Jump to content

Suvlasništvo obiteljske kuće


teribleki

Preporučene objave

Suvlasnik sam obiteljske kuće sa bivšom suprugom u jednakim dijelovima na način da je kuća etažirana na dvije podjednake etaže i ja i bivša supruga smo suvlasnici svaki u 1/2 u svakoj etaži.S obzirom da ne živim u kući već trenutno u jednoj etaži živi bivša supruga a u drugoj kčerka sa mužem i djecom.Ne plačaju mi nikakav najam,meni dolaze računi za npr.komunalije i još neke režije,bez moje suglasnosti investirali su i preuredili stanove i ja ne mogu na miran način koristiti niti jedan dio prostora u niti jednoj etaži.Što trebam poduzeti da bih putem suda ušao u posjed te eventualno ishodio drugačiji upis tj.da postanem vlasnik jedne etaže a bivša supruga druge jer ovako smo svi u pat poziciji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što trebam poduzeti da bih putem suda ušao u posjed?

 

Tužba za predaju nekretnine u suposjed.

 

...te eventualno ishodio drugačiji upis tj.da postanem vlasnik jedne etaže a bivša supruga druge jer ovako smo svi u pat poziciji

 

Pokrenuti izvanparnični postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kčerki ponudi sklapanje ugovora o najmu (pismeno i preporučenosa povratnicom ).

u ugovoru navedede visinu najma i obvezu plaćanja troškova.

ako odbiju sklopitu ugovor ili primiti pismena tužbom tražite plaćanje najma za korištenje stana i povrat svih plaćenih računa (unazad do 5 godina).

 

plaćanje računa je obveza vlasnika nekretnine ,ako ugovorom nije drugačije dogovoreno.

od bivše tražite povrat 1/2 novca za plaćene račune.

tužbom za razvrgnuće suvlasničke zajednice tražite podjelu imovine ili isplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Vašem iskustvu koliko bi to moglo potrajati i kako druga strana to može kočiti i odugovlačiti npr.eventualnim dokazivanjem kako je stečena nekretnina ili to nema veze ako je stečena u vrijeme dok smo bili u braku i u slučaju dugotrajnog postupka kako da zaštitim svoja prava i potraživanja npr.stanarine od onih koji sada stanuju i u mojemu dijelu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...tužbom za razvrgnuće suvlasničke zajednice tražite podjelu imovine ili isplatu.

 

Obzirom se radi o izvanparničnom postupku, isti se pokreće prijedlogom.

 

Prema Vašem iskustvu koliko bi to moglo potrajati i kako druga strana to može kočiti i odugovlačiti npr.eventualnim dokazivanjem kako je stečena nekretnina ili to nema veze ako je stečena u vrijeme dok smo bili u braku i u slučaju dugotrajnog postupka kako da zaštitim svoja prava i potraživanja npr.stanarine od onih koji sada stanuju i u mojemu dijelu

 

Vrlo nezahvalno za prognozirati. Ovisi i o postupcima stranke, ali i ažurnosti uređujućeg suca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako tražim razvrgnuće suvlasničke zajednice i npr.isplatu dali se takva situacija tj.eventualna isplata smatra prometom nekretninama u smislu poreza na promet,dali tu postoji obveza plaćanja poreza i dali to možemo uraditi samo međusobnim sporazumom ili ide putem suda,prijedlogom sudu, jer se novo nastala situacija valjda mora i u gruntovnici provesti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako tražim razvrgnuće suvlasničke zajednice i npr.isplatu dali se takva situacija tj.eventualna isplata smatra prometom nekretninama u smislu poreza na promet,dali tu postoji obveza plaćanja poreza...

 

Poreza na promet nekretnina po vas neće biti. Moglo bi biti poreza na dohodak. Vidite ovdje - http://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

 

...i dali to možemo uraditi samo međusobnim sporazumom ili ide putem suda,prijedlogom sudu, jer se novo nastala situacija valjda mora i u gruntovnici provesti.

 

Možete i sami. Ali ako neće biti dogovora - ostaje jedino sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako odbiju sklopitu ugovor ili primiti pismena tužbom tražite plaćanje najma za korištenje stana i povrat svih plaćenih računa (unazad do 5 godina).

 

Ako sam dobro shvatio imam pravo tražiti od kčerke plaćanje najma retroaktivno unazad 5 godina,dali isto mogu tražiti i od bivše ili samo od kčerke,napominjem da su obadvije dio zajedničkog stana iznajmljivale trećim osobama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlučio sam se za prijedlog razvrgnuća suvlasničke zajednice geometrijskom podjelom ali taj će postupak potrajati na sudu,nekretninu sada koriste bivša supruga jednu cijelu etažu a kčerka i muž drugu cijelu etažu.Pošto sam vlasnik 50% u obje etaže želim im poslati ugovore o najmu za moj dio nekretnine dok sud ne razvrgne suvlasništvo.Dali trebam poslati dva odvojena ugovora,jedan bivšoj supruzi za dio koji ona koristi a drugi kčerci za dio koji ona koristi ili može biti jedan ugovor i što ako se ogluše na plaćanje a i ne žele osloboditi moj dio nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija