Jump to content

Prometna nezgoda


Štanga

Preporučene objave

Pozdrav,

 

molim Vas za pomoć, postajem očajan, zar je stvarno moguće da očita nepravda prođe nekažnjeno....

 

7.11.2013 godine, prilikom spore vožnje, muška osoba (navodno drogirana) prelazeci cestu na mjestu gdje nije naznaćena zebra udara mi nogom suvozačka vrata mog osobnog automobila prilikom čega su nastala ulegnuća na dva mjesta promjera 40x50cm, izlazeći iz automobila fotografiram počinitelja s leđa, pratim ga i zovem policiju, počinitelj ulazi u ulaz, a ja čekajući policijsku patrolu ostajem ispred (imam i svjedoka...kolega koji je vozio iza mene).....

 

nakon 10-ak minuta stiže policija, rade zapisnik (bez očevida), pozivaju me da dostavim slike u policiju i da se javim za 4 dana sa 20kn drzavnih pristojbi kako bi preuzeo potvrdu o nesreci,

 

11.11.2013 godine, nakon 4 dana prateći upute dolazim u policiju, no pomaka nema, počinitelja nisu našli i predaju mi potvrdu sa kratkim okolnostima događaja.....odlučujem preuzeti stvar u svoje ruke,

 

raspitujem se po kvartu, ducanima, kaficima, pekarama i napokon uspijem saznati gdje se pocinitelj kreće te ga odlućim sačekivati, i tako nakon par dana uspijem naletiti na istoga i prateći ga otkrijem vozilo u koje ulazi i zapisujem registarsku oznaku,

 

14.11.2013 godine, napokon sav sretan dolazim u policiju kako bi se napravila dopuna potvrde i uspijem saznati ime i prezime vlasnika vozila te preko facebooka otkrijem da se definitivno radi o osobi koja mi je oštetila vozilo, iz policije mi kazu kako ćeme obavjestiti o daljnjim koracima,

 

e sad, raspitivajući se okolo o daljnjim postupcima, svi me uvjeravaju kako će policija samo uzeti njegovu izjavu, a meni ostaje da tu osobu privatno tužim, navodno privatne tuzbe traju po 5 godina, i po okolnostima koje su se odvijale studentica pravnog fakulteta me savjetuje da mi se privatna tuzba nikako ne isplati....(po ovlaštenom servisu u slucaju menjanja vrata šteta iznosi 6.300kn)

 

Molim Vas za iskreno mišljenje, što mogu očekivati i kako se najbolje postaviti u gore navedenoj situaciji??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štanga - Sivko vam je rekao bit - trebate podnijeti kaznenu prijavu protiv konkretne osobe za kazneno djelo oštećenja tuđe stvari iz čl. 235. st. 1. KZ-a. Također, u prijavi naglasiti i kako dajete prijedlog za progon budući se navedeno djelo progoni po prijedlogu oštećenika (iako se i sama kaznena prijava smatra prijedlogom za progon, ali bolje to naglasiti da vas slučajno policajci ne "upute" na privatnu tužbu). Isto tako, kod podnošenja kaznene prijave postaviti i imovinsko-pravni zahtjev u visini nastale štete.

 

Nakon toga sve ide na DORH, gdje bi se trebalo ići u optuženje, koje će gotovo sigurno (ako okrivljenik nema već "dosje") završiti sa izdavanjem kaznenog naloga, kojeg ćete primiti po pravomoćnosti, ako ne bude prigovora s druge strane. Nakon toga možete u naplatu. Hoćete li se uspjeti naplatiti, zavisi od imovinskog stanja okrivljenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem puno na savjetima, stvarno su pomogli.....pustio sam tjedan dana da vidim sta ce policija napraviti po pitanju spomenutih okolnosti, i saznao da nisu napravili apsulutno NIŠTA.....cak nisu ni obavili razgovor sa pociniteljem,

 

i tako sam se jučer napravio lud, došao na policiju i obavjestio ih da sam angažirao odvjetnika i da me poslao da podnesem kaznenu prijavu protiv pocinitelja sa potvdom o visini nastale štete i potpisao prijedlog za gonjenje, (pozivajuci se na postove od G-man-a i Sivka), iskreno, tek sam jučer dobio dojam da su se trgnuli, jer su odmah predmet predali u krim policiju, i obavjestili me da je osoba poznata od prije po raznim laksim prijestupima, uvjerili su me da će sada sve ići po sluzbenoj duznosti i da će se stvarno nešto napraviti,

 

Ako se ne varam na meni je sada da čekam poziv na sud ili neku obavjest od policije? Bilo kakvi komentari i ideje su pozeljne, zahvaljujem momci još jednom na velikoj pomoći :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...zahvaljujem momci još jednom na velikoj pomoći :)

 

Nema frke, Štanga...

 

Ako se ne varam na meni je sada da čekam poziv na sud ili neku obavjest od policije?

 

Tako je. Doći će vam na adresu nešto svakako - ili poziv od policije za provođenjem dokazne radnje ispitivanja svjedoka, ili istovrstan poziv od DORH-a, ili rješenje o odbačaju kaznene prijave od DORH-a ili obavijest o tome da je DORH podignuo optužnicu protiv okrivljenog. Pa onda kasnije poziv za sud ili po pravomoćnosti kazneni nalog. Sad je predmet u obradi i neka će se odluka svakako morati donijeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

 

evo da nadopišem novosti nakon 40-ak dana :)

 

Zvali su me u Petak u Općinsko državno odvjetništvo da dam izjavu o okolnostima nezgode, sve je prošlo u najboljem mogućem redu, objasnio sam detaljno sve okolnosti i dao kontakt svjedoka,

 

uz sve navedeno su me uputili da je druga strana nekoliko dana prije izjavila da je bila na pješačkom prijelazu a što se tiće udubljenih suvozačkih vrata kaže da se u strahu da ga ne pogazim on odgurivao nogama od mojih vrata hahaha, preludo ali istinitu, naravno i tamo su se nasmijali...

 

E sad molim Vas da mi napišete kakav je daljnji postupak, mogu li ja očekivati nekakve troškove suda bezobzira što ide po službenoj dužnosti, i koliko bi cjeli postupak otprilike mogao tajati?

 

P.S. Hvala Vam Sivko i G-man, majstori ste i stvarno ste mi dosta pomogli....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad molim Vas da mi napišete kakav je daljnji postupak, mogu li ja očekivati nekakve troškove suda bezobzira što ide po službenoj dužnosti, i koliko bi cjeli postupak otprilike mogao tajati?

 

Ako je ovo prvo kazneno djelo dotičnome, moja je procjena da će sve završiti na zahtjevu za izdavanjem kaznenog naloga DORH-a, koji će sud gotovo sigurno i prihvatiti. Vi ćete isti dobiti po pravomoćnosti i u njemu će možda biti i odlučeno o vašem imovinsko-pravnom zahtjevu (a vjerujem da ste ga postavili). Ako će biti odlučeno o IP zahtjevu, možete odmah s istim u "naplatu". Hoćete li se naplatiti ili ne, ovisi o imovinskom stanju optuženika.

 

Ako kojim slučajem budete sa IP zahtjevom upućeni u parncu, tada po pravomoćnosti kaznenog naloga treba pokrenuti postupak radi naknade štete, koji će biti čista formalnost, s obzirom na pravomoćan nalog koji obvezuje parnični sud. Hoćete li se uspjeti naplatiti, opet zavisi.

 

Ako pak ovo nije prvo kazneno djelo dotičnome ili on prigovori kaznenom nalogu, tada se ide u "klasičan" postupak, u kojem ćete biti pozvani u svojstvu svjedoka na raspravu i tada ćete tamo moći tražiti naknadu troška. Po pravomoćnosti donesene osuđujuće presude - vrijedi sve već ranije napisano.

 

P.S. Hvala Vam Sivko i G-man, majstori ste i stvarno ste mi dosta pomogli....

 

Ma nema frke, Štanga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru,

 

po informacijama iz policije i Općinskog državnog odvjetništva, radi se o problematičnoj osobi sa više prijestupa i jednom ili više uvjetnih kazni (neznam detalje), uz to sve znam da je u posjednu jednog kombi vozila, a možda ćak i motocikla, navodno radi na crno kao redar,

 

Po gospođi iz Općinskog asocirala mi je da bi sve to trebalo biti dovoljno za obilježbu kaznenog djela (postavio sam imovinsko-pravni zahtjev sa procjenom ovlaštenog servisa u prilogu),

 

Po gornjem tekstu zakljućujem da bi se sve još moglo dosta zakomplicirati i POTRAJATI, a i naplata bi mogla biti zanimljiva,

 

Obavještavati ću Vas i dalje o daljnjim događanjima, nadam se da će ovakav slučaj pomoći i ostalim nesretnicima koji se nalaze u istoj ili sličnoj situaciji....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

 

evo danas nakon više od pola godine bila je i rasprava, na koju nisam bio pozvan, već su samo pozvali mog svjedoka i osobu koja je prouzročila štetu. Mog svjedoka su ispitali nekoliko osnovnih pitanja i sve je prošlo očekivano, a okrivljeni se nije pojavio na raspravi bez obrazloženja.

 

Zanima me kakva je dalje procedura i dali je moguće očekivati presudu u skorije vrijeme??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zavisi o stavu zamjenika DO-a zaduženog za predmet i o tome je li ili nije okrivljeni iznio svoju obranu.

 

Moram priznati da mi je malo čudno što vi kao oštećenik niste pozvani, stoga bih vam sugerirao da se svakako pojavite na idućoj raspravi i tražite svoje ispitivanje.

 

Zahvaljujem na povratnoj informaciji, možda će biti od pomoći nekome u sličnoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo obavljena je i druga rasprava mjesec dana nakon prve na koju sam i ja bio pozvan u svojstvo svjedoka (osteceni automobil je na oca), sve je prošlo odlično, bio sam jako kratko unutra, objasnio detaljno cjeli događaj, pozivajući se na načinjene slike koje je sudkinja imala pred sobom i odgovorio na 3-4 pitanja koja mi je postavio okrivljeni (čak je i našao nekog svjedoka).

 

Mislim da se okrivljeni izgubio u lažima i stekao sam dojam da je sutkinja apsulutno na mojoj strani, ali nažalost nisam smio sudjelovati prilikom izjave okrivljenog (šteta).

 

Tjedan dana nakon rasprave na oca (vlasnika automobila) je stigla obavjest da dostavi račune, procjenu štete i sl. stvari vezane za slučaj, što smo i napravili prije par dana (predračun ovlaštenog servisa od datuma nekoliko dana nakon nezgode).

 

Vjerovatno sada slijedi presuda (na koju on ima pravo žalbe)? Imate neki savjet za dalje? Imam li ja kao vozač i osoba koja je prošla kroz cjeli slučaj pravo na nekakvu naknadu? Kako prognozirate presudu (navodno je i prije kažnjavan za slično, možda je u pitanju i uvjetna)? Svaki savjet koji bi mogao doprinjeti njegovom rigoroznijem kažnjavanju je dobrodošao...

 

Zahvaljujem još jednom na dosadašnjoj pomoći....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerovatno sada slijedi presuda (na koju on ima pravo žalbe)?)?

 

Imat će pravo žalbe svakako. Hoće li ga iskoristiti, ovisi o njemu samome.

 

Imate neki savjet za dalje?

 

Zasada vam ne preostaje ništa drugo doli čekati i vidjeti kakva će biti odluka o krivnji i o očevom IP zahtjevu.

 

Imam li ja kao vozač i osoba koja je prošla kroz cjeli slučaj pravo na nekakvu naknadu?

 

Jeste li pretrpili kakve ozljede ili neku drugu posljedicu?

 

Kako prognozirate presudu (navodno je i prije kažnjavan za slično, možda je u pitanju i uvjetna)?

 

Za navedeno djelo je propisana izuzetno niska kazna (do 2 godine), tako da će gotovo sigurno biti ili uvjetna osuda ili rad za opće dobro. Međutim, ukoliko se radi o osobi koja već ima pozamašan "dosje" iza sebe, nije isključena ni mogućnost bezuvjetne kazne zatvora (ipak je mala vjerojatnost da će do toga i doći).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdrav, evo javljam se nakon dosta vremena sa novostima,

 

iako mi nije dostavljena presuda na adresu (nitko nezna zašto), zatražio sam ju službeno pismenim putem, postala je pravomoćna 13.01.2015, a primio sam ju 03.04.2015 i glasi:

 

- okrivljen je počinio materijalnu štetu u iznosu 6300kn vlasniku vozila (meni) - oštetio tuđu stvar, čime je počinio kazneno djelo protiv imovine - opisano i kažnjivo po čl.235 st.1 KZ,

 

osuđuje se:

 

na kaznu zatvora od 9mj, koja neće biti izvršena ukoiko okrivljenik u roku od 3 godine ne počini novo kazneno djelo.

 

Temeljem čl. 158 st.2 ZKP-a dosuđuje se imovinsko pravni zahtjev oštečeniku u izunosu 6300kn koji je dužan nadoknaditi okrivljeni.

 

Okrivljeni je dužan snositi troškove nkaznenog postupka u iznosu 1500kn.

 

Zanima me šta mi je sada za činiti, netko kaže da čekam, netko da idem na građanski sud, malo mi je to sve zbunjujuće, pa Vas molim još jednom za savjet?

 

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

netko kaže da čekam, netko da idem na građanski sud,

taj netko griješi,budući da u kaznenoj presudi postoji kondemnatorni nalog osuđeniku,što znači da ukoliko pokrenete parnicu sa istim zahtjevom,tužbu treba odbaciti kao nedopuštenu,budući da na novi postupak, konkretna kaznena osuda kojom se nalaže činidba osuđeniku ima pravni značaj presuđene stvari(res iudicata).

U posjedu ste ovršne isprave,pokrenite postupak ovrhe,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štanga, dosuđen vam IP zahtjev, presuda je pravomoćna, i kako je Matrix već naveo - idete s njome u ovrhu, ali ipak pripazite nakon roka koji je određen okrivljeniku u kojem može dobrovoljno ispuniti svoju obvezu. Hoćete li se uspjeti naplatiti, zavisi o imovinskom stanju okrivljenika.

 

Inače, sud vam je morao dostaviti presudu, ne samo pravomoćnu, već i nepravomoćnu, jer biste imali pravo žalbe na nju (glede odluke o IP zahtjevu i eventualnim troškovima postupka). Propust konkretnog suca koji se nije smio desiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetu, danas sam probao pokrenuti ovrhu putem javnog bilježnika ali on me odbio jer po njegovome takav način ovrhe se podnosi putem odvjetnika. A odvjetnik me uputio da ipak to sve sam obavim pošto je lako moguće da osoba nema primanja i da se ipak neću uspjeti naplatiti....

 

Upute odvjetnika su da se javim na sud i zatražim "ovršni prijedlog ili nešto slicno....", te sa time idem u FINA-u i podnosim zahtjev za novčanom ovrhom putem nekog njihovog formulara....

 

Slažete li se sa uputama odvjetnika? Znate li možda šta točno tražim na sudu, nisam ga dobro čuo telefonski :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upute odvjetnika su da se javim na sud i zatražim "ovršni prijedlog ili nešto slicno....", te sa time idem u FINA-u i podnosim zahtjev za novčanom ovrhom putem nekog njihovog formulara....

 

Pretpostavljam da je mislio na pribavu klauzule pravomoćnosti i ovršnosti. A njegovo odbijanje da vas i dalje zastupa govori u prilog da je već napravio istraživanje i da ovaj "biser" nema imovine iz koje bi se mogli naplatiti.

 

Ovo s JB-om ste nešto krivo razumjeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija