Jump to content

nasljedno pravo na nužni dio


varazdinka53

Preporučene objave

Poštovani. dal me netko može pravno savjetovati. Nakon smrti oca prije 8 g. u ostavinskoj raspravi, cijelokupna imovina dijeljena je u 4 dijela, Majka, i nas 3 braće. Sestra je ustupila svoj nasljedni dio u korist brata. Ja sam ustupila svoj nasljedni dio u korist majke. Pitanje je dal poslije majčine smrti imam pravo na nužni dio.jer je vjerojatno da je ona već oporučno ostavila svoj dio drugoj kćeri, dal ja onda nemam ništa.il imam pravo na nužni dio.Mi smo usmeno dog, da mi ona za života pomaže financ. što je jedno vrijeme činila, sada već dugo mi ne pomaže, a nisam pismeno napravila da mi mora pomagati. šta ću ja nakon njezine smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo na nužni dio, pod uvjetom da niste isključeni iz istog (čl. 85-87. Zakona o nasljeđivanju) ili lišeni istog (čl. 88. Zakona o nasljeđivanju).

 

hvala na odgovru, Nisam isključena, ali sam se sama odrekla svog nasljednog dijela u korist moje majke, te poslije njezine smrti imam pravo tražiti nužni dio.Nisam upoznata svojim pravima šta će biti nakon smrti majke jer sam mislila na njezino dobro, moja pohlepna braća bi joj sve uzela, pa sam tako ostala i bez majčine potpore,za života, a nisam tražila napismeno da mi pomaže financ. već je to bio usmeni dog. hvala vam na odg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pisem Vam kao lajik, ali nadam se da nije sasvim krivo :-) :

 

Vi ste se odrekli nasljedstva iza oca, ali niste se jos odrekli nasljedstva iza majke!!!

 

Ako majka ostavi oporucno drugoj kceri (ako niste izuzeti, a vjerojatno niste), Vama ce u svakom slucaju ostati nuzni dio.

 

Ako majka ne oporuci, onda braca i sestre dijele u jednakim djelovima.

 

Ako majka drugoj kceri imanje daruje prije smrti, mozete nakon njene smrti traziti povrat dara i zatim svoj dio nasljedstva.

 

Jedino u slucaju da Vam majka napravi ugovor o dozivotnom uzdrzavanju (mislim da tu postoje dva tipa, koja nose slicno ime, ali se razlikuju: jednim ugovorom imanje prijedje na osobu, koja uzdrzava ostavitelja, u trenu sklapanja ugovora, a drugim nasljedstvo prelazi na osobu, koja je uzdrzavala ostavitelja, tek nakon smrti istoga). Ovo trebate procitati detaljno, jer to bas ne znam dobro.

 

Ta dva ugovora nose razlicita imena, ali ih je tesko pobijati i tu bi mogli izgubiti. Inace ja kao lajik ne vidim drugih nacina da izgubite nasljedstvo.

 

Srdacan pozdrav

 

Eli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pisem Vam kao lajik, ali nadam se da nije sasvim krivo :-) :

 

Vi ste se odrekli nasljedstva iza oca, ali niste se jos odrekli nasljedstva iza majke!!!

 

Ako majka ostavi oporucno drugoj kceri (ako niste izuzeti, a vjerojatno niste), Vama ce u svakom slucaju ostati nuzni dio.

 

Ako majka ne oporuci, onda braca i sestre dijele u jednakim djelovima.

 

Ako majka drugoj kceri imanje daruje prije smrti, mozete nakon njene smrti traziti povrat dara i zatim svoj dio nasljedstva.

 

Jedino u slucaju da Vam majka napravi ugovor o dozivotnom uzdrzavanju (mislim da tu postoje dva tipa, koja nose slicno ime, ali se razlikuju: jednim ugovorom imanje prijedje na osobu, koja uzdrzava ostavitelja, u trenu sklapanja ugovora, a drugim nasljedstvo prelazi na osobu, koja je uzdrzavala ostavitelja, tek nakon smrti istoga). Ovo trebate procitati detaljno, jer to bas ne znam dobro.

 

Ta dva ugovora nose razlicita imena, ali ih je tesko pobijati i tu bi mogli izgubiti. Inace ja kao lajik ne vidim drugih nacina da izgubite nasljedstvo.

 

Srdacan pozdrav

 

Eli[/Q

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani, hvala na odg. majka je još živa i znam da u slučaju ako oporučno ne ostavi svoj dio nasljedstva svojoj drugoj kćeri, nas troje braće se dijelimo u njezinoj polovici,jedino nisam znala dal u tom slučaju imam pravo na nužni dio. Dal je ostavila kćeri oporučno to neznam, Ne vjerujem da bi sklopile ugovor o doživotnom uzdržavanju, Mama ima svoju mirovinu, ali je zbog bolesti preselila drugoj kćeri, ona nema djece, no sve je moguće,Mislim da brat to nebi dozvolio, jer on ima svoju porodicu i 2 djece Ne možete vjerovati šta sam doživjela od vlastite braće, pohlepa nema granica, Majci sam čista srca prepisala svoj dio, jer se ona mučila za kuću,Znam u zakonu ne vladaju emocije.tako sam postupila, al braći neću prepustiti svoj dio. puno hvala na od. Srdačni pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je li ta druga kcer, s kojom majka zivi, od istog oca ili ima drugog oca? I zasto mislite da cete naslijediti dio od polovice majcinog imanja? Da li Vam je majka trenutacno u vezi ili braku s drugim muskarcem, pa zato pricate o polovici (radi bracne stecevine)?

 

Ako je majka sama, onda normalno Vi ne bi trebali naslijediti DIO NJENE POLOVICE, nego dio njenog cijelog imanja. Vi ste ustupili majci ocev dio, dok je on jos bio ocev i prelazio sa oca na vas/majku itd., ali to vise nije ocev dio nego je on sad majcin, a iza majke se ne gleda vise, ciji je bio prije. (Sigurno ce vam to netko drugi znati bolje i tacnije objasniti, ali mislim da je tako).

 

Vjerujem Vam da ste svoj dio ustupili iz najboljih namjera, ali sam i ja dobro iskusila, kako vlastita obitelj moze biti grabezljiva. kad sam ja pocela pisati u ovom forumu, to je bilo iz razloga, sto me je djed, koji je cijeli zivot radio na sudu, iza oceve smrti zatajio, te izjavio da je on jedini nasljednik. Oca je tajno pokopao da bi nasljedio. Nije mi ni javio da je tata umro (ja zivim u inozemstvu), tako da sam ja za tatom tragala, nakon sto mi se dugo vremena nije javljao. Tacno znam, u kakvom ste stanju, ali vjerujem da ce biti sve uredu. I kod mene se nakon duge borbe i savrsenih savjeta forumasa, u svemu nazire svjetlo na kraju tunela. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana, svo troje djece smo od istog oca,majka je stara ima 79 g. nema drugog muža.Ne razumijem se u pravo, samo znam da nakon očeve smrti vj. su je njena djeca prevarila, jer su na ostavinskoj raspravi iza pok. oca sa javnim bilježnikom dog. da se cjelokupna imovina djeli na 4 djeca, dakle, majka, i nas troje braće, kasnije sam doznala da je trebalo biti drugačije, ona je treba dobilti polovicu jer je to braćna stečevina i u dugoj polovici se sa nama djecom još djeliti. Ali moja prefrigana braća su tako napravili da se cjelokupna imovina podjeli na nas četri, Moja sestra je prepustila svoj nasljedni dio, bratu, a ja sam svoj nasljedni dio prepustila majci. pa su dakle nasljednici polovicu ima brat, a polovicu mama. Ja ne očekujem da ona meni da svoju polovicu, jer je vjerovatno već oporučno dala drugoj kćeri kod koje sad 4 god živo, ja sam samo htjela znati dal imam pravo na nužni dio. Neznam dal sam dobro upućena u tu temu, NIsam ništa tražila, sve sam prepustila majci, a i sama sam bila bolesna, odselila od kuće, a to je već druga i tužna priča.Vjerujem da ste i vi iskusili nepravdu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana, sad mi je jasno, zasto pricate o polovici. :-)

 

Ako majka oporuci sestri, a ne pokloni joj unaprijed imanje (kao sto sam pisala, mozete zatraziti i povrat dara) i ne napravi ugovor o uzdrzavanju, onda (po mom misljenju), u svakom slucaju imate nuzni dio. Naravno, ako niste izuzeti, a razloge za izuzece mozete naci u zakonu o nasljedjivanju.

 

Pozdrav i sve najbolje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija