Jump to content

pravo na trogodišnji roditeljski dopust


mammasan

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Nova sam ovdje i nadam se da ćete mi moći pomoći.

Tražila sam informacije po internetu, no nisam našla odgovor.:zbunj:

 

Čekam rođenje svog četvrtog djeteta. Otac ovog djeteta nije otac prvo troje djece. Rastavljena sam i djeca su sudskom odlukom ostala samnom.

Shvatila sam proučavanjem vašeg foruma da imam pravo na trogodišnji porodiljni dopust jer sva djeca žive samnom.

Moje pitanje glasi: s obzirom da je meni ovo četvrto dijete, a mom dečku prvo, a ja imam veću plaću, ima li on pravo koristiti dio roditeljskog dopusta i u kojem trajanju, a da se ja ranije vratim na radno mjesto?

Hvala svima puno na trudu i odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da Vaš dečko ne udovoljava uvjetima iz članka 14. stavka 7. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potpora za Vašu djecu iz prvog braka, tako da u konkretnom slučaju Vi imate pravo za Vaše četvrto dijete na roditeljski dopust u trajanju od 30 mjeseci, a Vaš dečko za njegovo prvo dijete ima pravo na roditeljski dopust u trajanju 6 mjeseci. Nakon što iskoristite obvezni rodiljni dopust moguće su različite kombinacije korištenja roditeljskog dopusta (svaki roditelj po 4 mjeseca, pa Vi iskoristite ostatak, puno radno vrijeme, na pola radnog vremena) Svakako raspitajte se u HZZO-u, pa vidite što Vam najbolje odgovara u okviru zakonskih dopuštenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najljepša Vam hvala na brzom odgovoru.

Tako nekako sam si i mislila. Zabrinula me jučer informacija koju sam dobila iz HZZO da po novome ja nemam pravo koristiti 30 mjeseci roditeljskog dopusta, nego da otac i majka moraju to koristiti pola pola (poticanje očeva da provode više vremena s djetetom), znači da ja imam po tome pravo samo na 15 mjeseci roditeljskog dopusta,premda otac ne može iskoristiti ostalih 15 mjeseci jer mu to nije treće dijete...

Ne znam što bi bilo s korištenjem roditeljskog dopusta u slučaju da sam samohrana majka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 14.

(1) Zaposleni ili samozaposleni roditelj ima pravo na roditeljski dopust u trajanju od 8 ili 30 mjeseci, ovisno o broju rođene djece i načinu njegova korištenja.

(2) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj ima pravo na roditeljski dopust u trajanju od:

– 8 mjeseci, za prvo i drugo rođeno dijete,

– 30 mjeseci, za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete.

(3) Pravo na roditeljski dopust iz stavka 2. ovoga članka u pravilu koriste oba roditelja iz stavka 1. ovoga članka svaki u trajanju od 4 ili 15 mjeseci.

(4) Ako roditeljski dopust iz stavka 2. ovoga članka koristi samo jedan roditelj, sukladno dogovoru, isti se koristi u trajanju od 6 mjeseci za prvo i drugo rođeno dijete, odnosno 30 mjeseci za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete.

 

Mislim da je članak 14. stavak 4. dovoljno jasan u slučaju da samo Vi koristite roditeljski dopust (bez obzira da li ste trenutno samohrana mjaka), samo je pitanje kako će se računati roditeljski dopust ako bi isti htjeli koristiti istovremeno s dečkom. Da li će Vama nakon korištenja 4 mjeseca zajedničkog roditeljskog dopusta ostati pravo na korištenje još 22 mjeseca, 11 mjeseci ili 0 mjeseci to je stvar tumačenja konkretne zakonske odredbe od strane područnog ureda HZZO-a. Ako niste zadovoljni s rješenjem područnog ureda HZZO-a povodom Vašeg zahtjeva, ostaje vam pravo žalbe sukladno članku 45. predmetnog Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da Vaš dečko ne udovoljava uvjetima iz članka 14. stavka 7. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potpora za Vašu djecu iz prvog braka, tako da u konkretnom slučaju Vi imate pravo za Vaše četvrto dijete na roditeljski dopust u trajanju od 30 mjeseci, a Vaš dečko za njegovo prvo dijete ima pravo na roditeljski dopust u trajanju 6 mjeseci. Nakon što iskoristite obvezni rodiljni dopust moguće su različite kombinacije korištenja roditeljskog dopusta (svaki roditelj po 4 mjeseca, pa Vi iskoristite ostatak, puno radno vrijeme, na pola radnog vremena) Svakako raspitajte se u HZZO-u, pa vidite što Vam najbolje odgovara u okviru zakonskih dopuštenja.

 

Svaka je ovdje na mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija