Jump to content

razvod i bračna stečevina


boris14

Preporučene objave

u fazi sam planiranja razvoda braka koji još uvijek nije službeno pokrenut i zanima me nekoliko stvari:

 

1. živimo u stanu kojega sam za vrijeme trajanja braka dobio darovnim ugovorom od oca...u tom stanu živim od rođenja a otac ga je kao jedini nasljednik nasljedio od bake i odmah nakon ostavinske darovao meni. Stan je 1/1 na moje ime. Zanima me što se događa sa pravima na stan u slučaju ako se ne dogovorimo pa dođe sudske rasprave i gospođa krene potraživati cijeli stan, imamo dijete od 10 godina koje bi ostalo sa majkom.

 

2. imam neto plaću od cca 8000kn (opterećena ratom kredita od 1500kn), gospođa je prijavljena na 3500 ali vodi tvrtku koja posluje u problemima ali ipak sa sitnom dobiti a vrti nekoliko milijuna kuna godišnjeg prometa...kolika bi mogla biti sudski procijenjena alimentacija u slučaju ako se ne dogovorimo?

 

3. moj prijedlog će biti da se rastanemo prijateljski, obzirom da će dijete ostati sa njom spreman sam joj ostaviti stan na dugoročno korištenje da žive u njemu a kada će ga htjeti prodati dati im vrijednost pola stana, ostaviti bolji i noviji auto koji je na moje ime i uzeti lošiji i stariji koji je na njeno. mislim da je to OK ponuda? može li se sve to regulirati nekako?

 

Molim Vas mišljenje/savjet?

 

Pozdrav, Boris

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. živimo u stanu kojega sam za vrijeme trajanja braka dobio darovnim ugovorom od oca...u tom stanu živim od rođenja a otac ga je kao jedini nasljednik nasljedio od bake i odmah nakon ostavinske darovao meni. Stan je 1/1 na moje ime. Zanima me što se događa sa pravima na stan u slučaju ako se ne dogovorimo pa dođe sudske rasprave i gospođa krene potraživati cijeli stan, imamo dijete od 10 godina koje bi ostalo sa majkom.

 

Stan predstavlja tzv. vlastitu imovinu vas, te kao takav ne ulazi u bračnu stečevinu.

 

2. imam neto plaću od cca 8000kn (opterećena ratom kredita od 1500kn), gospođa je prijavljena na 3500 ali vodi tvrtku koja posluje u problemima ali ipak sa sitnom dobiti a vrti nekoliko milijuna kuna godišnjeg prometa...kolika bi mogla biti sudski procijenjena alimentacija u slučaju ako se ne dogovorimo?

 

Majčini prihodi nisu od važnosti, a koliko bi konkretno bili dužni plaćati, teško je precizirati. Ovdje imate minimalne iznose (koji se računaju na prosječnu plaću u RH), pa samo da dobijete neki okvir - http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_03_38_716.html

 

3. moj prijedlog će biti da se rastanemo prijateljski, obzirom da će dijete ostati sa njom spreman sam joj ostaviti stan na dugoročno korištenje da žive u njemu a kada će ga htjeti prodati dati im vrijednost pola stana, ostaviti bolji i noviji auto koji je na moje ime i uzeti lošiji i stariji koji je na njeno. mislim da je to OK ponuda? može li se sve to regulirati nekako?

 

Može Borise, dapače. U toj situaciji, sugeriram vam podnošenje sporazumnog zahtjeva za razvod braka, u kojem možete utanačiti sve detalje za koje ste ovdje postavili upit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smatram da bi radili na svoju štetu kad bi supruzi darovali 1/2 stana (isplatom ili upisom vlasništva). stan je vaš. u stanu može živjeti besplatno dok se brine o zajedničkom djetetu. i nadaljeako vam tako odgovara.

vaš doprinos za djete je i stambeno zbrnjavanje (to treba naglasiti prilikom određivanja alimentacije). sve što date, osim određene alimentacije, je dar djetetu ili supruzi (uskoro bivšoj)

nema razloga zašto bi supruzi darovali vaš noviji auto a prihvatili stari, osim ako je u pitanju sigurnost djeteta ili sporazumna podjela zajedničke imovine.

dali je firma pokrenuta prije braka ili u braku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija