Jump to content

Provizija agencije za nekretnine kod kupnje stana


Spleecho

Preporučene objave

Koliko god se u biti trudio, bez da gnjavim po forumu, neke stvari ne mogu dokučiti:

1. Da li sam ja dužan agenciji plaćati proviziju za kupnju nekretnine, ako sam pronašao javno objavljeni oglas na portalu, odnosno, za isti nisam angažirao agenciju. Naravno, da bi pogledao stan, moram im se javiti, obzirom da su navedeni samo njihovi kontakt podatci.

2. Pri pregledavanju stana (koliko sam upućen), agencija ti da' na potpis dokumente da si stan pregledao, međutim, također ti uvaljuju i dokument o posredovanju. Smijem li taj drugi odbiti potpisati, ako sam stan našao na oglasu?

 

U pravilu mi ne smeta plaćati poviziju, međutim, ne želim da me prevare, jer 2% je poprilična svota.

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravnik ali evo iz iskustva i istraživanja:

 

Agencije imaju pravo na max. 6% vrijednosti iz kupoprodajnog ugovora( po 3% posto od kupca i prodavatelja).

Kupac i prodavatelj u ugovoru često smanjuju cijenu a s agencijom dogovaraju postotak od stvarnog iznosa.

Agencije često nagovore prodavatelja da podignu cijenu kako bi u konačnici kupac platio i svoj i prodavateljev postotak. Nekorektnije agencije uzmu još 2-3% i od prodavatelja jer su mu ionako omogućili da i uz plaćanje provizije zaradi 4-5% više nego što je u startu tražio.

Agencije plaćaju oglašavanje (novcem ili trudom) i ulažu dodatni trud u održavanju kontakata i dovođenja potencijalnih kupaca pa bez obzira na njihovo muljanje ili podizanje cijene, red bi bio da nešto i zarade.

Svejedno, pokušaj od prodavatelja saznati da li su dizali cijenu i uzimali si veći postotak od zakonom propisanog. Ako jesu, dogovori se s vlasnikom, potpišite kod javnog bilježnika izjavu da vas je agencija pokušala prevariti i nemojte im ništa platiti. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija