Jump to content

Ponistavanje kupoprodajnog ugovora nekretnine


perica19

Preporučene objave

Dobar dan!

Imam vrlo nesvakidasnji problem i zanima me moze li mi netko malo pojasniti situaciju.

 

2008 godine Osoba A je prodala nekretnini osobi B, 2010 godine osoba b je prodala nekretninu osobi C.

2012 godine osoba B je podnjela tuzbu protiv osobe A i uspjela ponistiti ugovor( Osobe A i B), te ista osoba (B) podnjela tuzbu 2014 prema Osobi C da se raskine ugovor o kupoprodaju jer je nevazeci zbog donesene odluke suda o ponistavanju ugovora izmedju osobe A i B.

 

Kao sto vidite prica je prilicno komplicirana me me zanima sljedece:

 

- Kako je moguce ponistiti Kupoprodajni ugovor koji je bio legalan u trenutku prodaje izmedju osobe A i B?

- Kako je moguce da osoba B pokrene postupak i dobije postupak o ponistenju ugovora o kupoprodaji nekretnine nakon sto je preprodala nekretninu osobi C

- Ako je njihov ugovor ponisten. Koje su posljedice za osobu C?

- Zasto osoba B tuzi osobu C, zar nebi trebalo biti obrnuto?

- Koji je najbolji, a koji najgori scenario za osobu C trenutnog vlasnika nekretnine

 

U trenutku prodaje nekretnina je imala sve papire uredne (Nekretnina je kupljena kreditom i stavljena pod hipoteku).

 

Svima hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dajte malo konkretnije - jel se radilo o tužbi za utvrđenje ugovora ništetnim ili je tužba išla na pobojnost pravnog posla i iz kojeg razloga. Također, jel su ove okolnosti bile poznate osobi C u trenutku njena sklapanja ugovora s osobom B?

 

Probati cu postaviti situaciju u vremenski okvir.

 

2008 osoba A prodaje nekretnini osobi B

2010 osoba B prodaje nekretninu osobi C

2013 Osoba B pokrece tuzbu protiv osobe A

2013 Osoba B sobiva tuzbu, sudac donosi presudu da je ugovor ništetnim zbog ogluhe osobe A (detalji mi nisu poznati)

2014 Osoba B tuzi osobu C

 

Tako da osoba C nije imala nikakvih saznanja o bilo kakvoj tuzbi jer je tuzba pokrenuta 3 godine nakon so je stekla nekretninu i 5 godina nakon sto je "ništetni " ugovor potpisan. (Prema informacijama na internetu ugovor se moze ponistiti samo godinu dana nakon potpisivanja, a ne pet godina kasnije. Zar ne?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam, iskreno se zahvaljujem na odgovoru. No nije mi jasno sto to tocno znaci ta stavka (nisam pravnik pa bi vas molio pojasnjenje)

 

Primjetio sam Clanak 332 stavka 2.

Osoba B iako je tuzitelj prema osobi C je razlog pobojnosti, kao argument navodi kako donesenom odlukom is 2013 ona vise nije vlasnik i kao takva osoba B nije mogla sklopiti ugovor so osobom C jer je vlasnistvo nad nekretninom ponisteno.

 

Treba li u tom slucaju osoba B vratiti novac, a osoba C nekretninu (i kome, osobi A).

 

Nazalost imam samo rjesenje tuzbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takav argument za ponistaj ugovora izmedju osobe B i C nije relevantan,

ugovor je valjan,buduci da ga je sklopio upisani vlasnik kao prodavac,a cinjenica da ugovor izmedju osobe A i B vise nepostoji,neproteze svoje pravne ucinke na pravni posao koji je sklopljen izmedju osobe B i C,buduci da je osoba C sklopila ugovor s povjerenjem u zemljisne knjige,nesumnjajuci da pravo vlasnistva koje se prenosi na njega nepripada osobi B,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osoba c mora pozorno nastupiti a ne kao osoba a ignorirati postupak zbog čega je donešena presuda zbog ogluhe.

angažirati odvjetnika. uvjeren sam da dobijete spor i da bi imali pravo na povrat nužnih troškova, u što spada i trošak odvjetnika.

 

u trenutku sklapanja ugovora ugovor ije bio ništav ili pobojan. nije bilo pravnih nedostataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija