Jump to content

Gradnja djela kuce na tuđem zemljištu


k.č 635/1

Preporučene objave

Poštovanje,

Nedavno sam kupio građevinsko zemljište, platio porez i uknjižio se na isto.

Angažirao sam geodeta za utvrđivanje granica parcele, pozvao sve vlasnike zemljista sa kojima graniči moja parcela. Nakon izmjere ustanovljeno je da je susjed dio svoje kuće sagradio na mojoj parceli (oduzeo mi cca 50m2) i još sazidao dio zida na mojoj parceli (oduzeo mi jos (20m2).

Kuća tog susjeda građena je početkom '90 godina bez građevinske dozvole, nije predan zahtjev za legalizaciju.

Vlasnik od kojeg sam kupio zemljište na njemu nije bio od 1987 god. tako da i nije znao da je netko gradio na djelu njegovog zemljišta.

Odvjetnici koje sam kontaktirao, svaki ima svoj pogled na ovaj slučaj, uvijek u moju štetu ako dođe do sudskog postupka.

Moja namjera nije da trazim rusenje kuce ili neku nadoknadu za uzurpiranu zemlju ( a iznos nije mali jer se zemljiste nalazi na atraktivnoj lokaciji u Dalmaciji), nego samo da se ukloni zid, ali to susjedi ne prihvacaju, nego kažu da ih tužim.

E sad me zanima dali je netko ovde sa foruma imao ili čuo za ovak slučaj. Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

za pretpostavit je sto su vam odvjetnici govorili u vezi vaseg slucaja,pa je suvisno za ponavljati,no nek vam nebude tesko u trazilicu foruma utipkati "gradjenje na tudjem",gdje ce te pronaci teme sa slicnim sadrzajem.

 

 

nije mi bilo tesko pretraziti firum ali pregledanim temama nisam pronaso nista slicno mom slucaju, ipak hvala na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svi bježe od toga jer je građenje na tuđem zemljištu vrlo složen pravni institut gdje se preklapa stvarno i obvezno pravo odnosno tužbeni zahtjevi iz područja koji su navedeni a ovi drugi podliježu zastari, još kada se doda da se primjenjuje ZOVO to je zakon prije Zakona o vlasništvu jer je tada dovršena gradnjapuno čitanja i proučavanja uz prethodno predznanje je razlog zašto odvjetnici i drugi bježe od toga ali svakako ne odustajte mora vam to odraditi dobar i ozbiljan odvjetnik a to je onaj koji je pošten u svakom slučaju imate pravo na tužbeni zahtjev radi predaje u posjed jer ste vlasnik onog dijela zemljišta koji je neizgrađen Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupio si nekretninu takvu kakva je.

možda je bivši vlasnik dozvolio gradnju.

obrati se pismeno prodavatelj i taži da otkloni nedostatke ili traži smanjivanje kupoprodajne cijene.

 

graditelju bi mogao ponuditi ugovor o najmu(pismeno preporučeno sa povratnicom). ako odbije primiti prijedlog ili odbije potpisati ugovor nepošteni je korisnik djela tvoje nekretnine.

od nepoštenog korisnika (graditelja ) možeš tražiti isplatu ili uklanjanje građevine sa svoje nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svi bježe od toga jer je građenje na tuđem zemljištu vrlo složen pravni institut gdje se preklapa stvarno i obvezno pravo odnosno tužbeni zahtjevi iz područja koji su navedeni a ovi drugi podliježu zastari, još kada se doda da se primjenjuje ZOVO to je zakon prije Zakona o vlasništvu jer je tada dovršena gradnjapuno čitanja i proučavanja uz prethodno predznanje je razlog zašto odvjetnici i drugi bježe od toga ali svakako ne odustajte mora vam to odraditi dobar i ozbiljan odvjetnik a to je onaj koji je pošten u svakom slučaju imate pravo na tužbeni zahtjev radi predaje u posjed jer ste vlasnik onog dijela zemljišta koji je neizgrađen Sretno

 

hvala na odgovoru, radi se na tome da se pronadje posten odvjetnik..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupio si nekretninu takvu kakva je.

možda je bivši vlasnik dozvolio gradnju.

obrati se pismeno prodavatelj i taži da otkloni nedostatke ili traži smanjivanje kupoprodajne cijene.

 

graditelju bi mogao ponuditi ugovor o najmu(pismeno preporučeno sa povratnicom). ako odbije primiti prijedlog ili odbije potpisati ugovor nepošteni je korisnik djela tvoje nekretnine.

od nepoštenog korisnika (graditelja ) možeš tražiti isplatu ili uklanjanje građevine sa svoje nekretnine.

 

hvala na odgovoru,

stari vlasnik nije dozvolio gradnju, zivi van hrvatske i na svom zemljistu nije bio od 1987.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru,

stari vlasnik nije dozvolio gradnju, zivi van hrvatske i na svom zemljistu nije bio od 1987.

 

Imate na dispoziciji i institut odgovornosti prodavatelja za pravne nedostatke prodane stvari (čl. 430-437. http://www.zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima). Doduše, postaviti će se pitanje vaše obaviještenosti o spomenutom problemu i pristajanju na isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredbe članaka 152.–154. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima uređuju slučajeve građenja u kojima se zgrada nalazi potpuno na tuđem zemljištu,sto u konkretnom slucaju to nije,naime u ovom slucaju situacija je jos kompliciranija,buduci da je doslo do prekoracenja medje gradjenjem( čl 155. ZV) Naime,prekoračenje međe građenjem uređuje slučaj kada je zgrada izgrađena dijelom na vlastitom, a dijelom na tuđem zemljištu, dakle, kada je građenjem prekoračena međa i zahvaćen dio susjednog zemljišta. Zgrada kao jedinstvena stvar nalazi se, dakle, dijelom na zemljištu koje po određenoj pravnoj osnovi pripada graditelju, a dijelom na tuđem zemljištu. Ovakav način građenja izaziva posebno komplicirani pravni odnos jer zgrada ne može pravno pripadati dvama zemljištima istodobno, niti dijelovi zgrade mogu imati različiti pravni status s jedne, odnosno druge strane međe jer se radi o jedinstvenom nedjeljivom objektu, a ne o samostalnim stvarima koje prirastaju pojedinim zemljištima uz među..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija