacija je obaveza koja nebi trebala biti upitna bez obzira na to kaj veli mama ili kaj mama dopušta a kaj ne?

isto tako viđanje djeteta nebi trebalo biti upitno i to je vaše pravo!

Otac koji ne plača alimentaciju zbog MAME USKRAČUJE DJETETU , mama koja ne da pristup ocu USKRAČUJE DJETETU

 

JA VAS RAZUMJEM U POTPUNOSTI , A MOŽDA BI RAZUMIO I MAMU DA JE SADA TU NA FORUMU ,tko zna što bi ona sve rekla da je tu???

Ukoliko ste zaposleni , ali i ako niste imate obavezu uzdržavanja , Vaše pravo je viđanje djeteta , kako je gore netko napomenuo radi se o dva različita predmeta na sudu!

Mama nek traži alimentaciju , a vi viđanje djeteta, ako se ne možete dogovoriti oko toga onda se tužite sudom.

moj prijatelj je izgubio djecu i nije ih viđao par godina jer je mama tužila da otac i djeda mušku djecu od 1 i 2,5god godinu dana staru sexualno zlostavljaju ,centar je popio tu priču , a i policija je pokrenula kaznene prijave . ocu i djedi zabranjen pristup djeci par godina , nakon čega se dokazalo da nije istina što je mama prijavila ,,,pa vjerujte mi čudim se što je nisu nastrijelili , danas otac redovno viđa tu djecu i ta djeca če jednog dana znati da im je majka uskračivala da viđaju oca.

To VAŠE djete če vama zamjerati što niste plačali , a majci što nije dopuštala da ga viđate, istinu će saznati.

kada krene u školu , tko vam brani pričekati ga i sa njime popričati...

 

nadam se da sam vam barem malo pomogao.

imam za vas još nešto zanimljivo , ali ne preko foruma, imate mail pa se javite ako želite

vivass@net.hr

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Vjerujem da ima loših očeva, bivših muževa i t d. ali nisu mi shvatljivi takvi odgovori kao što je ovaj. JER postoje i loše majke, djevojke, supruge...

Tim majkama koje su sramota ženskog roda se sve dopušta i tolerira..ljutnja i ogorčenost prema ocu djeteta itd da ne nabrajam. Tolerira se i psihičko zlostavljanje djeteta koje pati i ne mrzi oca zbog majčinih "priča o njemu", jer djetetu je u vrijeme kada je s ocem vjerovale vi to ili ne lijepo.

Meni je logično da netko tko nema nikakva prava prema svom djetetu, kome se brani da dijete uopće viđa, kaže, da ne želi plaćati alimentaciju dok mu se ne ostvare njegova prava, jer on majku na niti jedan drugi način ne može kazniti ili joj ukazati na njene greške, njezinih postupaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

djeci je zasigurno potrebnije viđanje oca od bilo koje alimentacije, priče da majke nemaju novaca za uzdržavanje djeteta su bajke ili su nesposobne za brinuti se o djetetu te kao takve nisu ni trebale dobiti djete na skrb!!!

Dozvolite viđanje i vjerojatno će početi plačati alimentaciju!! govorim iz vlastitog iskustva jer sam i sama, nagovorena od takozvanih odvjetnica ovdje, branila viđanje oca i djece. Da ni ne spominjem kako mi djeca to vjerojatno nikad neće oprostiti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo čestitam na izjavi!

Inače, ja sam također rastavljena žena s dvoje male djece (sin i kćerkica). Ostavljena zbog druge žene, ali mi niti u jednom trenu nije palo na pamet da branim viđanja djece s ocem koji je smatrao da će djeci biti bolje samnom (ostali smo u kući, a on se izselio).

Dakako da sam bila povrijeđena i radila greške - govorila ružno o ocu pred djecom, ali sam ubrzo shvatila (uz pomoć psihijatra) da im time štetim (njima,a ne njemu) te da stvaram kontra efekat, pa sam srećom brzo s time prestala. Sada, nakon dvije i pol godine od razvoda, mogu reći da se kod nas sve stabiliziralo, da su djeca prihvatila novonastalu situaciju odlično i da nadam se na njih , naš razvod neće imati štetnih posljedica. Bivši i ja imamo dosta dobar prijateljski odnos (naravno zbog naše djece), jer samo takvim odnosom možemo osigurati našoj djeci bez obzira na razvod, sretno djetinjstvo.

Razvod braka nije kraj svijeta.

Ja doduše nemam problema s alimentacijom, ali razumijem bijes majki koje imaju, jer vjerujem da nije lako s jednom plaćom, mogućim kreditima i sličnim troškovima brinuti se i za djecu , vodeći računa o njihovim potrebama.

Apeliram na sve majke da poduzmu sve kako bi zaštitile interese svoje djece i sebe, ali da pri tome svoju djecu koja ne razumiju smisao svega toga , ne upliču. Jer djeca nisu ništa kriva i ne moraju se tako osjećati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam ni rekla da sam "dobrica", kazem da sam dosla na ovaj forum s idejom da zastitim svoj interes i interes djeteta i da su me ovdje odmah savjetovali da raspalim po bivsem svim sredstvima. Sad vidim da koliko god ja to zeljela, to nije pravi nacin, a sigurno nije interes djeteta.

Molim sve one koji se razumiju u pravo da pokusaju savjetovati tako da se zastiti interes djeteta, a ne da se pobjedi u borbi. Dobila sam borbu ali zrtva (to sto mi djete nece oprostiti sto sam branila da vidja oca) nije toga vrijedna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je,najprije trpi jedan roditelj,onda drugi,a cijelo vrijeme ispastaju djeca.

Covijek uci dok je ziv.

Nazalost neki nikad ne nauce.

 

Alimentacija je osim zakonske i moralna obveza.

Njenim urednim placanjem pokazat cete da Vam je stalo do djeteta i da se brinete za njega bez obzira na majku i njene musice.

U slucaju podizanja tuzbe sud ce sigurno imati u vidu Vase placanje(brigu) ili neplacanje.

S druge strane uz odredjeni iznos alimentacije sud je morao odrediti i kontakte s djetetom.

 

Na czss niti ne mozete ici s prituzbom da majka nista ne radi nego samo "flaksa"...

Mozete je tuziti da vam uskracuje kontakte s djetetom koji su (ako uopce jesu) odredjeni na sudu ili na czss.

U tom slucaju oni MORAJU reagirati.

Samo bez agresive tamo

To moze imati kontraefekt i dati sliku o Vama koju ne zelite,a time i dati majci djelom za pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majavuglec5 nije naucila.

 

S ovakvim stavom niti nece.

Svarno zivite u uvjerenju da VI podnosite zrtvu u ovom slucaju?

Pa zalite sebe sto Vam dijete nece zaboraviti.

Kako sijes,tako ces i zeti.

Ima i druga.Posljje :sex:nema kajanja.

 

Jedina zrtva je vase dijete.

 

Tu bi Bigfoot trebao ubaciti jednu od prepisanih definicija i teza o najgorem obliku zlostavljanja djece--otudjenje od drugog roditelja.

 

Koje na Vasu zalost(ali i djetetovu) ima i jo-jo efekt

Pa se sad razbija o Vasu i djetetovu glavu,a ne o ocevu i djetetovu.

 

Primjecujete li jedinu konstantu? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tigar je napisao:

Majavuglec5 nije naucila.

 

S ovakvim stavom niti nece.

Svarno zivite u uvjerenju da VI podnosite zrtvu u ovom slucaju?

Pa zalite sebe sto Vam dijete nece zaboraviti.

Kako sijes,tako ces i zeti.

Ima i druga.Posljje :sex:nema kajanja.

 

Jedina zrtva je vase dijete.

 

Tu bi Bigfoot trebao ubaciti jednu od prepisanih definicija i teza o najgorem obliku zlostavljanja djece--otudjenje od drugog roditelja.

 

Koje na Vasu zalost(ali i djetetovu) ima i jo-jo efekt

Pa se sad razbija o Vasu i djetetovu glavu,a ne o ocevu i djetetovu.

 

Primjecujete li jedinu konstantu? :misli:

 

 

apsolutno si u pravu, zato i pišem ovdje da bi otvorila oči drugima, da ne nasjedaju na nagovaranja "uzmi mu sve", "tuži", "ne daj".

Nisam ni napisala da sam ja žrtva, nego djete koje je bilo prisiljeno slušati i gledati moja sranja, s jedinim ciljem da "pobjedim".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni osobno nikada nije palo na pamet nešto govoriti djetetu protiv oca. Dapače, uvijek i svugdje govorim samo dobro. I istina je da su mi to zamjerali na CZSS - ako je dobar, zašto razvod???

On je otac mog djeteta, jedini i najbolji tata mom djetetu, ma kako bi ga mogla "pljuvati" pred drugima, a pogotovo pred njom??? To što meni nije dobar suprug, ne znači da nije dobar otac, zar ne? A braniti susrete s njim bi bilo kao da joj lomim srce!!! Zbog čega? Da njemu napakostim???

Zato majke, pogledajte svoju djecu kako su sretna kada normalno komunicirate sa Vašim bivšim i zaboravite na onu "mršavu plavušu" zbog koje je otišao od Vas. On ima PRAVO bit sa svojom djecom, kao što se ima pravo zaljubiti u drugu i otići od Vas!

Mislite na djecu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dena je napisao:

Meni osobno nikada nije palo na pamet nešto govoriti djetetu protiv oca. Dapače, uvijek i svugdje govorim samo dobro. I istina je da su mi to zamjerali na CZSS - ako je dobar, zašto razvod???

On je otac mog djeteta, jedini i najbolji tata mom djetetu, ma kako bi ga mogla "pljuvati" pred drugima, a pogotovo pred njom??? To što meni nije dobar suprug, ne znači da nije dobar otac, zar ne? A braniti susrete s njim bi bilo kao da joj lomim srce!!! Zbog čega? Da njemu napakostim???

Zato majke, pogledajte svoju djecu kako su sretna kada normalno komunicirate sa Vašim bivšim i zaboravite na onu "mršavu plavušu" zbog koje je otišao od Vas. On ima PRAVO bit sa svojom djecom, kao što se ima pravo zaljubiti u drugu i otići od Vas!

Mislite na djecu!

 

 

Bravo dena!!!!

Očito nisam samo ja krivo savjetovana čak i u CZSS!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok Dena!

Hvala Bogu, ti si bila pametna od samog pocetka. Ja sam zbog te "mrsave plavuse" napravila puno gresaka, zbog kojih se sada sramim.

Shvatila sam i to da je imao pravo zaljubit se u drugu, jer isto se moglo dogoditi i meni. Zar, ne?

I sve ovo o djecjoj sreci kada su uz oca i kada vide da su mama i tata "prijatelji" takodjer drzi vodu. Na zalost mnogu zene to ne shvacaju od pocetka, inate se i stvaraju svojoj djeci pakao prepucavajuci se s ocem preko njih samih.

Nadam se da ce mnoge promjeniti svoje stavove i bez obzira na okolnosti i razmirice koje rjesavaju s bivsim muzevima, dopustiti svojoj djeci da sama odlucuju kada zele i koliko vidjati svog oca.

Pozdrav tebi i svim majkama na ovoj stranici i sire koje se ne srame priznati svoje greske, pa i onima koje ce to tek uciniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ha BIgfoot.

To ti ja govorim.

 

Nasa Zvjezdana je u dalekom Deutschlandu,pa ipak ne moze odoljeti zovu zivuce BPD enciklopedije.

Neka,neka,zanimljivije ovako.

 

bigfoot je napisao:

 

 

.P.S. - razbludna sexy macko kad si dobila 4 zvjezdice

 

..tko je stavio zvijezde u tvoje oči

...tko ih je ugasio....

 

Malo se novom titulom "veteranke"izgubila ova car o kojoj pises.

 

Zato te je pocastila gomilom malih veselih zubatih smajlica.

Nesto novo na putu?

 

Sala,sala-bez uvrede.

 

P.S.Progooglao sam.

Zastrasujuce,ali ima i gore

.

Neminovno ti se otvore i definicije BPD-a na hrvatskim forumima(npr. invision powerboard-krasno hrvatsko ime!?!).

 

U svim tim klasifikacijama malo tko nece pronaci i sebe.Mozda ne bas u najdrazoj ti DSM IV klasifikaciji ili po ICD 10 kriteriju,ili prema Kembergu,Rohde-Dachseru,

ali sasvim sigurno hoce u "Okolnostima koje mogu ukazivati na prisutnost borderline poremecaja"

 

Po tome ga ima prakticno svatko.

Vidio sam definicije.

Necu ih pamtiti,ali barem cemo znati sto te toliko proganja i tisti.

 

Radije se vratimo vedrijim temama,nasoj Zvjezdani i njenim objesnim smajlicima.

 

:čekić:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svim tim klasifikacijama malo tko nece pronaci i sebe

 

ajme, tigar...kako si......krut...

 

..kako da te natjeram da mi vjeruješ...?

 

...ja ti pričam o raku na plućima... a ti mi odgovaraš..- svi mi kašljemo......

 

..uostalom znlaci BPD zovu "emocionalnim karcinomom ", a i smrtnost ( 8 % izvrše kompletan suicid ) je veća nego kod nekih karcinoma....

 

..da si ikad pogledao u oči osobe s graničnim poremećajem , koju po izboru, ili bez izbora voliš znao bi da NE POSTOJI TEŽA DUŠEVNA BOLEST I DUBLJA BOL od one koju osobe s BPD proživljavaju....

 

...nažalost, za razliku od psihotičnih, koji su takoreći, ludi sami za sebe, osobe s BPD prenose svoju bol apsurdno, redovito i uništavajuće na svoje bliske osobe.....na svoju djecu, supružnike i roditelje.......glavni pokretač im je užasan strah da ne postoje, da su loši...da će ih bliske osobe napustiti...i da to moraju prikriti na bilo koji način, uključujući i uništenje....ma, svega...

 

Upravo zbog tog odnosa s bliskim osobama - obiteljska problematika je najviše povezana s ovim poremećajem......ali i bolesti ovisnosti, suicidalnost, prostitucija, poremećeni spolni identitet.....često je samo nadogradnja na temeljni poremećaj .....

 

...svi mi pokazujemo ispade karakteristične za poremećaje osobnosti...uostalom, naša civilizacija, kultura umjetnost..već 2 tisućljeća često uzima poremećene kao svoje junake, pa smo određene njihove postupke i uzeli kao "normalnost"...ali to ne znači da imamo (definicija :) - duboko prožimajući poremećaj, koji bitno odstupa od pojedinčeve kulture, koji nastaje u ranooj odrasloj dobi, koji isključuje psihozu, koji je trajan....a manifestira se kroz ...(zatim slijede kriteriji)....

 

Postotak osoba s BPD iznosi 2 -3 % u općoj populaciji ...tj oko 90- 140 000 u Hrvatskoj.....sasvim dovoljno da objasni puno toga....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujem ja tebi...

Samo imam mrvicu zadrske prema BPD-u kao NAJCESCEM razlogu razvoda ili obiteljskog nasilja.

 

Osobi s BPD-om bih tesko ista vidio u ocima,ali samo zato sto im je takav kontakt najstrasniji od svih i prakticki nemoguc.

 

Da bih te uvjerio da zelim i pokusavam razumijeti,susreo sam se na kavi s obiteljskom prijateljicom,iskusnim psihologom koja aktivno radi s tezim bolesnicima(PTSP,depresije,schizofrenija ,pa i BPD).

I ona se slaze s tobom.

Ne toliko s ucestalosti takvog,najtezeg granicnog poremecaja,koliko s uistinu strasnim posljedicama i nezamislivoj borbi i patnjama takvih bolesnika...I njihovih najblizih.

 

I ona takvu bolest smatra najtezom od svih.

Potrudila se i da mi objasni na nekim konkretnim primjerima i paralelama s nekim drugim bolestima o kojima nesto vise znam.

Najzalosnije je sto im se rijetko ili nikako ne uspije pomoci.

Takodjer,tu bol i unistenje u jos vecoj mjeri usmjeravaju upravo na sebe unistavajuci se svjesni posljedica,ali zanemarujuci ih.

 

Eto,iskreno mi je zao sto se to dogadja ikome,a ovdje konkretno tebi,odnosno osobi koju ocito obozavas.

pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigfoot je napisao:

Da, progooglajte - Parenteral Alienation Syndrome

 

Uh, kako bih volio da su sva naša djeca sretna, da se razviju u jake, odgovorne i zadovoljne osobe....

 

P.S. - razbludna sexy macko kad si dobila 4 zvjezdice

 

..tko je stavio zvijezde u tvoje oči

...tko ih je ugasio....

 

 

bryo bigfoot napisi jos pokoju definiciju da dobijes i ti jos pokoju zvijezdicu...

 

:čeka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo imam mrvicu zadrske prema BPD-u kao NAJCESCEM razlogu razvoda ili obiteljskog nasilja

 

...nemoj imati, sve je kristalno jasno, logično i uzročno posljedično objašnjivo....sve se poklopa...

 

UZROK NASILJA: u momentu ( a taj moment obavezno dođe)kad osoba s BPD osjeti strah da je bliska osoba napušta, izdaje, počinje uviđati koliko je nevrijedna ( realno ili umišljeno ) i tad započinju očajnički pokušaji da se to spriječi - frantic efforts to avoid real or imagined abandonment. Nezrelim psihološkim mehanizmom cijepanja na crno-bijelo tzv. splliting...bliska osoba od anđela postaje najgora vještica....Započinje projekcija svojih loših postupaka na blisku osobu i ispiranje mozga bliske osobe korištenjem svih mehanizama ispiranja mozga _ uvrede, prijetnje, ponižavanje, buđenje, dovođenje u non-win situacije i još puno toga. Istovremeno počinje distorziona kampanja ocrnjivanja bliske osobe pred prijateljima i institucijama (CZSR i dr. ) s ciljem izolacije i kontrole....

Fizičko nasilje počne kad neki sitni gore navedeni provocirajuči faktor (želim gledati TV, ti idi u krevet)...izazove neprimjerenu ljutnju ( kriterij za BPD) i onda dođe do pljuvanja grebanja, udaraca, uboda....(nemogučnost kontrole emocionalnih ispada- kriterij za BPD ) BITNO JE NAPOMENUTI DA SVAKI POKUŠAJ BLISKE OSOBE DA SE ODBRANI BIVA PROJECIRAN I DA UGLAVNOM ONE ISPADNU KRIVCI....

( osobe s BPD uvijek lažu, uvijek varaju, uvijek udaraju prvi....ne vole svoje supružnike ni svoju djecu....jer ne vole sebe i nisu sposobni spoznati ljubav, u bilo kojem obliku kako je mi definiramo)

 

UZROK RAZVODA BRAKA: Osobu s BPD njezini vlastiti postupci beskrajno bole..( dubina ovog bola je nedokučiva ljudima - imaju osjećaj da ne postoje, da će izgubiti sebe...)...da bi osjetili da postoje moraju se rezati, u najgorem slučaju izvrše suicid...u braku kao samouništavajući postupak opet uzrokovan osjećajem da su nevrijedni i da ih supružnik napušta ili vidi kakvi su izvrše preljub često s prvom moralnom nakazom koja naleti...i to ponove kad god im se ukaže prilika - (nestabilne interpersonalne veze - kriterij za BPD )...kasnije lažu o tome i okrivljuju supružnika..ili čak projeciraju da je on taj koji to radi...U momentu kad ovaj sistem više ne funkcionira, kad je bol prejaka - oni predaju zahtjev za razvod...pokušavajući na taj način "započeti iznova"......međutim stvar se uvijek ponavlja, bilo u novoj vezi, bilo još gore ...ponavlja se u novom pkušaju veze s bliskom osobom koju je osoba s BPD toliko izmanipulirala i ponovo uvukla u vezu ( tzv. Hoover ).....obećanjima da će sve biti drugačije.....do idućeg splittinga ..kad je opet sve isto......Kad se ovakvoj vezi doda PRIRODNO gore navedeno... nasilje.....eto pakla. Skloni su i pretjeranom uzimanju sredstava ovisnosti, ali to nije tako specifično....

 

 

 

....90 - 140 000 osoba s BPD u Hrvatskoj ( 2 % opće populacije, od toga 75 % žena )...da parafraziram: SVI KAŠLJU , ALI SAMO SE OD RAKA PLUĆA UMIRE.......ISTINA, NEKAD I OD TUBERKULOZE, ALI SAMO U PRIMITIVNIM KRAJEVIMA, I U LOŠE LIJEČENIM SLUČAJEVIMA....

 

E, sad uklopi u ovu istinu provedbu Obiteljskog zakona i Zakona o zaštiti od obiteljskog nasilja...uklopi frizirane statistike i policijska izviješća, uklopi "stručni pristup" u medijima o problematici......TO SE DOGAĐA SVIMA NAMA, a ne samo bliskim osobama osobi s BPD ( takvih je 2-3 puta više od gore navedene brojke )

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve to stoji.

Nije li ipak malo preekstremno.

 

Gdje god pogledam stoji da BPD ima vise razina,pa ipak opisujes samo onu kronicnu i kriticnu.(siguran sam da to bolje od mene znas)

 

Onu koja i daje pravo znacenje rijeci "granicna"--odnosno stalno na granici izmedju Psihoze i Neuroze.

 

Takvih je ipak manje i njihov postotak u oboljelima od BPD-a je mrvicu veci od tih 8% s fatalnim posljedicama.

Naravno da je suzivot s takvim osobama(ili takvim osobama s drugima) tezak ili neizdrziv i sigurno da razara obitelji.

 

Evo jedne prepiske s neta(mada mislim da si vec jednom i ti napravio isto,ali ne mogu sad pretraziti sve postove na legalisu)

 

:Prema DSM IV kriteriju;

 

Konstantni uzorak nestabilnosti u interpersonalnim odnosima, u slici o sebi i afektima, kao i naglašena impulzivnost. Početak leži u ranoj fazi odrastanja, i poremećaj se manifestira u raznim područjima života. Najmanje 5 sljedećih kriterija mora biti ispunjeno:

1. očajnički trud da se izbjegne stvarno ili zamišljeno napuštanje od strane drugih osoba

POZOR: Ovdje se ne misli na suicidalne radnje koje su navedene u kriteriju 5

2. Pattern nestabilnih, ali intenzivnih interpersonalnih odnosa, koji karakterizira izmjenjjivanje ekstrema idealizrianja ("On/ona je super", "Svi ljudi su dobri") do ekstremne devaluacije ("On/Ona je zao", "Svi ljudi su zli")

3. Poremecaj identiteta: stalna i repetitivna nestabilnost slike o sebi ili poimanja sebe zaozbiljno

4. Impulzivnost u najmanje 2 potencijalno samoštetna oblika ponašanja (trošenje novca, seksualnost, napadi prežderavanja, korištenje opojnih sredstava ili alkohola, prebrza i neoprezna vožnja itd) kako bi se izbjeglo zamišljeno napuštanje.

Pozor: ni ovdje se ne misli na suicidalne ili samoozljeđujuće oblike ponašanja iz točke 5

5. Repetitivne suicidalne radnje, navještavanje nakane samoubojstva ili prijetnje samoubojstvom, ili samoozlijeđujuće ponašanje (rezanje žiletom itd.)

6. Afektivna nestabilnost u smislu izrazitih reakcija raspoloženja (npr. visoka epizodna disforija, razdražljivost ili strah, pri čemu ta raspoloženja obično traju tek nekoliko sati a rijetko više od par dana).

7. Kronični osjećaj praznine

8. Neprilagođeni, jaki bijes ili poteškoće kontroliranja bijesa (npr. stalni ispadi bijesa, stalni osjećaj bijesa itd.)

9. Prolazne paranoidne predodžbe (obično kada je trigger pritisak ili stres) ili teški disocijativni simptomi

 

Dakle,ako se prepoznajemo u 4 tocke-formalno-sluzbeno smo zdravi.

Ako se slucajno ipak nadjemo u 5-Onda smo u zrvnju iz kojeg je tesko van.

 

E sad,ako vec mora biti BPD kao najcesci uzrok razvoda i obiteljskog nasilja,onda stvaram i svoju(vjerovatno besmislenu,ali bar za mene prihvatljiviju)tezu.

 

Ona se bazira na dvoje ljudi koji svaki za sebe nisu borderlineri i mozda zadovoljavaju svaki po 2-3 kriterija,pa su vise-manje osobe koje same za sebe potpuno normalno funkcioniraju.(odnosno samo KASLJU).Medjutim ulaskom u zajednicu dobijemo novu,bolesnu sredinu koja u sebi nosi 5,6 ili vise kriterija i koja tada postaje nemoguca,luda i neizdrziva.(udruzeni kasalj pun virusa i bakterija koji s vremenom prozdru sve sto je nekad bilo zdravo)

Znas ono kad se pocnes pitati:u sto smo se to pretvorili,di je nestala ona ljepota,razumijevanje i na kraju krajeva ljubav u koju si bio toliko siguran i uzimao je zdravo za gotovo.

 

Na kraju ostanu(uf skoro sam napisao-SAMO)djeca,djeca kojima smo svojim postupcima i konacno razvodom "osigurali" barem jedan ili vise osnovnih preduvijeta da postanu borderlineri-a to su gotovo u pravilu traume i stresovi u ranoj dobi.

I kamo srece da je razvod kraj.

On nadoda jos najmanje po jedan kriterij za svakog od (sada bivsih) supruznika.

Znaci jos najmanje dva za dijete.

 

Teza je vjerovatno(ili mozda nevjerovatno)glupa,ali mi je ipak prihvatljivija od pomisli da u svakoj cetvrtoj obitelji(prosjek razvoda na sklopljene brakove u HR)djecu odgaja osoba koja samu sebe smatra cudovistem i to projicira( prvenstveno) na djecu kao najbitnije clanove takvih zajednica.

Doduse svi nesvjesno projiciramo svoja stanja na djecu-sretna,nesretna,pa i takva--uistinu zastrasujuca.

Nemoj me krivo shvatiti,jos sam pokoju svjetlosnu godinu daleko od toga da razumijem stvarno znacenje BPD-a

 

Toliko,iako ne vjerujem da bi itko normalan i procitao ovakvu kobasicu od posta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam pažljivo tvoj post ( normalan :-? )...i ...teško je odgovoriti kratko, promišljeno i odgovorno na njega. A opet ne biti ekstreman, znači biti argumentiran.......a kako bit argumentiran kad prave, znanstvene spoznaje o PD datiraju otprije 10 - 15 godina...i usprkos intenzivnim pokušajima da se razumiju i objasne i smjeste u društveno medicinski kontekst ( i pravni ) naše civilizacije...cilj je još kako ti kažeš - svjetlosnim godinama daleko....

Uz nedovoljan broj znanstvenih činjenica postoje i drugi problemi: multidimenzionalnost i višeznačnost tumačenja čovjekova ponašanja, kulturni, etički, civilizacijski i pravni okvir za to tumačenje, mogučnost percepcije nečije osobnosti i općenito ljudska sposobnost testiranja relativnosti realnosti u kojoj živi....(uf..)

 

Međutim, zanemarivanje utjecaja PD ili BPD, na obiteljsku problematiku, i šire cjelokupnu socijalno-medicinsku patologiju, dovodi do očuvanja sadašnjeg stanja..koje je očajno.....i TO JE BIT.

 

I mada ja nemam odgovor na sve, a i ne želim imati, zbog gore navedenih razloga smatram da je , potrebno da se nešto promijeni...konkretno u provedbi Obiteljskog zakona...jer razumijevanje BPD i implementiranje tog razumijevanja NUDI RJEŠENJA , puno bolja od današnjih....bolja za djecu, bolja za bliske osobe i na kraju krajeva bolja za osobe s poremećajem...

 

Zato, na neke od tvojih stavova i teza, koje smatram neispravnim, tigre, pokušat ću odgovoriti u nizu postova..., nadam se da nas tupani nece zachatavati....pogotovo oni s 4 ili 5 zvjezdica....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gdje god pogledam stoji da BPD ima vise razina,pa ipak opisujes samo onu kronicnu i kriticnu.(siguran sam da to bolje od mene znas)

 

BPD nema više razina, po DSM-IV je samo jedan, po ICD, dijeli se u dva podtipa- jedan tzv borderline...bliske osobe non-ovi ( tzv. non borderline - pojam za blisku osobu nastao kao dio terminologije zajednice na Internetu ) dijele BPD na tzv. visoko i nisko funkcionirajuće...težina poremećaja i drastičnost postupaka je jako relativna stvar i uvijek je treba gledati u kontekstu društvene prihvatljivosti i podnošljivosti tj. štetnosti po bliske osobe ( supružnike, roditelje i djecu )...

Od Diane Spencer do Aileen Wuornos, od Junga i Magašice do one nesretne susjede koja je pozvala policiju i pred svima se žali da je muž tuče....teško je procjenjivati kritičnost i kroničnost.....to je ukratko....DUBOKO PROŽIMAJUĆI STABILAN OBRAZAC POSTUPAKA, PONAŠANJA , NASTAO U RANOJ ODRASLOJ DOBI (najvjerovatnije kao odraz genetski uvjetovanog poremećaja nivoa transmitera u limbičkom dijelu mozga )....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigfoot je napisao:

 

Međutim, zanemarivanje utjecaja PD ili BPD, na obiteljsku problematiku, i šire cjelokupnu socijalno-medicinsku patologiju, dovodi do očuvanja sadašnjeg stanja..koje je očajno.....i TO JE BIT.

 

U ovom dijelu se s tobom bez ikakve zadrske... slazem.

 

Uz minimalni dodatak(iz moje teze koju ces verovatno argumentirano pobiti ili dijelom osporiti)--a to je ne samo odrzavanje sadasnjeg stanja nego progresivan geometrijski rast PD-ova(ili BPD-ova) sa svakom novom generacijom stasalom iz ovakvih zajednica.

 

Inace,ni ne zelim se slijepo drzati mojih teza i infisacija,ali su mi manje strasne i opcenito prihvatljivije od teze o potpuno "bolesnom" drustvu...

Barem u onim okvirima u kojima vidim vlastiti,ali i zivot mojih najblizih.

 

Ocekujem tvoje postove.

 

Iako smo u stvari mi zachatli pocetnu temu pa me nebi cudilo niti da nas moderatori prebace u neki drugi forum iliti zapecak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U raspravu o BPD-u na vise razina niti ne mogu s tobom argumentirano ulaziti jer je kristalno jasno da si u toj temi puuno duze i dublje od onoga sto ja sa skromnim znanjem(o ovom problemu) mogu postici.

 

Definicije nemam niti pravo pobijati,ali vodjen vlastitom logikom(koja ne mora pod muss biti ispravna) ipak vidim vise razina.

 

Npr.

Ako zadovoljavanjem 5 od 9 kriterija po DSM IV ulazimo u definiciju BPD-a i kao takvi cinimo postupke i trpimo posljedice karakteristicne za njega...

Sto je s ljudima koji zadovoljavaju 6?

Ili 7,ili svih 9?

Pa kad se na to jos nakaleme ostali poremecaji...

 

Nisu li to onda razlicite razine BPD-a.

 

Odnosno, mislim na tezinu i ucestalost postupaka onih s 5 i onih s vise kriterija.

 

Ovaj,prvi od postova mi ipak nije dokazao pogresnost mojih teza (slobodno nazovi naklapanja) od ranije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle,ako se prepoznajemo u 4 tocke-formalno-sluzbeno smo zdravi.

Ako se slucajno ipak nadjemo u 5-Onda smo u zrvnju iz kojeg je tesko van..

 

Koliko cigli čini palaču?

Koliko anđela stane na vrh igle?

 

Za laika je opasno i neprihvatljivo da zbraja kriterije....postoji kliničko psihološko testiranje , MMPI, nekoliko dobrih psihijatara koji razumiju ne samo BPD, nego i obiteljsku psihodinamiku ( ovo je jako bitno jer se medicina po definiciji okreče samo čovjeku s poremećajem, a ne i bliskim osobama koje isto tako pate od poremećaja i koje se često prve slome zbog zlostavljanja)

Paradoksalno, osoba s BPD odbija priznati svoje psihičke probleme i kameleonski uvjerljivo pred drugima ostavlja dojam zabavne , savršeno funkcionirajuće osobe koja svu krivnju prebacuje na "žrtvu" (ovo je moguće zbog natprirodne empatije, pronicljivosti i brze promjene "maske", kojom se osobe s BPD brane )

 

...ukratko....shvatiti, posumnjati na osnovu postupaka i dramatskog skripta , ali nikako sam postaviti dijagnozu sebi, a pogotovo drugima !!!!!

 

 

stvaram i svoju(vjerovatno besmislenu,ali bar za mene prihvatljiviju)tezu.

 

...nezreli mehanizmi odbrane postoje i u "normalnih ljudi"...i postoje postupci karakteristični za osobe s graničnim poremećajem..nek netko drugi objasni njihov uticaj na razvod i broj razvedenih brakova zbog njih...ali BPD je činjenica, po definiciji kriteriji ga ne određuju, već samo opisuju manifestaciju dubljeg poremećaja u odnosu prema sebi, prema drugima i kontroli emocija...i zato ti teza pada u vodu.....ako su dvoje prehlađeni, netko možda dobije i upalu pluća,čak i umre od nje... ali nitko neće rak....i uostalom...razumijevanje i ljubav s BPD ne postoje...BPD i jesu tako privlačni i zavodljivi jer zbog vlastite nesigurnosti identiteta usvoje, usisaju identitet bliske osobe....sve je to od početka samo privid......

 

 

ali mi je ipak prihvatljivija od pomisli da u svakoj cetvrtoj obitelji(prosjek razvoda na sklopljene brakove u HR)djecu odgaja osoba koja samu sebe smatra cudovistem i to projicira

 

 

Uh, i meni..to je stvarno užas....a možda je ipak svaka peta obitelj... ;-) ...ne brkajmo kruške i jabuke...pokušajmo zagristi u njih.....

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cetvrta,peta,prije par godina bila je sedma...dogodine mozda treca.

Mozda ipak ne...

 

Upravo i grizemo.

 

Ipak je ovo pravni portal.

Mozda i neki od buducih pravnika ili sudaca procita tvoje postove,upamti ih i prihvati kao istinite.

 

Pa odredi malo cvrsca vjestacenja,obiteljska savjetovanja gdje uz psihologa sjedi i psihijatar prakticar.

Koji ce moci procjeniti u kojoj mjeri je prisutan PD (ili u gorem slucaju BPD),pokusati pomoci,ispraviti ili ublaziti...

 

Ili osigurati da su djeca s onim "manje bolesnim".

 

Jednog skeptika si omeksao(donekle)

NIsi ga i potpuno uvjerio.

I dalje su mi blizi """nezreli mehanizmi obrane kod "normalnih ljudi" i "upala pluca" od karcinoma"""

 

Ostaje ih jos nekoliko milijuna(kod nas) za omeksati.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

PA IPAK...

 

bigfoot je napisao:

 

Paradoksalno, osoba s BPD odbija priznati svoje psihičke probleme i kameleonski uvjerljivo pred drugima ostavlja dojam zabavne , savršeno funkcionirajuće osobe koja svu krivnju prebacuje na "žrtvu" (ovo je moguće zbog natprirodne empatije, pronicljivosti i brze promjene "maske", kojom se osobe s BPD brane )

 

...i uostalom...razumijevanje i ljubav s BPD ne postoje...BPD i jesu tako privlačni i zavodljivi jer zbog vlastite nesigurnosti identiteta usvoje, usisaju identitet bliske osobe....sve je to od početka samo privid......

 

 

Koliko taj privid traje...?

 

godinu...tri...pet?

 

Nerijetko se ljudi razvode nakon 8,10 pa i vise godina braka.

 

Koliko dugo osoba s BPD-om moze zavaravati druge.

 

Jos bitnije-koliko moze zavaravati sebe.

Ili drzati pod kontrolom?

 

U razgovoru s tom prijateljicom uvjerila me da ga ja nemam(unatoc djelomicnom prepoznavanju u par kriterija)

Bivsa s. jos i manje.

Poznavajuci naseg 4-godisnjaka-on najmanje.

 

Pa citajuci tvoje uistinu dobro srocene,objasnjavajuce i obrazujuce postove,covjeka lako prestrasis.

 

Pa se zamisli...

 

O mogucoj novoj vezi,o sumnji u ono u sto se nebi smjelo sumnjati,o zadrsci u vezi...

Zar ne zelimo svi upravo takve osobe(zabavne,pronicljive,dobro funkcionirajuce...)

 

E,zato tako ne mislim.

 

Opekao se jesam...

 

Ipak ne na takav nacin...

 

Nije me frka ponovo probati.

 

Ali cu te imati na pameti,pa ako ponovo zaskripi znat cu gdje si.

 

No,no- sad sam vec pretjerao u patetici...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija