Jump to content

tajna prodaja


blackcode

Preporučene objave

Poštovani,

molim vas za savjet...

nakon smrti moje bake naslijedili smo zemljišnu parcelu stric teta i ja (unuk). Parcela nije podjeljena odnosno istu smo naslijedili u udjelima. Kako je parcela bila na dobroj lokaciji, a izvan mog mjesta stanovanja stric je istu prodao bez moga znanja. Molio bih vas za savjet što učiniti...kako mogu doći do kupoprodajnog ugovora? može li se isti razvrgnuti?

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

molim vas za savjet...

nakon smrti moje bake naslijedili smo zemljišnu parcelu stric teta i ja (unuk). Parcela nije podjeljena odnosno istu smo naslijedili u udjelima. Kako je parcela bila na dobroj lokaciji, a izvan mog mjesta stanovanja stric je istu prodao bez moga znanja. Molio bih vas za savjet što učiniti...kako mogu doći do kupoprodajnog ugovora? može li se isti razvrgnuti?

 

Lp

 

Vaš stric ima pravo prodati svoj suvlasnički dio kome hoće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ako je prodao cijelu parcelu? parcela nije podjeljena tako da neznam kako je mogao znati koji je dio parcele njegov

 

bas me interesuje tko bi kao kupac sklopio kupoprodaju sa jednim suvlasnikom za cjelovitu nekretninu koja je u suvlasnistvu vise osoba.Nadalje nevidim razlog zasto suvlasnik nebi mogao prodati svoj suvlasnicki dio,neprodaje odredjeni dio nekretnine vec idealni dio koji nije odredjen na nekretnini kao cjelini ali je odrediv u nekom drugom postupku.

Naime,Zakon o vlasništvu navodi kako suvlasništvo postoji kada više osoba ima neku stvar u svojem vlasništvu tako da svakoj pripada dio toga prava vlasništva računski određen razmjerom prema cijelom pravu vlasništva te stvari.

Kada se neka stvar nalazi u suvlasništvu, nijedan suvlasnik ne može reći ili tvrditi da je on isključivi vlasnik bilo kojeg realnog dijela stvari,odnosno svaki je od suvlasnika istodobno suvlasnik cijele stvari i svakog njezinog najmanjeg dijela ali samo u idealnom dijelu.

Nadalje,glede suvlasničkog dijela suvlasnik sa istim može samostalno raspolagati, prodati, opteretiti,a kada suvlasnik prodaje suvlasnički dio ostali suvlasnici nemaju pravo prvokupa ukoliko ono nije ugovoreno ili zakonom određeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što veli Matrix - kod suvlasništva radi se o idealnim dijelovima. Bit priče ovdje su dvije stvari - 1. kakvo je gruntovno stanje glede predmetne nekretnine (tko je točno upisan kao vlasnik/suvlasnik)?, i 2. što je točno bio predmet prodaje u kupoprodajnom ugovoru vašeg strica?

 

Činjenica upisa u gruntovnici bitna je glede prosudbe poštenja kupca, a što se predmeta kupoprodaje tiče - vaš stric može potpuno slobodno raspolagati svojim suvlasničkim dijelom, dok bi glede mogućnosti da isto čini sa cijelom nekretninom trebao imati suglasnost svih suvlasnika, dakle vas i tete. Ovo jasno, ukoliko ste vas svo troje upisani u gruntovnici kao suvlasnici. Precizirajte pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U gruntovnici smo svi upisani kao vlasnici stric "prodavač", teta, drugi stric pok, ja.

Nakon drugog pok. strica provedena je ostavinska rasprava al vidim da to nije ažurirano u gruntovnici iako je umro prije 10 godina. Imam li ja pravo kao suvlasnik dobiti na uvid kupoprodajni ugovor i gdje bi se mogao obratiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija