Jump to content

poslovno uvjetovan otkaz


agapi

Preporučene objave

Ni traga odgovoru na moj post od prošlog tjedna :-(

Čini se da je svima dosta jadikovki i tužnih priča.....

 

Ipak neću odustati, pokušat ću samo pojednostaviti pitanje ;-)

 

1. Ako odbijem radno mjesto koje mi se nudi u zamjenu za ono koje imam po ugovoru i zbog toga dobijem otkaz znači li to da se radi o otkazu mojom krivnjom i da nemam pravo na novčanu naknadu od strane Zavoda za zapošljavanje?

 

2. Može li mi poslodavac napisati poslovno uvjetovan otkaz (njemu više ne treba knjigovođa nego prodavač) temeljem kojeg bih ostvarila pravo na naknadu od strane Zavoda za zapošljavanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

1. ne možemo nagađati unaprijed što bi bilo -jedna od opcija je da Vam poslodavac da otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu (znači - otkaz ukoliko ne prihvatite to drugo radno mjesto) u kojem slučaju možete prihvatiti posao a otkaz odmah osporavati na sudu.

 

2. naravno da Vam poslodavac može dati poslovno uvjetovani otkaz (po ovome što ste rekli to je i jedino logično ako više nema potrebe za Vašim radnim mjestom) i u tom slučaju imate pravo na naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najprije Vam se želim zahvaliti na odgovoru, a zatim obrazložiti situaciju.

Ne radi se, naime, o nagađanju - poslodavac je već izjavio da je moje novo radno mjesto prodavač iako ja nisam pristala na izmjenu ugovora ili potpisivanje novog. Već dva mjeseca sam prisiljena raditi kao prodavač, a to znači rad u smjenama i subotom što je u suprotnosti sa stavkama mog ugovora o radu i dosadašnjeg radnog mjesta. Osim toga ja i dalje moram obavljati dio knjigovodstvenih poslova (jedan dio je preuzeo poslodavčev sin)jer bi mi u protivnom plaća bila smanjena za 500kn (na razinu plaće prodavača, a ne knjigovođe).

Smatram da su povrijeđena moja radnička i ljudska prava, a o posljedicama na moje psihičko i zdravstveno stanje ne moram ni govoriti.

Molim Vas da mi pojasnite što znači prihvatiti radno mjesto, a otkaz osporavati na sudu - znači li to da prvo moram potpisati novi ugovor pa temeljem toga podići tužbu ili to mogu učiniti i ovako, bez pisanog otkaza??? Ja ništa nisam potpisala, moj ugovor od prije 7 godina je važeći, ali ja sam prisiljena raditi drugi posao pod novim uvjetima :-(

Molim Vas savjetujte što mi je činiti jer nisam u poziciji da prihvatim status nezaposlene osobe u ovo vrijeme kad i mladi ljudi teško nalaze posao, a ja imam gotovo 50 godina.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

jasno je da Vam sigurno nije ugodno na radnom mjestu, no radna mjesta su podložna mijenjanju, poslodavci jedan tren postoje drugi tren propadaju, dolaze novi ljudi, kako radnici tako i poslodavci... Želim reći - teško je zadržati na istoj razini nešto što je tako sklono promjeni. No, pri promjenama se treba držati, pa eto barem zakona ako ne morala :)

 

Kako sam shvatila, Vašem poslodavcu nije prestala potreba za radnim mjestom knjigovođe? Ovo je bitno, jer ste prije rekli da mu više to radno mjesto ne treba.

 

Ako mu zaista ne treba (znači neće nitko drugi raditi te poslove) onda je logično da Vam ponudi drugo radno mjesto sa drugim uvjetima (obično lošijima, al Vaše da da prihvatite ili ne). Ako ne potpišete novi ugovor, onda Vam može ponuditi otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu. U tom slučaju, kao što sam rekla potpišete ugovor ali na sudu osporavate otkaz (naravno prethodno u roku od 15 dana pošaljete zahtjev za zaštitu prava - imate o tome dosta postova na forumu). Naravno, otkaz biste imali šanse osporavati ako radno mjesto knjigovođe postoji ali ga je netko drugi dobio, znači postoji potreba za knjigovođom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Vaš me odgovor malo utješio i ohrabrio jer sam već počela vjerovati da mi nema pomoći.

Sad uviđam da su odluke mog poslodavca u sukobu sa zakonom jer on NE UKIDA moje radno mjesto već na njega postavlja svog sina koji je do sada bio zaposlen kao prodavač u našoj trgovini.

S obzirom da zbog njegovog odlaska sada nedostaje jedan prodavač odlučeno je da to mjesto ja popunim, ali uz to moram nastaviti raditi knjigovodstvene i administrativne poslove ukoliko ne želim da mi se smanji plaća. Sada ja moram raditi u smjenama, jedan dan ujutro, drugi dan poslijepodne i naravno subotom.

Molim Vas odgovor:

1. Da li mi je poslodavac dužan isplatiti otpremninu (7 ipo godina radim ovdje) ako ja ne želim prihvatiti radno mjesto prodavača?

2. Da li u tom slučaju ostvarujem pravo na naknadu sa Zavoda za zapošljavanje?

3. Što znači "mogućnost da se naknada isplati jednokratno u cijelosti u slučaju samozapošljavanja"?

Ako sam dobro shvatila ja bih od Zavoda za zapošljavanje mogla odmah dobiti cjelokupan iznos naknade sukladno mom radnom stažu od 22 godine ako otvorim vlastiti knjigovodstveni obrt (imam diplomu samostalnog knjigovođe)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

agapi je napisao:

Poštovana,

Vaš me odgovor malo utješio i ohrabrio jer sam već počela vjerovati da mi nema pomoći.

Sad uviđam da su odluke mog poslodavca u sukobu sa zakonom jer on NE UKIDA moje radno mjesto već na njega postavlja svog sina koji je do sada bio zaposlen kao prodavač u našoj trgovini.

S obzirom da zbog njegovog odlaska sada nedostaje jedan prodavač odlučeno je da to mjesto ja popunim, ali uz to moram nastaviti raditi knjigovodstvene i administrativne poslove ukoliko ne želim da mi se smanji plaća. Sada ja moram raditi u smjenama, jedan dan ujutro, drugi dan poslijepodne i naravno subotom.

Molim Vas odgovor:

1. Da li mi je poslodavac dužan isplatiti otpremninu (7 ipo godina radim ovdje) ako ja ne želim prihvatiti radno mjesto prodavača?

2. Da li u tom slučaju ostvarujem pravo na naknadu sa Zavoda za zapošljavanje?

3. Što znači "mogućnost da se naknada isplati jednokratno u cijelosti u slučaju samozapošljavanja"?

Ako sam dobro shvatila ja bih od Zavoda za zapošljavanje mogla odmah dobiti cjelokupan iznos naknade sukladno mom radnom stažu od 22 godine ako otvorim vlastiti knjigovodstveni obrt (imam diplomu samostalnog knjigovođe)?

 

Dakle agapi,

pslodavac bi trebao,makom što ste odbili ugovor za drugo radno mjesto(prodavaća) donijeti "Odluku o redovitomm otkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog ugovora o radu sa izmjenjenim uvijetima "(kao što vam reće Burn)ili će odmah donijeti Odluku o redovitom otkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga. Na tu odluku imate pravo žalbe u vidu Zahtjeva za zaštitu prava u kojem možete osporiti njegovu odluku u smislu kako ste naveli(zapošljavanje sina na vaše radno mjesto),naravno ako to želite.

Iz vaše potonjeg posta shvatio sam da vi to ne želite, jer imate drugi plan( knjigovodstveni servis),pa ćete se tako i izjasniti poslodavcu. Od dana kada se izjasnite:

1. Počinje teći otkazni rok, koji je s obzirom da ste kod njega proveli 7 godina ,dva mjeseca. Tu možete sporazumom dogovoriti da neidete na posao a da vam on plati naknadu(plaću) i naravno zakljući knjižicu nakon što isti isteće.(prema čl.113 i 114 Zakona o radu).

2. Imate pravo na otpremninu Ugovorenu ako je tako u vašem ugovoru ili minimalnu Zakonsku prema čl.119. pomenutog Zakona(1/3 prosjećne plaće unatrag tri mjeseca umneženo sa cijelim brojem godina staža kod tog poslodavca = 7/3).

3. Redovitim otkazom iz poslovno uvijetovanih razloga ostvarujete pravo na naknadu sa zavoda za zapošljavanje.

Kaj se vašeg pitanja o "mogućnosti jednokratne naknade sa zavoda u slučaju samozapošljavanja" sami ste odgovorili na isto pa to još provjerite u zavodu.

I sretno na novom poslu.

Pazite da vas poslodavac ne izigra vezano za otpremninu. Tražite obračun prema obrazcu ministarstva rada,rok plačanja i o svemu napravite pisani sporazum (otkazni rok i otpremnina,eventualna naknada za Go za ovu godinu i za prošlu ako ga još niste cijelog iskoristili). :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najprije zahvaljujem što ste našli vremena i volje odgovoriti na moja pitanja.

 

Moram ipak pojasniti neke stvari - otvaranje obrta nije bila moja želja ili prethodni plan nego očajnički pokušaj nalaženja mogućnosti da ne prekidam mirovinski staž jer se panično bojim starosti bez mirovine i sredstava za život. Mislila sam da naknadom koju bi mi (eventualno) jednokratno isplatio Zavod za zapošljavanje plaćam sebi mirovinski staž kao obrtnik. Ne očekujem ni poslovanje ni zaradu samo bih taj novac položila na žiro-račun obrta i time plaćala davanja za mirovinski staž dok ne nađem novi posao i poslodavca.

 

Ako to nije moguće molim da mi savjetujete neki drugi način plaćanja radnog staža. Očajna sam i na rubu živčanog sloma jer živim sama i plaća koju zaradim jedini mi je izvor prihoda, a mirovina koju želim pošteno zaraditi trebala bi mi jamčiti da neću starost provesti u nekakvom azilu za beskućnike.

 

Što se tiče tužbe zbog nezakonitog otkaza, nisam u mogućnosti ni pomišljati na to jer nemam novaca za odvjetnike, a sumnjam da bih ikad išta i dobila jer vidim da danas poslodavac može raditi što god i kako god hoće.

Zanima me samo kako da iz cijele situacije izađem sa mrvicom ponosa i dostojanstva.

 

I što ako moj poslodavac inzistira da uistinu odradim taj dvomjesečni otkazni rok? Unaprijed se užasavam takve mogućnosti jer mogu zamisliti kako bi me tretirao nakon mog odbijanja novog ugovora i najave otkaza???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

agapi draga,

nije dobro donositi odluke u strahu,panici i svekolikim emotivnim stanjima u koje smo dovedeni pretežno tuđom krivicom. Trebaš se smiriti i temeljito pručiti mogućnosti koje ti daje Zakon. Ja te vetzano za mirovinsko i Zavod,nažalost, ne mogu savjetovati jer sam "kratak" u tom dijelu.

Kaj se tiće radnog prava koje prostiće iz Zakona u radu,veledobar sam i shodno tome sam te savjetovao. Iz iskustva koje imam "radeći" sa pitateljima ovog portala treba se boriti za svoja prava koja ti omogućuje Zakon o radu jer je on vrlo dobar za radnika. Osim toga poslodavci neznaju radno pravo i misle da sve mogu,ali samo jedan kriv korak i "puše". Zato ne biti malodušna. Sačekati koreke poslodavca, ne pričati u radnoj okolini,raditi svoj posao i kad potegne poslodavac,vračaš i to samo pismeno. Kad do toga dođe,javiš se pa bumo ti pomogli. OK? Samo hrabro jer posla ima za onog koj zna i hoće raditi svoj posao,a činimi se da si ti takva. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Eto, ja čekala da poslodavac nešto poduzme, a on mudro šutio dok sam ja rintala. Sad sam ja povukla potez i rekla da ne želim prihvatiti ovakve uvjete, a on kaže ok, onda ti slijedi Poslovno uvjetovan otkaz i to je to. O otpremnini ne želi ni čuti jer kaže da ja dajem otkaz samoinicijativno :-( Što sad??? Moj GO traje do 26.08.2011 i to će se tretirati kao otkazni rok, a sa tim danom prestaje moj radni odnos. Kako ostvariti pravo na otpremninu bez suđenja i zle krvi??? Postoji li uopće takva opcija ili u našoj sredini sve mora završiti na "pas mater"???

I što da ja sad radim kad nikakav dokument nisam potpisala niti dobila od poslodavca??? Molim savjet i pomoć...hitno :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani burn,

 

Vidim da ste odlično "potkovani" oko radnog prava,pa molim par savjeta.

 

Poslodavac mi je dao Izvanredni otkaz,obrazloženje je, okolnosti zbog kojih radni odnos nije moguć,navodno gubitak povjerenja.Kod njega sam radila više od 12 god.

Sada se vodi na sudu parnica,i na sudu treba utvrditi činjenice.Možete li mi se javiti na PM.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac VAm je malo pobrkao lončiće. Ako Vam daje poslovno uvjetovani otkaz onda nikako ne dajete Vi otkaz samoinicijativno.

 

Kad Vam da taj otkaz (pazite-mora donijeti odluku o poslovno uvjetnovanom otkazu koju Vi NE potpisujete - ako Vam da za potpis bilo što što sadrži riječ SPORAZUMNI - bježite i ne potpisujte), imate zakonsko pravo na otpremninu.

 

Vama otkazni rok ne može teći dok niste primili otkaz. Ako ništa ne primite, lijepo poslije godišnjeg odmora ravno na radno mjesto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je u tome što ja ne želim natrag na radno mjesto prodavača jer sam u firmu došla kao knjigovođa i takav smo ugovor potpisali,nisam ni sanjala da bi se nakon gotovo 8 godina moglo dogoditi ovako nešto. Ja već mjesecima radim 6 sati za pultom u trgovini, a preostala 2 sata do kraja radnog dana rješavam knjigovodstvene i administrativne poslove koje njegov sin ili ne zna ili ne želi raditi. Moj poslodavac ne želi da ja odem, njemu je super imati multifunkcionalnog djelatnika koji za jednu plaću pokriva dva radna mjesta,ali ja to više ne želim i ne mogu ni fizički ni psihički. Meni je doslovno zlo pri pomisli da se vratim u to mučilište i jedino što želim je otpremnina koja mi po zakonu pripada i dokument o prestanku radnog odnosa temeljem kojeg ću ostvariti novčanu naknadu od strane Zavoda za zapošljavanje. Ne želim ni više ni manje od onoga što me po pravdi i zakonu pripada, ali me strah kako će sve to završiti i ne mogu prestati brinuti što će biti kad moj godišnji odmor završi jer nemam nikakav pisani dokument nego samo njegovu riječ. Ja ne sumnjam u njegovo poštenje i ne mislim da bi me htio izigrati, ali njegovo nepoznavanje zakona može rezultirati problemima za mene i za njega. Besmisleno je da mu ja kažem što mu je činiti, a vidim da sam ne poduzima ništa. Zar da ja sama pišem odluku o otkazu i izjavu o isplati otpremnine???

Molim vas kažite da li sam ja u nekakvom prekršaju ako se jednostavno držim našeg usmenog dogovora i po isteku GO dođem po Odluku o otkazu ili trebam zatražiti od poslodavca pisani dokument ???

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani moderator ili neko drugi trebam savjet.

Što kad odbijem uručenje poslovno uvjetovanog otkaza.

Koliko se dugo može otezati početak otkaznog roka.

Znam da na kraju dolazi oglasna ploča.

Proizvodna smo firma a poslodavac nema svoj legalni

proizvodni prostor već radimo u iznajmljenom skladištu

bez dozvola.Može li poslodavac i u taj prostor postaviti

oglasnu ploču.Kome prijaviti poslodavca za rad bez dozvola

u neuvjetnom prostoru.Hvala svima za bilo koji savjet u

vezi sa pitanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema potrebe za podizanjem teme jerbo je tvoje pitanje već i prije bilo pročitano i proučeno, no ono je tako koncipirano da zapravo na isto nije moguće suvislo odgovoriti (kako otezati????) a zapravo na neki način i ovo nije mjesto gdje bi i mogao dobiti savjet po tom pitanju.

 

Ukoliko bi se pojavio nekakav problem u kojem ti može pomoći kako moja malenkost tako i ostali korisnici foruma, eto tu smo, no kako otezati s ovim što navodiš i kako paušalnim ocjenama iz subjektivnih razloga naštetiti poslodavcu, tu ti ne možemo pomoći.

 

Pozdrav i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija