Jump to content

odricanje prava na godišnji odmor


dindon

Preporučene objave

Da li se može radnik odreći prava na korištenje godišnjeg odmora?

 

Naime radnik je cijelu 2011. godinu bio na bolovanju.

Ranik je bio na bolovanju od 15.10.2010. do 10.02.2012.

Dakle, zadnji dan bolovanja 10.02.2012. godine.

 

Uslijedio je redoviti otkaz ugovora o radu (osobno uvjetovani otkaz).Zbog bolesti ne može dobiti Svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti radnika za poslove građevinskog radnika a poslodavac mu nije u mogućnosti pronaći drugo radno mjesto.

 

Sada radnik želi potpisati izjavu kojom se odriče prava na korištenje godišnjeg odmora za 2011. godinu.

 

Da li je navedeno sukladno Zakonu o radu? Da li se to može?

 

Odnosno u slučaju da dođe inspekcija rada, da li će društvo dobiti novčanu kaznu (članak 294. točka 44. Zakona o radu)?

 

Iz Zakona o radu:

44) ako s radnikom sklopi sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora (članak 57.),

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Poštovani!

Molila bih hitan odg.

Naime s poslodavcem sam sporazumno raskinula ugovor o radu (s 30.06.2015) jer kroz tjedan dana idem raditi u novu firmu pa nisam željela da mi ovaj dodatno komplicira stvari. Otkazni rok neču odrađivati jer sam trenutno trebala biti na go koji bi trajao do 20.6.

Međutim poslodavac mi je uz papire za sporazumni dao i papir na kojem piše da se odričem prava na godišnji odmor, točnije naknade za isti,preostalo mi je 5 dana od 2014 godine i 10 dana od ove godine.

S obzirom da kao što sam navela nisam željela da mi poslodavac komplicira prelazak u drugu firmu ja sam taj papir podpisala.

Pitanje: dali je taj papir pravovaljan s obzirom da sam pročitala nekoliko postova da se radnik nemože odreči prava na godišnji tj naknade za go?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čl. 80. Zakona o radu kaže: Ništetan je sporazum o odricanju prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora (to je za slučaj da radnik i dalje nastavlja raditi kod poslodavca, međutim, mišljenja sam da i dalje možete potraživati od poslodavca naknadu za neiskorišteni godišnji odmor po čl. 82. Zakona o radu, ali razmislite kakvo značenje ima činjenica da ste taj "papir" ipak potpisali i da i dalje ne želite da vam poslodavac komplicira prelazak u novu firmu).

 

Konačno, obavljate li vi do 30.06. poslove radnog mjesta ili ste kod kuće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Do 30.06 sam na go počevši s današnjim danom, pošto se firma u kojoj radim zatvara s tim datumom. Znači iskoristit ću 5/10 dana. Firma koja nas je preuzela omogučila nam je da radimo kod njih no zbog udaljenosti ja sam potražila posao bliže. Da sam prihvatila posao koristila bih go do 20.06 ali kako kažem iduči tjedan počinjem raditi bliže kuči pa taj go ne mogu iskoristiti.

 

Ažurirano

 

Mislim 5/10 dana starog go koristim. Zbog hitnih isporuka nam do sad nije bilo omogučeno korištenje go

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija